Domů » Zajímavosti » Čištění interiéru auta: Co a jak použít?

Čištění interiéru auta: Co a jak použít?

Uklízení většinu lidí nebaví. Přesto bychom neměli zapomínat na pravidelný úklid auta kvůli estetice i hygieně. Auto je naše vizitka a se špinavým autem dobrý dojem neuděláte. O zevnějšek auta se postará myčka. A v tomto článku se zaměříme na úklid interiéru.  

Čištění interiéru auta: Co a jak použít?

Víte, kolik nepořádku se nashromáždí v běžně používaném autě? Natož když jste fanoušci spaní v autě. Všechny drobky, obaly od jídla, posmrkané kapesníky, prach a bláto z bot… Je toho hodně, proto majitelé auta nesmějí zapomínat na pravidelný úklid interiéru. Úklid vám sice nevrátí vůni nového auta, ale budete dýchat čistší vzduch. Což možná prospěje i vašemu řidičskému umění.

Stejně jako existují automatické myčky na exteriér auta, můžete své auto objednat na čištění vnitřku, kde vše udělají za vás. Některé firmy si auto i odvezou, zatímco jste třeba v práci, a přivezou vám ho vyčištěné. Pokud chcete peníze z rozpočtu využít jinak, poradíme vám, jak si uklidit interiér sami za pomoci pouze pár úklidových prostředků a náčiní. 

Jak často čistit interiér auta?

Jak často bude potřeba auto čistit, se odvíjí od toho, k čemu všemu auto využíváte, kolik pasažérů vozíte a jak často jezdíte.

Bezpečnost je vždy na prvním místě, proto čistěte vnitřní stranu oken alespoň jednou za měsíc, nebo když vám nečistoty začnou zhoršovat výhled. Vyhoďte odpadky a nepořádek z podlahy a palubní desky dříve, než začnou ohrožovat ovládání vozidla. Zevrubné čištění vnitřku vozu by mohlo stačit provádět 2× ročně. Když budete auto udržovat v čistotě, vydrží vám déle a lépe si udrží hodnotu, než ho budete prodávat. 

1.     Posbírejte odpadky a nepořádek

Jako první seberte všechny odpadky z podlahy, držáků na kelímky, kapes ve dveřích i sedadlech a vyhoďte je. Vyndejte dětské autosedačky a hračky z auta. 

2.     Vyčistěte koberečky 

Koberečky jsou jedny z nejšpinavějších věcí uvnitř auta. Všechny je vyndejte a vyčistěte. Textilní koberečkynejprve je pořádně vyklepejte a poté vyluxujte. Nepokládejte je na špinavou zem, ale položte si je na relativně čisté místo. Můžete je vyčistit i hadrem se saponátem.

Gumové koberečky očistěte kartáčem od velkých kusů špíny a poté omyjte hadrem s mýdlovou vodou. Dobře je opláchněte a nechte uschnout na vzduchu, než je vrátíte do auta, aby se vám nedržela vlhkost v autě

3.     Umyjte vnitřní okna a zrcadla

Pomocí hadříku z mikrovlákna a čistícího prostředku na okna bez amoniaku ve spreji vyčistěte okna. Trochu okýnka stáhněte, abyste mohli začít odshora a pokračujte až dolů.

4.     Ukliďte středový panel a okolí

Okolí řadící páky bývá špinavé. Nachází se tam držáky na kelímky, odkládá svačina a další nezbytnosti. Pokud jdou nějaké části vyndat udělejte to a nechte je odmočit v mýdlové vodě. Vydrhněte vše do čista, opláchněte vodou a utřete hadříkem do sucha. 

Na řadící páku a další ovládací prvky použijte jen lehce navlhčený hadřík z mikrovlákna. Na těžko dostupná místa si vezměte starý zubní kartáček, vatovou tyčinku nebo obalte šroubovák papírovou utěrkou. 

5.     Oprašte palubní desku

Prachovkou otřete celou palubní desku a následně ji přejeďte navlhčeným hadříkem. 

6.     Dezinfikujte volant

Otřete volant dezinfekčním ubrouskem a poté ho usušte hadříkem.

7.     Vyčistěte sedadla

Kůže nebo látka vyžadují odlišný přístup. Kožené sedačky nejprve vyluxujte hubicovým nástavcem na vysavači. Odstraníte tak prach ze švů a záhybů. Následně každé sedadlo ošetřete speciálním prostředkem na kůži. Zpravidla se používá čistič a kondicionér. V žádném případě neexperimentujte. Kůže je velmi odolná a trvanlivá, ale pokud se špatně ošetřuje, můžou se na ní udělat fleky, popraská nebo ztvrdne. 

Látkové sedačky také nejprve vysajte. Pak odstraňte velké skvrny třeba od vylitého pití. Následně zapracujte čistič na látku pomocí kartáčku. Dále sedadla otřete vlhkým hadříkem, abyste smyli čistič i špínu. Nechte sedadla uschnout na vzduchu. 

Důkladný úklid interiéru auta se neobejde bez vysavače.

8.     Vysajte podlahu auta

Vysavač do auta je váš hlavní pomocník. Vysajte všechnu špínu, která vypadla během úklidu z ventilace a skulin auta. Nezapomeňte vysát kufr. 

9.     Vyčistěte dveře

Dveře uvnitř mohou být z plastu, látky nebo kůže. Očistěte je vlhkým hadříkem a vytřete úložné prostory ve dveřích. Během čištění nechte dveře otevřené, aby nečistota nepadala dovnitř auta. 

10.  Odstraňte zápach

Pokud auto zapáchá, nasypejte na podlahu a látková sedadla jedlou sodu. Nechte působit přes noc a druhý den vyluxujte. 

Snažte se uklízet průběžně, abyste pak neměli tolik práce najednou. Vozte si v autě hadřík a menší čistící prostředek. Neváhejte využít chrániče na sedadla pod dětské sedačky a domácí mazlíčky. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články