Domů » Cestování » Dopravní pravidla a předpisy v Rumunsku

Dopravní pravidla a předpisy v Rumunsku

0

Na co se připravit před cestou do Rumunska? Například na silnice ve skvělém stavu a také na to, že zde můžete zažít pořádný offroad se vším všudy. V článku se podíváme na dopravní předpisy a pravidla v Rumunsku, aby vás nic nepřekvapilo a užili jste si dovolenou na 100 %. 

Dopravní pravidla a předpisy v Rumunsku

Shrnutí

V Rumunsku je zpoplatněný průjezd dálnicemi formou dálniční známky. Platí se i za průjezd některými silnicemi (stačí mít dálniční známku). Svícení je povinné celodenně mimo obec, v obci jenom za špatných povětrnostních podmínek a v noci. Pokuty se neplatí přímo policistům, ale na poštách, úřadech a v bankách. Pokud pokutu uhradíte do 15 dnů, zaplatíte pouze 50 % z částky.

Ač je v Rumunsku volné kempování povolené, buďte obezřetní. V zemi je poměrně vysoká kriminalita. V divočině zase můžete narazit na medvěda. Nedoporučuje se přespávat na odpočívadlech u měst a dálnic, jelikož se zde vykrádají auta.

Dokumenty

Rumunsku patří do Evropské unie, ale není členem Schengenu. Na cestu do země si připravte:

 • cestovní doklad (stačí občanský průkaz),
 • řidičský průkaz,
 • zelenou kartu,
 • technický průkaz vozidla.

Kontroly na hranicích se mohou protáhnout. Ve špičce se tvoří i několikahodinové kolony. Běžně dochází ke kontrole obsahu vozidla, zejména při cestě zpátky z Rumunska. 

Rychlostní limity

VozidloV obci (km/h)Mimo obec (km/h)Rychlostní silnice (km/h)Dálnice (km/h)
Osobní a nákladní vůz do 3,5 t5080100130
Motocykl5080100130
Nákladní vůz nad 3,5 t508090110
Autobusy508090110
Automobil + přívěs do 3,5t508090120
Automobil + přívěs nad 3,5t508090110
Obytný automobil do 3,5t5080100130
Obytný automobil nad 3,5t508090110

Dálniční známka

V Rumunsku se platí nejen za průjezd dálnicemi, ale i některými silnicemi a mosty. Abyste tudy mohli projíždět, musíte si pořídit rumunskou dálniční známku. Cena se odvíjí podle kategorie vozidla. Jediný, kdo si nemusí známku kupovat, jsou motocykly. Osobní auta a další kategorie se poplatkům nevyhnou. Osobní automobil do 3,5 t za známku na 7 dní zaplatí v přepočtu 3 eura. Jízda bez dálniční známky se pokutuje až 4500 RON.

Povinná výbava

Rumunsko podepsalo Vídeňskou úmluvu o silničním provozu. To znamená, že u vozů registrovaných mimo Rumunsku vyžadují povinnou výbavu podle země registrace. Můžete ale narazit na různé lokální výjimky, a proto doporučujeme výbavu v autě přizpůsobit zemi, ve které se nacházíte.

Do povinné výbavy vozidel v Rumunsku patří:

 • reflexní vesta (mějte ji ve voze, už při nouzovém výstupu z vozidla ji musíte mít na sobě),
 • výstražný trojúhelník (neplatí pro jednostopá vozidla),
 • hasicí přístroj,
 • autolékárnička.

Co dalšího ohlídat?

 • Celá posádka musí mít zapnuté bezpečnostní pásy.
 • Řidiči a spolujezdci na motocyklech – všichni mají povinné bezpečnostní helmy.
 • Mezi 22:00 a 6:00 nesmíte v obcích troubit.

Doporučená výbava

Do Rumunska doporučujeme vše, co se po cestě může hodit: deka, sada nářadí, startovací kabely, motorový olej, voda do ostřikovačů, náhradní kolo, hever.

Pneumatiky a sněžné řetězy

Zimní pneumatiky jsou povinné tehdy, když jsou silnice pokryté sněhem nebo ledem, a to pod pokutou 2500 až 4000 RON. Neexistuje pevně dané datum, kdy byste měli zimní pneumatiky nazout, nařízení se řídí pouze povětrnostními podmínkami. Doporučuje se přezout na zimní pneu od 1. listopadu, protože právě od listopadu obvykle začíná sněžit. 

Jako zimní pneumatiky se uznávají ty se symbolem hory se sněhovou vločkou. Akceptují se také pneumatiky M + S (mud and snow) a celoroční pneumatiky.

Za zimních podmínek (led nebo sníh na silnici) můžete používat také sněžné řetězy nebo pneumatiky s hroty. Pneumatiky s hroty ale musí být homologované.

Povinnost svítit

V obci máte povinnost svítit jenom v noci. Výjimka nastává tehdy, kdy jsou špatné povětrnostní podmínky (déšť, mlha atd.). Tehdy je potřeba zapnout potkávací světla i ve dne.

Mimo obec používejte během dne za perfektní viditelnosti světla pro denní svícení. V ostatních případech mějte zapnutá potkávací světla.

Pokuty

Pokuty se neplatí přímo policistům, ale na poštách, bankách a úřadech. Jedná se o opatření kvůli korupci. Cestovatelé zmiňují, že rumunské hlídky bývají nepředvídatelné. Zatímco někdy vám za závažnější přestupek udělí drobnou pokutu, jindy za docela malý přešlap obdržíte pěkně tučný účet.

Sazba pokut se určuje na základě bodového systému a pěti tříd. Za přestupky nedostáváte přímo pokuty, ale body. Tyto body se potom proměňují na peněžitý trest. 1 bod = 10 % minimální hrubé mzdy podle rumunských zákonů. Třídy jsou následující:

 • I. třída: 2 až 3 body
 • II. třída: 4 až 5 bodů
 • III. třída: 6 až 8 bodů
 • IV. třída: 9 až 20 bodů

V roce 2023 je minimální hrubá mzda stanovená na 3000 RON za měsíc. 10 % je potom 30 RON, tedy 1 bod = 300 RON. 

Některé přestupky se považují rovnou za trestný čin. Za ty hrozí zákaz řízení, zabavení vozidla, soud či vězení. 

Nejčastější pokuty v Rumunsku

Třída přestupkuDruh přestupku
Přestupky I. třídyjízda bez bezpečnostního pásu
špatné parkování
nepovolený vjezd
Přestupky II. třídynedodržování rozestupů
nesprávné použití mlhových světel
Přestupky III. třídytelefonování za jízdy
jízda na červenou
jízda za špatné viditelnosti bez světel
odpor během policejní kontroly (nepředložení dokladů atd.)
Přestupky IV. třídyjízda v protisměru
použití antiradaru
ujetí od dopravní nehody, kde došlo pouze k materiálním škodám
neslušná gesta za volantem

Pokuty za rychlost v Rumunsku

Pokuty za rychlost v Rumunsku
Překročení povolené rychlosti o 10 až 20 km/h = přestupek I. třídy
Překročení povolené rychlosti o 21 až 30 km/h = přestupek II.
Překročení povolené rychlosti o 31 až 40 km/h přestupek III.
Překročení rychlosti o 41 až 50 km/h = přestupek IV. třídy

Místní zvyklosti

V Rumunsku si moc na dodržování silničních pravidel nepotrpí. Často narazíte na řidiče, kteří se chovají bezohledně a nebezpečně. Vy ale, coby cizinec, se k tomu rozhodně nenechávejte strhnout. Policisté nebudou k zahraničním občanům shovívaví.

Doprava bývá komplikovaná a divoká, snažte si udržet chladnou hlavu a jezděte raději pomaleji. K přehlednosti nepřispívá ani to, že jak na menších silnicích, tak hlavních tazích, často přecházejí stáda zvířat.  

Hlavní silnice a dálnice jsou ve skvělém stavu. Vedlejší a odlehlejší komunikace na tom už tak dobře nejsou, někdy je to jenom štěrková cesta.

Parkování

Parkování na ulici bývá někdy placené, jindy ne. Dívejte se po značkách a platebních automatech. Většina automatů přijímá jenom mince, nikoliv karty. Neparkujte na očíslovaných místech na ulici, ta jsou rezervovaná. Místa pro rezidenty označují také značky s nápisem De resedinta.

Dávejte si pozor na podvodníky. Někdy předstírají, že jsou obsluhou parkoviště, a chtějí po vás zaplatit za parkovné. Odhalíte je celkem jednoduše, například tak, že je poblíž parkovací automat. Nic jim neplaťte. Pokud budu neodbytní, raději zaparkujte jinde. 

Tolerance alkoholu

Za řízení pod vlivem alkoholu v Rumunsku hrozí nejen vysoký peněžitý trest, ale i odnětí svobody. Jinde v zahraničí nebývají tak přísní – podívejte se na toleranci alkoholu v zahraničí. A pokud chcete mít jistotu, že už můžete usednout za volant, spočítejte si to v naší Alkohol kalkulačce.

Použití autokamery a antiradaru

Autokamery jsou povolené. V případě nehody a soudního šetření vám ale záznam nejspíš k ničemu nebude, jelikož rumunské soudy neuznávají záznam z palubní kamery jako důkaz. Radarové detektory jsou v zemi legální, smíte je tedy používat. Rušičky (antiradary) ale používat nesmíte.

Policejní kontrola

Při policejní kontrole zůstaňte v autě a následujte pokynů policisty. Může dojít k rutinní dechové zkoušce.

Záchranná ulička

Záchranná ulička se tvoří v kolonách pro vozidla s předností v jízdě. Řidiči mají uhnout k levému, nebo pravému kraji vozovky a umožnit průjezd. Pokud nevíte, kam se zařadit, využijte mnemotechnickou pomůcku pravé ruky.

 Musíte se zařadit ke správné straně vozovky.

 • V případě tříproudové silnice se rozestoupíte nalevo a napravo. Prostřední pruh zůstane prázdný, aby auta IZS mohla projet.
 • Na víceproudých dálnicích se postupuje následovně: auta vlevo se uhýbají vlevo, všichni ostatní vpravo.
Záchranářská ulička
Záchranářská ulička

Cestování s dětmi

Víte, jak cestovat s dětmi do zahraničí, aby byla cesta bezpečná, bezproblémová a s minimem stresu? Věnujte se důkladné přípravě výbavy do auta, mějte se sebou správnou autosedačku a nezapomeňte na praktické autodoplňky do auta

Děti do 12 let nesmí cestovat na předních sedadlech. Do 12 let či 150 cm zároveň musí cestovat v autosedačce nebo na podsedáku. Zádržný systém musí odpovídat jejich výšce a váze.

Jídlo, pití, kouření, telefonování za volantem

Jídlo a pití za volantem zakázané není, ale z bezpečnostních důvodů to moc nedoporučujeme. Občerstvujte se na odpočívadlech a u čerpacích stanic. Jestli chcete ušetřit za nákup potravin na čerpacích stanicích, připravte si něco sami – ideálně jídlo na cesty, které zasytí. 

Co se kouření v autě týče, v Rumunsku nemají žádný zákaz. Smíte kouřit, i když převážíte děti nebo těhotné. Telefonování za volantem je zakázané. Používejte hands-free.

Řízení naboso a v žabkách

Řízení naboso nebo v žabkách zakázané není, ovšem policisté by v případě incidentu vaši „obuv“ mohli vyhodnotit jako přitěžující okolnost. Obujte se tak, abyste zvládli ovládat svůj vůz na 100 %.

Ceny pohonných hmot

Pohonné hmoty v Rumunsku patří k těm levnějším v Evropě. Za litr benzínu zaplatíte okolo 1,4 EUR. Za litr nafty cca 1,3 EUR. Mějte u sebe vždy dostatek hotovosti. Spousta čerpacích stanic přijímá jenom hotovost. Před cestou si raději aktuální ceny pohonných hmot ověřte, možná se vám vyplatí natankovat v sousedních zemích.

Dobíjení elektromobilu

V Rumunsku mnoho dobíjecích stanic nenajdete. V současnosti asi jen něco okolo 1000. Doporučujeme proto cestu pečlivě naplánovat, např. pomocí Google Map nebo mapce na stránkách Electromaps. Zdarma lez nabít např. u obchodních center po dobu nákupu.

Půjčování vozidel a cestování půjčeným vozem

Plánujete si v Rumunsku půjčit auto? Budete muset splnit následující požadavky:

 • minimální věk 24 let (může se lišit podnik od podniku),
 • řidičské oprávnění alespoň 2 roky,
 • někde vyžadují zálohu – zablokují vám ji na kartě.

Půjčovné je laciné. Za osobní auto na 1 den zaplatíte zhruba 12 EUR. Samozřejmě záleží na typu auta a délce výpůjčky.

Cestujete do země autem, které není vaše (firemní, leasing, půjčené)? Vezměte si s sebou potvrzení o vypůjčení. Díky tomuto dokumentu policistům snadno dokážete, že jste vozidlo neukradli. 

Cestování se zvířaty

Zvíře musí před cestou do Rumunska potřebuje:

 • čip, podle kterého se dá identifikovat,
 • cestovní pas zvířete v zájmovém chovu,
 • očkování proti vzteklině, které bylo provedeno min. 21 dní před vjezdem do země. 

Nezapomeňte svého mazlíčka před cestou autem zabezpečit. Chráníte tak sebe i chlupatého parťáka v případě nehody/prudkého brzdění – mohl by být vymrštěný vpřed a zranit sebe i posádku.

Kempování a spaní v autě

Kempování na divoko je v Rumunsku povolené. Spát v autě nebo postavit stan můžete prakticky kdekoliv, kromě národních parků a přírodních chráněných oblastí. A ač je to ze zákona zakázané, toleruje se kempování na divoko i v chráněných přírodních oblastech a národních parcích.

Alternativu představují kempy, kterých je v Rumunsku poměrně hodně, navíc s dobrým zázemím a za příznivou cenu. Najdete je například na stránkách camping.info nebo Tripadvisor.

Pokud se rozhodnete stanovat mimo kempy, myslete na bezpečnost. Zároveň se nedoporučuje spát na odpočívadlech, a to ani ve velkých městech. 

Zatímco toulaví psi jsou neškodní a pouze by chtěli, abyste se s nimi podělili o něco dobrého, pastevečtí psi mohou být agresivní, pokud mají pocit, že ohrožujete jejich rajón či stádo. 

Pastevecký pes se nejspíš v noci nebude potulovat sám po okolí. Hlídá svoje ovečky. Proto si na ně dávejte pozor hlavně během výletů a nesnažte se za každou cenu fotit s hospodářskými zvířaty.

Karavanem do Rumunska

Z bezpečnostních důvodů (v Rumunsku je poměrně vysoká kriminalita) doporučujeme přespávat v kempech nebo v areálu ubytovacích zařízení. Samozřejmě ale záleží na uvážení každého cestovatele.

Nezapomeňte si vyřídit správný řidičák na karavan. Jaká místa se vyplatí navštívit?

 • Sinaia – perla Karpat s krásnou přírodou a historickými památkami
 • Brašov – vstupní brána do Transylvánie, historické památky (např. Drákulův hrad)
 • Fagaras – horský masiv, nejvyšší vrcholy Rumunska, náročnější obtížnost
 • Pohoří Ceahlau – národní park se dvěma hlavními vrcholy, nejvyšší je Toaca (1904 m), vhodné i pro rekreační alpinisty 

Důležité kontakty

Telefonní čísla

 • 112 Tísňová linka

Velvyslanectví České republiky v Bukurešti

Nejčastější dotazy

Jak se v Rumunsku platí za průjezd dálnicemi?

V Rumunsku se platí nejen za průjezd dálnicemi, ale i některými silnicemi a mosty. Abyste tudy mohli projíždět, musíte si pořídit rumunskou dálniční známku. Cena se odvíjí podle kategorie vozidla.

Jaké jsou v Rumunsku rychlostní limity?

Pro osobní vozidla platí následující: 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec, 100 km/h na rychlostních silnicích a 130 km/h na dálnicích. 

Jaké jsou nejčastější pokuty v Rumunsku?

Sazba pokut se určuje na základě bodového systému a pěti tříd. 1 bod = 10 % minimální hrubé mzdy podle rumunských zákonů. Mezi přestupky I. třídy patří např. jízda bez bezpečnostního pásu nebo špatné parkování. Do II. třídy patří např. nesprávné použití mlhových světel. Telefonování za jízdy a jízda na červenou patří do třídy III. Jízda v protisměru a použití antiradaru patří do třídy IV.

Zdroje

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články