Domů » Nákup a prodej ojetého vozu » Jak dlouho platí plná moc k přepisu vozidla?

Jak dlouho platí plná moc k přepisu vozidla?

0

Chystáte se kupovat nebo prodávat nový přírůstek do garáže a lámete si hlavu nad tím, jak dlouho platí plná moc na přepis auta? Je to velice jednoduché. Platí tak dlouho, jak si to na ní napíšete. A jestli to blíže nespecifikujete, bude platit do té doby, než se to celé nevyřídí. Existuje pár výjimek, které by mohly věci trochu zkomplikovat. Na vše se zaměříme v následujícím textu.

Jak dlouho platí plná moc k přepisu vozidla?
Obsah: Jak dlouho platí plná moc k přepisu vozidla?

Plná moc k přepisu vozidla

Než se podíváme na to, jak dlouho plná moc platí, ujistěte se, že jste ji napsali dobře. To samé platí z druhé strany ­– obdrželi jste plnou moc se vším všudy? Tato listina musí mít určité náležitosti, aby byla opravdu platná.

Jakmile tam chybí nějaká klíčová informace, už je vlastně k ničemu a přepis auta nebude možný. To vše stvrzuje úředně ověřený podpis zmocnitele, tedy toho, kdo se nechává zastupovat a pověřuje jinou osobu, aby za něj provedla úřední úkon.

Stáhněte si vzor na našich stránkách v PDF a Wordu =>> Plná moc k přepisu vozidla

A když už jsme u toho prodávání a kupování, dejte si do pořádku i kupní smlouvu. Správně vyhotovená kupní smlouva chrání jak prodejce, tak kupujícího. Měl by v ní být uvedený i technický stav vozu.

jak dlouho platí plná moc k přepisu auta

Jak dlouho platí plná moc k přepisu vozidla?

Plná moc k přepisu auta platí tak dlouho, dokud se řečený přepis neprovede. Jestli tedy pověříte nového majitele auta (nebo vás pověřil bývalý majitel), aby přepis provedl, úřední listina je platná tak dlouho, jak bude potřeba – dokud vše nebude hotové. Nemusíte se bát, že třeba za měsíc po podepsání a ověření podpisu už bude k ničemu.

Přepis auta byste tak jako tak měli provést co nejdřív pro prodeji. Takže je ve vašem zájmu nenechávat plnou moc v šuplíku zbytečně dlouho. Ale jak už jsme řekli, kdyby se náhodou stalo, že jste ji měli u sebe delší dobu, třeba i měsíce nebo roky, jestli má všechny náležitosti, bude platná.

Druhou variantou je, že se plná moc časově vymezí. Tedy že by se kromě místa, kde má k přepisu dojít, připsalo i datum, kdy k němu má dojít. Tento postup moc nedoporučujeme, nikdy nevíte, co se může stát. Navíc české úřady nepatří mezi nejrychlejší.

Tak co kdybyste náhodou museli přijít až druhý den a datum na plné moci už vypršelo? To by byl problém ­– plná moc by se stala neplatnou. Raději ji tedy časově nevymezujte.

Existují také životní situace, kdy plná moc přestane z právního hlediska platit:

  • Zmocnitel zemřel,
  • jedna ze stran si to rozmyslela – už nechce zastupovat/být zastupována.

Kdyby náhodou zmocnitel zemřel (tedy ten, co se nechává zastupovat), plná moc vyprší a už není možné jeho jménem vykonat úřední úkon. Výjimkou jsou případy, kdy se v plné moci jasně vymezí, že věc lze vyřešit i po smrti zmocnitele.

Potom je tu ještě případ, kdy si jedna ze stran rozmyslí, že už ve věci nechce pokračovat. Stačí druhého informovat o tom, že plnou moc rušíte, a to je celé, úřední listina se stává neplatnou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články