Domů » Cestování » Dálniční známky a poplatky » Dálniční poplatky Turecko 2024

Dálniční poplatky Turecko 2024

0

V Turecku jsou dálnice zpoplatněné prostřednictvím elektronického mýtného systému, který snímá průjezd vozidel mýtnými branami. Platba nejčastěji probíhá automaticky HGS čipem nebo OGS palubní jednotkou. Obě tyto varianty je nutné mít ve svém vozidle nainstalované. Na některých dálnicích stále existuje možnost platby v hotovosti (EUR, TRY) nebo běžnými platebními kartami, avšak je nutné počítat s tím, že těchto míst je stále méně. A proto doporučujeme mít platný HGS čip ve vozidle při průjezdu tureckými dálnicemi.

Dálniční poplatky Turecko 2024

Platba mýtného platí prostřednictvím mýtných bran a je platná pro všechny řidiče motocyklů, osobních automobilů do 3,5 tuny a také nákladních vozů nad 3,5 tuny. Výše mýtného je vždy odvozena od ujeté vzdálenosti a kategorie vozidla, která je určována podle výšky vozidla, ale i podle počtu náprav a rozmístění nápravy.

V Turecku jsou zpoplatněné i některé mosty a jeden tunel. Tunel a mosty jsou umístěny na zpoplatněných dálnicích, vedoucí od západních hranic až za hlavní město Ankara, směrem na jihovýchod. Mezi zpoplatněné mosty a tunel patří Bosporský most a most sultána Mehmeda Fatiha, most sultána Selima Hrozného, most Osmana Gaziho, most Canakkale a Euroasijský tunel.

Cena a platnost tureckých dálničních poplatků 2024

V Turecku jsou dálnice zpoplatněné, a proto je nutné zaplatit při využívání těchto dálnic mýtné v jednotlivých mýtných branách. Výše mýtného se odvíjí od ujeté vzdálenosti a konkrétní kategorii vozidla. Mýtné platí pro řidiče motocyklů, osobních automobilů do 3,5 tuny a také nákladních vozů nad 3,5 tuny.

V Turecku jsou 2 hlavní zpoplatněné dálnice

 • První zpoplatněná dálnice vede mezi městy Edirne, Istanbul a Ankara. 
 • Druhá zpoplatněná dálnice vede mezi městy Adana, Iskenderun, Osmaniye, Gaziantep a Sanliurfa.

Dálniční poplatky neboli mýtné se v Turecku platí prostřednictvím elektronického systému, který snímá průjezd mýtnými branami a pro zaplacení mýtného a úspěšný průjezd mýtnou branou je třeba mít automobil opatřen HGS čipem nebo OGS palubní jednotkou

V Turecku se výše mýtného odvíjí od ujeté vzdálenosti a kategorie vozidla. Kategorie závisí na výšce vozu, na přední nápravě a počtu náprav. Vozidla se obecně rozdělují do 6 kategorií: 

 • Třída 1 – vozidlo se 2 nápravami a vzdáleností mezi nimi menší než 3,20 metrů (například osobní automobily, dodávky, obytné vozy, minibusy).
 • Třída 2 – vozidlo se 2 nápravami a vzdáleností mezi nimi větší než 3,20 metrů (například velké džípy, dodávky, obytné vozy, nákladní auta).
 • Třída 3 – vozidlo se 3 nápravami (vozy třídy 1 a 2 s přívěsem, nákladní auta a autobusy).
 • Třída 4 – vozidlo se 4 a 5 nápravami (nákladní auta).
 • Třída 5 – vozidlo se 6 a více nápravami (Kamiony a další nadměrná vozidla).
 • Třída 6 – motocykly, mopedy a další dvoukolová vozidla

Specifikace kategorie vozidel najdete také na oficiálních stránkách hgsmusteri.ptt.gov.tr.

Orientační ceny mýtného pro vybrané úseky v Turecku

V tabulce jsou uvedené orientační ceny jízdného. Ceny se mohou lišit, například tím, že zvolíte lehce odlišnou trasu.

Dálniční úsekMotocyklyOsobní vozidla do 3,5 tuny
O-3 Istanbul – Edirne0,30 EUR0,80 EUR
O-4 Istanbul – Ankara0,60 EUR1,60 EUR
O-7 Kinali – Izmit2,10 EUR3,00 EUR
O-21 Ankara – Nigde1,50 EUR4,70 EUR
O-32 İzmir – Çesme0,10 EUR0,20 EUR
O-52 Adana – Şanlıurfa0,50 EUR1,00 EUR

Jak zaplatit mýtné v Turecku

V Turecku jsou dálnice, některé mosty a jeden tunel zpoplatněné a vybírá se zde mýtné.

Mýtné v Turecku se platí prostřednictvím elektronického systému, který automaticky snímá průjezd konkrétních vozidel mýtnými branami. Pro zaplacení mýtného a úspěšný průjezd mýtnou branou je třeba mít ve vozidle HGS čip nebo OGS palubní jednotku.

HGS čip

Do roku 2013 existoval v Turecku systém KGS pro placení mýtného. Poté jej nahradil systém HGS, který je levnější na údržbu a vytváří menší zácpy při průjezdu mýtnými branami.

HGS čip (Fast Passing System) je elektronická nálepka neboli karta. HGS je malá samolepka, která se skládá ze dvou částí. Jeden kus je připevněn k čelnímu sklu vozidla za vnitřním zpětným zrcátkem. Druhá část musí být uchována po dobu používání systému HGS.

Nálepku HGS můžete zakoupit na čerpacích stanicích, pobočkách pošty PTT Turkish post, na pobočkách banky, ale také na úřadech umístěných u sjezdu nebo nájezdu na dálnice.

Tato karta je natrvalo propojena s konkrétní registrační značkou vozidla. Propojení je nutné udělat přes oficiální webové stránky hgsmusteri.ptt.gov.tr nebo jednoduše na prodejních místech. Propojení je aktivováno prostřednictvím vyplnění žádosti, uvedením registrační značky vozidla a dalších údajů, následně nabitím kreditu a zaplacením. 

HGS čip má systém, který ke své činnosti využívá technologii radiofrekvenční identifikace, která umožňuje automatické rozpoznání vozidla na mýtných branách. 

Minimální cena HGS čipu je 35 TRY, z čehož 5 TRY jsou náklady na samotnou nálepku a registraci do systému, 30 TRY je kredit, který se používá pro zaplacení mýtného. 

Dobít kredit lze na některých prodejních místech nebo online na stránkách pttbank.ptt.gov.tr.

Správné připevnění nálepky HGS na čelní sklo vašeho vozidla trvá jen chvíli. Po tomto procesu bude vaše vozidlo připraveno k použití na mýtnicích HGS.

Na rozdíl od systému KGS již při průchodu platebními místy není nutné zastavovat a přitahovat kartu ke čtečce. Platba je pomocí HGS je automaticky snímána a pak stržena z vašeho účtu.

Další podrobnější informace najdete na oficiálních stránkách hgsmusteri.ptt.gov.tr.

Jak poznám, že HGS čip funguje?

Při příjezdu k mýtné bráně musíte zpomalit na doporučenou rychlost (30 km/h) a jet pouze v jízdním pruhu označeném „HGS“. 

Pokud jedete příliš rychle nebo jedete v jiném jízdním pruhu, skener nemusí fungovat a nebudete mít strhnutý poplatek za mýtné.

Čtečka pro HGS čip je umístěna na levé straně silnice a vypadá jako kamera.

 • Pokud se rozsvítí zelené světlo, znamená to, že skener rozpoznal nálepku a na displeji se zobrazí částka, která má být odečtena.
 • Pokud svítí oranžové nebo červené světlo, znamená to, že skener nerozpoznal kartu. Navzdory tomu, že stále můžete jet přes mýtnou bránu, zkontrolujete při první příležitosti, zdali mýtné bylo zaplaceno či nikoliv. Pokud se částka nestrhla, doporučujeme kontaktovat nebo se osobně dostavit na některé z prodejních míst, aby vám byla zkontrolována funkčnost HGS čipu.

OGS palubní jednotka 

OGS Automatic Passing System je palubní jednotka, která je obdobná jako u systému HGS čipu. 

Palubní jednotku lze koupit v následujících bankách – Ziraat Bankası, Vakıfbank, İş Bankası, Denizbank, Garanti Bankası. Pořizovací cena je 40 TRY.

Při průjezdu odpovídajícím jízdním pruhem se automaticky načtou data ze zařízení, které je instalováno ve voze. Doporučená rychlost pro jízdu v tomto jízdním pruhu je 30 km/h, aby bylo zajištěno správné načtení jednotky. 

V budoucnu se plánuje, že systém HGS nahradí tento systém OGS.

Platba platební kartou nebo hotově 

Na některých tureckých dálnicích stále existuje možnost platby v hotovosti (EUR, TYR) nebo běžnými platebními kartami (Visa, MasterCard, Maestro a podobně). Je třeba počítat s tím, že těchto míst je stále méně. Například na dálnici O-3 Edirne – Istanbul není možné využít platbu hotově nebo kartou.

Platba mýtného za zahraniční vozidla

Aby se předešlo pokutě, musí být vozidla, která využívají zpoplatněné dálnice, mosty a tunel registrovány v systému OGS nebo HGS. Dále je nutné mít na účtu dostatečný kredit na úhradu mýtného na mýtných stanicích.

Pokud byste přeci jen cestovali po zpoplatněných silnicích nebo mostech bez účtu OGS či HGS nebo bez dostatečného zůstatku na účtu, musíte se do systému zaregistrovat do 15 dnů od data cesty a zaplatit dlužnou částku mýtného.

Pokud zaplatit dlužnou částku nestihnete do 15 dnů od data cesty, pak na webu finančního úřadu ivd.gib.gov.tr​​ je potřeba zaplatit za průjezd vozidla přes menu s názvem Yabancı Plakalı Araç Ödemeleri (Platby za zahraniční vozidla).

V opačném případě a nezaplacení nebude těmto vozidlům umožněno opustit zemi bez zaplacení mýtného na celním stanovišti. K tomu se pak připočítá také vysoká pokuta.

Mýtné a správní pokuty se doporučuje uhradit na stránkách finančního úřadu ještě před příjezdem na celní kontrolu, abyste nečekali a nevytvářeli fronty u celní brány.

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Úseky zpoplatněné zvláštním mýtem

V Turecku jsou kromě mýtného za jízdu po dálnicích vybírány také jiné poplatky. Jsou po poplatky za průjezd po mostech a přes jeden zpoplatněný tunel.

Mezi zpoplatněné mosty a tunel patří istanbulské mosty přes Bospor – Bosporský most a most sultána Mehmeda Fatiha, most sultána Selima Hrozného, most Osmana Gaziho, most Canakkale, a Euroasijský tunel.

 • Mosty přes Bospor – Bosporský most (Boğaz Köprüsü) a Most sultána Mehmeda Fatiha (Fatih Sultan Mehmet Köprüsü) spojují evropskou a asijskou část Istanbulu. Oba mosty jsou pro motorová vozidla a vybírá se zde mýtné. Délka obou mostů je okolo 1,5 km. Mýtné přes oba mosty je zpoplatněno pouze ve směru z Evropy do Asie. 
 • Most sultána Selima Hrozného (Yavuz Sultan Selim Köprüsü) je třetím mostem přes Bospor. Nachází se severně od Istanbulu. Most má 4 jízdní pruhy pro auta v každém směru. Kromě toho jsou zde dvě železniční tratě. Délka mostu je přes 2 km.
 • Most Osmana Gaziho (Osman Gazi Köprüsü) je visutý most přes Izmitský záliv ve východní části Marmarského moře. Nachází se asi 50 km jihovýchodně od Istanbulu. Má 3 jízdní pruhy v každém směru a jeho délka je přes 2,6 km. 
 • Most Canakkale (Çanakkale Köprüsü) je visutý most v provincii Canakkale v severozápadním Turecku. Nachází se jižně od měst Lapseki a Gelibolu. Má 3 jízdní pruhy pro auta v každém směru. Délka mostu je 3,5 km. 
 • Euroasijský tunel (Avrasya Tüneli) je podvodní silniční tunel v Istanbulu, který překračuje Bospor a spojuje asijskou a evropskou stranu města. Má 2 jízdní pruhy v obou směrech. Rychlostní limit v tunelu je 70 km/h. Délka tunelu je 5,4 km. 

Orientační ceny za průjezd mostů a tunelu v Turecku

Most / tunelMotocyklyOsobní automobily do 3,5 tuny
Bosporský most (Boğaz Köprüsü)6 TRY15 TRY
Most sultána Mehmeda Fatiha (Fatih Sultan Mehmet Köprüsü)6 TRY15 TRY
Most sultána Selima Hrozného (Yavuz Sultan Selim Köprüsü25 TRY35 TRY
Most Osmana Gaziho (Osman Gazi Köprüsü290 TRY465 TRY
Most Canakkale (Çanakkale Köprüsü)75 TRY295 TRY
Euroasijský tunel (Avrasya Tüneli)31,20 TRY80 TRY

Platba probíhá stejně jako na dálnicích, pomocí HGS nálepky, OGS palubní jednotky nebo hotově či platební kartou

Pokuta za jízdu na tureckých dálnicích

V Turecku je možné pokuty uhradit na místě v hotovosti přímo policii, která vám vystaví poté účtenku. V tomto případě je pak řidiči s pokutou poskytnuta sleva až 25 % z výše uvedené pokuty. 

Pokud řidič odmítne pokutu zaplatit na místě, je mu vystaveno potvrzení a to je nutné uhradit do 30 dnů po jejím obdržení. Zdali nebude pokuta uhrazena do 30 dnů, pak je z pokuty účtována 5 % provize měsíčně navíc.

Pokuty za překročení rychlosti jsou v Turecku následující. Překročení rychlosti v obci, mimo obec a na dálnici hrozí pokuty od 951 až do 4 064 TRY, vždy v závislosti na tom, o kolik byla rychlost překročena. 

V Turecku je maximální povolená hladina alkoholu v krvi 0,5 promile. U řidičů vozidel s přívěsem je maximální povolená hladina alkoholu v krvi 0,0 promile. Pokud hladina alkoholu v krvi překročí zákonný limit, bude pokuta v případě prvního zadržení činit 4 064 TRY. V případě druhého zadržení se výše pokuty zvýší na 5 096 TRY. Pokuta za řízení pod vlivem drog či jiných návykových látek je velmi vysoká, a to 20 977 TRY. V případě odmítnutí testu na intoxikaci hrozí pokuta ve výši 8 551 TRY. A jestliže hladina alkoholu v krvi přesáhne 1,0 promile, pak se případ dostane k soudu, kde hrozí vysoká pokuta a odebrání řidičského oprávnění a hrozí vězení

Aby se předešlo pokutě, musí být vozidla využívající zpoplatněné turecké dálnice registrována v systému OGS nebo HGS a mít na účtech dostatečný kredit na úhradu mýtného. Pokud nebude mýtné zaplaceno, je nutné jej dodatečně zaplatit, pokud se tak nestane, vozidlům nebude umožněno opustit zemi bez zaplacení. V opačném případě bude vymáhání probíhat v konkrétní zemi řidiče. 

Rychlostní limity na tureckých silnicích a dálnicích 

V tabulce najdete rychlostní limity pro motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny a také rychlosti pro autobusy nebo automobily s přívěsem.

Rychlostní limityObecMimo obecRychlostní silniceDálnice
Motocykly50 km/h80 km/h110 km/h 100 km/h
Osobní vozidla do 3,5 tuny50 km/h90 km/h110 km/h 120 km/h
Automobil + přívěs do 3,5 tuny40 km/h70 km/h80 km/h 90 km/h
Nákladní automobily nad 3,5 tuny50 km/h80 km/h80 km/h90 km/h

Motocykly mohou jet po dálnici 100 km/h, osobní automobily do 3,5 tuny mohou jet až 120 km/h. Rychlostní limity se snižují v případě, pokud cestujete s karavanem či přívěsem. V tomto případě musíte jet pomaleji, na dálnici pouze 90 km/h.

Pokuty za překročení rychlosti jsou v Turecku následující. Překročení rychlosti v obci, mimo obec a na dálnici hrozí pokuty od 951 až do 4 064 TRY, vždy v závislosti na tom, o kolik byla rychlost překročena. 

Dálniční síť v Turecku – přehled úseků

Dálnice v Turecku se nachází prozatím jen v západní a jižní části země. Aktuálně se dálniční síť intenzivně rozšiřuje a je naplánováno mnoho kilometrů dálnic. Dálnice jsou označovány písmenem O.

Turecko má velmi náročné standardy pro klasifikaci dálnic, a to každý směr dálnice musí mít minimálně 3 pruhy, rizikové úseky, jako jsou mosty, tunely a výjezdy, musí být dostatečně osvětleny.

V Turecku, konkrétně město Istanbul provozuje v rámci Městské hromadné dopravy tzv. Metrobusy. Ty projíždí cestami ve středových dělících pásech mezi jednotlivými dálnicemi. Mají za úkol zastavovat na určených zastávkách a denně přepraví okolo 800 000 cestujících. 

DálniceÚseky v provozuDélka
O.1Istanbul25 km
O.2Istanbul37 km
O.3Istanbul – Edirne – Bulharsko (Dálnice A4)229 km
O.4Ankara – Istanbul407 km
O.5Istanbul – Bursa – Izmir80 km
O.20Ankarský okruh110 km
O.21Ankara – Niğde162 km
O.22Bursa – Eskişehir34 km
O.30Izmirská spojka60 km
O.31Izmir – Aydın97 km
O.32Izmir79 km
O.50Adana23 km
O.51Adana – Marsin88 km
O.52Adana – Osmaniye – Şanlıurfa365 km
O.53Dörtyol (O-52) – İskenderun150 km
O.54obchvat města Gaziantep32 km
Dálniční síť Turecko

By Timkili [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Úlevy z dálničních poplatků (elektromobily apod.)

Bohužel nejsou známy žádné možné úlevy z dálničních poplatků na tureckých dálnicích.

Zákaz jízdy kamionů

V Turecku neexistuje žádný zákaz jízdy kamionů. To znamená, že kamiony mohou jezdit kdykoliv. 

Nejčastější otázky a odpovědi

Jsou v Turecku dálniční známky nebo se vybírá mýtné?

V Turecku jsou dálnice zpoplatněné prostřednictvím elektronického mýtného, který snímá průjezd mýtnými branami. Platba probíhá nejčastěji HGS čipem nebo OGS palubní jednotkou, kterou je nutné mít ve svém vozidle. Mýtné platí pro všechny řidiče motocyklů, osobních automobilů do 3,5 tuny a také nákladních vozů nad 3,5 tuny. Výše mýtného závisí na kategorii vozidla a ujeté vzdálenosti. Dálniční poplatky za mýtné se pohybují od 4 až 8 TYR na 100 km.

Jak lze platit mýtné na dálnici v Turecku?

Mýtné v Turecku se platí nejčastěji prostřednictvím elektronického systému, který automaticky snímá průjezd mýtnými branami. Pro zaplacení mýtného a úspěšný průjezd mýtnou branou je třeba mít ve vozidle HGS čip nebo OGS palubní jednotku. Na některých dálnicích stále existuje možnost platby v hotovosti (EUR, TRY) nebo běžnými platebními kartami (Visa, MasterCard, Maestro a podobně), avšak je nutné počítat s tím, že těchto míst je stále méně. A proto doporučujeme mít platný HGS čip ve vozidle při průjezdu tureckými dálnicemi.

Jsou v Turecku ještě jiné úseky, které jsou zpoplatněné?

V Turecku jsou kromě mýtného za jízdu po dálnicích vybírány poplatky za průjezd po mostech a přejezd přes jeden tunel. Mezi zpoplatněné mosty a tunel patří Bosporský most a most sultána Mehmeda Fatiha, most sultána Selima Hrozného, most Osmana Gaziho, most Canakkale a Euroasijský tunel.

Další informace o cestování v Turecku

Zdroj: enyakinptt.ptt.gov.tr, hgsmusteri.ptt.gov.tr, ivd.gib.gov.tr

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.