Dálniční poplatky Dánsko 2023

Pokud cestujete do zahraniční, často jistě hledáte ceny poplatků a dálniční známky v dané zemi. Možná se vám nepodařilo danou zemi dohledat, Dánsko totiž patří mezi státy bez dálničních poplatků. Dálniční poplatky se zde platí přes Eurovignette, což je společný systém výběru mýta. Toto mýtné se týká pouze vozidel s hmotností nad 12 tun. Mýtné poplatky se týkají pouze mostů.

Mýto pro vozidla nad 12 tun

Eurovignette je společný systém výběru mýta v Dánsku, Belgii, Nizozemsku, Lucembursku a ve Švédsku. Pro využití dálnic a silnic pro motorová vozidla ve všech uvedených státech je tedy třeba řádně zaplatit poplatek Eurovignette, a to i v případě, že dané vozidlo přes některou z výše uvedených zemí pouze projíždí.

Kamiony nad 12 tun platí za mýtné taxu 8 euro za den, 33 za týden a 125 za měsíc a mohou tak používat všechny komunikace v pěti zemích. Zaplatíte-li tedy eurovignette v Dánsku, během zaplaceného období můžete používat komunikace také v Belgii, Nizozemí, Holandsku i Švédsku.

Systém Eurovignette je plně elektronický a vozidlo je po zvolenou dobu zapsáno v databázi. Doklad, který po uhrazení částky obdržíte na prodejním místě, nebo si ho vytisknete po koupi na webu, není proto třeba nijak uchovávat.

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Mýtné Dánsko

Mýtné poplatky se týkají mostu Great Belt – Storebaelt v Dánsko. Most Great Belt – Storebaelt se nachází mezi Funen a Zealand. Poplatky za jednotlivá vozidla se automaticky určují vždy na základě výšky a délky vozidla. Tento most má jednu mýtnou bránu v Halsskov. Platí zde karta euroShell Card je přijímána v pruzích s obsluhou umístěných vždy na pravé straně. Za přejezd přes most v délce 18 km přes Velký Belt – Storebaelt se platí asi 33 eur, tedy asi 900 Kč.
Pokud projíždíte často a pravidelně, můžete využívat slevu ve výši 5 %, která je k dispozici se zařízením BroBizz – snadný přístup. Jde o vysílač, který je možné získat také prostřednictvím vašeho účtu euroShell Card. Zde stačí uvést při vyplňování registračního formuláře vaše preference, které najdete na webových stránkách Great Belt (Storebaelt)spolu s dalšími informacemi, včetně nejnovějších informací o tarifech mýtného.

Kde lze zakoupit mýto v Dánsku

Mýto si koupíte na většině dálničních čerpacích stanicích v Dánsku a také v ostatních zemích používajících Eurovignette, nebo v oblasti do několika desítek až stovek kilometrů od hranic v Německu. Často se dá zaplatit platebními kartami jako DKV, UTA či Shell.

Na místech prodávajících mýto Eurovignette jsou k dispozici malé formuláře, do kterých vyplníte údaje, a obsluha je zadá do systému. Častěji dnes řidiči údaje obsluze přímo diktují nebo si některé údaje obsluha načte z tankovacích karet. Po zadání do systému vám obsluha dá papír s údaji, které zkontrolujete a podepíšete. Svým podpisem potvrzujete, že s údaji souhlasíte, s chybou je mýto neplatné.

Následně dostanete mýtný tiket, tedy účtenku, a můžete dálnice a rychlostní silnice v Dánsku i v ostatních zemí mýtného systému Eurovignette používat. Je nutné nahlásit RZ vozidla, SPZ vozidla, emisní třídu, počet náprav a dny, na které chcete mýto koupit.

Mýtné Dánsko a Švédsko

Mýtné poplatky se týkají i mostu Oresund mezi Dánskem a Švédskem. Most Oresund představuje spojení mezi Dánskem a Švédskem, tedy spojení mezi Skandinávií a kontinentální Evropou a propojuje oblasti Copenhagen a Malmo.

Je zde umístěna opět jen jedna mýtní stanice umístěná v Lernaken na švédské straně disponující 11 pruhy v každém směru. Hned 9 pruhů je určeno pro placení kartami včetně euroShell Card, další 2 pruhy jsou určeny pro elektronickou platbu mýtného pomocí zařízení BroBizz. Další informace, o tarifech mýtného včetně těch nejnovějších naleznete na stránkách mostu Oresund.

Dálniční síť Dánsko – přehled úseků

DálniceÚseky v provozuDélka
E20Esbjerg – Odense – København – Švédsko E20313 km
E39Hirtshals – Ålborg60 km
E45Frederikshavn – Ålborg – Århus – Německo A7357 km
E47Rødby – København – Helsingør201 km
E55Gedser – København – Helsingør192 km
Dálniční síť Dánsko

By Motorway_map_Denmark.svg: User:Michiel1972derivative work: [CC BY-SA 2.5-2.0-1.0, CC-BY-SA-3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons

Maximální povolená rychlost na silnicích v Dánsku

Ve městěMimo městoNa dálnici
50 km/h80 km/h130 km/h