Domů » Vozidlo » Očištění vozu. Co všechno vás v zimě čeká?

Očištění vozu. Co všechno vás v zimě čeká?

0

Víte, jak správně očistit auto? Podle zákona máte povinnost na silnice vyrážet jen s motorovým vozidlem, které je zbavené sněhu, náledí a dalších nečistot. Týká se to nejen oblasti výhledu řidiče, ale i dalších míst. Rozdávají se za to tučné pokuty! Jak řidičům osobních aut, tak kamionů a dalším.

Očištění vozu. Co všechno vás v zimě čeká?
Obsah: Očištění vozu. Co všechno vás v zimě čeká?

Zima už klepe na dveře. A s ní začíná řidičům perné období – sníh a led nám přidělává práci hned v několika ohledech. Tak třeba prodlužuje brzdnou dráhu nebo zvyšuje riziko smyku. Nehledě na to, že se brzy stmívá, a tak v určitých místech spíš hrozí střet se zvěří. Nemluvě o potížích s baterií.

No a potom tu máme povinnost očištění vozu. Protože není nic otravnějšího než muset ráno vyrážet z tepla domova o několik minut dřív, protože se auto přes noc změnilo k nepoznání. Kdo by si chtěl tuto záležitost nějakým způsobem zkrátit nebo obejít, mohl by se dostat do problémů. Podle zákona totiž platí povinnost očištění vozu.

Co říká zákon

V zákoně č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích § 5 – Povinnosti řidiče se dočtete že:

(2) Řidič nesmí
i) řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran,
j) řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.

Co z toho vyplývá?

Řidiči všech skupin motorových vozidel (motorek, osobních, nákladních, dodávkových, speciálních atd.) si musí dávat pozor na to, aby měli v zimě za všech okolností dobrý výhled z automobilu.

Důležitý je ale i druhý bod – ten se týká bezpečnosti. Motorové vozidlo před jízdou vždy pečlivě zkontrolujte a ujistěte se, že nehrozí, že se z něj při jízdě uvolní led, námraza nebo jiné nečistoty, které by mohli ohrozit plynulost silničního provozu. Tedy nejen vás, ale i ostatní řidiče. Na tohle by si měli dávat pozor hlavně řidiči nákladních automobilů.

Před jízdou máte očistit:

  • celou karoserii včetně střechy a nákladu (plachta na vozíku atd.),
  • všechna okna a vnější zrcátka,
  • registrační značku (včetně označení státu),
  • světla,
  • odrazky,
  • vyznačení nejvyšší povolení rychlosti.

Na sníh si vezměte třeba smetáček, na led speciální škrabky. Obojí musí pryč. Řidiči nákladních vozidel a souprav by si měli dát obzvlášť záležet na stavu střechy. V případě, že by při jízdě došlo k jeho odtržení, mohlo by dojít k zranění nebo poškození aut ve vašem okolí. Odstředivou silou totiž zmrzlá masa doslova vyletí a může se dostat do velké vzdálenosti. Třeba na chodník, kde zasáhne chodce.

Jak vidíte, není nebezpečné jen to, že pořádně nevidíte před sebe na cestu (což je samozřejmě také špatně). Škody dokáže napáchat i sníh a led, který zůstal na střeše, a který vám osobně vlastně ani nijak nepřekážel.

Policisté stav vozidel v zimě bedlivě hlídají

Není nic neobvyklého, že policisté v zimě staví auta a kontrolují zimní výbavu. Základem jsou zimní pneumatiky, které zajišťují bezpečnou jízdu v náročných podmínkách. Pneu musí být v dobré kondici, jinak hrozí pokuta za sjetý vzorek.

Za nedostatečně očištěné auto hrozí pokuta. Na místě se jedná o blokovou pokutu ve výši až 2000 Kč, ve správním řízení se částka zvyšuje až na 2500 Kč. A jestli se chystáte na lyžovačku autem do Rakouska, stejná pravidla platí i tady, jenže pokuty jsou za neočištěné auto mnohem tučnější, v případě nehody vás to vyjde skoro na 130 000 Kč. To samé můžete čekat i v dalších zemích

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články