Domů » Pro řidiče » Autoškola » Holandský chvat: Co to je, jak se vyhnout srážkám a zlepšit bezpečnost na silnicích?

Holandský chvat: Co to je, jak se vyhnout srážkám a zlepšit bezpečnost na silnicích?

Už jste někdy slyšeli pojem Holandský chvat, nebo je to pro vás novinka? Tento způsob otevírání dveří je například součástí pravidel silničního provozu ve Velké Británii. V Nizozemsku se pravidelně vyučuje v autoškolách a nedávno ho do osnov autoškol schválil regionální parlament v Bruselu. A co u nás? Evropská komise zvažuje zavedení holandského chvatu do všech autoškol napříč evropskou unií, aby se předešlo dopravním nehodám způsobeným neopatrným otevřením dveří automobilu do dráhy přijíždějících cyklistů a jiných vozidel.

Holandský chvat: Co to je, jak se vyhnout srážkám a zlepšit bezpečnost na silnicích?

Co je to Holandský chvat?

Holandský chvat, někdy také známý jako „The Dutch Reach“ je jednoduchý, ale velmi účinný způsob, jakým mohou řidiči a pasažéři otevírat dveře automobilu, aby se vyhnuli srážkám s projíždějícími cyklisty nebo řidiči na koloběžkách. 

Princip je jednoduchý: místo toho, aby člověk otevíral dveře rukou, která je blíže k nim (typicky levou rukou u řidiče v pravostranném provozu), použije opačnou ruku (pravou ruku u řidiče).

Holandský chvat pomáhá předcházet dopravním nehodám nejen s cyklisty a jezdci na koloběžkách, ale také s chodci, motorkáři, skútry, a dokonce i s automobily.

Pozor na otevírání dveří!

Jak holandský chvat funguje?

Představte si, že jste právě zaparkovali auto na okraji rušné ulice. Normálně byste jako řidič otevřeli dveře levou rukou, což znamená, že vaše tělo se téměř nepohybuje a vy nevidíte, co se děje za vámi. Když ale použijete pravou ruku, podíváte se do zrcátka, a musíte se přirozeně otočit a podívat se ještě přes rameno, čímž automaticky zkontrolujete situaci za vozidlem a zvýšíte šanci, že si všimnete projíždějícího cyklisty, řidiče na koloběžce nebo jiného vozidla.

Kde se holandský chvat využívá?

Tento způsob otevírání dveří je populární zejména ve Velké Británii a Nizozemsku, kde má hustá cyklistická doprava dlouhou tradici a kde bezpečnost cyklistů je prioritou. Díky úspěšnému šíření povědomí o této technice se holandský chvat stal součástí výuky v autoškolách a je běžnou praxí mezi řidiči. Postupně se tato metoda začíná prosazovat i v dalších zemích, kde je hustý provoz cyklistů, jako například v Dánsku nebo Německu.

Holandský chvat
Zdroj: dutchreach.org

Holandský chvat: Jak zabránit Dooringu?

Dooring je nebezpečná situace, kdy cyklista narazí do otevřených dveří auta nebo se jim musí náhle vyhnout, což může vést k vážným nehodám. Holandský chvat je jednoduchá technika, která tomu předchází. 

Tyto nehody mohou mít vážné následky, protože cyklisté často padají nebo se střetávají s jinými vozidly při pokusu o úhybný manévr. Dooring je významným problémem zejména v městských oblastech s hustým cyklistickým provozem

Proč je holandský chvat aktuální i u nás?

Česko zažívá boom v oblasti cyklistiky, ale také řidičů s koloběžkami, což přináší jak pozitivní, tak i některé negativní důsledky. Více cyklistů na silnicích znamená větší riziko srážek, zejména při parkování v městských oblastech. Nedávné kampaně na podporu cyklistiky a zlepšení infrastruktury pro cyklisty upozorňují i na potřebu zvýšit bezpečnost. Proto se holandský chvat dostává do popředí zájmu jako efektivní a jednoduchý nástroj, jak snížit riziko nehod mezi auty a cyklisty.

V rámci Evropské unie bylo schváleno několik návrhů týkajících se silničního provozu a motoristů. Evropská komise by ráda zařadila Holandský chvat do výuky ve všech autoškolách a navíc chce, aby se tento způsob otevírání dveří stal povinným napříč všemi evropskými zeměmi a pro všechny řidiče.

Je to skutečně tak jednoduché?

Ano, holandský chvat je v podstatě tak jednoduchý, jak se zdá. Ale jak už to bývá, implementace jednoduchých opatření často narazí na problémy s lidským faktorem. V tomto případě je problémem především zvyk a nepozornost řidičů. Všichni známe situace, kdy řidiči zapomenou zkontrolovat zpětné zrcátko při otevření dveří. Často se to stává ve spěchu nebo když jsme rozptýleni. Holandský chvat nás nutí k větší všímavosti a dává nám šanci předejít nehodě.

Holandský chvat jak na to
Zdroj: dutchreach.org

Podívejte se na tuto situaci i z druhé stránky!

Představte si, že jedete na kole po rušné městské ulici. Najednou se před vámi otevřou dveře auta a vy musíte rychle manévrovat, abyste se vyhnuli srážce. Možná se vám v hlavě zjeví obraz řidiče, který bezmyšlenkovitě otevřel dveře levou rukou, aniž by se podíval. Co kdyby ten samý řidič použil holandský chvat? Možná by teď seděl bezpečně v autě a vy byste jeli dál bez újmy. Takže až příště budete parkovat, vzpomeňte si na cyklisty a zkuste použít pravou ruku. Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro bezpečnost na silnicích!

Nejčastější otázky a odpovědi

Co je to Holandský chvat?

Holandský chvat, někdy také známý jako „The Dutch Reach“ je jednoduchý, ale velmi účinný způsob, jakým mohou řidiči a pasažéři otevírat dveře automobilu, aby se vyhnuli srážkám s projíždějícími cyklisty nebo řidiči na koloběžkách. 

Jak holandský chvat funguje?

Představte si, že jste právě zaparkovali auto na okraji rušné ulice. Normálně byste jako řidič otevřeli dveře levou rukou, což znamená, že vaše tělo se téměř nepohybuje a vy nevidíte, co se děje za vámi. Když ale použijete pravou ruku, podíváte se do zrcátka, a musíte se přirozeně otočit a podívat se ještě přes rameno, čímž automaticky zkontrolujete situaci za vozidlem a zvýšíte šanci, že si všimnete projíždějícího cyklisty, řidiče na koloběžce nebo jiného vozidla.

Kde se holandský chvat využívá?

Tento způsob otevírání dveří je populární zejména ve Velké Británii a Nizozemsku, kde má hustá cyklistická doprava dlouhou tradici a kde bezpečnost cyklistů je prioritou. Postupně se tato metoda začíná prosazovat i v dalších zemích, kde je hustý provoz cyklistů, jako například v Dánsku nebo Německu.

Co je to Dooring?

Dooring je nebezpečná situace, kdy cyklista narazí do otevřených dveří auta nebo se jim musí náhle vyhnout, což může vést k vážným nehodám. Holandský chvat je jednoduchá technika, která tomu předchází. 

Zdroj: dutchreach.org

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články