Domů » Cestování » Dálniční známky a poplatky » Dálniční poplatky Island 2024

Dálniční poplatky Island 2024

0

Na Islandu není zavedena dálniční síť. A tak Island patří mezi státy, kde je jízda po všech silnicích zdarma. Týká se to motocyklů, osobních vozidel a dalších motorových vozidel.

Dálniční poplatky Island 2024

Na Islandu je nejznámější a nejčastěji využívaná silnice tzv. Okružní silnice číslo 1, známá také jako Ring Road. Tato silnice má délku 1332 km a je téměř celá zpevněná.

Islandské předpisy a pravidla uvádí, že je na Islandu zakázáno jezdit mimo vyznačené silnice a cesty.

Na Islandu musíte počítat s tím, že tunel Vaðlaheiðagöng, který je na severu země, je zpoplatněný. Tunel leží na okružní silnici č. 1 (Ring Road) u města Akureyri. Poplatek za průjezd tunelem musí být uhrazen online. U vjezdu ani u výjezdu tunelu nejsou umístěny žádné mýtné brány ani platební automaty. Platba se provádí na webové stránce veggjald.is. Poplatek za osobní vozidlo stojí 1 850 ISK (320 Kč), motocyklem je průjezd zdarma. 

Cena a platnost dálničních poplatků na Islandu 2024

Na Islandu nejsou žádné dálnice. Jízda je po silnicích pro všechna motorová vozidla zdarma.

Nejznámější, a turisty nejvíce využívaná, je okružní silnice číslo 1, tzv. Ring Road. Je dlouhá 1332 km a je téměř celá zpevněná. 

Na Island si dejte pozor na nečekané průtrže mračen, silný vítr a písečné bouře. Island leží přímo na zlomu dvou tektonických desek. Díky jejich pohybu se zde neustále projevuje výrazná vulkanická činnost a objevují se i zemětřesení. Činné sopky neustále mění vzhled zdejší krajiny.

Silnice nad 300 m nad mořem jsou na Islandu klasifikovány jako vysokohorské silnice. Velmi často mohou být pokryty sněhem i během letních měsíců. Tyto vysokohorské silnice jsou v zimě nebo za špatných povětrnostních podmínek většinou neprůjezdné, a tak jsou uzavřeny.

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Úseky zpoplatněné zvláštním mýtem 

Na Islandu je zpoplatněn tunel Vaðlaheiðagöng, který se nachází na severu země a spojuje Eyjafjordur s Fnjoskadalur. Tunel najdete na okružní silnici č. 1 (Ring Road) u města Akureyri. Tunel má délku přes 7,4 km a má 2 jízdní pruhy, jeden v každém směru. 

Tunel Vaðlaheiðagöng nejlépe využijete, pokud se chcete v zimním a nepříznivém počasí vyhnout hornatému úseku na severu od něj. Tyto silnice jsou velmi nebezpečné především v zimním období, a častokrát nejsou ani průjezdné.

Poplatky za průjezd tunelu Vaðlaheiðagöng musí být uhrazeny pouze online. To znamená, že při vjezdu na tunel nebo výjezd z tunelu nejsou k dispozici žádné mýtné brány ani platební automaty. 

Platba se provádí na oficiálních stránkách veggjald.is

Kategorie vozidelMotocyklyVozidla do 3,5 tunyVozidla od 3,5 do 7,5 tuny
Cenazdarma 1 850 ISK2 800 ISK

Pro jednorázový průjezd lze zaplatit bez registrace, a to buď předem, nejdříve 24 hodin před průjezdem, nebo do 24 hodin po projetí tunelem

Pozor po 24 hodinách se faktura za průjezd tunelem automaticky odesílá majiteli vozidla. Při neuhrazení poplatku za průjezd tunelem pak hrozí vysoké pokuty. Pokuta bude posléze také zaslána majiteli vozidla. V případě autopůjčovny ji dostane ta konkrétní provozovna, která automobil půjčila. Obecně si autopůjčovny účtují poplatek za průjezd tunelem, k tomu je nutné započítat i manipulační poplatek, který je ve výši 3 000 ISK a více.

Rychlostní limity na islandských silnicích 

V tabulce najdete rychlostní limity pro motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny a nákladní vozy nad 3,5 tuny, a také rychlosti pro obytné vozy a automobily s přívěsem.

Rychlostní limityObecMimo obecRychlostní silnice
Motocykly50 km/h80 km/h (nezpevněné cesty) 90 km/h (zpevněné cesty)90 km/h
Osobní a nákladní vozidla a vozidla do 3,5 tuny50 km/h80 km/h (nezpevněné cesty) 90 km/h (zpevněné cesty)90 km/h
Nákladní vozy a ostatní vozy nad 3,5 tuny 50 km/h80 km/h (nezpevněné cesty) 90 km/h (zpevněné cesty)90 km/h
Automobil + přívěs do 3,5 tuny50 km/h80 km/h (nezpevněné cesty) 90 km/h (zpevněné cesty)90 km/h
Automobil + přívěs nad 3,5 tuny50 km/h80 km/h (nezpevněné cesty) 90 km/h (zpevněné cesty)90 km/h
Obytný automobil do 3,5 tuny50 km/h80 km/h (nezpevněné cesty) 90 km/h (zpevněné cesty)90 km/h

Motocykly, osobní automobily, nákladní vozy, ale také obytné dodávky či automobily s přívěsem mohou jet v obci 50 km/h, mimo obec na zpevněné cestě až 90 km/h. Na štěrkových cestách a nezpevněných silnicích se oficiálně může jet 80 km/h, však my doporučujeme jízdu ještě zpomalit, aby nevznikl defekt na vašem automobilu.

Na Islandu jsou pokuty za překročení rychlosti velmi vysoké. Překročení rychlosti je od 5 000 až 130 000 ISK, a také hrozí soud, v závislosti na tom, o kolik byla rychlost překročena a kde konkrétně.

Dávejte si pozor při najíždění do „slepých kopců“, kde protijedoucí pruhy nejsou odděleny a nevidíte, co se děje za kopcem. 

Dálniční síť na Islandu – přehled úseků

Na Islandu není zavedena žádná dálniční síť. 

Na Islandu vás může překvapit kvalita silnic, protože poměrná část se skládá ze štěrkových cest, zejména v horách ve středu ostrova. Tyto silnice bývají uzavřené a nesjízdné až do konce června kvůli velkému sněhu nebo naopak tání či velkého množství bláta. V případě, že jsou tyto cesty otevřené jsou vhodné pro vozidla s pohonem na všechny čtyři kola. 

Jak již bylo řečeno, Island má spoustu štěrkových cest. Nejčastěji dochází k nehodám v místech, kde asfaltová silnice prochází štěrkovou. Hlavním důvodem je to, že řidiči nezpomalí na vhodnou rychlost při přejezdu na štěrk a ztratí tak kontrolu nad svým vozidlem. Při jízdě po štěrkových cestách, které jsou často dosti úzké, je důležité dávat pozor, když se blížíte k jinému vozidlu jedoucímu v protisměru.

Mapa Island

By Max Naylor, via Wikimedia Commons

Pokuta za jízdu na islandských silnicích

Na Islandu je nutné dodržovat dopravní pravidla a předpisy. Jinak hrozí vysoké pokuty.

Policejní hlídky mají právo za dopravní přestupky vybírat pokuty na místě. V některých případech lze platbu provést na policejní stanici nebo musí policista poskytnout údaje o oficiálním bankovním účtu, na který musí být převod částky z pokuty proveden.

Na Islandu jsou pokuty za překročení rychlosti velmi vysoké. Překročení rychlosti je od 5 000 až 130 000 ISK, a také hrozí soud, v závislosti na tom, o kolik byla rychlost překročena a kde konkrétně.

Na Islandu je celoročně povoleno používání letních i zimních pneumatik, které ale musí mít dostatečnou hloubku dezénu:

  • od 1. listopadu do 14. dubna: Pneumatiky s hroty jsou povoleny, avšak nejsou povinné. Minimální hloubka dezénu je stanovena na 3 mm.
  • od 15. dubna do 31. října: Pneumatiky s hroty jsou zakázány. Minimální hloubka dezénu je stanovena na 1,6 mm.

Na Islandu je maximální povolená hladina alkoholu v krvi 0,5 promile. Tresty za překročení jsou vysoké. Za jízdu pod vlivem alkoholu hrozí pokuta 70 000 až 160 000 ISK případně odebrání řidičského průkazu od dvou měsíců až na 2 roky. V případě opakovaného porušení bude uložena pokuta ve výši 80 000 ISK a ztráta řidičského průkazu na 24 měsíců. V případě řízení pod vlivem omamných nebo psychotropních látek bude uložena pokuta od 70 000 do 140 000 ISK a odebrání řidičského průkazu od 4 měsíců do 1 roku.

Úlevy z dálničních poplatků (elektromobily apod.)

Jak již bylo řečeno, Island patří mezi státy, kde je jízda po všech silnicích pro všechny vozidla zdarma.

Zákaz jízdy kamionů

Na Islandu neexistuje žádný zákaz, kdy nesmí kamiony jezdit. To znamená, že provoz kamionů není nijak omezen, a to žádnými svátky ani víkendy. 

Nejčastější otázky a odpovědi

Jsou na Islandu dálniční známky nebo dálniční poplatky?

Na Islandu není zavedena dálniční síť. A tak Island patří mezi státy, kde je jízda po všech silnicích zdarma. Týká se to motocyklů, osobních vozidel a dalších motorových vozidel.

Jsou na Islandu některé úseky zpoplatněné zvláštním mýtem?  

Na Islandu musíte počítat s tím, že tunel Vaðlaheiðagöng, který je na severu země, je zpoplatněný. Tunel leží na okružní silnici č. 1 (Ring Road) u města Akureyri. Poplatek za průjezd tunelem musí být uhrazen online. U vjezdu ani u výjezdu tunelu nejsou umístěny žádné mýtné brány ani platební automaty. Platba se provádí na webové stránce veggjald.is. Poplatek za osobní vozidlo stojí 1 850 ISK (320 Kč), motocyklem je průjezd zdarma. 

Jaké jsou rychlostním limity na Islandu a jaké jsou pokuty za překročení rychlosti?

Motocykly, osobní automobily, nákladní vozy, ale také obytné dodávky či automobily s přívěsem mohou jet v obci 50 km/h, mimo obec na zpevněné cestě až 90 km/h. Na štěrkových cestách a nezpevněných silnicích se oficiálně může jet 80 km/h, však my doporučujeme jízdu ještě zpomalit, aby nevznikl defekt na vašem automobilu. Na Islandu jsou pokuty za překročení rychlosti velmi vysoké. Překročení rychlosti je od 5 000 až 130 000 ISK, a také hrozí soud, v závislosti na tom, o kolik byla rychlost překročena a kde konkrétně.

Další informace o cestování na Islandu

Zdroj: veggjald.is, road.is

Previous article Dálniční poplatky Irsko 2024
Next article Dálniční poplatky Itálie 2024
Nadšenec do všeho, co jen trochu smrdí benzínem. Zároveň také spoluzakladatel magazínu Autotrip.cz. Nejvíce ho baví auta, "se kterými si člověk může více hrát a cítí odezvu při každém manévru". Nejčastěji pro vás Marek připravuje různé návody, postupy a informační články.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.