Domů » Cestování » Dálniční známky a poplatky » Dálniční poplatky Moldávie 2024

Dálniční poplatky Moldávie 2024

0

V Moldávii jsou všechny dálnice a silnice zpoplatněny prostřednictvím elektronické dálniční známky neboli viniety. Dálniční známka je jako tzv. poplatek za užívání všech dálnic a silnic v Moldávii. Platnou dálniční známku musí mít všechna osobní vozidla do 3,5 tuny a také jejich přívěsy, nákladní vozy nad 3,5 tuny, kamiony a také autobusy.

Dálniční poplatky Moldávie 2024

Povinnost zaplatit mýtné prostřednictvím elektronické dálniční známky se vztahuje na celou moldavskou silniční síť a platí pouze pro vozidla, která nejsou registrována v Moldavsku. Výjimku tvoří motocykly, protože ty jsou od povinnosti dálniční známky osvobozeny. 

Výše mýtného závisí na konkrétní kategorii vozidla a také na celkové délce pobytu v Moldávii. Dálniční známku je možné pořídit na různé období, jako je 7 dní, 15 dní, 30 dní, 90 dní, 180 dní a více než 180 dní. Dálniční známku zakoupíte přes internet, ale také na obvyklých prodejních místech.

Dálniční známka pro osobní automobily na 7 dní vyjde na 4 EUR (100 Kč), 15denní známka stojí 8 EUR (200 Kč), 30denní vyjde na 16 EUR (400 Kč), 90denní stojí 45 EUR (1 200 Kč) a 180denní vyjde na 85 EUR (2 110 Kč), dálniční známka na více než 180 dní vyjde na 180 EUR (4 500 Kč).

V Moldávii nejsou žádné horské průsmyky, tunely, ani žádné mosty, které by byly zpoplatněné.

Cena a platnost moldavské dálniční známky 2024

V Moldávii je od roku 2012 zavedena elektronická dálniční známka označována jako vinieta. Je to tzv. speciální poplatek za užívání všech moldavských dálnic a silnic. To znamená, že elektronická dálniční známka je povinná pro celou silniční síť v Moldavsku

Dálniční známku musí mít všechna osobní vozidla do 3,5 tuny, přívěsy, nákladní vozy, kamiony, autobusy, a platí pouze pro vozidla, která nejsou registrována v Moldavsku

Dálniční známku je možné pořídit na různé období. Zakoupíte ji na oficiálním webu evinieta.gov.md nebo na vinieta.gov.md, ale také na obvyklých prodejních místech v Moldávii.

Výše poplatku se odvíjí od kategorie vozidla a také od doby užívání státních komunikacích, tedy na celkové délce pobytu v Moldávii. 

Platnost známkyMotocyklyAutomobily do 3,5 tuny, přívěsyNákladní vozy do 3,5 tuny
1denní5 EUR
7denní4 EUR20 EUR
15denní8 EUR
30denní16 EUR40 EUR
90denní45 EUR100 EUR
180denní85 EUR
více než 180 dní180 EUR
12 měsíců400 EUR

Doba platnosti elektronické dálniční známky začíná v konkrétní den, který si uživatel při nákupu určuje sám, a končí o půlnoci posledního dne zvoleného období.

Kompletní ceny dálniční známky pro všechny kategorie vozidel najdete na oficiálních stránkách evinieta.gov.md.

V Moldavsku mají dálniční známky pro osobní automobily platnost 7denní, 15denní, 30denní, 90denní, 180denní a více než 180 dní. 

 • Platnost 7denní dálniční známky platí 7 kalendářních dnů, tj. 1. den platnosti + 6 dalších kalendářních dnů. To znamená, že 7denní dálniční známka s platností od 10.7.2024 bude platit do 17.7.2024 včetně. 
 • Platnost 15denní dálniční známky platí 15 kalendářních dnů, tj. 1. den platnosti + 14 dalších kalendářních dnů. To znamená, že 15denní dálniční známka s platností od 10.7.2024 bude platit do 25.7.2024 včetně. 
 • Platnost 30denní dálniční známky platí 30 kalendářních dnů, tj. pokud známku zakoupíte s platností od 10.7.2024, tak bude platit do 10.8.2024 včetně.
 • Platnost 90denní dálniční známky platí 90 kalendářních dnů, tj. pokud známku zakoupíte s platností od 10.7.2024, tak bude platit do 10.10.2024 včetně.
 • Platnost 180denní dálniční známky platí 180 kalendářních dnů, tj. pokud známku zakoupíte s platností od 10.7.2024, tak bude platit do 10.1.2025 včetně.
 • Platnost více než 180 dní dálniční známky platí více než 180 kalendářních dnů.

Elektronická dálniční známka je povinná pro tyto konkrétní kategorie vozidel:

 • Osobní automobily a jiná motorová vozidla konstruovaná pro přepravu osob řazené pod kódem 9703 v integrovaném celním sazebníku Moldavské republiky.
 • Přívěsy a návěsy zařazené pod kódem 8716.
 • Autobusy s 9 až 24 sedadly.
 • Autobusy s více než 25 sedadly.
 • Nákladní vozidla s hmotností do 3,5 tuny.
 • Nákladní vozidla s hmotností od 3,5 tuny do 10 tun.
 • Nákladní vozidla s hmotností nad 10 tun až do 40 tun.

Kde koupit dálniční známku?

Elektronickou dálniční známku neboli speciální poplatek za užívání všech moldavských dálnic a silnic je možné zakoupit jednoduchým způsobem online, a to na oficiálním webu evinieta.gov.md nebo na vinieta.gov.md.

Další možností je zakoupení dálniční známky na konkrétních prodejních místech jako jsou:

 • čerpací stanice, 
 • nákupní centra,
 • banky,
 • další místa v okolí hraničních přechodů, 
 • pobočky samoobslužných platebních terminálů společnosti B.C. Moldova Agroindbank S.A (MAIB), které lze nalézt na kterémkoliv hraničním přechodu,
 • platební terminály společností Qiwi, Paymaster, MMPS a PayNet, které jsou také na hraničních přechodech.

Kompletní přehled prodejních míst najdete na stránkách maib.md, kde najdete přehlednou mapu a seznam míst. 

Jak koupit moldavskou dálniční známku online?

Dálniční známku je možné s předstihem koupit na oficiálním webu evinieta.gov.md nebo na webu vinieta.gov.md. Nejprve je nutné se zaregistrovat a zadat kompletní údaje, jako jsou typ vozidla, datum platnosti dálniční známky, zemi, ve které je vozidlo registrováno, ale také SPZ. Dále je třeba jméno řidiče i vlastníka vozidla, číslo občanského průkazu a pasu a také kontaktní údaje.

Platba dálniční známky probíhá na stránkách mpay.gov. Na webu je nutné zadat ID dálniční známky a verifikační kód, který najdete přímo na webové stránce. 

Na oficiálních stránkách, kde se dálniční známka prodává, se uvádí, že vzhledem ke specifikům informačního systému se nedoporučuje provádět online platby za dálniční známku v časech od 23:45 do 00:01. Tato platba bude zablokována a dálniční známka bude považována za neplatnou (finanční prostředky se automaticky vrátí na konkrétní platební kartu).

Online registrace

Dálniční známku je možné vyřídit i jiným způsobem, a to kombinací online registrace a platby na hranicích Moldávie. Nejdříve provedete online registraci na oficiálním webu evinieta.gov.md a poté až přijedete na hranice Moldavska, tak konkrétní částku za dálniční známku uhradíte na pobočce Moldova Agroindbank nebo přes elektronický platební terminál.

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Rychlostní limity na moldavských silnicích a dálnicích 

V tabulce najdete rychlostní limity pro motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny, nákladní vozy nad 3,5 tuny, a také rychlosti pro automobily s přívěsem a obytná vozidla.

Rychlostní limityObecMimo obecRychlostní komunikaceDálnice
Motocykly50 km/h90 km/h90 km/h90 km/h
Osobní vozidla a nákladní vozy do 3,5 tuny 50 km/h90 km/h110 km/h110 km/h
Nákladní vozy a ostatní vozy nad 3,5 tuny 50 km/h90 km/h90 km/h90 km/h
Automobil + přívěs do 3,5 tuny50 km/h90 km/h90 km/h90 km/h
Obytná vozidla do 3,5 tuny50 km/h90 km/h90 km/h90 km/h

Osobní automobily mohou jet v obci 50 km/h, na dálnici až 110 km/h. Rychlostní limity se snižují v případě, pokud cestujete třeba s karavanem, přívěsem nebo také motocyklem. V tomto případě musíte jet pomaleji, na dálnici 90 km/h. 

Pokud jedete motorovým vozidlem v obytné zóně, je nutné dodržovat rychlost 20 km/h.

Pokuty za překročení rychlosti jsou v Moldávii rozdílné. Obecně pokud překročíte rychlost na jakékoliv silnici hrozí pokuty od 300 až do 1 500 MDL v závislosti na tom, o kolik jste limit překročili.

Dálniční síť v Moldávii – přehled úseků

Je třeba počítat s tím, že v Moldávii nejsou téměř žádné dálnice, které by odpovídaly evropským standardům. Za dálnice jsou považovány většinou dvouproudové silnice, které jsou jako hlavní dopravní tahy. 

Pozor, v Moldávii najdete také silnice, které nejsou zpevněné, avšak se v budoucnu plánuje jejich rekonstrukce. 

Dálnice jsou v Moldavsku označovány písmenem M (magistrala – dálnice, hlavní silnice).

DálniceÚseky v provozuDélka
M1Kišiněv – Leușeni – Flag of Romania Rumunsko97 km
M2Kišiněv – Orhei – Tintăreni – Saroca – Ukrajina155 km
M3Kišiněv – Răzeni – Cimișlia – Comrat – Vulcănești – Giurgiulești – Rumunsko180 km
M4Tiraspol – Grigoriopol – Dubăsari – Rîbnița – Kamenka – Hristovaia – Ukrajina178 km
M14Ukrajina – Kišiněv – Mărăndeni – Ukrajina370 km
M21Kišiněv – Dubăsari – Goianul Nou – Ukrajina60 km
Dálniční síť Moldávie


By Spiridon Ion Cepleanu (Own work since [1]) [Public domain or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Pokuta za jízdu na moldavských dálnicích a silnicích

V Moldávii již není možné zaplatit pokutu na místě přímo policejní hlídce, je to z důvodu aktivnímu boji proti korupci. Pokutu tedy musíte zaplatit na poště nebo v bance. Další možností je pokutu zaplatit prostřednictvím webových stránek mpay.gov.md, kde můžete zaplatit přestupkové pokuty. Stačí zadat číslo policejního lístku nebo policejního rozhodnutí a poté pokutu bezpečně zaplatit. 

Některé pokuty jsou v Moldávii stanoveny pomocí konvenčních jednotek. Jedna konvenční jednotka se rovná 50 MDL

Pokuty za překročení rychlosti jsou v Moldávii rozdílné. Obecně pokud překročíte rychlost na jakékoliv silnici hrozí pokuty od 300 až do 1 500 MDL v závislosti na tom, o kolik jste limit překročili.

Pokud je při výjezdu ze země nalezeno auto neregistrované v Moldavské republice, pohybující se bez zaplacení dálniční známky, nebo je zřízena prošlá dálniční známka, celní úřad nepovolí překročení státní hranice, dokud nebude předložen doklad o zaplacení tohoto poplatku. Řidiči, kteří jedou na moldavských komunikacích bez dálniční známky, musí mimo to počítat i s vysokou pokutou ve výši okolo 5 000 až 6 500 MDL. Pokuta také hrozí, pokud policejní nebo celní kontrole nepředložíte doklad o zaplacení poplatku za užívání silnic. 

V Moldávii je maximální povolená hladina alkoholu v krvi 0,3 promile. Pokud je hladina alkoholu v krvi mezi 0,3 až 0,5 promile, pak se to trestá pokutou ve výši 17 500 až 25 000 MDL včetně odebrání řidičského oprávnění na 2 až 3 roky. Pokud hladina alkoholu v krvi překročí 0,5 promile hrozí pokuta od 37 500 do 42 500 MDL a také hrozí veřejně prospěšné práce v délce 200 až 240 hodin a také odebrání řidičského průkazu na 3 až 5 let.

Odmítnutí, odpor nebo vyhýbání se provedení testu na alkohol či jiné návykové látky, hrozí pokuta 45 000 až 50 000 MDL a současně hrozí veřejně prospěšné práce v délce 200 až 240 hodin a také odebrání řidičského průkazu na 3 až 5 let.

Úlevy z dálniční známky (elektromobily apod.)

Od dálniční známky jsou osvobozeny fyzické a právnické osoby s trvalým pobytem v Moldavsku, ale také vlastníci vozidel registrovaných v jiných státech, kteří mají povolení k mezinárodní silniční dopravě osvobozené od daně.

Zákaz jízdy kamionů

V Moldavsku pravděpodobně neexistuje žádné omezení pro kamiony. To znamená, že kamiony mohou jezdit po celý rok a kdykoliv. Mohou existovat zákazy, avšak ty jsou platné na konkrétním regionu.

Nejčastější otázky a odpovědi

Je v Moldávii zavedená dálniční známka nebo se platí dálniční poplatky?

V Moldávii je zaveden speciální poplatek za užívání všech moldavských silnic všemi motorovými vozidly, která nejsou registrovaná v Moldavsku. Tento poplatek se vybírá prostřednictvím elektronické dálniční známky označovaný jako vinieta. Mýtné platí pro osobní automobily a také jejich přívěsy, nákladní vozidla, autobusy a další motorová vozidla, která nejsou registrována v Moldávii. Výše mýtného závisí na kategorii vozidla a také na celkové délce pobytu v Moldávii. Výjimku tvoří motocykly, které jsou od tohoto poplatku osvobozeny.

Kolik stojí dálniční známka a jaké jsou možnosti platnosti dálniční známky?

Dálniční známka pro osobní automobily je k dispozici na 7, 15, 30, 90 a 180 dní, a více než 180 dní. Dálniční známka pro osobní automobily na 7 dní vyjde na 4 EUR (100 Kč), 15denní známka stojí 8 EUR (200 Kč), 30denní vyjde na 16 EUR (400 Kč), 90denní stojí 45 EUR (1 200 Kč) a 180denní vyjde na 85 EUR (2 110 Kč), dálniční známka na více než 180 dní vyjde na 180 EUR (4 500 Kč).

Kde koupit moldavskou dálniční známku?

Elektronickou dálniční známku je možné zakoupit jednoduchým způsobem online, a to na oficiálním webu evinieta.gov.md nebo na webu vinieta.gov.md. Další možností jsou prodejní místa jako jsou čerpací stanice, nákupní centra, banky, místa v okolí hraničních přechodů, pobočky samoobslužných platebních terminálů společnosti B.C. Moldova Agroindbank S.A (MAIB), nebo platební terminály společností Qiwi, Paymaster, MMPS a PayNet, které najdete na každém hraničním přechodu.

Další informace o cestování v Moldávii

Zdroj: evinieta.gov.md, vinieta.gov.md, mpay.gov.md, maib.md

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.