Domů » Cestování » Dopravní předpisy a pravidla v Portugalsku

Dopravní předpisy a pravidla v Portugalsku

0

Portské víno, unikátní architektura či divoké vlny. Portugalsko je evropský klenot, do kterého každý rok míří spousta turistů. Oblíbené je také mezi karavanisty. Chystáte se na dovolenou právě sem? Seznamte se s dopravními předpisy a pravidly v Portugalsku. 

Dopravní předpisy a pravidla v Portugalsku

Shrnutí

Maximální rychlost na dálnicích je v Portugalsku 120 km/h. Pokuty mají dvě pásma sazeb, nižší a vyšší. Záleží na tom, jak strážník vyhodnotí vaši situaci. Preferují platby na místě. Volné kempování není povoleno, ale toleruje se. Spaní v autě povolené s omezením je. V Lisabonu mají zavedené nízkoemisní zóny. Dálnice se platí formou mýta. Za volantem buďte ve střehu, Portugalci jsou na silnicích nevyzpytatelní. 

Dokumenty, které vzít s sebou

Portugalsko je členem Evropské unie a Schengenu. Na cestu si připravte následující dokumenty:

 • osobní doklad (občanský průkaz nebo cestovní pas),
 • řidičský průkaz,
 • zelenou kartu,
 • technický průkaz vozidla.

Rychlostní limity

VozidloV obci (km/h)Mimo obec (km/h)Rychlostní silnice (km/h)Dálnice (km/h)
Osobní a nákladní vůz do 3,5 t5090100120
Motocykl5090100120
Nákladní vůz nad 3,5 t50808090
Autobusy507080100
Automobil + přívěs do 3,5t507080100
Automobil + přívěs nad 3,5t50808090
Obytný automobil do 3,5t5090100120
Obytný automobil nad 3,5t50808090

Ekologické zóny

V Portugalsku si pravidla pro nízkoemisní zóny určují samotné obce. V praxi proto narazíte na různá lokální pravidla.

Nízkoemisní zóny Portugalsko

V Lisabonu je zavedená nízkoemisní zóna, tzv. ZER (Zona de Emissoes Reduzidas). Ta je rozdělená na dvě hlavní části podle požadavků:

 1. Pro zónu 1 musí vozidlo splňovat minimálně normu Euro 3.
 2. Pro vjezd do zóny 2 musí vaše vozidlo splňovat alespoň normu Euro 2.

Pokud požadavky nesplňujete, můžete na obecním úřadě zažádat o výjimku. Nedovolený vjezd se pokutuje. Vozy nad 7,5 t mají do oblastí ZER vjezd plošně zakázaný. Pro detaily nahlédněte na stránky města Lisabon.

Dálniční poplatky

Dálnice jsou zpoplatněné formou mýtného. To platí jak osobní automobily a nákladní vozy nad 3,5 t, tak motocykly. Kromě toho se platí i za průjezd některými mosty (Vasco da Gama a 25 de Abril) a tunelem na dálnici A4, Marão. Výše platby se odvíjí od kategorie vozu a délky ujetých km, standard za 100 km je 6 až 9 EUR. Více se dozvíte v článku o dálničních poplatcích v Portugalsku.

Povinná výbava

Portugalsko je součástí Vídeňské úmluvy. To znamená, že po autech registrovaných v zahraničí policisté vyžadují povinnou výbavu podle země registrace. V praxi ale často narazíte na různé lokální výjimky, třeba jako ve Francii, kde do povinné výbavy řidiče patří alkoholtester. Nejlepší proto bude, když výbavu v autě přizpůsobíte pravidlům země, do které míříte.

Do povinné výbavy v Portugalsku patří:

 • reflexní vesta,
 • výstražný trojúhelník.

Na co dalšího pamatovat?

 • Celá posádka musí být připoutaná.
 • Řidiči a spolucestující na motocyklu a mopedu mají povinnost nosit bezpečnostní helmy.

Doporučená výbava

Na cestu do Portugalska vezměte vše, co se po cestě může hodit: autolékárničku, baterii, deku, sada nářadí, startovací kabely, motorový olej, vodu do ostřikovačů, náhradní kolo, hever.

Pneumatiky a sněhové řetězy

Zimní pneumatiky a sněhové řetězy povinné nejsou. Minimální zákonná hloubka dezénu je pro celý rok stanovená na 1,6 mm

Povinnost svítit

Za perfektní viditelnosti během dne stačí používat světla pro denní svícení. Za špatného počasí, v tunelech a během noci používejte potkávací světla. 

Pokuty

Nebývá problém zaplatit kartou, většina hlídek u sebe nosí terminál. Policie preferuje pokuty s příkazem na místě, zejména u cizinců. Pokud budete platit později, zaplaťte do 15 dnů.

Nejčastější pokuty v Portugalsku

Rozpětí pokut je široké. To proto, že záleží na situaci a na tom, jak vše konkrétní policista vyhodnotí. Zatímco méně závažné prohřešky vyjdou na cca 60 EUR, za větší průšvih už zaplatíte i desetkrát tolik.

Nejčastější pokuty v PortugalskuMinimální sazba v EURMaximální sazba v EUR
Špatné parkování30150
Jízda bez bezpečnostních pásů120600
Jízda bez bezpečnostní helmy60300
Nepoužili jste výstražný trojúhelník120600
Telefonování za jízdy2501 250
Jízda na červenou75374
Nerespektování značky STOP120600

Pokuty za rychlost v Portugalsku

Pokuty za rychlost v Portugalsku pro osobní automobily a motocykly v obciPokuty za rychlost v Portugalsku pro osobní automobily a motocykly mimo obec
Překročení rychlosti do 20 km/h: 60 až 300 EURPřekročení rychlosti do 30 km/h: 60 až 300 EUR
Překročení rychlosti o 20 až 40 km/h: 120 až 600 EURPřekročení rychlosti o 30 až 60 km/h: 120 až 600 EUR
Překročení rychlosti o 40 až 60 km/h: 300 až 1500 EURPřekročení rychlosti o 60 až 80 km/h: 300 až 1500 EUR
Překročení rychlosti o více než 60 km/h: 500 až 2500 EURPřekročení rychlosti o více než 80 km/h: 500 až 2500 EUR
Pokuty za rychlost v Portugalsku pro všechna ostatní vozidla v obciPokuty za rychlost v Portugalsku pro všechna ostatní vozidla mimo obec
Překročení rychlosti do 10 km/h: 60 až 300 EURPřekročení rychlosti do 20 km/h: 60 až 300 EUR
Překročení rychlosti o 10 až 20 km/h: 120 až 600 EURPřekročení rychlosti o 20 až 40 km/h: 120 až 600 EUR
Překročení rychlosti o 20 až 40 km/h: 300 až 1500 EURPřekročení rychlosti o 40 až 60 km/h: 300 až 1500 EUR
Překročení o více než 40 km/h: 500 až 2500 EURPřekročení rychlosti o více než 60 km/h: 500 až 2500 EUR

Zabavení vozidla

Za některé prohřešky vám může policie na místě zabavit vozidlo. Jedná se o tyto situace:

 • odmítnete zaplatit pokutu,
 • řídíte pod vlivem alkoholu nebo drog,
 • nemáte s sebou technický průkaz vozidla,
 • zfalšovaná SPZ.

Místní zvyklosti

Tak jako u ostatních jižanských národů, i zde je celkem obvyklá divoká jízda. Nenechte se tím strhnout nebo vyvést z míry. Vy určitě všechny předpisy důsledně dodržujte. 

Řidiči troubí jako upozornění, např. při předjíždění a když vjíždějí do úzké zatáčky, neberte to jako projev agrese. Často narazíte i na blikání světly či zastavení vozidla bez důvodu uprostřed silnice. Třeba kvůli tomu, aby si řidič poklábosil s procházejícím sousedem. 

Bohužel se tu moc nedbá na korektní používání blinkrů, takže se vám může stát, že vám někdo nečekaně odřízne cestu. To samé platí o dodržování bezpečnostních rozestupů, ne každý je dodržuje. Obrňte se trpělivostí a buďte ve střehu. 

Tolerance alkoholu

Portugalci jsou národem vinařů a k alkoholu za volantem jsou tolerantnější než třeba v České republice. Smíte si dát pivo nebo víno a řídit. Pokud si nejste jistí, jestli se vejdete do zákonného limitu, spočítejte si to v naší Alkohol kalkulačce a nebo online alkohol kalkulačka.

Chystáte se na roadtrip a chcete projet nejen Portugalsko, ale třeba i Španělsko či Francii? Podívejte se, jak jsou na tom s tolerancí alkoholu v zahraničí.

Použití autokamery a antiradaru

Autokamery nejsou povolené. Doporučujeme ji z auta odstranit, i za to, že ji vlastníte, mohou být tvrdé postihy. Radarové detektory, které aktivně vyhledávají přístroje měření, a antiradary jsou zakázané pod pokutou až 2500 EUR.

Policejní kontrola

Jak se chovat při policejní kontrole? Zastavte auto u kraje vozovky a zůstaňte uvnitř. Ruce nechte tak, aby na ně policista viděl. Následujte jeho pokynů.  

Záchranná ulička

V kolonách se za účelem průjezdu vozidel IZS tvoří záchranářská ulička. Využijte mnemotechnickou pomůcku pravé ruky a uvolněte místo. Musíte se zařadit ke správné straně vozovky.

 • V případě tříproudové silnice se rozestoupíte nalevo a napravo. Prostřední pruh zůstane prázdný, aby auta IZS mohla projet.
 • Na víceproudých dálnicích se postupuje následovně: auta vlevo se uhýbají vlevo, všichni ostatní vpravo.
Záchranářská ulička
Záchranářská ulička

Cestování s dětmi

Víte, jak cestovat s dětmi do zahraničí, aby byla cesta bezpečná, bezproblémová a s minimem stresu? Věnujte se důkladné přípravě výbavy do auta, mějte se sebou správnou autosedačku a nezapomeňte na praktické autodoplňky do auta.

Nezletilí musí mít vlastní cestovní doklad s aktuální fotografií. To platí i pro malá miminka. Děti mladší 12 let a menší 135 cm cestují na zadních sedadlech v autosedačce nebo na podsedáku. Zádržný systém musí odpovídat jejich výšce a váze. 

Jídlo, pití, kouření, telefonování za volantem

Jídlo a pití za volantem zakázané není, ale doporučujeme se občerstvovat na odpočívadlech. Stačí chvilka nepozornosti a nehoda je na světě. Kouření v autě nijak zakázané není. Telefonování za volantem je zakázané pod pokutou 250 až 1250 EUR, používejte hands-free mod.

Řízení naboso a v žabkách

řízení naboso nebo v žabkách přímo zakázané není, v případě incidentu vám nedostatečnou obuv může policie „přičíst k dobru“ jako přitěžující okolnost. Řidič má povinnost být oblečený a obutý tak, aby zvládal perfektně ovládat svůj vůz.

Ceny PHM

Za benzín v Portugalsku zaplatíte okolo 1,7 EUR za litr. Nafta vyjde na zhruba 1,5 EUR za litr. Doporučujeme zkontrolovat aktuální ceny před cestou.

Dobíjení elektromobilu

V Portugalsku je okolo 5000 dobíjecích stanic, což není zrovna moc. Nejvíc jich je poblíž Porta a Lisabonu. Jestli plánujete víc cestovat, pečlivě si cestu naplánujte. Využijte Google Maps. 

Půjčování vozidel a cestování půjčeným vozem

Jestli si chcete půjčit auto, musíte mít alespoň 21 let. Doporučujeme kontaktovat dané zařízení předem a zjistit si, jaké další požadavky mají. Někdy se setkáte s tím, že požadují, abyste měli řidičské oprávnění alespoň 5 let atd. Jinak budete muset platit extra poplatek. Průměrná cena půjčovného se pohybuje okolo 20 EUR za den, samozřejmě záleží, jaký typ auta a na jak dlouho půjčujete. 

Pokud jedete do země autem, které není vaše, připravte si potvrzení o vypůjčení. Je jedno, jestli jedete firemním autem, autem partnera nebo na leasing. V případě, že nejste v dokladech jako majitel, policie by vás mohla podezřívat, že jste vozidlo ukradli.

Kam k moři 

 • Nejkrásnější pláže najdete v regionu Algarve, např. u města Lagos.
 • Portinho da Arrábida je pláž uprostřed národního parku Serra da Arrábida.
 • Praia do Barril, pláž u města Tavira s „pohřebištěm“ kotev.
 • Na pláži Praia do Norte poblíž města Nazaré jsou jedny z největších vln – ideální pro surfaře. 
 • I u města Porto jsou krásné pláže, navíc to máte kousek do města.

Cestování se zvířaty

Chystáte se do Portugalska se psem, kočkou či fretkou? Splňte následující:

 • Zvíře musí být označené mikročipem.
 • Dále musí být naočkované proti vzteklině, minimálně 21 dní před vjezdem do země. 
 • Vezměte s sebou také Evropský pas zvířete v zájmovém chovu, ve kterém jsou údaje o očkování.

Psa, kočku nebo fretku přepravujte tak, aby nepřišlo k újmě zvíře, ani ostatní členové posádky. Tipy, jak na to, najdete v článku Cestování se psem v autě

Kempování a spaní v autě

Spaní v autě je v Portugalsku povolené (i v karavanu). Pravidla jsou následující – na místě smíte přenocovat, popř. strávit maximálně 48 hodin. Divoké kempování je zakázané na chráněných krajinných územích, v parcích a na většině pláží pod pokutou 120 až 600 EUR. 

Na stránkách Gurgow.org najdete místa, kde se kempování na divoko v Portugalsku toleruje i oficiální, placené kempy a stanoviště. Klasické kempy se dají zabookovat, např. přes booking.com. V sezóně doporučujeme rezervaci předem

Portugalsko je oblíbeným cílem karavanistů. Využijte stránky, které jsme doporučili a najděte zařízení, které vám bude vyhovovat. Kempy bývají plně vybavené vším potřebným. Karavan lze půjčit až na místě. Nezapomeňte však opatřit odpovídající řidičský průkaz na karavan.

Důležité kontakty

Velvyslanectví ČR v Lisabonu

Telefonní čísla

 • Mezinárodní tísňová linka 112

Nejčastější dotazy

Jaké jsou rychlostní limity v Portugalsku? P

Pro osobní vozidla platí následující limity: v obci 50 km/h, mimo obec 90 km/h, na rychlostních silnicích 100 km/h a na dálnicích 120 km/h.

Jak se platí za průjezd dálnicemi v Portugalsku?

Za průjezd dálnicemi zaplatíte mýtné. 100 km vás vyjde na 6 až 9 EUR.

Jaké jsou nejčastější pokuty v Portugalsku?

Špatné parkování 30 EUR, jízda na červenou 75 EUR, nerespektování značky STOP 120 EUR, jízda bez bezpečnostních pásů 120 EUR. Pokuty za rychlost jsou pro osobní vozidla a motocykly následující: překročení o 20 km/h – 60 EUR, překročení o 20 až 40 km/h – 120 EUR, překročení o 40 až 60 km/h – 300 EUR. 

Zdroje

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články