Domů » Cestování » Dálniční poplatky Srbsko 2023

Dálniční poplatky Srbsko 2023

0
Dálniční poplatky Srbsko 2023

Vybrané dálnice, ale také některé silnice jsou v Srbsku zpoplatněné. V Srbsku není průjezd dálničních úseků zpoplatněn pomocí obvyklé dálniční známky, ale prostřednictvím mýtného. Výše mýtného se odvíjí podle ujetých kilometrů a podle kategorie vozidla

Mýtné se vztahuje na motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny, nákladní vozy a další vozidla s hmotností nad 3,5 tuny a také autobusy. Platba je na mýtnicích možná hotově, platební kartou nebo elektronickým systémem ETC.

Průjezd osobním vozidlem s hmotností do 3,5 tuny úsekem Subotica – Dimitrovgrad stojí 2 210 DIN (445 Kč), trasa Beograd – Subotica stojí 720 DIN (145 Kč) a úsek Grdelica – Žednik stojí 1 920 DIN (387 Kč).

Cena a platnost srbských dálničních poplatků 2023

Poplatek za průjezd dálnicemi a rychlostními komunikacemi v Srbsku je zpoplatněn na mýtných branách. Výše mýtného v Srbsku závisí na kategorii vozidla a ujeté vzdálenosti. Průměrná cena mýtného je okolo 4 až 6 EUR na 100 km

Orientační ceny mýtného některých srbských dálnic

DálniceMotocyklyOsobní vozidla do 3,5 tuny
Subotica – Dimitrovgrad1 110 DIN2 210 DIN
Subotica – Preševo1 210 DIN2 410 DIN
Beograd (Vrčin) – Presevo850 DIN1 690 DIN
Beograd (Stara Pazova) – Subotica (RS/HU360 DIN720 DIN
Beograd (Vrčin) – Dimitrovgrad (RS/BG)750 DIN1 490 DIN
Beograd (Obrenovac) – Cacak (Preljina)240 DIN480 DIN
Beograd (Simanovci) – Subotica360 DIN720 DIN
Beograd (Simanovci) – Šid240 DIN480 DIN
Grdelica – Žednik970 DIN1 920 DIN
Niš Malča – Dimitrovgrad210 DIN410 DIN

Průjezd osobním vozidlem s hmotností do 3,5 tuny úsekem Subotica – Dimitrovgrad stojí 2 210 DIN (445 Kč), trasa Beograd – Subotica stojí 720 DIN (145 Kč) a úsek Grdelica – Žednik stojí 1 920 DIN (387 Kč).

Konkrétní výši poplatků mýtného je možné si nechat spočítat na oficiálních stránkách putevi-srbije.rs, kde najdete jednoduchou kalkulačku. Stačí zadat město nebo jiné místo, kde se nacházíte a zadáte cílovou destinaci. V kalkulačce se vám zobrazí vstupní a výstupní mýtná stanice a výše ceny pro jednotlivé kategorie vozidel. 

V Srbsku jsou dálniční poplatky povinné pro tyto kategorie vozidel. Cena dálničních poplatků je stanovena podle těchto kategorií vozidel:

  • Do kategorie IA spadají motocykly, tříkolky a čtyřkolky.
  • Do kategorie I spadají osobní automobily a dodávky s hmotností do 3,5 tuny a výškou nepřesahující 1,9 metrů.
  • Do kategorie II spadají osobní automobily s přívěsnými vozíky a karavany, dodávky s přívěsem s hmotností do 3,5 tuny s výškou do 1,9 m, dodávky s hmotností do 3,5 tuny a výškou nad 1,9 m.
  • Do kategorie III spadají vozidla se dvěma nebo třemi nápravami s hmotností nad 3,5 tuny a s výškou přední nápravy větší než 1,3 m. Nákladní vozy se dvěma nápravami do 3,5 tuny s celkovou výškou větší než 1,9 m.
  • Do kategorie IV spadají nákladní vozy se čtyřmi nebo více nápravami, s hmotností nad 3,5 tuny a s výškou přední nápravy větší než 1,3 m.
cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Jak a kde zaplatit dálniční poplatky v Srbsku?

V Srbsku se může systém plateb lišit. Většinou však existuje uzavřený systém platby mýtného. To znamená, že si při vjezdu na dálnici či placený úsek vyzvednete lístek a zaplatíte poplatek při výjezdu z dálnice nebo na konci placeného úseku. V případě, že byste během cesty ztratili lístek z mýtné brány, je vám účtován poplatek za průjezd nejdelšího možného úseku. 

Platba mýtného v hotovosti

Mýtné je možné platit v hotovosti v EUR nebo DIN (dinárech).

Platba mýtného platební kartou

Platba mýtné je také možná prostřednictvím platebních karet (Mastercard, Maestro, Visa, American Express nebo Diners). Platba kartou je rychlý způsob platby mýtného, a proto se zde netvoří kolony.

Elektronické mýtné ETC

Elektronické automatizované mýtné ETC (Electronic Toll Collection) je určeno pro elektronickou platbu mýtného. Zařízení TAG je nutné zakoupit a pak připevnit na čelní sklo vozidla. Projeté úseky dálnic a zpoplatněných silnic jsou automaticky zaznamenány a následně odpočítávány z předplaceného kreditu. Řidiči, kteří mají systém TAG nemusí zastavovat při projíždění mýtnými branami, stačí zpomalit asi na 30 km/h. 

Zařízení TAG je možné zakoupit u společnosti Putevi Srbije u autorizovaných distributorů. Cena zařízení vyjde okolo 2 022 DIN a minimální částka pro dobíjení na mýtných branách je 2 000 DIN. 

Seznam autorizovaných zprostředkovatelů je na putevi-srbije.rs. Společnost AMSS nabízí na svých pobočkách slevu na mýtném od 4 do 10 %. Výše slevy je závislá na výši dobití kreditu. 

Rychlostní limity na srbských silnicích a dálnicích 

V tabulce najdete rychlostní limity pro motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny a nákladní vozy nad 3,5 tuny, a také rychlosti pro autobusy, obytné vozy a automobily s přívěsem.

Rychlostní limityObecMimo obecRychlostní silniceDálnice
Motocykly50 km/h80 km/h100 km/h130 km/h
Osobní vozidla a nákladní vozy do 3,5 tuny50 km/h80 km/h100 km/h130 km/h
Nákladní vozy a ostatní vozy nad 3,5 tuny 50 km/h80 km/h80 km/h80 km/h
Automobil + přívěs do 3,5 tuny50 km/h80 km/h80 km/h80 km/h
Obytný automobil do 3,5 tuny50 km/h80 km/h80 km/h80 km/h
Obytný automobil nad 3,5 tuny50 km/h80 km/h80 km/h80 km/h

Motocykly a osobní automobily do 3,5 tuny mohou jet po dálnici až 130 km/h. Rychlostní limity se snižují v případě, pokud cestujete s karavanem či přívěsem. V tomto případě musíte jet pomaleji, a to na dálnici pouze 80 km/h. Pokuty za překročení rychlosti jsou v Srbsku vysoké. Pokud překročíte rychlost v obci nebo mimo obec hrozí pokuta od 3 000 až 120 000 DIN, v závislosti na tom, o kolik jste rychlostní limit překročili.

Dálniční síť v Srbsku – přehled úseků

Srbská dálniční síť tvoří celkem 660 km, další kilometry jsou již v plánu. Dálnice jsou označovány písmenem A (Autoput) s jednotlivým číslem. 

Na oficiálním webu Srbska putevi-srbije.rs najdete přehlednou mapu, ve které jsou vyznačeny všechny dálnice a další placené úseky dálnic a silnic a také všechny mýtné brány. 

DálniceÚseky v provozuDélka
A1Horgoš – Subotica – Novi Sad – Inđija – Bělehrad (obchvat) – Niš – Preševo590 km
A2Bělehrad – Čačak – Požega151,7 km
A3Batrovci – Sremska Mitrovica – Bělehrad (průtah)125 km
A4Niš – Pirot – Gradina105,8 km
A5Preljina – Čačak – Kruševac – Pojate109,6 km
Dálniční síť Srbsko

By BaboneCar (Own work, using File:Map of Serbia.svg by Avala) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons

Pokuta za jízdu na srbských dálnicích

V Srbsku jsou pokuty vysoké a policie je mnohem přísnější, než tomu tak bylo v minulosti. V minulých letech byl aktualizován i nový sazebník pokut, a tím se zvýšily všechny pokuty. V Srbsku je platný systém trestných bodů za dopravní přestupky. Stačí nasbírat 18 trestných bodů a dočasně přijde řidič o řidičský průkaz. 

V Srbsku vám policie nemůže udělit pokutu na místě, ale musíte zaplatit pokutu v bance nebo na poště, a to do 8 dnů. Pamatujte, že obecně jsou pokuty vyšší, pokud řidič ohrozí svým chováním jiné osoby nebo způsobí nějakou nehodu.

Při ztrátě mýtného lístku z dálnice je řidiči naúčtována maximální možná částka pro danou kategorii vozidla na konkrétním úseku dálnice. 

Překročení rychlosti v obci, mimo obec nebo také na dálnici je pokutováno částkou 3 000 až 120 000 DIN, v závislosti na tom, o kolik jste rychlost překročili

Úlevy z dálničních poplatků (elektromobily apod.)

Neexistují žádné obecné úlevy z dálničních poplatků na srbských dálnicích. Povolení pro využívání dálnic zdarma mohou v některých případech dostat osoby se zdravotním omezením. Stanovené podmínky jsou zde.

Výjimku také tvoří osoby žijící v obcích Mladenovac, Sopot a Grocka v blízkosti Bělehradu. Tito lidé mají možnost požádat o tzv. City Ticket, který umožňuje zdarma využívat placené dálnice v místě jejich bydliště.

Zákaz jízdy kamionů

V Srbsku neexistuje žádný obecný zákaz, který by upravoval, kdy nesmí kamiony jezdit. To znamená, že kamiony mohou jezdit kdykoliv.

Nejčastější otázky a odpovědi

Jsou v Srbsku dálniční známky?

Ne, v Srbsku nejsou zavedené dálniční známky, vybírá se mýtné pomocí mýtných bran. Dálnice a některé silnice jsou zpoplatněné. Platit mýtné mají za povinnost motocykly, osobní vozidla do 3,5 tuny a nákladní vozy a vozidla s hmotností nad 3,5 tuny a také autobusy.

Kolik stojí průjezd zpoplatněnými dálnicemi v Srbsku osobním vozidlem do 3,5 tuny?

Konkrétní výši poplatků mýtného je možné si nechat spočítat na oficiálních stránkách putevi-srbije.rs, kde najdete jednoduchou kalkulačku. Průjezd osobním vozidlem s hmotností do 3,5 tuny úsekem Subotica – Dimitrovgrad stojí 2 210 DIN (445 Kč), trasa Beograd – Subotica stojí 720 DIN (145 Kč) a úsek Grdelica – Žednik stojí 1 920 DIN (387 Kč).

Jak lze mýtné na dálnicích v Srbsku zaplatit? 

V Srbsku je platba mýtného možná hotově v EUR nebo DIN. Terminály akceptují platební karty Mastercard, Maestro, Visa, American Express nebo Diners. Další možností je systém ETC, který je určen pro elektronickou platbu mýtného. Projeté úseky dálnic a zpoplatněných silnic jsou automaticky zaznamenány a strhávány při projíždění mýtnými branami. 

Zdroj: putevi-srbije.rs, ETC, AMSS.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno