Domů » Cestování » Dálniční známky a poplatky » Dálniční poplatky Norsko 2024

Dálniční poplatky Norsko 2024

0

Dálnice a další vybrané silnice jsou v Norsku zpoplatněné. Zpoplatnění se také týká vjezdu do velkých měst nebo průjezdu některých tunelů či mostů. V Norsku není průjezd dálničních úseků zpoplatněn pomocí obvyklé dálniční známky, ale prostřednictvím mýtného.

Dálniční poplatky Norsko 2024

Mýtné brány jsou elektronické a plně automatizované, a tudíž se při jejich průjezdu automaticky strhává poplatek za průjezd. Výše mýtného se odvíjí podle typu vozidla, paliva a emisní třídy vozidla.

Mýtné je povinné pro osobní vozy a vozidla do 3,5 tuny a také nákladní vozidla nad 3,5 tuny. Motocykly, čtyřkolky a mopedy mýtné neplatí, pouze platí průjezd podmořského tunelu Atlanterhavstunnelen (Atlantický tunel).

Elektromobily mají snížené ceny mýtného, hybridy v kombinaci benzínu a benzínová vozidla mají průměrné ceny, hybridy v kombinaci dieselu a také dieselové vozy mají průjezd nejdražší. Průměrná cena za kilometr je okolo 0,6 NOK.

Cena a platnost norských dálničních poplatků 2024

Poplatek za průjezd dálnicemi a silnicemi v Norsku se vybírá na mýtných branách. Výše mýtného závisí na kategorii vozidla, palivu a emisní třídě vozidla, tzv. EURO. 

Mýtné je povinné pro osobní vozy a vozidla do 3,5 tuny a také nákladní vozidla nad 3,5 tuny. Motocykly, čtyřkolky a mopedy mýtné neplatí. Vozidla s hmotností nad 3,5 tuny musí mít jednotku AutoPASS pro automatickou platbu mýtného. 

V Norsku je výše dálničních poplatků závislá na kategorii vozidla a emisní třídě. Zjednodušeně lze vozy rozdělit na kategorie:

  • vozidla s maximální přípustnou hmotností nepřesahující 3,5 tuny,
  • vozidla s maximální povolenou hmotností nad 3,5 tuny, 
  • podle typu vozidla.

Orientační ceny mýtného některých norských silnic a úseků

Orientační ceny mýtného v úseku Oslo – Bergen (cca 463 km)

Kategorie vozidelOA* Benzín / karavanyOA* Diesel / karavanyOA* Elektromobily / karavanyOA* Plug-in hybrid benzín / karavany
Cena mýtného288 NOK304 NOK241 NOK288 NOK
Cena za 1 km0,62 NOK0,66 NOK0,52 NOK0,62 NOK
*Osobní automobily do 3,5 tuny

Orientační ceny mýtného v úseku Oslo – Stavanger (cca 548 km)

Kategorie vozidelOA* Benzín / karavanyOA* Diesel / karavanyOA* Elektromobily / karavanyOA* Plug-in hybrid benzín / karavany
Cena mýtného260 NOK264 NOK237 NOK260 NOK
Cena za 1 km0,47 NOK0,48 NOK0,43 NOK0,47 NOK
*Osobní automobily do 3,5 tuny

Orientační ceny mýtného v úseku Oslo – Trondheim (cca 492,2 km)

Kategorie vozidelOA* Benzín / karavanyOA* Diesel / karavanyOA* Elektromobily / karavanyOA* Plug-in hybrid benzín / karavany
Cena mýtného418 NOK426 NOK388 NOK418 NOK
Cena za 1 km0,85 NOK0,87 NOK0,79 NOK0,85 NOK
*Osobní automobily do 3,5 tuny

Orientační ceny mýtného v úseku Oslo – Kristiansand (cca 318,1 km)

Kategorie vozidelOA* Benzín / karavanyOA* Diesel / karavanyOA* Elektromobily / karavanyOA* Plug-in hybrid benzín / karavany
Cena mýtného170 NOK174 NOK147 NOK170 NOK
Cena za 1 km0,53 NOK0,55 NOK0,46 NOK0,53 NOK
*Osobní automobily do 3,5 tuny

V jednotlivých tabulkách je zřejmé, že nejlevnější mýtné mají elektromobily. Osobní vozidla na benzín a vozidla plug-in hybrid v kombinaci s benzínem jsou na pomyslném druhém místě. Nejdražší mýtné mají osobní vozidla na diesel.

Konkrétní výši poplatků mýtného je možné si nechat spočítat na oficiálních stránkách fremtindservice.no, kde najdete jednoduchou kalkulačku. Stačí zadat město, jiné místo či dálnici, kde se nacházíte a přes co pojedete, dále zadáte cílovou destinaci, kategorii vozidla, palivo a délku vozidla. V kalkulačce se vám zobrazí trasa a výše dálničních poplatků.

Orientační ceny mýtného v hlavním městě Oslo

Pokud se chcete podívat do hlavního města Norska, Osla, musíte počítat s tím, že vjezd je zpoplatněn. Osobní vozy s dieselovým pohonem platí nejvíce, elektrická vozidla mají poplatky nejnižší. U nákladní vozů nad 3,5 tuny je v této ceně promítnuta také emisní třída, EURO V a starší. Tyto vozy zaplatí nejvíce. Konkrétní ceny najdete na fjellinjen.no

Oslo má rozdělené mýtné na dva tarify, a to ve špičce a mimo špičku. Ve špičce, ve všední den, tj. od 6:30 do 9:00 a odpoledne od 15:00 do 17:00 jsou průjezdy dražší, než mimo špičku, tj. od 9:00 do 15:00 a od 17:00 do 6:30. 

Kategorie vozidelOA* Benzín / karavanyOA* Diesel / karavanyOA* Elektromobily / karavany
Oslo (průjezd ve špičce)39 NOK42 NOK19 NOK
Oslo (průjezd mimo špičku) 29 NOK37 NOK16 NOK
*Osobní automobily do 3,5 tuny

Jak a kde zaplatit dálniční poplatky v Norsku?

V Norsku je mýtný systém plně automatizovaný. To znamená, že většina dálnic a zpoplatněných silnic je vybavena speciální kamerou, která snímá SPZ každého projíždějícího auta.

Mýtné brány automaticky zaznamenávají průjezdy mýtnými branami. Výše mýtného se odvíjí podle typu vozidla, paliva a emisní třídy vozidla. V Norsku probíhá platba za mýtné až zpětně. Je několik možností, které jsme podrobněji rozebrali níže. Ve všech případech v mýtnicích nezastavujete, můžete normálně projet. Systém vše zaznamenává (včetně vaší SPZ) a následně vám přijde vyúčtování poplatků (způsobem, který jste vybrali viz níže).

Mýtnice jsou označeny dopravní značkou Automatisk bomstasjon/Automatic toll, samotná mýtná brána s kamerou je označena značkou Ikke stopp/Do not stop

Způsoby platby mýtného v Norsku

Všechna vozidla domácí, ale také zahraniční musí v Norsku platit mýtné. V Norsku tak existují 4 možnosti platby mýtného, které platí pro všechna vozidla do 3,5 tuny. Je na vás, kterou možnost zvolíte, avšak je třeba počítat s tím, že některé možnosti jsou výhodnější, jiné méně.

Před odjezdem do Norska se obecně doporučuje registrace buď u konkrétního poskytovatele mýta, registrace na stránkách epass24 nebo registrace do systému AutoPASS. Poslední možností je jízda bez registrace.

Jakmile je váš vůz a jeho registrační značka registrována, máte ze svého účtu přístup ke všem sdělením, fakturám a provedeným platbám. Mimo to získáváte i některé výhody. Faktury za mýtné budou vystaveny v Českých korunách podle aktuálního kurzu. Platba se obvykle provádí převodem na účet či platební kartou MasterCard a Visa. Registrace vozidla není povinná, avšak je nutné počítat s tím, že při průjezdech mýtnými branami nezískáváte žádné slevy ani snížené sazby mýtného a je vám účtována nejvyšší možná sazba mýtného pro vaši třídu vozidla.

Registrace u poskytovatele mýta

Tato možnost nabízí registraci u poskytovatele mýta. To znamená, že je nutné si vybrat jednoho z poskytovatelů a u něj se zaregistrovat. Díky registraci získáte tzv. dálniční neboli mýtný štítek, který je nutné umístit na vnitřní stranu čelního skla vozu. Tím dostanete výhodnější sazby mýtného a bude vám účtována sazba mýtného na základě registru o životním prostředí vašeho vozidla (tj. nafta, benzín a nulové emise). Mimo to máte možnost si zvolit platby v závislosti na tom u kterého poskytovatele se zaregistrujete. Platby jsou většinou možné bankovním převodem nebo platební kartou. Poskytovatel mýtných služeb vás a vaše auto automaticky zaregistruje do registru o životním prostředí, a tím vám bude účtována správná sazba mýtného pro vaše konkrétní vozidlo.

Poskytovatelé mýtných služeb:

* Platí pouze pro vozy, které mají s LeasePlan uzavřenou leasingovou smlouvu nebo smlouvu o správě vozového parku 

Registrace u Epass24

Další možností je registrace u Epass24. Mýtné obdržíte z každé projeté mýtné stanice. S touto službou nezískáte žádné zlevněné sazby na mýtném, nezískáte ani snížené sazby mýtného, které by se jinak vztahovaly na vozidla s nulovými emisemi. Pokud chcete, aby vám bylo účtováno mýtné správně, je nutné zaregistrovat do registru o životním prostředí na stránkách autopass.no vaše vozidlo. Faktury je možné si zvolit elektronicky nebo nechat zaslat na adresu bydliště. Platba faktur je možná převodem nebo kreditní kartou.

Mýtné bez registrace 

Registrace není povinná. Avšak je nutné počítat s tím, že při průjezdech mýtnými branami je vaše vozidlo a registrační značka zaznamenávána automaticky, a to i včetně fotografie vozidla. Bez registrace nezískáte žádné slevy na sazbách mýtného a nedostanete ani žádné snížené sazby mýtného, které by se jinak vztahovaly na vozidla s nulovými emisemi. U možnosti bez registrace je vám účtována nejvyšší sazba mýtného pro vaši třídu vozidla. Pokud chcete, aby vám bylo účtováno mýtné správně, je nutné zaregistrovat do registru o životním prostředí na stránkách autopass.no vaše vozidlo. Dále je nutné počítat s tím, že bez registrace vám faktura za projeté úseky přijde poštou v delší časové prodlevě, i několik měsíců. Faktura se odesílá na adresu majitele vozidla s možností platby bankovním převodem nebo platební kartou. 

Systém AutoPASS

Elektronický automatizovaný systém výběru mýtného AutoPASS je možné využít po zakoupení palubní jednotky. Zařízení se musí připevnit na čelní sklo automobilu, a projeté zpoplatněné úseky jsou zaznamenávány a poté vyúčtovány. Systém AutoPASS je vhodný pro ty, co jezdí do Norska často nebo zde tráví více než 2 měsíce na cestách.

Abyste palubní jednotku mohli využít je nutná registrace a uzavření smlouvy s některým z norských provozovatelů mýtného systému. K tomu je dále třeba zaplacení zálohy 200 NOK. Jednotka je pak zaslána poštou nebo k zapůjčení na některém z center v blízkosti mýtných bran nebo na čerpacích stanicích. S jednotkou AutoPASS získáte slevu 10 až 20 % v závislosti na provozovateli mýtného systému. 

AutoPASS využijete i v Dánsku a ve Švédsku, kde se na jednotku automaticky přičítají i poplatky za trajekty a přejezd zpoplatněných mostů a parkování v Oslu.

AutoPASS v České republice

AutoPASS lze objednat přímo z Norska nebo u zprostředkovatele u společnosti MTX. Záloha na půjčení jednotky a projeté mýtné je 4 100 Kč. K tomu se účtují poplatky 322 Kč a navíc 9 % z účtované ceny mýta.

Platba mýtného v hotovosti

Platba v hotovosti není možná, až na výjimku. Hotově lze platit na mýtné stanici Atlanterhavstunnelen (Atlantický tunel), a to přímo na místě hotově v norských korunách nebo také platební kartou. Platba pomocí palubní jednotky není možná. Pozor, poplatek za průjezd zde platí i motocykly!

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Úseky zpoplatněné zvláštním mýtem v Norsku

V Norsku existují poplatky za průjezd některých vybraných tunelů a mostů. V tabulce uvádíme ty nejznámější a nejčastěji využívané. 

Tunel / most MotocyklOsobní vozidlo do 3,5 tunyNákladní vozidlo nad 3,5 tuny
Oslofjord Tunnelzdarma60 NOK130 NOK
Atlanterhavstunnelen68 NOK102 NOK475 NOK
Hallingportenzdarma86 NOK175 NOK
Finnoy Tunnelzdarma150 NOK590 NOK
Harstadpakkenzdarma13 NOK20 NOK
Jondalstunnelenzdarma100 NOK200 NOK
Langslettazdarma34 NOK68 NOK
Ryaforbindelsenzdarma85 NOK75 NOK
Hålogalandsbruazdarma90 NOK225 NOK
T-forbindelsenzdarma30 NOK60 NOK
Hardangerbruazdarma129 NOK385 NOK
Kråkerøyforbindelsenzdarma30 NOK60 NOK
Svinesundzdarma17,40 NOK87 NOK

Pokuta za jízdu na norských dálnicích

Je třeba počítat s tím, že norská policie je striktní, přísná a pokuty jsou velmi vysoké. A proto je v zájmu každého, aby dodržoval silniční pravidla a předpisy a předešel tak zbytečným komplikacím. Při jakémkoliv dopravním přestupku je jisté, že budete potrestáni. Radary a úseková měření se nachází prakticky všude. Zasílání pokut funguje automaticky a ihned.

Řidič, který nezaplatí fakturu za projeté zpoplatněné úseky řádně a včas zaplatí navíc pokutu ve výši až 300 NOK. Pokud řidič nezaplatí úsek Atlanterhavstunnelen, je mu vyměřena pokuta ve stejné výši, a to 300 NOK

Platby za mýtné jsou vymáhány i v zahraničí. 

Řidič s vozidlem nad 3,5 tuny musí mít součástí zařízení AutoPASS a zároveň musí mít platnou smlouvu z některým ze zprostředkovatelů, jinak mu hrozí pokuta ve výši 8 000 NOK.

Pokuty za překročení rychlosti jsou velmi vysoké. Překročení mimo obec nebo na dálnici je od 850 NOK do 11 600 NOK včetně odebrání 3 trestných bodů. Pokud bude rychlost překročena nad 50 km/h hrozí individuální výše pokuty, odebrání řidičského oprávnění natrvalo a nejméně 30 hodin prospěšných prací.

Velmi vysoká pokuta také hrozí, pokud nedodržujete bezpečnou vzdálenost, hrozí pak pokuta až 9 700 NOK.

Rychlostní limity na norských silnicích a dálnicích 

V tabulce najdete rychlostní limity pro motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny a nákladní vozy nad 3,5 tuny, a také rychlosti pro autobusy, obytné vozy a automobily s přívěsem.

Rychlostní limityObecMimo obecRychlostní silniceDálnice
Motocykly50 km/h*80 km/h90 km/h90-100 km/h
Osobní vozidla do 3,5 tuny50 km/h*80 km/h90 km/h90-100 km/h
Osobní a nákladní vozy a ostatní vozy nad 3,5 tuny 50 km/h*80 km/h80 km/h80 km/h
Autobusy50 km/h*80 km/h80 km/h80 km/h
Automobil + přívěs do 3,5 tuny50 km/h*80 km/h80 km/h80 km/h
Automobil + přívěs nad 3,5 tuny50 km/h*80 km/h80 km/h80 km/h
Obytný automobil do 3,5 tuny50 km/h*80 km/h80 km/h90-100 km/h
Obytný automobil nad 3,5 tuny50 km/h*80 km/h80 km/h80 km/h
* pokud není uvedeno jinak

Motocykly a osobní automobily do 3,5 tuny mohou jet po dálnici až 90 až 100 km/h, Osobní a nákladní vozidla nad 3,5 tuny mohou jet maximálně 80 km/h. 

Rychlostní limity se také snižují v případě, pokud cestujete s karavanem či přívěsem. V tomto případě musíte jet pomaleji, na dálnici a na ostatních silnicích 80 km/h. 

Pokuty za překročení rychlosti jsou v Norsku vysoké. Pokud překročíte rychlost v obci nebo mimo obec hrozí pokuta od 850 až do 11 600 NOK, v závislosti na tom, o kolik jste limit překročili.

Podívejte se na to, jaké dopravní předpisy jsou v Norsku.

Dálniční síť v Norsku – přehled úseků

Norsko má malou síť dálnic. Norské dálnice jsou označeny podle čísla evropské trasy. V současnosti je v Norsku přes 240 mýtných stanic. 
Na stránkách a stránkách Vegvesen.no je interaktivní mapa, na které najdete všechny mýtné stanice, dopravní hlášení a aktuální situaci v Norsku.

DálniceÚseky v provozuDélka
E6Švédsko E6 – Oslo – Kolomoen211 km
E16Bergen – Åsane, Brudalen – Kløfta16 km
E18Momarken – Knapstad, Blommenholm – Langangen, Grimstad – Kristiansand194 km
E39Sandnes – Stavanger, Bergen – Åsane21 km
Dálniční síť Norsko

By KS-U92 (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Platba trajektů

V Norsku jsou trajekty běžným dopravním prostředkem. V současnosti je platba u trajektů pomocí mýtných bran. Jedná se tedy o stejný způsob platby jako na dálnicích, kdy mýtné brány zaznamenávají SPZ vozidla prostřednictvím AutoPASS. Pokud nejsou mýtné brány, obsluha obchází automobily se čtečkou a skenují SPZ. Platba za trajekt se pak automaticky zašle do mýtného systému. 

Přehled spojení trajektem do Norska

Trajekt
Frederikshavn (DK) – Oslo (N)
Frederikshavn (DK) – Oslo (N)
Hirsthals (DK) – Bergen (N)
Hirsthals (DK) – Larvik (N)
Hirsthals (DK) – Kristiansand (N)
Hirsthals (DK) – Stavanger (N)
Kiel (D) – Oslo (N)
København (DK) – Helsingborg (S) – Oslo (N)

Většinu trajektů spravuje společnost Color Line, poslední trajekt København (DK) – Helsingborg (S) – Oslo (N) spravuje společnost DFDS Seaways

Úlevy z dálničních poplatků (elektromobily apod.)

Zpoplatněné dálnice a silnice mohou používat zdarma pouze motocykly, některá pohotovostní vozidla a vozidla veřejné dopravy. Na některých komunikacích jsou také osvobozeni od mýtného řidiči s omezenou pohyblivostí. Bližší informace najdete na autopass.no.

Zákaz jízdy kamionů

V Norsku neexistuje žádný zákaz ani omezení, kdy nesmí kamiony jezdit. To znamená, že kamiony mají povolenou jízdu kdykoliv. 

Nejčastější otázky a odpovědi

Jsou v Norsku dálniční známky?

Ne, v Norsku nejsou zavedené dálniční známky, vybírá se mýtné pomocí mýtných bran. Dálnice, vybrané silnice, ale i tunely nebo mosty jsou zpoplatněné. Mýtné je povinné pro osobní vozy a vozidla do 3,5 tuny a také nákladní vozidla nad 3,5 tuny. Motocykly, čtyřkolky a mopedy mýtné neplatí. Platí pouze průjezd podmořského tunelu Atlanterhavstunnelen.

Jak lze mýtné na dálnicích v Norsku zaplatit? 

V Norsku je mýtný systém plně automatizovaný a všechna vozidla domácí, ale také zahraniční musí v Norsku platit mýtné. V Norsku tak existují 4 možnosti platby mýtného, které platí pro všechna vozidla do 3,5 tuny a je na vás, kterou možnost zvolíte. Je třeba počítat s tím, že některé možnosti jsou výhodnější, jiné méně. Před odjezdem do Norska se obecně doporučuje registrace buď u konkrétního poskytovatele mýta, registrace na stránkách epass24 nebo registrace do systému AutoPass. Poslední možností je jízda bez registrace.

Jaké jsou možnosti platby trajektů v Norsku?

V Norsku jsou trajekty běžným dopravním prostředkem. V současnosti je platba u trajektů pomocí mýtných bran. Jedná se tedy o stejný způsob platby jako na dálnicích, kdy mýtné brány zaznamenávají registrační značku vozidla prostřednictvím AutoPASS. Pokud nejsou mýtné brány, obsluha obchází automobily se čtečkou a skenují SPZ. Platba za trajekt se pak automaticky zašle do mýtného systému. 

Další informace o cestování v Norsku

Zdroj: Vegvesen.no, AutoPASS, fjellinjen.no, fremtindservice.no

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.