Domů » Zajímavosti » Garanční prohlídka: Vše, co jste potřebovali vědět

Garanční prohlídka: Vše, co jste potřebovali vědět

0

Co je to garanční prohlídka a kdy se na ní musíte vydat? V následujícím článku se podíváme na to, kde se provádí, kolik stojí a co vás při ní čeká.

Garanční prohlídka: Vše, co jste potřebovali vědět

Co je to garanční prohlídka

Pokud máte vůz stále v záruce, týká se vás povinná garanční prohlídka. Jde svým způsobem o preventivní kontrolu, zda je vůz v pořádku a splňuje všechny bezpečnostní a ekologické normy. Ano, i nová auta potřebují důslednou péči.

Co všechno se kontroluje

Během garanční prohlídky si v servise posvítí na všechny důležité součástky, kapaliny a filtry. Závisí ale na tom, zda se vás týká tzv. malá nebo velká prohlídka. Druh se určuje podle stáří a nájezdu.

  • Během malé prohlídky se doplní kapaliny, případně vymění oleje a vzduchový filtr.
  • Při velké prohlídce se zkontroluje motor, podvozek, osvětlení, brzdy a další součástky, které jsou klíčové pro bezpečnost. Jelikož je velká prohlídka spojená s rozsáhlejšími pracemi, zabere vždy podstatně více času.

Konkrétní práce, které se prohlídky týkají, naleznete v plánu údržby. Pokud servis narazí na nějakou závadu, informuje vás o ní. Často dojde na výměnu opotřebovaných dílů. Týká se to zejména kabinových a olejových filtrů, či rozvodových řemenů, ale i motorového oleje.

oprava auta při garanční prohlídce

Kdy se provádí garanční prohlídka

To záleží na konkrétním výrobci. Každý značka může mít trochu jiné předpisy. Provádí se v pravidelných intervalech, zpravidla po:

  • 15 až 30 tisíc najetých kilometrech,
  • stanoveném časovém úseku (= stáří vozidla), například po roce.

Jakmile dosáhnete jednoho ze stanovených milníků, je čas se vydat na prohlídku.

Kde se provádí garanční prohlídka

Kam na garanční prohlídku? Není pravda, že tuto preventivní kontrolu smí provádět pouze autorizované autoservisy. Kam s autem zajedete je tedy jen na vás. Ovšem je klíčové, aby proběhla podle stanovených předpisů a bylo při ní zkontrolováno vše, co zkontrolováno být má.

Pokud je vámi zvolený servis schopný tohle všechno provést, není problém zajet tam, kam to máte nejblíž, nebo kde to máte rádi. Doporučujeme však zdokumentovat všechny úkony, které budou na voze provádět. Kdyby náhodou přišlo na nejhorší a vy jste museli uplatnit záruku, vyhnete se tak strkanicím s výrobcem, který by mohl garanční prohlídku v neautorizovaném servise zpochybnit.

Je možná garanční prohlídka u neautorizovaného servisu? 

Díky blokové výjimce, kterou stanovila Evropská komise, můžete s garanční prohlídkou i do neznačkového servisu. Dejte si ale pozor na to, aby postupovali podle pokynů výrobce a použili pouze originální autodíly. Jinak si můžete zadělat na problémy při případné reklamaci. Neoriginální autodíly v rámci oprav při garanční prohlídce raději nepoužívejte.

Kolik to všechno bude stát?

Prohlídka, při které se nepřijde na žádné větší závady, se pohybuje okolo 2000 Kč až 10 000 Kč. Záleží na nájezdu, stáří vozu, ale i na tom, jaký typ vozu a motoru máte. Pokud dojde k závažnějším opravám, cena se navýší. Podívejte se na ceník vašeho servisu, jak na tom jsou cenově.

Nechte si informace o prohlídce a opravách zaznamenat do servisní knížky. Využijete to zejména při prodeji ojetého auta.

Co si s sebou připravit

Pro naplánování garanční prohlídky po vás budou požadovat registrační značku vozu, VIN a stav kilometrů. Dále budete potřebovat také malý technický průkaz a servisní knihu.  

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...