Domů » Vozidlo » Údržba a Servis » Jak povolit pojistku automatické převodovky? S videonávodem

Jak povolit pojistku automatické převodovky? S videonávodem

0

Možná jste si této záslepky již někdy všimli. Nejdete ji vždy u voliče automatické převodovky. Může se zdát jako velice nepodstatný prvek, ale v některých situacích může být zcela zásadní. Navíc jen velice málo lidí doopravdy ví, k čemu slouží. Pojďme se tedy podívat proč může být pojistka automatické převodovky tak důležitá.

Jak povolit pojistku automatické převodovky? S videonávodem

Pojistka automatické převodovky je všude

Jedná se o malou zaslepenou díru, jež se nachází právě blízko voliče automatické převodovky. V některých případech bývá popsána „Shift Lock“, ale pravidlem to není. Ať je s popisem nebo bez, všude má stejný úkol. Pojistka převodovky umožňuje řešení nouzových situací, do kterých se 90 procent řidičů nikdy nedostane. Vždy je ale být dobré připraven na nejhorší.

Kde je slabost moderních systémů?

Pojistka řazení voliče zamezuje pohybu páky v situacích, kdy to není vhodné. Klasicky se jedná o nesešlápnutí brzdy při výběru stupně. Právě tato pojistka zamezí těmto převodovku ničícím úkonům. Jistě to zná každý majitel automatické převodovky s hydro-měničem i plynule měnitelným převodovým stupněm. Mohou ale nastat situace, kdy tuto pojistku potřebujeme povolit. Kdy například?

Jediný způsob jak pohnout autem

Hlavní nevýhoda je stejná jako u většiny moderních funkcí, jež jsou závislé na signálech snímačů a elektronické komunikaci. A to samozřejmě přestane fungovat ve chvíli, kdy se vybije autobaterie. Veškeré systémy a snímače spolu přestanou komunikovat a auto se stane téměř nepoužitelným. V tuto chvíli vás může dostat do pohybu ona záslepka pojistky voliče. Podle konstrukce rozdílné u jednotlivých automobilek použijete šroubovák nebo speciální nástavec. Bezpečnostní pojistku tak odjistíte a zajistíte tak volnou manipulaci s voličem převodovky.

To vám umožní konečně vyřadit parkovací stupeň a dostat vůz do neutrálu. Vůz poté můžete odtlačit na odtahovku, nebo na místo, kde nebude překážet. Tam může čekat na nabitou autobaterii, nebo na nastartování startovacími kabely. Možností odjištění převodovky disponuje každá automatická převodovka. Dole najdete video-návody k vozům BMW, VW, Nissan, Toyota, Audi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články