Domů » Cestování » Dálniční známky a poplatky » Dálniční poplatky Andorra 2024

Dálniční poplatky Andorra 2024

0

Andorra leží ve východní části Pyrenejí mezi Španělskem a Francií. Svojí rozlohou 468 km² je považována za 6. nejmenší stát Evropy, velkým asi jako Praha. Vzhledem k tomu, že v Andoře chybí letiště a není zde zavedena železniční síť, existují pouze dvě možnosti, jak do Andorry přicestovat, a to autobusem nebo autem.

Dálniční poplatky Andorra 2024

Andorra patří mezi státy, kde je jízda po všech silnicích pro motocykly, osobní vozidla a nákladní vozy zdarma.

Výjimku tvoří zpoplatněný tunel Envalira, který je součástí francouzské silnice N22. Tato silnice pak pokračuje v Andoře silnicí CG2. Tunel je zpoplatněný a platí se zde mýtné, tedy poplatek za průjezd. Poplatek za mýtné se odvíjí od výšky a hmotnosti automobilu. Průjezd tunelem osobním automobilem stojí 7,80 EUR (200 Kč), motocyklem pak 4,70 EUR (120 Kč).

Cena a platnost dálničních poplatků v Andoře 2024

V Andoře není zavedena dálniční síť. Jízda po andorských silnicích je pro všechny motocykly, osobní vozidla, nákladní automobily a další vozidla zcela zdarma

Úseky zpoplatněné zvláštním mýtem

Silnice N22 ve Francii pokračuje v Andoře silnicí CG2, která vede směrem k tunelu s názvem Tunel d´Envalira. 

Tunel Envalira je zpoplatněn, za jehož průjezd je nutné zaplatit speciální poplatek. Tunel vede mezi Pas de la Casa, vedle francouzských hranic, a slavným lyžařským střediskem Grau Roig. Tunel měří necelé 3 km. 

Tunel Envalira má 2 jízdní pruhy (jeden v každém směru). Tunel má stanovenou minimální rychlost 40 km/h a maximální až 70 km/h.

V následující tabulce naleznete přehled poplatků za průjezd tunelu Envalira podle jednotlivých kategorií vozidel. 

Kategorie vozidelMotocyklyLehká vozidla (vozidlo + přívěs)Středně velká vozidla (dodávky, lehká vozidla + přívěs)Těžká vozidla a autobusyTěžká vozidla a autobusy (více než 2 nápravy)
Cena4,70 EUR7,80 EUR13,70 EUR15,70 EUR19,60 EUR

Platba je možná v hotovosti (EUR) nebo běžnými platebními kartami (Visa, Mastercard, Maestro a podobně).

Poplatky za průjezd tunelem Envalira se liší podle jednotlivých kategorií vozidel, konkrétně dle typu vozidla, tj. výšky, hmotnosti a také podle počtu náprav:

  • Třída 1 – Lehká vozidla (vozidla + přívěs) – výška do 2 metrů a maximální povolená hmotnost až 3,5 tuny.
  • Třída 2 – Střední vozidla (dodávky, vozidla + přívěs) – výška od 2 do 3 metrů a maximální povolená hmotnost do 3,5 tuny.
  • Třída 3 – Těžká vozidla a autobusy – výška více než 3 metry a maximální povolená hmotnost více než 3,5 tuny, a maximálně 2 nápravy.
  • Třída 4 – Těžká vozidla a autobusy – výška více než 3 metry a maximální povolená hmotnost více než 3,5 tuny, a více než 2 nápravy.
  • Třída 5 – Motocykly a postranní vozíky – 2 nebo 3 kolová vozidla.

Pro obyvatele a pracující v Pas de la Casa je k dispozici sleva 50 % ze standardní částky průjezdu tunelem.

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Rychlostní limity na andorských silnicích 

V tabulce najdete rychlostní limity pro motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny a nákladní vozy nad 3,5 tuny, a také rychlosti pro obytné vozy a automobily s přívěsem.

Rychlostní limityObecMimo obec
Motocykly40 až 50 km/h*90 km/h
Osobní a nákladní vozidla a vozidla do 3,5 tuny40 až 50 km/h*90 km/h
Nákladní vozy a ostatní vozy nad 3,5 tuny 40 až 50 km/h*90 km/h
Automobil + přívěs do 3,5 tuny40 až 50 km/h*90 km/h
Automobil + přívěs nad 3,5 tuny40 až 50 km/h*90 km/h
Obytný automobil do 3,5 tuny40 až 50 km/h*90 km/h
*V obci sledujte dopravní značení, protože rychlostní limity jsou 40 nebo 50 km/h.

Motocykly, osobní automobily, nákladní vozy, ale také obytné dodávky či automobily s přívěsem mohou jet v obci 40 až 50 km/h, mimo obec 90 km/h. Sledujte dopravní značení, v některých místech se mohou tyto limity měnit. 

V Andoře jsou pokuty za překročení rychlosti vysoké. Pokuty hrozí od 12 do 240 EUR v závislosti na tom, o kolik byla rychlost překročena, a kde konkrétně.

Dálniční síť v Andoře – přehled úseků

V Andoře není zavedena žádná dálniční síť. 

Uvádí se, že v Andoře je celková délka silnic okolo 270 km, z toho jsou asi 200 km zpevněné silnice a zbytek jsou cesty nezpevněné a hůře sjízdné. Hlavní silnice jsou v dobrém stavu, avšak je třeba počítat s tím, že v zimě se může situace natolik zkomplikovat, že některé silnice jsou z důvodu sněžení či náledí uzavřené. 

V Andoře jsou pouze hlavní silnice, které vedou od hranic s Francií přes hlavní město Andorra la Vella až k hranicím se Španělskem. Problém občas v zimě nastane na francouzské straně silnice, která bývá uzavřena kvůli závějím. Hlavní silnice vedou i z hlavního města do měst Arcalis a Pal.

Dálniční síť Andorra

By Kmusser [CC-BY-SA-2.5], via Wikimedia Commons

Pokuta za jízdu na andorských silnicích

V Andoře je nutné dodržovat dopravní předpisy a pravidla. Policisté v Andoře mají právo ukládat pokuty na místě a vydávat potvrzení o zaplacení. Platba pak probíhá na poště nebo v místní bance. 

Na některých fórech se můžete také setkat i s tím, že vám bude pokuta zaslána poštou na vaši konkrétní adresu. Pokud byste jeli autem z autopůjčovny, dopis přijde konkrétní autopůjčovně. Na zaslaném dopise je bankovní číslo účtu, kde je nutné provést transakci přes banku. V žádném případě zaplacení pokuty neoddalujte, mohou se k pokutě připojit i další poplatky navíc.

Pokuty za překročení rychlosti jsou od 12 do 240 EUR v závislosti na tom, o kolik byl limit rychlosti překročen.

V Andoře je použití zimních pneumatik povinné od 1. listopadu do 15. května, jinak hrozí pokuta ve výši až 180 EUR.

V Andoře platí maximální povolená hladina alkoholu v krvi 0,5 promile. Pokud hladina alkoholu v krvi překročí povolenou hodnotu, bude uložena pokuta. Od 0,5 až do 0,8 promile hrozí 150 EUR, od 0,81 až do 1,2 promile je uložena pokuta až 300 EUR. Naměření hladiny nad 1,2 promile hrozí 600 EUR a také pozastavení řidičského oprávnění na 3 měsíce. 

Pozor, pokud se řidič odmítne podrobit zkoušce na přítomnost alkoholu v krvi, bude mu uložena pokuta ve výši až 300 EUR a odebrání řidičského oprávnění minimálně na 3 měsíce.

Za řízení pod vlivem drog a jiných návykových látek hrozí pokuta až 600 EUR a odebrání řidičského oprávnění minimálně na 3 měsíce.

Úlevy z dálničních poplatků (elektromobily apod.)

Jak již bylo řečeno, Andorra patří mezi státy, kde je jízda po všech silnicích pro všechna vozidla zdarma. 

Zákaz jízdy kamionů

V Andoře neexistuje žádný zákaz, kdy nesmí kamiony jezdit. To znamená, že není provoz kamionů nijak omezen, a to žádnými svátky ani víkendy. V Andoře mohou být zákazy jízdy kamionů pouze na regionálním zákazu.

Nejčastější otázky a odpovědi

Jsou v Andoře dálniční známky nebo dálniční poplatky?

Andorra patří mezi státy, kde je jízda po silnicích pro všechny vozidla zdarma. Andorra nemá zavedenou dálniční síť. Celková délka silnic je okolo 270 km, z toho asi 200 km jsou zpevněné sinice a zbytek jsou cesty nezpevněné.

Jsou v Andoře některé úseky zpoplatněné zvláštním mýtem?  

V Andoře je zpoplatněn pouze tunel Envalira, za jehož průjezd je nutné zaplatit speciální poplatek. Tunel Envalira vede mezi Pas de la Casa, vedle francouzských hranic, a slavným lyžařským střediskem Grau Roig. Poplatky za průjezd tunelem Envalira se liší dle jednotlivých kategorií vozidel, konkrétně dle typu vozidla, tj. výšky, hmotnosti a také podle počtu náprav. Průjezd tunelem osobním automobilem stojí 7,80 EUR (200 Kč), motocyklem pak 4,70 EUR (120 Kč).

Jaké jsou rychlostním limity v Andoře a jaké jsou pokuty za překročení rychlosti?

Motocykly, osobní automobily, nákladní vozy, ale také obytné dodávky či automobily s přívěsem mohou jet v obci 40 až 50 km/h, mimo obec 90 km/h. Sledujte dopravní značení, v některých místech se mohou tyto limity měnit. Pokuty za překročení rychlosti jsou od 12 do 240 EUR v závislosti na tom, o kolik byl limit rychlosti překročen. 

Další informace o cestování v Andoře

Zdroj: tuneldenvalira.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.