Domů » Cestování » Dálniční známky a poplatky » Dálniční poplatky Portugalsko 2024

Dálniční poplatky Portugalsko 2024

0

V Portugalsku jsou dálnice a některé silnice zpoplatněné prostřednictvím mýtného. Mýtné platí pro řidiče motocyklů, osobních automobilů do 3,5 tuny a také nákladních vozů nad 3,5 tuny. Dále jsou zpoplatněné i některé portugalské mosty a jeden tunel. Zpoplatněné mosty jsou Vasco da Gama a 25 de Abril, dále je zpoplatněný tunel na dálnici A4 Marão.

Dálniční poplatky Portugalsko 2024

Systém mýtného je v Portugalsku rozdělen do dvou oddělených soustav dálnic s odlišným systémem výběru mýtného.

  • Starší systém výběru mýtného umožňuje platit mýtné v mýtných branách v hotovosti a platební kartou
  • Nový systém výběru mýtného je pouze elektronický, který má buď automatický systém nebo platbu pomocí předplacených karet. Tento systém je značený jako estradas.pt nebo portugaltolls.com.

Dálniční poplatky za mýtné se pohybují od 6 až 9 EUR na 100 km.

Na Madeiře a dalších portugalských ostrovech se dálniční poplatky neplatí. Zdarma jsou i některé obchvaty větších měst a také kratší úseky dálnic.

Cena a platnost portugalských dálničních poplatků 2024

V Portugalsku se výše mýtného odvíjí od ujeté vzdálenosti a kategorie vozidla. Mýtné platí pro řidiče motocyklů, osobních automobilů do 3,5 tuny a také nákladních vozů nad 3,5 tuny.

V Portugalsku je několik provozovatelů dálnic, proto se dálniční poplatky mýtného liší.

Orientační ceny mýtného pro vybrané úseky v Portugalsku

V tabulce jsou uvedené orientační ceny jízdného. Ceny se mohou lišit, například tím, že zvolíte lehce odlišnou trasu.

Dálniční úsekMotocyklyOsobní vozidla do 3,5 tuny
Lisabon – Porto23,90 EUR23,90 EUR
Lisabon – Albufeira, Faro22,95 EUR22,95 EUR
Porto – Valenca do Minho9,75 EUR9,57 EUR
Porto – Vila Real6,60 EUR6,60 EUR
Lisabon – Cascais1,50 EUR1,50 EUR
Lisabon – Leiria10,55 EUR10,55 EUR
Lisabon  Coimbra15,45 EUR15,45 EUR
Freixieiro – Espinho21,10 EUR21,10 EUR
Santarem – Marateca, Palmela22,15 EUR22,15 EUR

V Portugalsku se výše mýtného odvíjí od ujeté vzdálenosti a kategorie vozidla. Kategorie závisí na výšce vozu, na přední nápravě a počtu náprav. Vozidla se obecně rozdělují do 4 kategorií: 

  • Třída 1 – Motocykly a osobní vozidla s výškou do 1,1 metrů. 
  • Třída 2 – Vozidla se dvěma nápravami a výškou nad 1,1 metrů.
  • Třída 3 – Vozidla se třemi nápravami a výškou nad 1,1 metrů. 
  • Třída 4 – Vozidla se čtyřmi nápravami a více nápravami a s výškou nad 1,1 metrů. 

Na oficiálních stránkách viaverde.pt je možné si ověřit správnou kategorii vozidla podle značky a konkrétního modelu.

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Jak zaplatit mýtné v Portugalsku

V Portugalsku jsou dva oddělené systémy pro platbu mýtného. Tyto systémy platí pro různé dálnice. 

  • Starší systém má k dispozici pouze platbu v hotovosti nebo platební kartou. Mýtné je placeno v klasických mýtných budkách s obsluhou nebo bez obsluhy.
  • Nový systém umožňuje platbu s elektronickým mýtným systémem, který má buď automatický systém nebo platbu pomocí předplacených karet. To znamená, že platby jsou automatické a systém umí snímat registrační značky vozů kamerami, projíždějící mýtnou branou. 

Pokud do Portugalska cestujete, je třeba si uvědomit, že existují na dálnicích dva různé systémy pro platbu mýtného. 

Na úsecích, kde je nutné platit starším systémem je vhodné zvolit platbu mýtného platební kartou. Jelikož je to rychlý způsob platby, téměř bez čekání na mýtnicích.

Pokud bychom platili na dálnicích prostřednictvím nového systému máme na výběr z několika možností. Každá možnost má své výhody a nevýhody, a je na uživateli, který způsob mu bude vyhovovat. 

Obecně se dá říci, že nejvhodnější způsob platby mýtného je prostřednictvím Via Verde. Je to systém, který umožňuje placení elektronického a zároveň klasického mýtného. Systém funguje pomocí speciálního zařízení, které se připevní na čelní sklo. Zařízení automaticky zaznamenává průjezd mýtnou branou a poplatky jsou odečítány z bankovního účtu. 

Naopak, nedoporučujeme způsob, tzv. dodatečná platba mýtného. Tento způsob je umožněn u vybraných provozovatelů a dodatečné platby se tak vztahují jen na některé dálniční úseky, a navíc je třeba důsledně dodržovat uvedené termíny plateb. 

Platba v hotovosti 

Mýtné je možné zaplatit v hotovosti, především v měně EURO. Tento způsob platby umožňují dálnice označené nápisem Portagem Manual nebo Manual Toll. 

V případě platby v hotovosti platí na dálnici otevřený systém platby mýtného. To znamená, že při vjezdu na dálnici dostanete lístek a při výjezdu platíte obsluze v mýtné stanici konkrétní úsek v hotovosti.

Platba platební kartou

Dálniční poplatky je možné platit platebními kartami (Visa, Mastercard, Maestro a podobně). Tento způsob platby umožňují dálnice označené nápisem Portagem Manual nebo Manual Toll. 

V případě platby kartou platí na dálnici otevřený systém platby mýtného. Při vjezdu na dálnici dostanete lístek a při výjezdu platíte obsluze v mýtné stanici konkrétní úsek platební kartou. 

EasyToll

EasyToll je automatický systém platby elektronického mýtného pro vozidla, která jsou registrována v zahraničí. V tomto případě jsou přijímány platební karty Visa, MasterCard a Maestro. 

Kartu vložíte do terminálu, který je v blízkosti mýtnice a systém ji propojí s registrační značkou vozidla. Mýtné se pak odečte z bankovního účtu. Za přihlášení je poplatek 0,74 EUR a administrativní poplatek stojí 0,32 EUR. Registrace platí celkem 30 dní, kartu je možné zaregistrovat na 4 místech, a to u hlavních hraničních přechodů.

TollCard

TollCard je systém předplaceného kreditu s kartami v hodnotě 5, 10, 20 nebo 40 EUR. Tyto karty jsou k dostání na poštovních pobočkách CTT, na servisních stanicích nebo online na portugaltolls.com

TollCard je třeba aktivovat přes SMS zprávu s číslem karty a s registrační značkou vozidla. Počítejte s tím, že aktivace má součástí aktivační poplatek 0,74 EUR a administrativní poplatek 0,32 EUR za každou cestu. TollCard platí po aktivaci 1 rok. 

3denní virtuální karta (3 Day Virtual Card)

Další možností je 3denní virtuální karta, která umožňuje celé 3 dny za 20 EUR jezdit autem neomezeně po dálnicích s elektronickým mýtným. TollService je možné zakoupit na portugalských poštách, čerpacích stanicích, nebo lze předplatit online na webu ctt.pt

3denní virtuální kartu je také možné zakoupit na více plánovaných cest, které jsou předdefinované a začínají nebo končí na letišti v Portu nebo ve Faru. Registrační poplatek je stejný jako u ostatních, činí 0,74 EUR a k tomu je třeba připočíst konkrétní cenu trasy.

Via Verde

Via Verde je systém pro elektronickou platbu mýtného. Via Verde je jediným systémem, který umožňuje placení elektronického a zároveň klasického mýtného. Systém funguje pomocí speciálního zařízení, které se připevní na čelní sklo. Zařízení automaticky zaznamenává průjezd mýtnou branou a poplatky jsou odečítány z bankovního účtu. 

Vozy, které jsou registrované v zahraniční platí speciální tarif Via Verde. Pronájem zařízení je na 90 dnů. První poplatek je 6 EUR, následující týdny pak za 1,5 EUR. Vratná záloha je ve výši 27,50 EUR. Kompletní mapa míst, kde je možné si zařízení půjčit najdete na stránkách viaverde.pt.

Dodatečná platba mýtného

Poslední možností je dodatečná platba dálničních poplatků. Toto je možné pouze u vybraných provozovatelů placených dálnic. Tento způsob se moc nedoporučuje, protože dodatečné platby se vztahují jen na některé dálniční úseky, a navíc je třeba důsledně dodržovat uvedené termíny plateb. Více o dodatečné platbě mýtného najdete na pagamentodeportagens.pt.

Úseky zpoplatněné zvláštním mýtem

V Portugalsku jsou kromě mýtného za jízdu na dálnicích vybírány i jiné poplatky. Jsou to poplatky za průjezd přes některé mosty nebo tunel.

Orientační ceny za průjezd mostu Vasco da Gama

Most Vasco da Gama je zavěšený most severně od Lisabonu. Most je součástí dálnice A2 Lisabon – Setubal. Platba je možná v hotovosti nebo pomocí platební systémů Via Card a Via Verde. 

MostMotocyklyOsobní automobily do 3,5 tuny
Vasco da Gama2,00 EUR2,00 EUR

Orientační ceny za průjezd mostu 25 de Abril

Most 25 de Abril je most spojující Lisabon na severu a Almadu na jižním břehu. Most je součástí dálnice A2. Platba je možná pouze systémy Via Card a Via Verde.

MostMotocyklyOsobní automobily do 3,5 tuny
25 de Abril3,05 EUR3,05 EUR

Orientační ceny za průjezd tunelu Marão

Tunel Marão se nachází na dálnici A4 mezi Amarante a Vila – Real. Platba je možná pouze systémy Via Card a Via Verde.

TunelMotocyklyOsobní automobily do 3,5 tuny
Marão2,20 EUR2,20 EUR

Pokuta za jízdu na portugalských dálnicích

Portugalsko je pověstné tím, že policisté často provádí kontroly, především u zahraničních řidičů. Policejní hlídka může ukládat pokuty na místě. A většina policejních vozů je vybavena terminály pro okamžité zaplacení pokuty

Pokuty za nezaplacené dálniční poplatky mohou dosahovat až desetinásobku mýtných poplatků. Pozor na elektronický systém mýtného, ten je pečlivě kontrolován prostřednictvím kamerových systémů. 

V Portugalsku je tolerována hranice alkoholu v krvi do 0,5 promile. Pokud je řidič zastaven a je mu naměřena hodnota vyšší, dostane pokutu a v horším případě je mu odebrán řidičský průkaz. Po vlivem alkoholu hrozí tyto pokuty: od 0,5 až 0,8 promile, hrozí pokuta 250 až 1 250 EUR, 0,8 až 1,2 promile 500 až 2 500 EUR, nad 1,2 promile se již jedná o trestný čin a hrozí odnětí svobody, odebrání řidičského oprávnění na 3 měsíce až 3 roky, dle závažnosti přestupku.

Rychlostní limity na portugalských silnicích a dálnicích 

V tabulce najdete rychlostní limity pro motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny a také rychlosti pro autobusy nebo automobily s přívěsem.

Rychlostní limityObecMimo obecRychlostní silniceDálnice
Motocykly50 km/h90 km/h100 km/h 120 km/h
Osobní vozidla do 3,5 tuny50 km/h90 km/h100 km/h 120 km/h
Automobil + přívěs do 3,5 tuny50 km/h70 km/h80 km/h 100 km/h
Nákladní automobily nad 3,5 tuny50 km/h*80 km/h**80 km/h**90 km/h***
Autobusy50 km/h80 km/h90 km/h 100 km/h
*40 km/h pro vozidla s přívěsem nebo návěsem
**70 km/h pro vozidla s přívěsem nebo návěsem
***80 km/h pro vozidla s přívěsem nebo návěsem

Motocykly a osobní automobily do 3,5 tuny mohou jet po dálnici až 120 km/h. Rychlostní limity se snižují v případě, pokud cestujete s karavanem či přívěsem. V tomto případě musíte jet pomaleji, na dálnici pouze 100 km/h.

Pokuty za překročení rychlosti jsou v Portugalsku vysoké. Překročení rychlosti v obci nebo mimo obec vás bude na pokutách stát od 60 EUR do 2 500 EUR, zde je také třeba počítat s tím, že hrozí odebrání řidičského oprávnění, vždy v závislosti na tom, o kolik byla rychlost překročena. 

Podívejte se, jaké dopravní předpisy a pravidla v Portugalsku je nutné dodržovat.

Dálniční síť v Portugalsku – přehled úseků

V Portugalsku nebyly žádné dálnice, to se změnilo po vstupu Portugalska do Evropské unie. Vybudovaná dálniční síť je velmi kvalitní a díky tomu výrazně urychlí delší přesuny po celé zemi. Dálnice jsou označovány písmenem A (Autoestrada).

DálniceÚseky v provozuDélka
A1Lisboa – Santarém – Leiria – Coimbra – Porto301 km
A2Lisboa – Albufeira240 km
A3Porto – Braga – Španělsko A-55112 km
A4Porto – Vila Real – Bragança – Quintanilha223 km
A5Lisboa – Cascais25 km
A6Marateca – Évora – Španělsko A-5159 km
A7Povoa de Varzim – Vila Pouca de Aguiar100 km
A8Lisboa – Leiria138 km
A9Lisabonský vnější okruh35 km
A10Bucelas – Benavente40 km
A11Apúlia – Braga – Amarante80 km
A12Lisboa – Setúbal41 km
A13Marateca – Almeirim, Entroncamento – Coimbra87 km
A14Figueira da Foz – Coimbra40 km
A15Óbidos – Santarém51 km
A16Alcabideche – Lisboa27 km
A17Marinha Grande – Aveiro116 km
A19Porto de Mós – Leiria16 km
A20Portský vnitřní okruh17 km
A21Malveira – Ericeira21 km
A22Lagos – Španělsko A-49133 km
A23Torres Novas – Castelo Branco – Guarda217 km
A24Viseu – Vila Real – Vila Verde da Raia162 km
A25Praia da Barra – Aveiro – Viseu – Guarda – Španělsko A-62197 km
A26Sines – Santiago do Cacém11 km
A27Viana do Castelo – Ponte de Lima24 km
A28Porto – Viana do Castelo – Caminha93 km
A29Angeja – Vila Nova de Gaia53 km
A30Sacavém – Santa Iria de Azóia10 km
A31obchvat Coimbry5 km
A32Oliveira de Azeméis – Vila Nova de Gaia35 km
A33Funchalinho – Montijo37 km
A34A1 – Pombal5 km
A35Santa Comba Dão – Canas de Senhorim19 km
A36Lisabonský vnitřní okruh21 km
A37Lisboa – Sintra16 km
A38Almada – Costa de Caparica6 km
A39Coina – Barreiro7 km
A40Olival Basto – Montemor4 km
A41Portský vnější okruh62 km
A42Ermida – Lousada20 km
A43Porto – Aguiar de Sousa16 km
A44Gulpilhares – Oliveira do Douro9 km
A47Santa Maria da Feira – Mansores19 km

Úlevy z dálničních poplatků (elektromobily apod.)

Bohužel nejsou známy žádné možné úlevy z dálničních poplatků na portugalských dálnicích.

Zákaz jízdy kamionů

V Portugalsku je zákaz jízdy kamionů rozdílný v různých regionech. Například v centru Lisabonu a Porta je zákaz ve všední dny, a to v pondělí od 7 do 10 hodin. V Lisabonu, Portu a dalších hustě obydlených městech nesmí jezdit kamiony v pátek, v neděli a v den před státními svátky v době od 18 do 21 hodin. 

Nejčastější otázky a odpovědi

Jsou v Portugalsku dálniční známky?

Ne, v Portugalsku nejsou zavedené dálniční známky, vybírá se mýtné pomocí mýtných bran. V Portugalsku jsou dálnice a některé silnice zpoplatněné prostřednictvím dálničních poplatků. Mýtné platí pro řidiče motocyklů, osobních automobilů a také nákladních vozů. Dálniční poplatky za mýtné se pohybují od 6 až 9 EUR na 100 km.

Jak lze platit mýtné na dálnici v Portugalsku?

V Portugalsku jsou dva oddělené systémy pro platbu mýtného. Starší systém má k dispozici platbu v hotovosti nebo platební kartou. Nový systém umožňuje platbu s elektronickým mýtným systémem, který má buď automatický systém nebo platbu pomocí předplacených karet (EasyToll, TollCard, 3denní virtuální karta nebo Via Verde). Poslední možností je dodatečná platba mýtného, avšak se příliš nedoporučuje.

Jsou v Portugalsku ještě jiné úseky, které jsou zpoplatněné?

V Portugalsku mimo dálniční poplatky jsou ještě zpoplatněné přejezdy přes mosty a tunel. Přejezd mostu Vasco da Gama osobním automobilem stojí 2,00 EUR, přejezd mostu 25 de Abril stojí 3,05 EUR. Tunel Marão a jeho přejezd vás vyjde na 2,20 EUR.

Další informace o cestování v Portugalsku

Zdroj: estradas.pt, portugaltolls.com, viaverde.pt, portagens.infraestruturasdeportugal.pt, infraestruturas.maps.arcgis.com, pagamentodeportagens.pt

Previous article Dálniční známka Rumunsko 2024
Next article Dálniční známka Maďarsko 2024
Nadšenec do všeho, co jen trochu smrdí benzínem. Zároveň také spoluzakladatel magazínu Autotrip.cz. Nejvíce ho baví auta, "se kterými si člověk může více hrát a cítí odezvu při každém manévru". Nejčastěji pro vás Marek připravuje různé návody, postupy a informační články.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.