Domů » Cestování » Dopravní předpisy a pravidla ve Velké Británii

Dopravní předpisy a pravidla ve Velké Británii

0

Řízení ve Velké Británii může být pěkná výzva, a nejen kvůli tomu, že se zde jezdí vlevo. Ve velkých městech na vás čekají nejen zácpy a hustý provoz, ale i minimum míst k zaparkování a ekologické zóny. Na co dalšího si dát při výletu po Anglii, Severním Irsku, Skotsku či Walesu pozor? Seznamte se s dopravními předpisy ve Velké Británii.

Dopravní předpisy a pravidla ve Velké Británii

Shrnutí

Na co dalšího se v Británii připravit, kromě toho, že se jezdí vlevo? Po Brexitu už se nejedná o zemi Evropské unie, cestovat sem proto musíte s platným cestovním pasem. Ve velkých městech narazíte na nízkoemisní zóny. Tolerance alkoholu je poměrně vysoká, a to 0,8 promile, ovšem pro Skotsko platí jen 0,5 promile. Pozor na rychlost, v UK vás může policista i za celkem malý přešlap poslat do správního řízení, kde padají vysoké pokuty. 

Stejně jako v Holandsku, tak i ve Velké Británii platí pevné pravidlo nazvané Holandský chvat (Dutch Reach). Je to speciální technika otevírání dveří. Tímto způsobem se otevírají dveře vozidel vzdálenější rukou, což automaticky donutí vystupujícího řidiče podívat se dozadu. Tím se zvyšuje šance, že cyklista nebo koloběžkář bude mít větší šanci být spatřen řidičem dříve, než se dveře otevřou a stane se nehoda. V Holandsku, ale také ve Velké Británii je tento postup otevírání dveří povinný a za porušení pravidla hrozí vysoké pokuty. V ostatních zemích EU není tato praxe zatím zákonem stanovena, avšak se o ní aktivně diskutuje. Pokud by se takové nařízení schválilo, musely by autoškoly začlenit do výuky správné otevírání dveří a dále by se muselo řešit jakými způsoby, by se toto pravidlo kontrolovalo.

Dokumenty, které vzít s sebou

Velká Británie není členem Schengenu, ani Evropské unie. Občané České republiky pro cestu do země potřebují platný cestovní pas. Držitelé statusu Settled Status/Pre-Settled Status mohou cestovat jen s občanským průkazem, pokud ho při registraci zadali do systému.

Pro jízdu autem do Anglie si připravte následující:

 • řidičský průkaz,
 • technický průkaz vozidla,
 • zelenou kartu.

Rychlostní limity

VozidloV obci (km/h)Mimo obec (km/h)Rychlostní silnice (km/h)Dálnice (km/h)
Osobní a nákladní vůz do 3,5 t30 mph (48 km/h)60 mph (96 km/h)70 mph (112 km/h)70 mph (112 km/h)
Motocykl30 mph (48 km/h)50 mph (80 km/h)60 mph (96 km/h)60 mph (96 km/h)
Nákladní vůz nad 3,5 t30 mph (48 km/h)50 mph (80 km/h)60 mph (96 km/h)60 mph (96 km/h)
Autobusy30 mph (48 km/h)50 mph (80 km/h)60 mph (96 km/h)60 mph (96 km/h)
Automobil + přívěs do 3,5t30 mph (48 km/h)50 mph (80 km/h)60 mph (96 km/h)60 mph (96 km/h)
Automobil + přívěs nad 3,5t30 mph (48 km/h)50 mph (80 km/h)60 mph (96 km/h)60 mph (96 km/h)
Obytný automobil do 3,5t30 mph (48 km/h)60 mph (96 km/h)70 mph (112 km/h)70 mph (112 km/h)
Obytný automobil nad 3,5t30 mph (48 km/h)50 mph (80 km/h)60 mph (96 km/h)70 mph (112 km/h)

Ekologické zóny

V Anglii narazíte na 2 druhy nízkoemisních zón. Opatření se zpravidla netýkají soukromých osobních vozů, ale nákladních automobilů, autobusů, dodávek, minibusů, obytných vozů, taxíků a užitkových vozů. Existují výjimky, které si v textu zmíníme. 

Zde jsou 2 druhy ekologických zón a podmínky pro vjezd (dám do tabulky):

 1. Low Emission Zone (LEZ), někdy také Clean Air Zones alias CAZ – platí 24 hodin denně po celý rok, pokrývá většinu Velkého Londýna, dále je také v Birminghamu, Bristolu, Oxfordu, Glasgow, Bathu a dalších důležitých městech. Opatření se týkají vozidel, která nesplňují Euro 4 (benzín) nebo Euro 6 (u nafty). Ty mají povinnost zaplatit extra poplatek, cca 100 GBP za den. Doporučujeme před cestou ověřit, podle toho, do jakého města se chystáte.
 2. Ultra Low Emission Zone (ULEZ) – platí 24 hodin denně po celý rok kromě Vánoc (25.12.), pokrývá oblast okolo severního a jižního silničního okruhu v Londýně (North and South Circular roads). Vozidla na benzín, která nesplňují Euro 4 a vozidla na naftu, která nesplňují Euro 6, musí zaplatit poplatek za vjezd do města, 12,50 GBP. Toto opatření se týká i osobních automobilů a motocyklů.

V Birminghamu, Bristolu a Glasgow se LEZ vztahuje i na osobní automobily, které nesplňují Euro 4 (benzín) nebo Euro 6 (diesel). Elektromobily a auta na vodík mají samozřejmě vjezd zdarma. 

Jestli si nejste jistí, zda vaše auto splňuje požadavky na vjezd do příslušných měst, zadejte svou SPZ na vládních stránkách. Tato služba je dostupná i pro auta registrovaná mimo UK.

Dálniční poplatky

Ve Velké Británii nepotřebujete pro průjezd dálnicemi dálniční známku. Zpoplatněný je pouze dálniční úsek M6, a to formou mýta. Dále některé mosty, tunely a také se platí za vjezd do velkých měst (centrum Londýna a Durhamu, ekologické opatření). Na M6 (nedaleko Birminghamu) platí mýtné všechny kategorie vozidel. Více se dozvíte v samostatném článku o dálničních poplatcích v Anglii

Povinná výbava

Velká Británie podepsala Vídeňskou úmluvu o silničním provozu. V praxi to pro vás znamená, že policisté vyžadují povinnou výbavu podle země registrace vozidla. Při kontrole auta registrovaného v České republice budou chtít povinnou výbavu podle ČR, nikoliv Velké Británie.  

Jelikož se v terénu můžete setkat s různými legislativními výjimkami, doporučujeme povinnou výbavu vozu přizpůsobit zemím, kterými projíždíte. V Nizozemsku žádné záludnosti nečekejte, trojúhelník, reflexní vesta i autolékárnička patří do doporučené výbavy. Pozor si ale dávejte na tranzitní země. 

Na rozdíl od ostatních evropských zemí, v Británii nemají žádná pravidla ohledně povinné výbavy.

Na co dalšího pamatovat?

 • Všichni ve voze musí mít zapnutý bezpečnostní pás
 • Cyklisté, řidiči motocyklů a spolujezdci musí nosit bezpečnostní helmy.

Doporučená výbava

Do doporučené výbavy patří vše, co se vám po cestě může hodit: výstražný trojúhelník, reflexní vesta, autolékárnička, deka, sada nářadí, startovací kabely, motorový olej, voda do ostřikovačů, náhradní kolo, hever.

Pneumatiky

Zimní pneumatiky nejsou povinné. Pokud ale v zimě míříte na Skotskou vysočinu, doporučujeme přezout na zimní.

Sněhové řetězy jsou zde doporučené, v některých místech jsou povinné. Doporučujeme je vzít se sebou!

Povinnost svítit

Za dne při perfektní viditelnosti můžete zapnout světla pro denní svícení. Řidiči vozidel, která nejsou vybavena světly pro denní svícení, nemusí ve dne rozsvěcet světlomety nebo obrysová světla, pokud není vyloženě špatná viditelnost. V noci mějte zapnutá potkávací světla. 

Pokuty

Nejčastější pokuty ve Velké Británii

Nejčastější pokuty ve Velké BritániiSazba
Nebezpečné řízení
100 GBP, v případě soudního řízení až 2500 GBP
Jízda nepojištěným autem
300 GBP
Špatné parkování
50 GBP
Jízda bez bezpečnostního pásu
100 GBP
Jízda po krajnici
100 GBP
Telefonování za jízdy
200 GBP
Jízda na červenou
100 GBP

Pokuty za rychlost ve Velké Británii

Pokud jedete 1 mph nad limit, už jste překročili rychlost a hrozí vám postih. Většinou se ale dává pokuta až tehdy, když rychlost překročíte o 10 %. Sazba za překročení rychlosti je 100 GBP. 

V případě, že policie usoudí, že jste jeli příliš rychle a nebezpečně, místo pokuty s příkazem na místě od strážníka s vámi bude váš přestupek řešit magistrát ve správním řízení. V takovém případě se finální výše pokuty určuje podle výše vaší týdenní mzdy/týdenního výdělku. V tabulce najdete sazby v případě správního řízení. 

Povolená rychlostNaměřená rychlost (mph), skupina A Naměřená rychlost (mph), skupina BNaměřená rychlost (mph), skupina C
2021–3031–40nad 41
3031–4041–50nad 51
4041–5556–65nad 66
5051–6566–75nad 76
6061–8081–90nad 91
7071–9091–100nad 101
Pokuta50 % týdenního příjmu100 % týdenního příjmu a zákaz řízení až na 28 dní150 % týdenního příjmu a zákaz řízení až na 56 dní

Místní zvyklosti

Ve Spojeném království používají imperiální jednotky. Větší vzdálenosti se udávají v mílích, kratší vzdálenosti se měří v yardech.

 • 1 míle = 1,6 km
 • 1 yd = 0,9 m   

Rychlostní limity se udávají v mílích za hodinu a vozidla zobrazují svou rychlost v mílích za hodinu. To se vás bude týkat, když si v Anglii půjčíte auto v autopůjčovně.

Taxikáři mají výjimku a nemusí mít zapnutý pás. Pro pasažéry ale tohle neplatí, vy si ho určitě zapněte. Pokud se chystáte do Walesu, počítejte s dlouhými názvy na cedulích. Bývá lepší zpomalit, ať si stihnete na jistotu přečíst, kam vlastně jedete.

Jízda na kruhovém objezdu

Než vjedete na kruhový objezd, dejte přednost vozu, který se k vám blíží zprava. Potom zahněte vlevo a projeďte jej ve směru hodinových ručiček. Promyslete si, kudy budete vyjíždět, ať se můžete správně zařadit. 

Jestli plánujete opustit rondel prvním výjezdem, dáte znamení vlevo a použijete levý jízdní pruh. Když chcete projet celý kruhový objezd, signalizujte doprava a použijete pravý jízdní pruh.

Parkování

 • Na spoustě parkovištích lze platit skrze aplikaci – tam, kde se vyžaduje platba předem, doporučujeme využít. Parkování si tak můžete kdykoliv prodloužit, aniž byste se museli vracet k autu.
 • Některá parkoviště jsou jenom pro rezidenty. Za porušení hrozí pokuta. Sledujte cedule.
 • Když jsou u silnice dvě plné žluté čáry nebo jedna či dvojitá červená, nesmíte zde parkovat. Na jedné žluté čáře zaparkovat smíte, ovšem jen krátkodobě. V neděli a o svátcích někdy i dlouhodobě – pravidla upravují cedule. 

Tolerance alkoholu

Pokud limit překročíte, hrozí pokuta až 5000 GBP. Jestli chcete mít jistotu, že můžete usednout za volant, spočítejte si to v naší Alkohol kalkulačce. Pokud se chystáte autem třeba i do Irska a dalších zemí, podívejte se, jaká je tolerance alkoholu v zahraničí

Použití autokamery a antiradaru

Autokamery se používat smí. Záznam ale musíte použít jen pro soukromé účely a v případě zveřejnění rozmazat obličeje a SPZ zúčastněných. Radarové detektory zakázané nejsou. Antiradary, tedy aktivní rušičky, ovšem používat nesmíte. 

Policejní kontrola

Pokud vás zastaví policisté, odstavte auto u kraji vozovky. Během policejní kontroly zůstaňte sedět v autě se zapnutým pásem. Ruce mějte tak, aby na ně bylo vidět. Okénko stáhněte dolů. Postupujte podle pokynů policisty. 

Záchranná ulička

Ve Spojeném království musíte dát přednost vozidlům, která mají zapnutý majáček. Na dálnicích, kde je krajnice, využívají vozidla s předností v jízdě právě tyto krajnice. Když krajnice není k dispozici, tvoří se záchranná ulička.

Na tříproudé silnici se tvoří nouzový koridor tak, že se vozidla v levém a prostředním pruhu uhýbají vlevo, vozidla v pravém pruhu zase vpravo. Na víceproudých silnicích vozidla v pravém pruhu uhýbají k pravé straně, a všichni ostatní k levé.

Představte si levou ruku, kdy prsty levé ruky představují pruhy na vozovce – mezera mezi palcem a ostatními prsty, tak právě to je záchranářská ulička.

Cestování s dětmi

Víte, jak cestovat s dětmi do zahraničí, aby byla cesta bezpečná, bezproblémová a s minimem stresu? Věnujte se důkladné přípravě výbavy do auta, mějte se sebou správnou autosedačku a nezapomeňte na praktické autodoplňky do auta.

Všichni nezletilí musí mít vlastní cestovní pas s aktuální fotografií. Děti mladší 12 let nebo menší jak 135 cm musí cestovat v dětské autosedačce nebo na podsedáku. Zádržný systém musí odpovídat jejich výšce a váze.

Jídlo, pití, kouření, telefonování za volantem

Telefonování za volantem je zakázané. Jedinou výjimku mají řidiči, kteří používají hands-free. Pokud ovšem policie vyhodnotí, že jste byli rozptylování elektronickým zařízení, které sice nebylo přímo ve vašich rukou, i tak vám mohou dát pokutu (např. telefon na stojánku atd.). Ať vám s obsluhou pomůže spolujezdec. Nebo auto zastavte a vyřešte, co potřebujete. 

Občerstvujte se na odpočívadlech nebo čerpacích stanicích. Za konzumaci jídla za volantem můžete dostat pokutu až 100 GBP. Více v článku o jídle a pití za volantem.

Řízení naboso a v žabkách

Žabky nebo vůbec žádné boty za volantem zakázané nejsou. Pokud ale dojde k incidentu, může vás policista obvinit z toho, že jste kvůli špatnému obutí nedokázali ovládat auto. A to je přitěžující okolnost. 

Ceny pohonných hmot

Litr benzínu vyjde v průměru na 1,4 GBP. Nafta potom na zhruba 1,5 GBP. Doporučujeme před cestou zkontrolovat aktuální ceny pohonných hmot ve Velké Británii. Možná se vám vyplatí natankovat cestou, někde, kde je to lacinější.

Dobíjení elektromobilu

Ve Velké Británii jsou tisíce bezplatných dobíjecích míst pro elektromobily. Najdete je u supermarketů, na parkovištích obchodních center, u restaurací, hotelů a někdy i na čerpacích stanicích. Nabíjení bývá podmíněné čerpáním služeb/nákupem.

Pokud nemáte po ruce žádnou nabíjecí stanici zdarma, využijte placenou službu. Ve Velké Británii je přes 40 000 veřejných dobíjecích stanic. Vyhledejte tu nejbližší pomocí Google Maps nebo s CarWow.

Půjčování vozidel a cestování půjčeným vozem

Chystáte se ve Velké Británii půjčit auto? Půjčovny aut jsou téměř na každém kroku.

Pokud do Británie jedete autem, které není vaše (na leasing, partnera, půjčené), vezměte s sebou potvrzení o vypůjčení. Jinak by vás policisté mohli podezřívat, že jste vůz ukradli. 

Půjčovné v autopůjčovnách se pohybuje okolo 20 GBP na den. Většina provozoven požaduje, aby vám bylo alespoň 21 let. Řidiči mladší 25 let navíc platí extra poplatky. 

Cestování se zvířaty

Pes, kočka nebo fretka musí splňovat následující požadavky pro vstup do Velké Británie. Zvíře musí:

 • být očipované,
 • mít cestovní pas zvířete v zájmovém chovu,
 • být naočkované proti vzteklině. Vakcína musí být provedená minimálně 21 dní před vstupem do země.

Nezapomeňte mazlíčkovi zajistit bezpečnou cestu. Tipy najdete v našem článku o cestování se psem autem v ČR i v zahraničí.

Kempování a spaní v autě

Kempování na divoko je bez povolení majitele pozemku zakázané. Ve Skotsku je ovšem povolené, stan si můžete postavit dokonce i v národním parku.

Spaní v autě je povolené, ale auto musí být zajištěné a zaparkované na bezpečném místě, např. na čerpací stanici, u odpočívadla, na ulici bez omezení parkování nebo na klasickém parkovišti. 

Důležité kontakty

Telefonní čísla

 • Policie, záchranná služba a hasiči – 999
 • Mezinárodní tísňová linka – 112

Velvyslanectví ČR v Londýně

Nejčastější dotazy

Jaké jsou rychlostní limity ve Velké Británii?

Pro osobní vozidla platí následující limity: 30 mph (48 km/h) v obci, 60 mph (96 km/h) mimo obec, 70 mph (112 km/h) na rychlostních silnicích a dálnicích.

Potřebuji dálniční známku pro průjezd dálnicemi v Anglii?

Po dálnicích jezdíte zdarma. Výjimkou je dálnice M6, zde se vybírá mýtné.

Zdroje

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články