Domů » Cestování » Dálniční poplatky Dánsko 2023

Dálniční poplatky Dánsko 2023

0
Dálniční poplatky Dánsko 2023

Dánsko patří mezi státy, kde není zavedena dálniční známka a neplatí se ani dálniční poplatky, tedy mýtné. Jízda po dálnicích je tedy stejně jako v Německu, Belgii nebo v Nizozemsku zdarma.

Motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny, ale i nad 3,5 tuny mají průjezd dálnicemi zdarma. Dálniční poplatky neboli mýtné platí pouze vozidla s hmotností nad 12 tun. Mýtné se platí prostřednictvím elektronického systému Eurovignette.

V Dánsku je zpoplatněn přejezd dvou mostů Storebæltsbroen a Øresundsbroen. Přejezd přes most Storebæltsbroen osobním vozidlem s délkou do 6 metrů stojí 270 DKK (856 Kč), motocyklem 140 DKK (444 Kč). Přejezd přes most Øresundsbroen osobním vozidlem do 6 metrů stojí 490 DKK (1553 Kč) a motocyklem 255 DKK (808 Kč).

Cena a platnost dánských dálničních poplatků 2023

Jízda po dánských dálnicích není zpoplatněna, a proto není třeba dálniční známka ani se nevybírají dálniční poplatky neboli mýtné. To znamená, že všechny motocykly, osobní vozidla a také další vozidla s hmotností nad 3,5 tuny mají průjezd dálnicemi zdarma

Výjimku tvoří vozidla s hmotností nad 12 tun, ty musí platit mýtné prostřednictvím elektronického mýtného systému Eurovignette. Výše poplatků mýtného se odvíjí od emisní třídy a také počtu náprav vozidla. Eurovignette platí v členských zemích jako je Dánsko, Lucembursko, Nizozemsko a také Švédsko. Při průjezdu všech zemí je možné zakoupit jen jednu Eurovignette. 

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Úseky zpoplatněné zvláštním mýtem v Dánsku

Dálnice a silnice jsou v Dánsku pro motocykly a automobily s hmotností do 12 tun zdarma. Mýtné neboli přejezdy se platí pouze u dvou mostů The Great Belt – Storebælt a Øresundsbroen. Poplatky za jednotlivé přejezdy mostů se určují podle výšky, délky a také hmotnosti vozidla. 

Výše poplatků na mostě The Great Belt – Storebælt

Storebælt je most v Dánsku, který spojuje ostrovy Funen a Zéland. Most je dlouhý 18 km a jsou na něm k dispozici 4 jízdní pruhy. 

Platba je možná v hotovosti (DKK, EUR, SEK, NOK) nebo nejběžnějšími platebními kartami (MasterCard, Maestro, Visa a další). Další možností je platba prostřednictvím elektronického systému BroBizz, kde je cena o něco nižší. Slevu získáte, pokud přejíždíte most a máte aktivní smlouvu se službou Bizz. BroBizz je vhodné pro ty, co často přes most jezdí a nebo k cestování používají trajekty společnosti Scandlines.

Jednotlivé platební metody na mýtné stanici mají barevně rozřazené pruhy:

  • žluté pruhy jsou pro platbu v hotovosti,
  • modré pruhy jsou určeny pro platbu platebními kartami, 
  • zelené pruhy jsou určeny pro platbu prostřednictvím BroBizz. Řidiči zde mohou projíždět bez zastavení, protože mýtné stanice jsou vybaveny automatickým elektronickým systémem. 

Poplatky za přejezd mostu jsou vypočteny automaticky. Při průjezdu mýtnou stanicí systém změří velikost (celkovou délku a výšku) vašeho vozidla a následně se podle toho automaticky vypočítá konkrétní cena za přejezd. 

Kategorie vozidelMotocykly do 3 metrůMotocykly s přívěsem 3 až 6 metrůOsobní automobily s délkou 3 až 6 metrůOsobní automobily s přívěsem nad 6 metrůDodávky dlouhé až 6 metrůObytné vozy a dodávky dlouhé přes 6 metrů a do 3,5 tuny
Běžná platba140 DKK270 DKK270 DKK410 DKK270 DKK605 DKK
Platba BroBizz100 DKK192 DKK192 DKK292 DKK192 DKK575 DKK

Výše poplatků na mostě Øresundsbroen

Øresundsbroen je most, který spojuje Dánsko se Švédskem. Jeho délka je přes 7,8 metrů a na mostě jsou 4 jízdní pruhy. Poplatek za přejezd mostu se platí na švédské straně na mýtné stanici Lernaken. 

Platba je možná v hotovosti (DKK, EUR, SEK, NOK) nebo nejběžnějšími platebními kartami (MasterCard, Maestro, Visa a další). Další možností je platba přes elektronický systém BroPas, který je především určen pro řidiče, kteří přes most jezdí častěji nebo nejméně tam a zpět. 

Jednotlivé platební metody na mýtné stanici mají barevně rozřazené pruhy:

  • žluté pruhy jsou pro platbu v hotovosti a pro motocyklisty,
  • modré pruhy jsou určeny pro platbu platebními kartami, 
  • zelené pruhy jsou určeny pro platbu prostřednictvím zařízení BroPas.
Kategorie vozidelMotocykly Osobní automobily s délkou do 6 metrůAutomobily (max. 6 m) s přívěsem (max. 15 m) Dodávky (6-9 m), obytné vozy a minibusy (6-10 m)Automobily s přívěsem (nad 15 m), obytné vozy (nad 10 m)
Běžná platba – jednosměrná255 DKK490 DKK980 DKK980 DKK1 570 DKK
Běžná platba – zpáteční510 DKK980 DKK1 960 DKK1 960 DKK3 140 DKK

Trajekty do Dánska

Dánsko je rozsáhlá země, která má součástí více než 400 ostrovů, a proto jsou trajekty velmi častou a také nezbytnou součástí dopravy

Cestu trajektem je nejlepší rezervovat s předstihem. Platí, že pokud je lístek rezervován a zaplacen, co nejdříve, tak vychází nejlevněji. 

Trajekt Německo – Dánsko

Ceny jsou orientační, zahrnují standard, osobní automobil do 3,5 tuny, dvě osoby a jednosměrná jízdenka.

Puttgarden – Rødby81,50 EURScandlines 
Rostock – Gedser111,00 EURScandlines 

Trajekt Dánsko – Švédsko

Ceny jsou orientační, zahrnují standard, osobní automobil do 3,5 tuny, dvě osoby a jednosměrná jízdenka.

Frederikshavn – Gothenburg161,00 EURStena Line 
Grenaa – Halmstad129,00 EURStena Line 

Trajekt Dánsko – Norsko

Ceny jsou orientační, zahrnují standard, osobní automobil do 3,5 tuny, dvě osoby a jednosměrná jízdenka.

Hirtshals – Kristiansand158,00 EURFjordline
Hirtshals – Stavanger294,00 EURFjordline

Rychlostní limity na dánských silnicích a dálnicích 

V tabulce najdete rychlostní limity pro motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny a nákladní vozy nad 3,5 tuny, a také rychlosti pro autobusy, obytné vozy a automobily s přívěsem.

Rychlostní limityObecMimo obecDálnice
Motocykly50 km/h80 km/h*110 km/h**
Osobní a nákladní vozidla a vozidla do 3,5 tuny50 km/h80 km/h*110 km/h**
Nákladní vozy a ostatní vozy nad 3,5 tuny 50 km/h70 km/h70 km/h
Autobusy50 km/h80 km/h80 km/h
Automobil + přívěs do 3,5 tuny50 km/h 70 km/h80 km/h
Automobil + přívěs nad 3,5 tuny50 km/h 70 km/h70 km/h
Obytný automobil do 3,5 tuny50 km/h 80-90 km/h110-130 km/h
Obytný automobil nad 3,5 tuny50 km/h 70 km/h70 km/h
* Na vybraných úsecích se může rychlostní limit zvýšit až na 90 km/h.
** Na vybraných dálnicích je maximální rychlost 130 km/h. Na ostatních úsecích je pouze 110 km/h. Tyto změny jsou upraveny dopravními značkami, které rychlost upravují.

Motocykly a osobní automobily do 3,5 tuny mohou jet po dálnici až 110 km/h. Na vybraných dálnicích je možné jet až 130 km/h. Rychlostní limity se snižují v případě, pokud cestujete automobilem s přívěsem nebo obytným vozem, rychlost je 80 km/h. Výjimku tvoří obytné automobily do 3,5 tuny, ty mohou jet po dálnici 110 až 130 km/h. Pokuty za překročení rychlosti jsou v Dánsku vysoké. Pokud překročíte rychlost v obytných zónách, ale i v obci, mimo obec a na dálnici hrozí pokuta od 1 000 DKK až do 6 500 DKK, v závislosti na tom, o kolik jste limit překročili.

Dálniční síť v Dánsku – přehled úseků

Dálniční síť v Dánsku má nejhustší síť ze skandinávských zemí. Dálnice nemají vlastní číslování, a proto se používají označení evropských silnic, popřípadě dánských silnic. 

Evropské silnice

DálniceÚseky v provozuDélka
E20Esbjerg – Odense – København – Švédsko E20313 km
E39Hirtshals – Ålborg60 km
E45Frederikshavn – Ålborg – Århus – Německo A7357 km
E47Rødby – København – Helsingør201 km
E55Gedser – København – Helsingør192 km

Hlavní národní silnice

ČísloÚseky v provozu
O 4(Sjælland) Ishøj – Ballerup
8(Jutsko) Kliplev – Sønderborg
9(Fyn) Odense – Svendborg
15(Jutsko) Aarhus – Silkeborg – Herning – Ringkøbing
16(Sjælland) Kodaň – Allerød – Frederiksværk(Jutsko) Grenaa – Randers – Holstebro – Ringkøbing
18(Jutsko) Herning – Vejle
21(Sjælland) Kodaň – Roskilde – Holbæk – Herrestrup – Randers
23(Sjælland) Elverdam – Nr. Jernløse
Dálniční síť Dánsko

By Motorway_map_Denmark.svg: User:Michiel1972derivative work: [CC BY-SA 2.5-2.0-1.0, CC-BY-SA-3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons

Pokuta za jízdu na dánských dálnicích

V Dánsku jsou pokuty velmi vysoké, a proto je lepší dodržovat dopravní pravidla předpisy. V Dánsku je zcela běžné zaplatit pokutu na místě, u cizinců se to vyžaduje, na místě a okamžitě! Bodový systém Dánska se vztahuje i na cizince, a pokud je na základě bodového systému uložen řidiči zákaz řízení, tak platí pouze v Dánsku. 

Řidiči, kteří neuhradí mýtné na mostě Storebælt, budou muset zaplatit pokutu 600 DKK a k tomu příslušný poplatek, který se vztahuje na přejezd mostu. 

Překročení rychlosti je jednou z nejčastějších pokut. Překročení rychlosti v obytné zóně, obci, mimo obec nebo také na dálnici je pokutováno ve výši 1 000 DKK až 6 500 DKK, v závislosti na tom, o kolik byl rychlostní limit překročen. 

Jízda přes semafor, jízda v jízdním pruhu vyhrazeném pro provoz v protisměru nebo nedodržení bezpečné vzdálenosti je pokutováno ve výši 2 000 DKK. 

Úlevy z dálničních poplatků (elektromobily apod.)

Jak již bylo řečeno, v Dánsku je průjezd po dálnicích bez poplatku, tedy zdarma. To znamená, že většina motorových vozidel žádnou dálniční známku nepotřebuje a ani nemusí platit žádné mýtné. 

Zákaz jízdy kamionů

V Dánsku neexistuje žádný zákaz, kdy nesmí kamiony jezdit. To znamená, že není provoz kamionů nijak omezen, a to žádnými svátky ani víkendy. 

Nejčastější otázky a odpovědi

Jsou v Dánsku dálniční známky nebo dálniční poplatky?

Ne, v Dánsku nejsou zavedené dálniční známky ani se nevybírá mýtné. Dálnice a rychlostní silnice nejsou zpoplatněné, a proto je jejich průjezd zdarma. V Dánsku jsou zpoplatněny mosty Storebæltsbroen a Øresundsbroen.

Kolik stojí průjezd zpoplatněnými mosty v Dánsku?

V Dánsku jsou zpoplatněny mosty Storebæltsbroen a Øresundsbroen. Přejezd přes most Storebæltsbroen osobním vozidlem s délkou do 6 metrů stojí 270 DKK (856 Kč), motocyklem 140 DKK (444 Kč). Přejezd přes most Øresundsbroen osobním vozidlem do 6 metrů stojí 490 DKK (1553 Kč) a motocyklem 255 DKK (808 Kč).

Kolik stojí nejvyužívanější cesty trajektem v Dánsku?

Dánsko je země, kde jsou trajekty častou a nezbytnou součástí dopravy. Trajekt směr Německo – Dánsko, cesta Puttgarden – Rødby stojí okolo 81,50 EUR (1940 Kč). Směr Dánsko – Švédsko, cesta Frederikshavn – Gothenburg stojí 161,00 EUR (3831 Kč) Směr Dánsko – Norsko, cesta Hirtshals – Kristiansand strojí 158,00 EUR (3760 Kč).

Další informace o cestování v Dánsku

Zdroj: Eurovignette, The Great Belt – Storebælt, Øresundsbroen, BroPas

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno