Dálniční poplatky Norsko 2023

Norsko je velmi členitá země, ve které je velmi těžké vybudovat kvalitní komunikace a stojí to velké množství prostředků. Proto jsou zde zpoplatněny nejen některé úseky dálnic, ale také průjezdy tunelů či přejezdy mostů a vybírají se poplatky za vjezd do velkých měst. Vzhledem ke značným rozdílům v poplatcích není při zpoplatnění využita klasická dálniční známka a platby probíhají v mýtných branách přímo na komunikacích.

Řidič tak zaplatí pouze za úsek, kterým opravdu projel a ušetří velké množství finančních prostředků. Mýtné je povinné pro řidiče vozidel do 3,5 t a nákladních vozů s hmotností nad 3,5 t. Motocykly a mopedy poplatky neplatí. Vozidla s hmotností nad 3,5 tuny musí být vybavena systémem AutoPASS a jednotkou On-Board unit. Více informací o obou možnostech platby na stránkách autopass.no. Pro řidiče vozů ze zahraničí, kteří se na norských silnicích budou pohybovat méně než 3 měsíce, je připraven Visitors Payment contract formou před-nabitého účtu na kreditní kartě.

Kde v Norsku zaplatit dálniční poplatky

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Platba mýtného v Norsku

Mýtný systém v Norsku je plně automatizován, většina stanic je vybavena kamerou a ta vyfotí vždy projíždějící auto. Mýtnice jsou označeny značkou Automatisk bomstasjon/Automatic toll, samotná brána s kamerou je pak označena cedulí Ikke stopp/Do not stop. Jde o plynulý provoz, v automatických mýtnicích se nezastavuje a platba se řeší dodatečně.

Pokud v Norsku nebudete pobývat déle, než 3 měsíce pak nemusíte mít jednotku OnBoard unit a stačí využít AutoPASS Visitors‘ Payment. Platba mýtného je přes registrované kreditní karty, z nichž je v první mýtné bráně stržen deposit 300 NOK a 1 000 NOK pro vozidla s hmotností nad 3,5t. Při průjezdu každou další branou je odečten příslušný poplatek, vozidlo je vyfoceno, a pokud deposit vyčerpáte, je třeba konto dobít. Nevyčerpaný deposit je do 85 dní od dobití vrácen na bankovní účet. Mýtné za úsek Svinesundforbindelsen a Atlanterhavstunnelen se platí na místě.

Registrace auta v Norsku

Před odjezdem do Norska se registrujte na stránkách EPC. Jakmile je vůz a jeho registrační značka registrována, máte ze svého účtu přístup ke všem sdělením, fakturám a provedeným platbám. Faktury budou vystaveny v Českých korunách podle aktuálního kurzu. Platba se provádí převodem na účet či platební kartou MasterCard a Visa.

Mýtné bez registrace

Registrace u EPC není povinná a bez registrace vám faktura za projeté úseky přijde poštou ve větší časové prodlevě i několik měsíců. Mýtné zaplatíte bankovním převodem nebo online na stránkách epcplc.com.

Platby v hotovosti

Platba v hotovosti je umožněna jen na mýtné stanici Atlanterhavstunnelen přímo na místě platební kartou nebo hotově v norských korunách. Poplatek za průjezd zde platí i motocykly.

Systém AutoPASS

AutoPASS je automatizovaný systém výběru mýtného, kdy se zařízení připevní na čelní sklo automobilu a projeté zpoplatněné úseky jsou zaznamenány a vyúčtovány. Systém AutoPASS se vám vyplatí, když jezdíte do Norska častěji nebo jste zde déle než 2 měsíce. Je třeba uzavřít smlouvu s jedním z norských provozovatelů mýtného systému a zaplatit zálohu 200 NOK. Jednotka vám bude zaslána poštou, nebo je k zapůjčení na některém z center v blízkosti mýtných bran nebo benzínových pump. Získáte tak slevu 10 až 20 %. AutoPASS využijete v Dánsku a ve Švédsku, kde se na jednotku automaticky přičítají i poplatky za trajekty a přejezd zpoplatněných mostů a parkování v Oslu.

Jednotka AutoPASS v České republice

AutoPASS lze objednat z Norska nebo zprostředkovaně u společnosti MTX. Záloha na půjčení jednotky a projeté mýtné je 4 200 Kč. K tomu se účtují poplatky 322 Kč a navíc 9 % z účtované ceny mýta.

Placené úseky v Norsku

 • Zpoplatněné úseky dálnic v Norsku
  Jde asi o 230 mýtných stanic. Mýtné slouží na stavbu silnic, mostů a tunelů. Jakmile jsou náklady na stavbu daného úseku uhrazeny, je následně mýtná stanice zrušena. Počet a umístění mýtných stanic se neustále mění. Aktuální seznam a výši mýtného najdete na stránkách Autopass.no.
 • Dálnice – Evropské mezinárodní silnice v Norsku
  E6 Trelleborg – Kirkenes (Švédsko)
  E16 Bergen – Malung (Švédsko)
  E18 Kristiansand – Karlstad (Švédsko)
  E39 Trondheim – Hirthals (Dánsko)
 • Mapa dálnic a zpoplatněných silnic v Norsku
  Na stránkách autopass.no je k dispozici mapa se všemi mýtnými stanicemi a když kliknete na konkrétní místo, zobrazí se výše poplatků v daném úseku.

Povolená rychlost a pokuty na dálnici v Norsku

Maximální povolená rychlost na norských dálnicích je 100 km/hod, na rychlostních silnicích 90 km/hod. V obci se smí jet nejvýše 50 km/hod a mimo obec 80 km/hod. Řidičům, kteří nezaplatí fakturu za projeté úseky řádně a v termínu, hrozí pokuta ve výši 300 NOK. Pokud s autem projedete bez zaplacení mýtnou stanici Atlanterhavstunnelen, za nezaplacené mýtné vám hrozí pokuta ve stejné výši. Řidiči vozidel s hmotností nad 3,5 tuny musí mít zařízení AutoPASS a smlouvu s provozovatelem systému, jinak jim hrozí pokuta 8 000 NOK.

Dálniční síť Norsko- přehled úseků

DálniceÚseky v provozuDélka
E6Švédsko E6 – Oslo – Kolomoen211 km
E16Bergen – Åsane, Brudalen – Kløfta16 km
E18Momarken – Knapstad, Blommenholm – Langangen, Grimstad – Kristiansand194 km
E39Sandnes – Stavanger, Bergen – Åsane21 km

By KS-U92 (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Osvobození od mýtného v Norsku a průjezd zdarma

Od placení mýtného na všech norských mýtných stanicích s výjimkou stanice Svinesundsforbindelsen, jsou osvobozeny elektrické vozy. Mýtné je zdarma za podmínky, že je na vůz uzavřena smlouva s některým provozovatelem mýtného systému a vozidlo má zařízení AutoPASS. Vše musíte vyřídit ještě před cestou do Norska a nelze výjimku uplatnit zpětně. Elektrické vozy mají i levnější jízdné na trajekty a zvýhodněné parkování ve městech.

Maximální povolená rychlost na silnicích v Norsku

Ve městěMimo městoNa dálnici
50 km/h80 km/h100 km/h