Domů » Cestování » Dopravní předpisy a pravidla v Nizozemsku

Dopravní předpisy a pravidla v Nizozemsku

0

Holandsko – země tulipánů, dřeváků a větrných mlýnů. Tato země se pyšní krásně rovinatou krajinou, vodními kanály a přístupem k moři. Díky tomu je oblíbeným cílem cyklistů a milovníků plavby. Kromě toho zde najdete také bohatý noční ruch, historické památky i krásnou přírodu. 

Dopravní předpisy a pravidla v Nizozemsku

Shrnutí

Chystáte se do Nizozemska? Pak vás určitě potěší fakt, že dálnice jsou pro většinu vozidel zcela zdarma. Při cestách městy si dávejte pozor na nízkoemisní zóny, a hlavně na všudypřítomné cyklisty. Zimní pneumatiky jsou v Holandsku dobrovolné, takže si s nimi nemusíte dělat starosti.

Dokumenty, které potřebujete

Holandsko je součástí Schengenu a Evropské unie. Pro cestu do této země budete potřebovat:

 • řidičský průkaz,
 • technický průkaz vozidla,
 • zelenou kartu,
 • doklad totožnosti.

Rychlostní limity

VozidloV obci (km/h)Mimo obec (km/h)Rychlostní silnice (km/h)Dálnice (km/h)
Osobní a nákladní vůz do 3,5 t5080120130
Motocykl5080120130
Nákladní vůz nad 3,5 t50808090
Autobusy508080100
Automobil + přívěs do 3,5t50809090
Automobil + přívěs nad 3,5t50808080
Obytný automobil do 3,5t508090 (pokud dopravní značení neukládá jinak)130 (pokud dopravní značení neukládá jinak)
Obytný automobil nad 3,5t50808080

V Nizozemsku narazíte na 4 úrovně silnic:

 • dálnice, zelený ukazatel směru označený písmenem „E“
 • hlavní silnice, červený ukazatel směru s písmenem „A“
 • dvouproudé a další hlavní silnice, značí žlutý ukazatel směru s písmenem „N“
 • běžné silnice, označené písmenem „B“

Dálniční poplatky

Průjezd dálnicemi má většina řidičů zdarma. Mýtné platí pouze vozidla nad 12 t. Poplatkům se ale nevyhnete, jestli se chystáte projet tunelem Kil nebo Westerschelde. Zde se poplatky pohybují okolo 2 EUR až 5 EUR podle druhu vozidla. Více informací se dozvíte v článku Dálniční poplatky – Nizozemsko

Nízkoemisní zóny

V Nizozemsku jsou emisní zóny označené dopravní značkou s názvem Milieuzones. V současnosti existují 4 města, která mají zavedené ekologické zóny, tedy zákaz vjezdu vozidel na naftu. Jedná se o Amsterdam, Arnhem, Haag, Utrecht. Lehká naftová vozidla do těchto měst smějí, pokud splní dané požadavky (norma Euro, liší se město od města).

Dalších 15 měst v Nizozemsku má rovněž zavedené ekologické zóny, které se ale týkají jen nákladních vozů a autobusů. 

Na interaktivní mapě milieuzones.nl si prohlédnete všechny nízkoemisní zóny v Nizozemsku včetně vysvětlení, o jaký druh se jedná a na která vozidla se vztahuje.

Povinná výbava

Nizozemsko podepsalo Vídeňskou úmluvu o silničním provozu. V praxi to pro vás znamená, že policisté vyžadují povinnou výbavu podle země registrace vozidla. Při kontrole auta registrovaného v České republice budou chtít povinnou výbavu podle ČR, nikoliv Nizozemska.  

Jelikož se v terénu můžete setkat s různými legislativními výjimkami, doporučujeme povinnou výbavu vozu přizpůsobit zemím, kterými projíždíte. V Nizozemsku žádné záludnosti nečekejte, trojúhelník, reflexní vesta i autolékárnička patří do doporučené výbavy. Pozor si ale dávejte na tranzitní země. 

Co dalšího byste měli vědět?

 • Řidič i spolujezdec na motocyklu musí používat ochrannou přilbu. 
 • Na předních i zadních sedadlech se musí používat bezpečnostní pásy za všech okolností.

Doporučená výbava

Výstražný trojúhelník, reflexní vesta a autolékárnička patří do doporučené výbavy auta v Nizozemsku. Nezapomeňte přibalit i další věci, které by se vám v případě nouze mohly hodit: deka, sada nářadí, startovací kabely, motorový olej, voda do ostřikovačů, náhradní kolo, hever.

Pneumatiky a sněžné řetězy

Minimální hloubka dezénu je pro stanovená na 1,6 mm, ať je léto, nebo zima. Doporučená hloubka vzorku u letních jsou 2 mm, u zimních 4 mm. 

Povinnost svítit

Svícení během dne v Holandsku povinné není. Když je přes den špatná viditelnost, doporučuje se zapnout přední potkávací světla. Přední potkávací světla jsou ovšem povinná za tmy. Dálková světla používejte tak, abyste neoslňovali ostatní řidiče.

Pokuty

Za méně závažné přestupky se běžně posílají řidičům pokuty v Nizozemsku poštou, i do zahraničí. Pokud nezaplatíte včas, dostanete upomínku, přičemž dlužná částka se po upomenutí zvýší. V dalším kroku se pohledávka předává členskému státu EU, ze kterého pocházíte. Více informací na cjib.nl.

Nejčastější pokuty

Nejčastější pokuty v NizozemskuSazba v EUR
Špatné parkováníod 20 EUR ke 110 EUR (záleží na situaci)
Nedání předností v jízdě280 EUR
Jízda bez bezpečnostních pásů160 EUR
Vjezd do nízkoemisní zóny bez povolení110 EUR

Pokuty za rychlost

 • V obci hrozí pokuta od 39 EUR za překročení rychlosti o 5 km/h až po 383 EUR za překročení rychlosti o 30 km/h. Sazby se zvyšují za každých 5 km/h navíc o cca 70 EUR. Vyšší pokuty platí v zónách s rychlostí 30 km/h nebo při projíždění kolem silničních prací.
 • Mimo obec začínají pokuty na 36 EUR za překročení o 5 km/h. Vrchní hranice je 364 EUR za víc jak 30 km/h. Sazby jsou odstupňované po 5 km/h a zvyšují se o cca 70 EUR.
 • Na dálnicích se pokuty pohybují od 24 EUR do 335 EUR za překročení rychlosti o 5 km/h až 30 km/h. Sazba začíná na 24 EUR a každých 5 km/h navíc se zvyšuje o cca 60 EUR. Vyšší rychlost znamená předvolání na státní zastupitelství, což může vést ke komunálnímu trestu, vyšší pokutě nebo odebrání řidičského průkazu.

V některých případech policie vyžaduje platby na místě.

Místní zvyklosti

 • Chodci mají přednost na přechodu pro chodce. Na přechodu se nesmí předjíždět.
 • Tramvaj, která stojí ve stanici, můžete za snížené rychlosti předjíždět pouze zprava. Dávejte si ale pozor na chodce.
 • Tramvaj má přednost na křižovatce s nerozlišenou předností v jízdě, ale dává přednost v jízdě vozidlům, která jedou po hlavní silnici. 
 • Neparkujte na žluté čáře, ani vedle černého, bílého nebo žlutého obrubníku.

Tolerance alkoholu

Co se tolerance alkoholu v zahraničí týče, snad každá členská země má nějaká svá vlastní pravidla. Nizozemsko patří mezi státy, které tolerují 0,5 promile. To se ale netýká řidičů, kteří mají řidičské oprávnění méně než 5 let, u těch platí tolerance 0,2 promile. Stejná výjimka platí i pro řidiče mopedů do 24 let věku.

V případě, že limit nedodržíte, hrozí pokuta 180 EUR a odebrání řidičského průkazu, v krajních případech i vězení. Nejste si jistí, jestli už můžete řídit? Vyzkoušejte naši Alkohol kalkulačku. 

Použití autokamery a antiradaru

Autokamery jsou povolené. Umístěte ji tak, aby vám nepřekážela ve výhledu. Jestli hodláte záznam šířit veřejně, musíte rozmazat SPZ a obličeje natočených osob.

Antiradary, které blokují policejní signál, jsou zakázané. Stejně tak radarové detektory, které sice aktivně neblokují, ale upozorňují řidiče na měřené úseky.

Policejní kontrola

Jak se chovat během policejní kontroly? Po zastavení zůstaňte ve voze a následujte pokynů policisty. Žádná speciální opatření dělat nemusíte. S největší pravděpodobností se jedná jen o rutinní prohlídku a vy zase brzy pojedete po svých. Není proto důvod k panice.

Záchranná ulička

Uvízli jste na dálnici v koloně? Jestli před vámi došlo k nehodě, připravte se, že budete muset vytvořit uličku pro záchranáře. Využijte mnemotechnickou pomůcku pravé ruky a utvořte rozestup.

Záchranářská ulička
Záchranářská ulička

Cestování s dětmi

 • Děti mladší 18 let, které měří méně než 135 cm, cestují v dětské autosedačce schválené EU nebo ve zvýšeném podsedáku, pokud se (bez podsedáku) bezpečnostní pásy kříží u jejich krku. To platí pro cestování na předních i zadních sedadlech. 
 • Při použití autosedačky umístěné proti směru jízdy nezapomeňte deaktivovat airbag.

Stejně jako dospělí, také nezletilí musí mít vlastní cestovní doklady, a to i malá miminka. 

Jídlo, pití, kouření, telefonování za volantem

Jídlo a pití za volantem v Holandsku nezakazují. Přesto doporučujeme na jídlo zastavit na odpočívadle nebo u čerpací stanice. Jestli chcete ušetřit, nachystejte si vlastní jídlo na cestu.

Telefonování za volantem je zakázané, stejně tak používání jiných elektronických zařízení. Pokud si potřebujete vyřídit hovor, použijte hands-free nebo headset. 

Řízení naboso a v žabkách

Řízení naboso a v žabkách v zákoně zakázané sice není. Ovšem najde se v něm odstavec, který by v případě nehody mohl svědčit ve váš neprospěch. Ve zkratce – máte se chovat tak, abyste neohrožovali ostatní účastníky silničního provozu.

Pokud by policisté zjistili, že jste řídili v žabkách a způsobili někomu újmu, může vám to přitížit. Pantofle totiž snadno uklouznou, a vy nezvládnete řízení. To samé platí o řízení naboso. Ani bosá noha není v tomto ohledu zrovna spolehlivá.

Ceny pohonných hmot

Ceny za benzín jsou v Holandsku vyšší v porovnání s ostatními státy EU. Za litr Natural 95 zaplatíte okolo 1,8 EUR. Nafta je však o něco lacinější, v průměru zhruba 1,5 za litr.

Doporučujeme před cestou zkontrolovat aktuální ceny pohonných hmot. Možná zjistíte, že se vyplatí natankovat v okolních zemích. V Německu na tom sice nejsou o moc lépe. Zato v Belgii bývá benzín lacinější.  

Dobíjení elektromobilu

Jestli do Holandska míříte se svým elektro-miláčkem, nemusíte mít obavy. Tahle drobná zemička totiž patří na světovou špičku, co se dostupnosti nabíječek pro elektromobily týče. Nabízí přes 110 000 veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily. A každý rok se budují další. 

Kde dobít elektromobil v Holandsku?

 • Téměř každý větší supermarket nebo obchodní centrum nabízí dobíjení zdarma pro své zákazníky po dobu nákupu.
 • Nabíjecí stanice najdete také u restaurací či ubytovacích zařízení.
 • V této mapě najdete nejbližší nabíjecí stanici. 
 • Pro město Amsterdam doporučujeme oficiální stránky města, kde najdete detailnější info a mapu dobíjecích stanic.

Půjčování vozidel a cestování půjčeným vozem

Chystáte si v Holandsku půjčit auto? V závislosti na kategorii vozu potřebujete platný řidičský průkaz s dobou platnosti nejméně 1 rok. Zejména u silnějších vozidel budou provozovatelé autopůjčoven chtít, abyste už nějaké zkušenosti za volantem měli. Půjčovné startuje okolo 600 Kč za den v závislosti na délce výpůjční doby a typu auta.

Ve větších městech doporučujeme carsharing – skvělá alternativa ke klasickým autopůjčovnám. Možná se vám i podaří něco ušetřit.  

Jestli do Holandska cestujete autem, které není vaše (leasing, firemní aut, ale i auto partnera), vezměte si s sebou potvrzení o užívání vozidla. Jinak byste se v případě policejní kontroly mohli dostat do problémů – strážci zákona by vás mohli podezřívat, že jste vůz ukradli. 

Cestování se zvířaty

Chystáte se na dovolenou se svým pejskem nebo kočkou? Zvíře v zájmovém chovu musí být před příjezdem do Nizozemska:

 • staré nejméně 15 týdnů,
 • očkované proti vzteklině (po očkování zvířete musíte počkat 21 dní, než jej přivezete do Nizozemska),
 • očipované a mít vlastní pas zvířete v zájmovém chovu (kde jsou uvedené informace o očkování).

Cesta s mazlíčkem může být náročná. Pamatujte proto na komfort a bezpečí všech členů posádky, včetně vašeho zvířete. Jak bezpečně cestovat se psem a jinými zvířaty v autě se dozvíte v našem článku. 

Kempování a spaní v autě

Spaní v autě mimo kempy a kempování na divoko je v Nizozemsku oficiálně zakázané. Pravdou ale je, že jsou Holanďané v tomto směru dost tolerantní a kempování na divoko je docela běžné. Nakonec, o Holanďanech se přece říká, že jsou národem kempařů. Počítejte však s tím, že se to oficiálně nesmí, takže je to celé na vašem uvážení. 

Karavanem do Holandska

Do Holandska míří karavanisté po celý rok. Čeká tu na vás hustá síť kempů (číslo se blíží k 1000) a stellplatzů. V blízkosti přístavů a kanálů rovněž narazíte na spoustu stellplatzů. Pro vyhledávání kempů a rezervace v Nizozemsku doporučujeme tyto stránky:

Nezapomeňte zařídit správný řidičák na karavan. A můžete vyrazit. Doporučujeme přibalit i kola – na výlety do okolí jsou perfektní. 

Na kole po Nizozemí

Hustá síť cyklostezek a příjemné rovinky přímo lákají k tomu, abyste je prozkoumali. V Holandsku není povinné nosit bezpečnostní přilbu

Při jízdě po městě dodržujte následující pravidla:

 • Pokud je k dispozici cyklostezka/pruh pro cyklisty, použijte je. 
 • Nejezděte po chodníku.
 • Respektujte pravidla silničního provozu, včetně světel na semaforu.
 • Doporučují se bílé nebo žluté reflexní proužky.
 • Za snížené viditelnosti byste měli mít zapnuté světlo. Jinak hrozí pokuta až 60 EUR. Nefungující zvonek se pokutuje 40 EUR.

Důležité kontakty

Telefonní čísla

 • Tísňové volání – 112 
 • Místní policie – 0900 8844 
 • Pobřežní hlídka – 0900 0011 
 • Lékařská pohotovost – 0900 1515  

Velvyslanectví ČR v Haagu

Dovoz aut

Ač od nás není Nizozemsko zrovna nejblíž, spousta milovníků aut si nechává svého miláčka dovézt právě odsud. Celý proces – nákup, vývoz i pojištění, je překvapivě snadný. Pokud se do toho pouštíte na vlastní pěst, doporučujeme inzertní portál Marktplaats.nl

Čeká tam na vás velký výběr ojetin ve skvělém stavu. Inzeráty, kde u stavu tachometru najdete garanční symbol NAP, platí za nejdůvěryhodnější. Systém totiž čerpá data z národního registru a symbol NAP říká, že vozidla nemají stočené kilometry (s největší pravděpodobností).

Nejčastější dotazy

Jaké jsou rychlostní limity v Nizozemsku?

Pro osobní vozy 50 km/h v obci, 80 km/h mimo obec, 120 km/h na rychlostní silnici a 130 km/h na dálnici.

Jaké jsou nejčastější pokuty v Nizozemsku?

Sazby nejčastějších pokut jsou následující: špatné parkování – do 110 EUR, vysoká rychlost – v obci 39 EUR až 383 EUR, mimo obec 36 EUR až 364 EUR, na dálnici 24 EUR až 335 EUR, jízda na červenou – 280 EUR.

Kolik stojí průjezd dálnicemi v Nizozemsku?

Dálnice jsou zdarma. Pouze vozy nad 12 t platí mýtné.

Zdroje

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články