Dálniční poplatky Srbsko 2023

V Srbsku jsou některé dálniční úseky zatíženy poplatkem za průjezd. K nejhlavnějším placeným úsekům patří rychlostní komunikace s označením E70 a k tomu i několik dalších přidružených silnic. Platba za průjezd placených úseků probíhá v mýtných branách a je možno využít elektronického systému s možností předplacení a následné bezhotovostní platby vždy za projetí daného úseku. Průjezd dálnic je zatížen poplatkem průměrných hodnot 4 až 6 EUR za 100 Km. Pro řidiče vozidel nad 3,5t platí pro platbu dálničních poplatků stejná pravidla jako pro řidiče vozidel do 3,5t.

Dálniční poplatky jsou vybírány od řidičů osobních automobilů, nákladních vozidel, motocyklů a tříkolek. Mýtné je možno platit kreditní kartou, hotovostí v místní měně, kterou je srbský dinár a v některých případech také v eurech. Nejvyužívanější zpoplatněné úseky jsou dálnice mezi městy Subotica v blízkosti hranic s Maďarskem a Leskovac v blízkosti hranic s Bulharskem a FYROM. Pro představu, tranzit Srbskem od maďarských hranic po Leskovac a zpět vás vyjde přibližně okolo 2980 RSD.

Kategorie vozidel v Srbsku

Kategorie IAMotocykly, tříkolky a čtyřkolky
Kategorie IOsobní automobily a dodávky s hmotnostní do 3,5 tuny a výškou nepřesahující 1,9 metru.
Kategorie IIOsobní automobily s přívěsnými vozíky a karavany, dodávky s přívěsem s hmotností do 3,5 t s výškou do 1,9 m, dodávky s hmotností do 3,5 t a výškou nad 1,9 m.
Kategorie IIIVozidla se dvěma nebo třemi nápravami s hmotností nad 3,5 tuny a s výškou přední nápravy větší než 1,3 m. Nákladní vozy se dvěma nápravami do 3,5 tuny s celkovou výškou větší než 1,9 m.
Kategorie IVNákladní vozy se čtyřmi nebo více nápravami, s hmotností nad 3,5 t a s výškou přední nápravy větší než 1,3 m.

Orientační výše mýtného

Mýtné se vybírá v branách na zpoplatněných dálnicích. Cenu pro plánovanou trasu lze zjistit na stránkách, které mají aktuální kalkulačku putevi-srbije.rs.

DálniceMotocyklyOsobní vozidla
A1 Beograd (Vrčin) – Presevo – 350 km750 din1490 din
A1 Beograd (Stara Pazova) – Subotica (RS/HU) – 132 km320 din640 din
A1, A4 Beograd (Vrčin) – Dimitrovgrad (RS/BG) – 301 km
660 din1310 din
A2 Beograd (Obrenovac) – Cacak (Preljina) – 93 km220 din430 din
A3 Beograd (Simanovci) – Sid (RS/HR)210 din420 din

Přehled dálničních poplatků a kalkulačku k výpočtu mýtného najdete na stránkách Putevi-srbije.rs.

Dálniční poplatky v Srbsku

  • cena dle projetého úseků a platby v mýtných branách
  • možnost vyžití systému Electronic toll collection – ETC
  • v některých místech přijímána i kreditní karta
  • oficiální web a kalkulace putevi-srbije.rs
  • více informací na putevi-srbije.rsmapa mýtných bran
  • mapa mýtných bran, stará verze
cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Způsoby platby mýtného v Srbsku

Pokud projíždíte přes srbské dálnice, na začátku placeného úseku je vám vytištěn lístek s místem, datem vjezdu a kategorií vozidla. Při opouštění placeného úseku je vám pak vypočteno mýtné. V případě, že kupón v průběhu cesty ztratíte, je vám účtován poplatek za průjezd nejdelšího možného úseku. Mýtné lze zaplatit v hotovosti srbských dinárech, v některých případech v eurech, kdy vám nemusí být přijímány drobné mince. Přijímány jsou i kreditní karty, MasterCard, Maestro, Visa, American Express, DinaCard a Diners, nebo platby prostřednictvím systému pro automatickou platbu mýtného E-go. Více informací naleznete na putevi-srbije.rs.

Systém pro automatickou platbu mýtného E-go v Srbsku

Systém pro automatickou platbu mýtného ETC – E-go, má jednotky elektronického zařízení, pomocí kterého je sledován průjezd jednotlivých mýtných bran. Výhodou je plynulý průjezd mýtných bran bez nutnosti zastavení vozidla. Jde o systém typu prepaid, kdy je před použitím třeba účet dobýt určitou částkou, ze které bude vždy při průjezdu jednotlivých mýtných bran strháván vždy dálniční poplatek. Další informace včetně dokumentů pro objednávku zařízení i návod k použití naleznete na putevi-srbije.rs záložka Electronic Toll Collection.

Platby mýtného v Srbsku a užitečné informace

Například na trase Bělehrad – Niš dostanete magnetickou kartu hned při vjezdu a zaplatíte na zvoleném výjezdu po odevzdání karty. Platí se v hotovosti v dinárech, eurech nebo platební kartou. Platba v hotovosti v eurech ale zahrnuje směnárenský poplatek. Na každé mýtnici je vyvěšený kompletní ceník se sazbou v DINárech i EURech. V EURech pro platbu v hotovosti a v DINárech se při platbě kartou určuje vždy aktuálním kurzem. Rychlostní omezení v obci je stanoveno na 60 Km/h, mimo obec 80 Km/h, na rychlostních silnicích 100 Km/h a na dálnicích 120 Km/h.

Pokuty na dálnici a překročení rychlostního limitu v Srbsku

Za překročení rychlostního limitu do 10 km/h v zastavěných oblastech je pokuta 3 000 RSD. Od 21 do 50 km/h v zastavěných oblastech 6 000 – 20 000 RSD + 4 body a odebrání řidičského průkazu na 30 dní. Do 20 km/h mimo zastavěné oblasti je pokuta 3 000 RSD. Od 41 do 60 km/h mimo zastavěné oblasti je pokuta 6 000 – 20 000 RSD + 4 body a odebrání řidičského průkazu na 30 dní. Při vyšších rychlostech odebrání řidičského průkazu.

Za jízdu bez denních světel je pokuta 3 000 i bez nehody a 5 000 – 15 000 při nehodě. Za nezapnuté bezpečnostní pásy je pokuta 5 000 RSD, za telefonování za jízdy i bez nehody je pokuta 3 000 RSD. Za jízdu na červenou je pokuta 15 000 – 3 000 RSD + 6 bodů a hrozí 30 dní vězení a odnětí řidičského průkazu na 3 měsíce i bez nehody.

Při řízení pod vlivem alkoholu nad 0,05% je pokuta 5 000 RSD a od 0,12% do 0,16% je pokuta 15 000 až 30 000 + 10 bodů a odebrání řidičského průkazu na 6 měsíců. Řidič je považován za řídícího pod vlivem alkoholu, pokud je procento alkoholu v krvi 0,03% nebo vyšší, nebo pokud lékařské vyšetření ukáže oslabení jeho běžných životních funkcí, bez ohledu na procento alkoholu v jeho krvi.

Slevy za dálniční poplatky pro osoby s omezenou pohyblivostí v Srbsku

V Srbsku mají osoby s tělesným postižením možnost požádat o zřízení magnetické karty, která majitele opravňuje k průjezdu vybraných dálničních úseků zdarma bez nutnosti platit mýtné. Karta je platná pouze v případě, že je její registrovaný uživatel přítomný ve vozidle. Platí pro úseky Bělehrad – Niš, Bělehrad – Šid a Bělehrad – Subotica. Při žádosti o tuto kartu je samozřejmě třeba osobně nebo emailem dodat všechny úředně potvrzené dokumenty dokazující tělesné postižení. V případě zájmu o tuto kartu doporučujeme požádat o více informací prostřednictvím emailu uvedeného na stránce Free highway tickets.

Dálniční síť Slovensko – přehled úseků

DálniceÚseky v provozuDélka
A1Horgoš – Subotica – Novi Sad – Inđija – Bělehrad (obchvat) – Niš – Preševo590 km
A2Bělehrad – Čačak – Požega151,7 km
A3Batrovci – Sremska Mitrovica – Bělehrad (průtah)125 km
A4Niš – Pirot – Gradina105,8 km
A5Preljina – Čačak – Kruševac – Pojate109,6 km

By BaboneCar (Own work, using File:Map of Serbia.svg by Avala) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons

Maximální povolená rychlost na silnicích v Srbsku

Ve městěMimo městoNa dálnici
50 km/h80 km/h120 km/h