Dálniční poplatky Island 2023

Na Islandu nejsou dálnice a po silnicích se cestuje bez poplatků. Při cestování na Island vám bude stačit občanský průkaz. K vozidlu je třeba řidičský průkaz, technický průkaz a zelená karta. Zpoplatněn je tunel Vaðlaheiðagöng, které se nachází na severu země

Úředním jazykem je islandština, dorozumíte se anglicky. Měnou je islandská koruna neboli króna a bankomatů je zde dostatek. Běžně se platí i kartou. Časový posun je zde -2 hod v době letního času a -1 hod v době zimního času.

Cestování autem po Islandu v komfortu, jaký známe my je omezeno pouze na jednu silnici s číslem 1, která vede kolem celého ostrova. Tato silnice je téměř celá zpevněná. V letních měsících je poměrně dobře sjízdná. V zimních měsících pak častěji nastávají s průjezdností potíže.

Silnice číslo 1 má asi 1 400 km a nemá na mnoha místech žádnou paralelní komunikaci, po které by ji bylo možné objet. Silniční síť má asi 25 725 km, z toho asi 17 800 km se zpevněným povrchem.

Na Islandu je výběr mýtného pouze za průjezd tunelu Vaðlaheiðargöng, který je dlouhý 7,4 km. Poplatek za osobní automobil činní 1,500 ISK.

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Informace pro řidiče

Povinná výbava by měla obsahovat lékárničku, reflexní vestu, výstražný trojúhelník, hasicí přístroj a vaše auto by mělo být vybaveno nálepkou státu. V zimě potřebujete i zimní pneumatiky. Benzínové pumpy jsou dost vzdálené od sebe a vyplatí se mít sebou kanystr.

Nebezpečí představují brody, které mohou mít různou hloubku a auta čas od času uvíznou. Záplavy mívají na svědomí ledovce. Voda může strhnout most a pak se převáží lidé i s auty na nákladních speciálech. Můžete uvíznout i ve výtluku na silnicích.

Dejte si pozor i na nečekané průtrže mračen, silný vítr a písečné bouře. Island leží přímo na zlomu dvou tektonických desek. Díky jejich pohybu se zde neustále projevuje výrazná vulkanická činnost a objevují se i zemětřesení. Činné sopky neustále mění vzhled zdejší krajiny.

Doporučeno je vyrážet na cesty alespoň se dvěma vozy pohromadě. Pak si můžete vypomoci v případě vzniklých potíží. Dbejte na vybavení rezervní pneumatikou, náhradními díly a sadou nářadí. Doplňte i kanystr s pohonnými hmotami a olejem. Mějte nabitý mobil a mějte sebou vždy jídlo a pití.

Důležitá telefonní čísla

  • lékařská záchranná služba, policie a hasiči 112
  • policie +354-551-1166
  • první pomoc +354-525-1000
  • asistenční služba Global Assistance, a.s. – telefon ze zahraničí +420 266 799 779
  • Velvyslanectví České republiky – Honorární konzulát na Islandu Sudurlandsbraut 52, 108 Reykjavík, Island, telefon, + 354 5117011, + 354 5870 860, fax + 354 5680 645, mobil + 354 8971 506, e-mail [email protected]
  • důležité věci řeší Velvyslanectví ČR v Norsku Fritzners gate 14 N – 0244 Oslo, telefon + 47 2212 1030, + 47 2212 1031 a fax + 47 2255 3395, e-mail [email protected] a web.
  • Konzulární odbor + 47 2212 1034, mobilní telefon KO – pomoc v nouzi + 47 9261 1283, fax + 47 2254 8332, e-mail [email protected]

Půjčení vozu na Islandu

Pokud si půjčujete na Islandu auto, vsaďte na auto s náhonem na všechna 4 kola. Čím lepší auto, tím snazší bude vaše cestování. Působí zde větší společnosti jako Avis či Hertz. Prostudujte si smluvní podmínky, stav vozu, rozsah pojištění, jako odpovědnost za škodu, pojistku proti havárii a krádeži.

Maximální povolená rychlost na Islandu

V obciJízda po asfaltových cestáchJízda po štěrkových komunikacíchAutomobily s přívěsem mimo obec
50 km/h90 km/h80 km/h70 km/h

Silniční předpisy

Denní svícení je povinné celoročně, stejně jako bezpečnostní pásy na všech sedadlech. Je zakázána jízda mimo silnice a velká část mostů je jednosměrná. Platí pravidlo, že kdo vjede první na most, ten má přednost. Pozor si dejte na ovce. Tolerance alkoholu je na Islandu 0,5 promile.

Na islandských silnicích vám mohou pomoci některé islandské výrazy:

  • vegur lokaður – silnice uzavřena
  • illviðrum – nepříznivé počasí
  • bíll tryggingar – povinné ručení

Informace pro osoby se sníženou pohyblivostí

Parkování osob se sníženou pohyblivostí je na silnicích a parkovištích na místech pro vozíčkáře označeno příslušným symbolem. Nelze zde parkovat, pokud je místo označeno jménem či SPZ. Neparkujte nikdy v ulicích, kde je parkování přísně zakázáno. Nejezděte a neparkujte ani v pěších zónách. Parkoviště neposkytují speciální tarify a povolení k prodlouženému parkování vozíčkářům. V některých regionech jsou výjimky. Nutno vždy ověřit na místě.