Zákazy jízdy kamionů na dálnicích v ČR a zahraničí

0
325
zákaz jízdy kamionů na dálnicích

Podle českých zákonů mají vozidla nad 7,5 tuny a vozidla nad 3,5 tuny s přívěsem v určitých hodinách zákaz jízdy na dálnicích, silnicích I. třídy a na silnicích pro motorová vozidla. Důvod je jednoduchý – aby se snížila hustota provozu. Kdy tedy platí zákaz jízdy kamionů na dálnicích?

Zákaz jízdy kamionů na dálnicích v ČR – tabulka

Řidiči osobních aut si musí hlídat, aby měli platnou dálniční známku. Řidiči kamionů kromě toho musí dávat pozor i na to, kdy se na dálnici vyskytují. Informace jsme převzali z webových stránek Policie České republiky.

Zákazy se týkají vozidel nad 7,5 tuny a také vozidel nad 3,5 t s připojeným přípojným vozidlem. Kde platí?

  • na dálnicích,
  • silnicích pro motorová vozidla
  • a silnicích I. třídy.
DenMimo prázdninyO prázdninách
páteknení 17 hod až 21 hod
sobotanení7 hod až 13 hod
neděle13 hod až 22 hod13 hod až 22 hod

Jak vidíte, když zrovna nejsou prázdniny, zákaz se vztahuje vlastně jen na neděle. Celková doba, kdy plazí zákaz jízdy kamionů na dálnici je v úhrnu 9 hodin. O prázdninách je ale situace trochu komplikovanější. Zákaz platí v pátek, sobotu i neděli.

Nejde o jediné opatření týkající se kamionů, které má usnadnit provoz a předcházet zpomalení dopravy. Dalším takovým je například Zákaz předjíždění kamionů – více o něm se dočtete na našem blogu.

Zákaz jízdy kamionů na dálnicích v dalších zemích

Zákaz jízdy kamionů na dálnicích platí i v dalších zemích Evropské unie. Hodně přísné je například Rakousko. Existují jak celostátní, tak regionální zákazy. Po celém Rakousku nesmí kamiony jezdit v noci od 22 hod do 5 hod ráno, tedy kromě vozidel se sníženou hlučností (L). To se týká i vozidel nad 3,5 tuny s přívěsem. Dále kamiony nesmí na dálnici v sobotu (15 hod až 24 hod) a v neděli a o státních svátcích (0 hod až 22 hod).

Další užitečné informace o Rakousku:

A jak je to v Německu? Zákaz se týká jen vozidel nad 7,5 tuny. Časové okno, kdy nesmí vyjet na dálnici, platí mimo prázdniny jen v neděli a o státních svátcích, a to v době od 0 hod do 22 hod. O prázdninách se přidává ještě zákaz v sobotu od 7 hod do 20 hod.

Další užitečné informace o Německu:

Zákaz jízdy kamionů na dálnicích existuje i na Slovensku. Systém je obdobný jako v Německu. Tedy mimo prázdniny se nesmí jezdit v neděli a o svátcích v době od 0 hod do 22 hod, o prázdninách navíc i v sobotu od 7 do 22 hod.

Další užitečné informace o Slovensku:

A jak je na tom Maďarsko? Zákaz platí v sobotu od 22.00 hodin do neděle 22.00 hodin, včetně státních svátků. Další omezení se přidává o prázdninách, konkrétně v sobotu přes den od 8 hod do 22 hod.

Další užitečné informace o Maďarsku:

A poslední země z našeho seznamu, kde si musíte na zákaz dát pozor, je Polsko. Podobně jako v Německu a na Slovensku, ani v Polsku se během roku nesmí jezdit o státních svátcích v době od 8 hod do 22 hod. Na klasickou neděli se ale zákaz nevztahuje.

Trochu jiná situace je o prázdninách. Tehdy platí zákaz v pátek od 18 hod do 22 hod, v sobotu od 8 hod do 14 hod, v neděli a o státních svátcích od 8 hod do 22 hod. Další zákazy se přidávají po vyhlášení vládou v případě vysokých teplot na celostátní i regionální úrovni.

Další užitečné informace o Polsku:

Zdroj: Policie.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno