Dálniční známka Rumunsko 2023

V Rumunsku platí nutnost vlastnit dálniční známku také při průjezdu většiny silnic. V Rumunsku je zpoplatněn i průjezd některých mostů. Elektronické dálniční známky jsou ve čtyřech délkách platnosti a to týdenní, 30 denní, 90 denní a 12 měsíční. U roční dálniční známky je platnost počítána od data nákupu, nikoliv od začátku roku, což je odlišné od některých dalších států. Plovoucí platnosti známek lze efektivně využít.

Platnou dálniční známku při průjezdu většiny silnic a dálnic musí mít motorová vozidla s hmotností do 3,5 tuny a nákladní vozy nad 3,5 tuny. Motocykly nemusí mít dálniční známku. Známky nejsou ve formě klasické nálepky, ale jako elektronické dálniční známky Rovinieta. Tento poplatek je také nazýván silniční daň. Pro nákladní vozy a autobusy je k dispozici i jednodenní dálniční známka. Známky jsou platné na určenou dobu od data nákupu.

Cena dálniční známky je stanovena podle kategorie vozidla a odlišujeme 8 kategorií vozidel:

 • Kategorie A: Automobily s hmotností do 3,5 tuny
 • Kategorie B: Nákladní vozy s hmotností do 3,5 tuny
 • Kategorie C: Nákladní vozy s hmotností od 3,5 do 7,5 tuny
 • Kategorie D: Nákladní vozy s hmotností od 7,5 do 12 tun
 • Kategorie E: Nákladní vozy s hmotností od 12 tun s 3 nápravami
 • Kategorie F: Nákladní vozy s hmotností od 12 tun se 4 nápravami
 • Kategorie G: Vozidla pro přepravu osob s 9 až 23 sedadly
 • Kategorie H: Vozidla pro přepravu osob s více než 23 sedadly

Cena dálniční známky v Rumunsku 2023

Platnost známkyMotocyklyA: Automobily s hmotností do 3,5 tunyB: Nákladní vozy s hmotností do 3,5 tunyC: Nákladní vozy s hmotností od 3,5 do 7,5 tunyD: Nákladní vozy s hmotností od 7,5 do 12 tunE: Nákladní vozy s hmotností od 12 tun s 3 nápravamiF: Nákladní vozy s hmotností od 12 tun se 4 nápravami
1 den0 EUR4 Eur7 Eur9 Eur11 Eur
7 dní0 EUR3 Eur6 Eur16 Eur28 Eur36 Eur55 Eur
30 dní0 EUR7 Eur16 Eur32 Eur56 Eur72 Eur121 Eur
90 dní0 EUR13 Eur36 Eur92 Eur160 Eur206 Eur345 Eur
1 rok0 EUR28 Eur96 Eur320 Eur560 Eur720 Eur1 210 Eur

Aktuální ceník najdete zde.

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Kde koupit dálniční známku a zaplatit dálniční poplatky

Při změně registrační značky vozidla je možno požádat o úpravu záznamu a aktualizaci poznávací značky v databázi dálničních známek Rovinieta. Za podání žádosti o změnu je vám účtován jednorázový poplatek 20 Lei + DPH. Formuláře pro podání žádosti naleznete na webu cnadnr.ro.

Dálniční známky lze zakoupit

 • Oficiální web cnadnr.ro
 • Online nákup a kalkulačka e-rovinieta.ro / roviniete.ro
 • Kde koupit Rovinietu – místa prodeje
 • Benzínové pumpy
 • Hraniční přechody
 • Nálepkou označená místa
 • Internetové obchody

Orientační ceny za přejezd mostů pro osobní automobily přes Dunaj

 • Giurgiu – Ruse od 6 EUR
 • Fetesti – Constanta od 11 EUR
 • Giurgeni – Vad ovce od 9 EUR

V Rumunsku se jedná o 2 mosty přes Dunaj – Danube Bridge a most přes řeku mezi městy Fetesti a Cernavoda. Mezi Rumunskem a Bulharskem lze jet i trajektem a převážet i nákladní vozidla.

Dálniční známky Rumunsko online

Elektronické dálniční známky s názvem Roviniete, neboli poplatek nazývaný jako silniční daň, lze kromě návštěvy oficiálních prodejních míst OMV Petrom či SC Mol zakoupit i online na oficiálních webových stránkách e-rovinieta.ro. Stránky jsou dostupné také v několika jazykových mutacích. Na stránkách se nejprve zaregistrujete, zvolíte kategorii vozidla a dobu platnosti. Platit lze mezinárodními platebními kartami Visa nebo MasterCard a prostřednictvím platebního systému PayU.

Kam nalepit dálniční známku

Rumunská dálniční známka se nikam nelepí. Platnost zakoupené dálniční známky při kontrole se dokládá vždy předložením potvrzení o koupi.

Pokuty za jízdu bez dálniční známky

Často se používá Rumunsko jako průjezdní země k moři do Bulharska. Je také krásné projet si nádherné rumunské hory, kam auta mohou téměř všude, a proto se sem jezdí velmi často za off-roadovými zážitky. V Rumunsku se platí pokuty podle výše hrubé mzdy, která je zde 690 lei, asi 4 000. Pokuty se pohybují od 2 do 100 bodů. Jeden bod = 10 % mzdy, tedy 400 Kč.

Řidičům bez platné dálniční známky hrozí pokuta ve výši 4 500 lei, což je v přepočtu přibližně 27 000 Kč. Za jízdu na červenou můžete dostat až 2 000 lei pokutu a zákaz řízení na 30 dní, za alkohol za volantem až 8 000 lei a zákaz řízení na 90 dní.

Dálniční síť Rumunsko – přehled úseků

DálniceÚseky v provozuDélka
A1Bucureşti – Piteşti, Şelimbăr – Sibiu – Deva – Timişoara – Arad – Maďarsko M43415 km
A2Bucureşti – Constanţa203 km
A3Bucureşti – Ploieşti, Câmpia Turzii – Cluj-Napoca107 km
A4obchvat Constanţy22 km
A6Balinţ – Lugoj11 km
A11okolí Aradu3 km


By Andrein (Own work) [CC BY 2.5 or CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Úlevy pro osoby s omezenou pohyblivostí (ZTP)

Je důležité odlišit dva různé dokumenty, je rozdíl mezi parkovacím průkazem a průkazem OZP (TP, ZTP a ZTP/P). Podle druhu dokladu se liší i výhody s ním spojené. Evropský parkovací průkaz vám po EU slouží jen k parkování na vyhrazených místech pro invalidy. V Rumunsku pro osoby s omezenou pohyblivostí nelze uplatnit úlevy od platby dálničních poplatků a to překvapivě ani pro osoby žijící na území Rumunska, nejen pro cizince. Řidiči všech vozidel vyjma motocyklů musí vlastnit platnou dálniční známku. Pokud máte v automobilu parkovací průkaz, lze jej využít pro parkování na místech vyhrazených pro invalidy.

Maximální povolená rychlost na silnicích v Rumunsku

Ve městěMimo městoNa dálnici
50 km/h90 km/h130 km/h