Domů » Cestování » Dálniční známky a poplatky » Dálniční známka Rumunsko 2024

Dálniční známka Rumunsko 2024

0

V Rumunsku jsou zpoplatněné dálnice, většina silnic a také některé mosty. Vozidla musí mít za průjezd dálnicemi a dalšími zpoplatněnými silnicemi platnou elektronickou dálniční známku Rovinieta. U zpoplatněných mostů se platí speciální poplatky.

Dálniční známka Rumunsko 2024

V Rumunsku mají dálniční známky 7denní, 30denní, 90denní a 12měsíční platnost. Cena dálniční známky je stanovena podle jednotlivých kategorií vozidla. Platnou dálniční známku musí mít všechna osobní vozidla do 3,5 tuny a všechny nákladní vozy, kamiony a nebo také autobusy. Motocykly jsou od povinnosti dálniční známky osvobozeny.

Dálniční známka pro automobily s hmotností do 3,5 tuny na 7 dní stojí 3 EUR (80 Kč), 30 dní vyjde na 7 EUR (180 Kč), 90 dní 13 EUR (330 Kč) a na celý rok vyjde na 28 EUR (700 Kč).

V Rumunsku jsou zpoplatněné i některé mosty, konkrétně most mezi městem Rousse a Giurgiu, kde je třeba za průjezd osobním automobilem uhradit 3 EUR, a přejezd mostu mezi Vidin a Calafat stojí 6 EUR. Dále je třeba počítat i s dalšími zpoplatněnými mosty Giurgeni – Vadul Oiu a Fetesti – Cernavoda.

Cena a platnost rumunské dálniční známky 2024

V Rumunsku jsou zpoplatněné dálnice, většina silnic, tedy ostatní státní silnice kromě silnic v obcích. Vozidla musí mít za průjezd platnou elektronickou dálniční známku Rovinieta. U zpoplatněných mostů se platí speciální poplatky.

Platnost známkyMotocyklyKategorie A – Automobily do 3,5 tunyKategorie B – Nákladní vozy do 3,5 tunyKategorie G – vozidla s 9 a více místy
1denní4 EUR
7denní3 EUR6 EUR20 EUR
30denní7 EUR16 EUR52 EUR
90denní13 EUR36 EUR120 EUR
12měsíční28 EUR96 EUR320 EUR

Cena dálniční známky je závislá na kategorii vozidla. Kompletní ceny pro všechny kategorie vozidel najdete na oficiálních stránkách roviniete.ro.

Dálniční známka v Rumunsku je k dispozici na období 1 den, 7 dní, 30 dní, 90 dní a na 12 měsíců.

 • Platnost 1denní dálniční známky platí pouze 1 den. Tato známka je dostupná jen pro vybrané kategorie vozidel (C, D, E, F, G a H).
 • Platnost 10denní dálniční známky platí 10 kalendářních dnů, tj. 1. den platnosti + 9 dalších kalendářních dnů. To znamená, že 10denní dálniční známka s platností od 10.7.2024 bude platit do 19.7.2024 včetně. 
 • Platnost 30denní dálniční známky platí 30 kalendářních dnů, tj. pokud známku zakoupíte s platností od 10.7.2024, tak bude platit do 10.8.2024 včetně.
 • Platnost 90denní dálniční známky platí 90 kalendářních dnů, tj. pokud známku zakoupíte s platností od 10.7.2024, tak bude platit do 10.10.2024 včetně.
 • Platnost roční dálniční známky platí 12 měsíců, tj. pokud známku zakoupíte s platností od 1.1.2024, tak bude platit do 31.12.2024, tedy 12 měsíců, ode dne nákupu. 

Cena dálniční známky je vždy stanovena podle kategorie vozidla:

 • Kategorie A – Automobily s hmotností do 3,5 tuny.
 • Kategorie B – Nákladní vozy s hmotností do 3,5 tuny.
 • Kategorie C – Nákladní vozy s hmotností od 3,5 do 7,5 tuny.
 • Kategorie D – Nákladní vozy s hmotností od 7,5 do 12 tun.
 • Kategorie E – Nákladní vozy s hmotností od 12 tun a s 3 nápravami.
 • Kategorie F – Nákladní vozy s hmotností od 12 tun a se 4 nápravami.
 • Kategorie G – Vozidla pro přepravu osob s 9 až 23 sedadly (včetně řidiče).
 • Kategorie H – Vozidla pro přepravu osob s více než 23 sedadly (včetně řidiče).
cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Kde koupit dálniční známku?

Rumunská dálniční známka lze zakoupit online na oficiálním webu roviniete.ro. Stránky jsou intuitivně vytvořeny a mají několik jazykových mutací. Další web, který poskytuje prodej dálniční známky je e-rovinieta.ro. Rumunské dálniční známky (Rovinieta) není možné vydávat dříve než 30 dní před datem začátku platnosti.

Další možností je zakoupení dálniční známky na konkrétních prodejních místech:

 • čerpací stanice,
 • místa v okolí hraničních přechodů,
 • pošty.

Tyto prodejní místa jsou vždy označeny. Přehled prodejních míst najdete na cnadnr.ro

Jak koupit rumunskou dálniční známku?

Elektronickou dálniční známku Rovinieta neboli poplatek nazývaný jako silniční daň zakoupíte nejsnadněji na stránkách roviniete.ro. Nejdříve zvolíte kategorii vozidla, poté vyberete dobu začátku platnosti známky. Dále vyberete platnost, tedy konkrétní dobu, po kterou bude dálniční známka platná. Poté je nutné uvést SPZ vozidla, registraci země a další kontaktní údaje. Platba je možná mezinárodními platebními kartami Visa nebo MasterCard a nebo prostřednictvím platebního systému PayU.

Rychlostní limity na rumunských silnicích a dálnicích

V tabulce najdete rychlostní limity pro motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny a nákladní vozy nad 3,5 tuny, a také rychlosti pro autobusy nebo automobily s přívěsem.

Rychlostní limityObecMimo obecRychlostní komunikaceDálnice
Motocykly50 km/h90 km/h100 km/h130 km/h
Osobní vozidla a nákladní vozy do 3,5 tuny 50 km/h80 km/h90 km/h130 km/h
Nákladní vozy a ostatní vozy nad 3,5 tuny 50 km/h80 km/h90 km/h110 km/h
Autobusy50 km/h80 km/h90 km/h110 km/h
Automobil + přívěs do 3,5 tuny50 km/h80 km/h90 km/h120 km/h

Motocykly a osobní automobily mohou jet na dálnici až 130 km/h. Rychlostní limity se snižují v případě, pokud cestujete třeba s karavanem či přívěsem. V tomto případě musíte jet pomaleji, na dálnici 120 km/h. 

Pokuty za překročení rychlosti jsou v Rumunsku rozdílné. Obecně pokud překročíte rychlost na jakékoliv silnici hrozí pokuty od 58 EUR až do 1 305 EUR (250 lei až 2 500 lei) v závislosti na tom, o kolik jste limit překročili.

Podívejte se na dopravní předpisy v Rumunsku, které je nutné dodržovat při cestování, jinak hrozí vysoké postihy.

Dálniční síť v Rumunsku – přehled úseků

V Rumunsku je třeba počítat s tím, že je mnoho kilometrů dálnic ve fázi modernizace nebo ve výstavbě. V posledních letech se do výstavby dálnic a silnic investovalo mnoho peněz a očekává se, že tomu tak bude i v budoucnu. Všechny plánované úseky dálnic nejsou ve většině případů průjezdné celé, ale používají se jen konkrétní úseky. Dálnice jsou v Rumunsku označovány písmenem A (Autostrada).

DálniceÚseky v provozuDélka
A1Bucureşti – Piteşti, Şelimbăr – Sibiu – Deva – Timişoara – Arad – Maďarsko M43400 km
A2Bucureşti – Constanţa206 km
A3Bucureşti – Ploieşti, Câmpia Turzii – Cluj-Napoca107 km
A4obchvat Constanţy22 km
A6Balinţ – Lugoj11,5 km
A7(A3) – Ploješť – Buzău – Focșani – Flag of Moldova Moldavsko0 km
A8(A3) – Târgu Mureș – Jasy – Flag of Moldova Moldavsko0 km
A10Sebeș – Turda0 km
A11obchvat Aradu3,5 km
A12(A1) – Pitești – Slatina – Craiova0 km


By Andrein (Own work) [CC BY 2.5 or CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Pokuta za jízdu bez rumunské dálniční známky

Rumunsko je tranzitní zemí k moři do Bulharska. Je to opravdový zážitek projet si téměř nedotčené rumunské hory, protože auta mohou téměř jezdit kdekoliv, a proto se sem jezdí velmi často i za tzv. off-road zážitky.

V Rumunsku musíte počítat s tím, že pokuty neplatíte přímo policejní hlídce, ale zaplatíte je na poště, v bance nebo na konkrétních úřadech. Je to především z důvodu předcházení korupce. 

Dále musíte počítat s tím, že policejní hlídky jsou někdy velmi aktivní, často na ně na svých cestách po Rumunsku narazíte a někdy mohou být svým chováním nepředvídatelné. Některá policejní hlídka vám například za porušení rychlosti může uložit velmi nízkou pokutu, za to další hlídka vás může pokutovat za malý přestupek velmi vysokou pokutou. 

Řidiči, kteří jedou na dálnicích nebo na zpoplatněných silnicích bez dálniční známky musí počítat s vysokou pokutou ve výši okolo 910 EUR (4 500 lei). K tomu je nutné připočíst i zakoupení platné dálniční známky.

V Rumunsku platí nulová tolerance alkoholu v krvi. Řízení vozidla pod vlivem alkoholu i řízení pod vlivem psychoaktivních látek se trestá odnětím svobody na 1 až 5 let nebo peněžitým trestem.

Zpoplatněné úseky zvláštním mýtem

Kromě dálnic a dalších vybraných silnic, na které se vztahuje elektronická rumunská dálniční známka, je mimo to, několik zpoplatněných mostů. Za jejich přejezd je nutné zaplatit určitý poplatek. Na hranicích s Bulharskem je několik mostů a míst, které vedou přes Dunaj. Jedná se o zpoplatněné mosty a přívozy. 

 • Most mezi městem Rousse a Giurgiu je dlouhý přes 2 km a byl dlouhou dobu jediným mostem mezi Rumunskem a Bulharskem.
 • Most mezi městem Vidin a Calafat byl postaven roku 2013 a měří necelé 2 km. Na rozdíl od starého mostu, je tento most modernizován a má 2 jízdní pruhy pro auta v každém směru a také trasu pro cyklisty a také pěší stezku. 

Orientační ceny za průjezd některých zpoplatněných mostů

Ceny za přejezd mostu jsou vždy jednosměrné.

Kategorie vozidelMotocyklyKategorie A – Osobní automobily do 3,5 tunyKategorie B – Nákladní vozidla do 3,5 tuny
Calafat – Vidin (Rumunsko – Bulharsko)0 EUR6 EUR6 EUR
Giurgiu – Rousse (Rumunsko – Bulharsko)0 EUR3 EUR6 EUR
Giurgeni – Vadul Oii0 EUR2,2 EUR2,2 EUR
Fetesti – Cernavoda0 EUR2,62 EUR2,62 EUR

Orientační ceny trajektů v Rumunsku

V Rumunsku jsou trajekty přes Dunaj. Počítejte s tím, že neexistují žádné striktní jízdní řády. Zkrátka jakmile je trajekt zaplněn, může se vyplout. 

Kategorie vozidelMotocyklyA – Osobní automobily
Silistra – Calarasi2 EUR8 EUR
Nikopol – Turnu Magurele1 EUR10 EUR
Orjachovo – Bechet2 EUR12 EUR
Svishtov – Zimnicea3 EUR4 EUR

Úlevy z dálniční známky (elektromobily apod.)

Neexistují žádné obecné úlevy z dálničních poplatků na rumunských dálnicích. 

Zákaz jízdy kamionů

V Rumunsku neexistuje žádné omezení pro kamiony. To znamená, že kamiony mohou jezdit po celý rok a kdykoliv. 

Nejčastější otázky a odpovědi

Jaká je platnost a cena dálniční známky v Rumunsku?

Dálniční známka v Rumunsku má platnost 7denní, 30denní, 90denní a 12měsíční. Existuje dálniční známka také na 1 den, avšak ta není dostupná pro osobní vozidla. Dálniční známka pro automobily s hmotností do 3,5 tuny na 7 dní stojí 3 EUR (80 Kč), 30 dní vyjde na 7 EUR (180 Kč), 90 dní 13 EUR (330 Kč) a na celý rok vyjde na 28 EUR (700 Kč).

Kde koupit rumunskou dálniční známku?

Nejlepší možností je dálniční známku zakoupit na oficiálním webu roviniete.ro. Dále je možné ji zakoupit na e-rovinieta.ro. Existují také prodejní místa jako jsou pošty, čerpací stanice nebo i místa v okolí hraničních přechodů.

Jak se kontroluje platnost rumunské dálniční známky?

Při kontrole musí být platnost dálniční známky doložena předložením potvrzení o zakoupení dálniční známky. Dálniční známka není přenositelná, protože se vztahuje na konkrétní registrační značku vozidla.

Další informace o cestování v Rumunsku

Zdroj: roviniete.ro

Previous article Dálniční známka Bulharsko 2024
Next article Dálniční poplatky Ukrajina 2024
Nadšenec do všeho, co jen trochu smrdí benzínem. Zároveň také spoluzakladatel magazínu Autotrip.cz. Nejvíce ho baví auta, "se kterými si člověk může více hrát a cítí odezvu při každém manévru". Nejčastěji pro vás Marek připravuje různé návody, postupy a informační články.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.