Řízení ve Velké Británii může být pěkná výzva, a nejen kvůli tomu, že se zde jezdí vlevo. Ve velkých městech na vás čekají nejen zácpy a hustý provoz, ale i minimum míst k zaparkování a ekologické zóny. Na co dalšího si dát při výletu po Anglii, Severním Irsku, Skotsku či Walesu pozor? Seznamte se s dopravními předpisy ve Velké Británii.
Obsah: Dopravní předpisy a pravidla ve Velké Británii
Na co dalšího se v Británii připravit, kromě toho, že se jezdí vlevo? Po Brexitu už se nejedná o zemi Evropské unie, cestovat sem proto musíte s platným cestovním pasem. Ve velkých městech narazíte na nízkoemisní zóny. Tolerance alkoholu je poměrně vysoká, a to 0,8 promile, ovšem pro Skotsko platí jen 0,5 promile. Pozor na rychlost, v UK vás může policista i za celkem malý přešlap poslat do správního řízení, kde padají vysoké pokuty.
Dokumenty, které vzít s sebou
Velká Británie není členem Schengenu, ani Evropské unie. Občané České republiky pro cestu do země potřebují platný cestovní pas. Držitelé statusu Settled Status/Pre-Settled Status mohou cestovat jen s občanským průkazem, pokud ho při registraci zadali do systému.
Pro jízdu autem do Anglie si připravte následující:
řidičský průkaz,
technický průkaz vozidla,
zelenou kartu.
Rychlostní limity
Vozidlo
V obci (km/h)
Mimo obec (km/h)
Rychlostní silnice (km/h)
Dálnice (km/h)
Osobní a nákladní vůz do 3,5 t
30 mph (48 km/h)
60 mph (96 km/h)
70 mph (112 km/h)
70 mph (112 km/h)
Motocykl
30 mph (48 km/h)
50 mph (80 km/h)
60 mph (96 km/h)
60 mph (96 km/h)
Nákladní vůz nad 3,5 t
30 mph (48 km/h)
50 mph (80 km/h)
60 mph (96 km/h)
60 mph (96 km/h)
Autobusy
30 mph (48 km/h)
50 mph (80 km/h)
60 mph (96 km/h)
60 mph (96 km/h)
Automobil + přívěs do 3,5t
30 mph (48 km/h)
50 mph (80 km/h)
60 mph (96 km/h)
60 mph (96 km/h)
Automobil + přívěs nad 3,5t
30 mph (48 km/h)
50 mph (80 km/h)
60 mph (96 km/h)
60 mph (96 km/h)
Obytný automobil do 3,5t
30 mph (48 km/h)
60 mph (96 km/h)
70 mph (112 km/h)
70 mph (112 km/h)
Obytný automobil nad 3,5t
30 mph (48 km/h)
50 mph (80 km/h)
60 mph (96 km/h)
70 mph (112 km/h)
Ekologické zóny
V Anglii narazíte na 2 druhy nízkoemisních zón. Opatření se zpravidla netýkají soukromých osobních vozů, ale nákladních automobilů, autobusů, dodávek, minibusů, obytných vozů, taxíků a užitkových vozů. Existují výjimky, které si v textu zmíníme.
Zde jsou 2 druhy ekologických zón a podmínky pro vjezd (dám do tabulky):
Low Emission Zone (LEZ), někdy také Clean Air Zones alias CAZ – platí 24 hodin denně po celý rok, pokrývá většinu Velkého Londýna, dále je také v Birminghamu, Bristolu, Oxfordu, Glasgow, Bathu a dalších důležitých městech. Opatření se týkají vozidel, která nesplňují Euro 4 (benzín) nebo Euro 6 (u nafty). Ty mají povinnost zaplatit extra poplatek, cca 100 GBP za den. Doporučujeme před cestou ověřit, podle toho, do jakého města se chystáte.
Ultra Low Emission Zone (ULEZ) – platí 24 hodin denně po celý rok kromě Vánoc (25.12.), pokrývá oblast okolo severního a jižního silničního okruhu v Londýně (North and South Circular roads). Vozidla na benzín, která nesplňují Euro 4 a vozidla na naftu, která nesplňují Euro 6, musí zaplatit poplatek za vjezd do města, 12,50 GBP. Toto opatření se týká i osobních automobilů a motocyklů.
V Birminghamu, Bristolu a Glasgow se LEZ vztahuje i na osobní automobily, které nesplňují Euro 4 (benzín) nebo Euro 6 (diesel). Elektromobily a auta na vodík mají samozřejmě vjezd zdarma.
Jestli si nejste jistí, zda vaše auto splňuje požadavky na vjezd do příslušných měst, zadejte svou SPZ na vládních stránkách. Tato služba je dostupná i pro auta registrovaná mimo UK.
Dálniční poplatky
Ve Velké Británii nepotřebujete pro průjezd dálnicemi dálniční známku. Zpoplatněný je pouze dálniční úsek M6, a to formou mýta. Dále některé mosty, tunely a také se platí za vjezd do velkých měst (centrum Londýna a Durhamu, ekologické opatření). Na M6 (nedaleko Birminghamu) platí mýtné všechny kategorie vozidel. Více se dozvíte v samostatném článku o dálničních poplatcích v Anglii.
Povinná výbava
Na rozdíl od ostatních evropských zemí, v Británii nemají žádná pravidla ohledně povinné výbavy.
Na co dalšího pamatovat?
Všichni ve voze musí mít zapnutý bezpečnostní pás
Cyklisté, řidiči motocyklů a spolujezdci musí nosit bezpečnostní helmy.
Doporučená výbava
Do doporučené výbavy patří vše, co se vám po cestě může hodit: výstražný trojúhelník, reflexní vesta, autolékárnička, deka, sada nářadí, startovací kabely, motorový olej, voda do ostřikovačů, náhradní kolo, hever.
Pneumatiky
Zimní pneumatiky nejsou povinné. Pokud ale v zimě míříte na Skotskou vysočinu, doporučujeme přezout na zimní.