Domů » Cestování » ENC Chorvatsko: Elektronický systém platby mýtného v Chorvatsku

ENC Chorvatsko: Elektronický systém platby mýtného v Chorvatsku

Pokud vás čeká dovolená v Chorvatsku, dejte si pozor na dálniční poplatky. V Chorvatsku nemusíte kupovat dálniční známku, abyste mohli používat dálnice. Místo toho se v této zemi platí za průjezd dálnic pomocí mýtného, které je vybíráno přímo podle ujetých kilometrů a také podle kategorie vozidla. Platba mýtného obvykle probíhá v hotovosti, platební kartou nebo pomocí elektronického mýtného systému ENC. V našem článku si probereme platbu pomocí zařízení ENC, které je nejen výhodné finančně, ale také časově. 

ENC Chorvatsko: Elektronický systém platby mýtného v Chorvatsku

Chorvatsko: Dálniční poplatky

Mýto v Chorvatsku je povinné a vztahuje se na všechny zpoplatněné dálnice a platí pro všechny motocykly, osobní vozidla s hmotností do 3,5 tuny a také nákladní vozidla s hmotností nad 3,5 tuny. Výše dálničních poplatků je závislá na kategorii vozidla a také vzdálenosti, kterou vozidlo ujede. Do mýtného jsou také zahrnuty poplatky za průjezd některých mostů a tunelů

ENC Elektronický systém platby mýtného

Elektronický systém výběru mýtného, známý jako ENC (Elektronická naplata cestarin), je efektivní způsob placení mýtného při cestování po chorvatských dálnicích. Tato inovativní technologie umožňuje řidičům rychlý a bezproblémový průjezd mýtnými branami bez nutnosti platby v hotovosti, platební kartou nebo čekání ve frontách

ENC zařízení je k dispozici u provozovatelů dálnic Hrvatske Autoceste (HAC) a Autocesta Rijeka Zagreb (ARZ).

Elektronický systém výběru mýta ENC je proveden automaticky a bezkontaktně pomocí zařízení ENC, které je umístěno na předním skle vozidla. Toto zařízení mohou využívat uživatelé všech kategorií vozidel (IA, I, II, III a IV). 

ENC funguje na bázi předplatného kreditu. Dobíjení kreditu je možné různými způsoby, nejčastěji však pomocí webové stránky, SMS kuponem nebo pomocí mobilní aplikace.

Velmi často se na různých fórech doporučuje, naplánovat si cestu do Chorvatska tak, abyste si zařízení ENC zakoupili přímo na mýtné bráně Zagreb Lučko. Kde toto místo najdete a na co si dát pozor? Podívejte se na toto video.

Kde všude je možné ENC využívat?

Elektronický systém výběru mýta (ENC) má v Chorvatsku svá specifika. V Chorvatsku totiž existuje mnoho různých provozovatelů dálnic, a ne všichni podporují ENC zařízení a tento způsob platby. 

S ENC můžete platit za průjezd na následujících dálnicích:

A1Zagreb – Split – Dubrovník 
A3Bregana – Zagreb – Lipovac 
A4Zagreb – Goričan 
A5Beli Manastir – Osijek – Bosnia and Herzegovina 
A6Zagreb – Rijeka 
A7A7 Rupa – Križišče 
A10Ploše – Bosnia a Herzegovina
A11Zagreb – Sisak
D425 Ploče – Karamatici

Dálnice A2 Zagreb – Micelj u hranic se Slovinskem, jejíž provozovatelem je Autocesta Zagreb, je výjimkou, a proto není možné ENC na této trase využívat, a je nutné mýtné zaplatit hotově nebo platební kartou. 

Jak ENC funguje?

Díky speciálnímu zařízení ENC je platba mýtného v Chorvatsku snadná. Cena zařízení ENC činí 15 EUR. Po zakoupení zařízení, dobití kreditu, samotné aktivace a umístění zařízení na přední sklo vozidla můžete pohodlně projet mýtnou branou ve vyhrazených pruzích označených ENC. ENC funguje bezkontaktně a poplatky se automaticky odečtou z předplaceného kreditu

Krabičku ENC můžete připevnit na čelní sklo nebo při průjezdu mýtnou branou ji k oknu přiložit a počkat na zvukový signál

Cena zařízení ENC činí 15 EUR. Kredit ENC lze dobíjet na prodejních místech HAC, mýtnicích, trafikách nebo online na webových stránkách a podobně.

Jak na to? Platba s ENC zařízením je velmi jednoduchá. Při projíždění mýtnou branou se držte v pravém jízdním pruhu a vjíždějte do bran s označením ENC. V tomto pruhu probíhá platba automaticky, není zde potřeba hotovost nebo platební karta. Ujistěte se, že jedete maximální rychlostí 20 km/h, abyste umožnili správné načtení zařízení. Po načtení se závora automaticky otevře, zobrazí se aktuální kredit a odečtená částka. Pozor, udržujte bezpečnou vzdálenost od vozidla před vámi, ideálně 10 metrů, abyste předešli možnému neúmyslnému odečtení kreditu z jiného zařízení. 

ENC zařízení je přenositelné a poskytuje záruku 2 roky, přičemž jeho životnost může být až 5 let, v závislosti na baterii, která je součástí krabičky.

Kde koupit ENC?

Elektronickou krabičku ENC je možné pořídit v České republice u mnoha přeprodejců. Avšak, kvůli vysoké marži obchodníků se tato možnost finančně nevyplatí. Další možnou alternativou je možnost zapůjčení ENC zařízení v půjčovně, avšak ani tato volba není nijak ekonomicky výhodná.

V Chorvatsku ENC zařízení zakoupíte na prodejních místech u dvou společností HAC a ARZ. Doporučujeme zakoupit ENC zařízení u společnosti HAC, protože to má řadu výhod. Například i to, že kredit je možné dobít pomocí webových stránek nebo pomocí mobilní aplikace, ale také pomocí SMS kuponu, na prodejních místech HAC, na mýtnicích nebo v trafikách.

ENC zařízení je nejvýhodnější zakoupit za cenu 15 EUR na prodejních místech v Chorvatsku. Kompletní seznam prodejních míst najdete na oficiálních stránkách hac.hr.  

Ještě před samotnou cestou a před zakoupením přístroje doporučujeme vyplnit tento formulář, který je součástí nákupu zařízení ENC. Po vyplnění krátkého formuláře a předložení průkazu totožnosti obdržíte smlouvu na využívání ENC. 

Nejjednodušší je koupit si určitý balíček kreditu, který zahrnuje samotný přístroj a již nabitou konkrétní částku. Výhodou je, že kredit není nijak časově omezen, a dokud jej nevyužijete, budete ho na svém účtu stále mít, dokud jej nevyčerpáte.

Kolik stojí ENC? 

Zařízení ENC lze pořídit v několika výhodných balíčcích, které se liší podle kategorie vozidla. V každém balíčku je zahrnuta cena za přístroj a zároveň i dostatečný kredit na průjezd dálnicí.

Kategorie vozidlaSpecifikace balíčkuCena balíčkuObsah balíčku
I. kategorie – Osobní vozidla se dvěma nápravami, do výšky 1,90 m.Balíček S60 EURV balení 15 EUR zařízení ENC + 57,50 EUR částka mýtného.
I . kategorie – Osobní vozidla se dvěma nápravami, do výšky 1,90 m.Balíček M90 EUR V balení 15 EUR zařízení ENC + 95,84 EUR částka mýtného.
I . kategorie – Osobní vozidla se dvěma nápravami, do výšky 1,90 m.Balíček L120 EURV balení 15 EUR zařízení ENC + 134,17 EUR částka mýtného.
II. kategorie
a) Motorová vozidla se dvěma nápravami nad 1,90 m, o největší povolené hmotnosti 3 500 kg.
b) Motorová vozidla se dvěma nápravami, do 1,90 m, s přívěsem bez ohledu na počet náprav a výšku přívěsu.
Paket L2120 EURV balení 15 EUR zařízení ENC + 134,17 EUR částka mýtného.

ENC zařízení je také možné koupit samostatně bez jakéhokoliv balíčku. Cena ENC zařízení stojí 15 EUR a lze jej dobít libovolným kreditem, avšak minimálně 20 EUR.

Pokud potřebujete více informací o předplacených balíčcích, podívejte se na oficiální stránky hac.hr.

Mýtné brány v Chorvatsku

Jak dobíjet kredit na ENC zařízení?

Dobíjet kredit je možné různými způsoby. Kredit můžete dobíjet na vybraných trafikách, na mýtnicích, na prodejních místech HAC, pomocí sms kuponu, na webových stránkách, přes internetové bankovnictví nebo v mobilní aplikaci

Na oficiálních stránkách hac.hr v sekci ENC najdete postup, jak si dobít kredit na svém zařízení pomocí SMS nebo pomocí internetového bankovnictví.

Mobilní aplikace HAC ENC

Mobilní aplikace je volně dostupná ke stažení v obchodech App Store a Google Play pro mobilní telefony s operačními systémy iPhone a Android. Používání aplikace prostřednictvím telefonu je zdarma, a to stejně jako u všech ostatních bezplatných aplikací, které lze stáhnout z internetu.

Aplikace je určena uživatelům elektronického výběru mýtného a také uživatelům dálnici v Chorvatsku. 

Aplikace má přehledné rozhraní a je dostupná jak přes mobilní aplikaci, tak i přes webový prohlížeč. Aplikace nabízí mnoho zajímavých funkcí jako je: možnost nabití svého kreditu, sledování zůstatku kreditu, ukázka historie vaší cesty, kontrola ceny mýtného pro požadovanou cestu, vyhledávání nejbližší servisní oblasti, čerpací stanice a podobně. 

Více informací o této nové mobilní aplikaci najdete na stránkách hac.hr v sekci mobilní aplikace.

Zdroj: hac.hr

Nejčastější otázky a odpovědi

Jsou v Chorvatsku dálniční známky?

Ne, v Chorvatsku nejsou zavedené dálniční známky, vybírá se mýtné. Všechny dálnice jsou zpoplatněné a je na nich vybíráno mýtné v mýtných branách podle dané kategorie vozidla a ujetých kilometrů. Chorvatské dálnice spravují 3 různé společnosti HAC – Hrvatske autoceste (dálnice A1, A3, A4, A5, A6, A7), Bina Istra (spravuje tzv. Istrijský ypsilon, tj. dálnice A8 a A9), AZM – Autocesta Zagreb Macelj (dálnice A2).

Jak lze mýtné na dálnicích v Chorvatsku zaplatit? 

Na chorvatských dálnicích fungují různé společnosti, proto se systém platby na úsecích dálnic liší. Mýtné lze zaplatit uzavřeným nebo otevřeným způsobem. Jinak platba se provádí v hotovosti (EUR, HRK nebo další zahraniční měny), platební kartou (MasterCard, Maestro, Visa INA, American Express, MOLGROUP) a elektronickým systémem mýtného ENC, kdy je potřeba zařízení zakoupit a umístit do vozidla.

Co to je ENC?

ENC je Elektronický systém výběru mýtného. Díky tomu je rychlý a bezproblémový průjezd mýtnými branami bez nutnosti platby v hotovosti, platební kartou nebo čekání ve frontách. Ektronická platba mýtného pomocí ENC zařízení je jednoduchá, a ještě vám při cestách ušetří peníze, a to s výraznou slevou 21,74 % oproti běžné hotovostní platbě.

Kde všude je možné ENC využívat?

Elektronický systém výběru mýta (ENC) má v Chorvatsku svá specifika. V Chorvatsku totiž existuje mnoho různých provozovatelů dálnic, a ne všichni podporují ENC zařízení a tento způsob platby. 

Jak funguje platba ENC na mýtných branách?

Díky speciálnímu zařízení ENC je platba mýtného v Chorvatsku snadná. Cena zařízení ENC činí 15 EUR. Po jeho zakoupení zařízení a kreditu, aktivaci a umístění na přední sklo vozidla můžete pohodlně projet mýtnou branou ve vyhrazených pruzích, a poplatky se automaticky odečtou z předplaceného kreditu. 

Kde koupit ENC?

ENC je možné zakoupit v České republice, ale díky vysoké marži se to nevyplatí. ENC zařízení je nejvýhodnější zakoupit za cenu 15 EUR na prodejních místech v Chorvatsku. Kompletní seznam prodejních míst najdete na oficiálních stránkách hac.hr. 

Kolik stojí ENC?

Zařízení ENC lze pořídit v několika výhodných balíčcích, které se liší podle kategorie vozidla. V každém balíčku je zahrnuta cena za přístroj a zároveň i dostatečný kredit na průjezd dálnicí. Ceny se obvykle pohybují od 60 EUR až do 120 EUR podle stanoveného balíčku. Kredit je možné zakoupit i bez balíčků.

Jak dobíjet kredit na ENC zařízení?

Dobíjet kredit je možné různými způsoby. Kredit můžete dobíjet na vybraných trafikách, na mýtnicích, na prodejních místech HAC, pomocí sms kuponu, na webových stránkách, přes internetové bankovnictví nebo v mobilní aplikaci. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články