Domů » Vozidlo » Údržba a Servis » Jak prodloužit život klimatizace a užívat si chládku?

Jak prodloužit život klimatizace a užívat si chládku?

0

Dnes už je klimatizace snad v každém voze. Samozřejmě se stále najdou starší auta, která ji nemají. Nebo třeba závodní speciály. Když už ji ale máme, tak chceme, aby fungovala dokonale a my cestu do práce nepřekonávali v sauně na čtyřech kolech. Nebo třeba když jedete autem do Chorvatska. Jak se ale o tuto záchranu před nepříjemným horkem starat, aby nám co nejlépe sloužila?

Jak prodloužit život klimatizace a užívat si chládku?

I o klimatizaci se musíte postarat

Nic nefunguje navždy a už vůbec ne, když se o to nestaráme. I základní údržbou můžete předejít drahým opravám. To ale není to nejhorší. Zanedbaná klimatizace s sebou nese zdravotní potíže. A to nemyslíme pouze přehřátí. Shrňme si tedy několik bodů, které je radno dodržovat.

Zapínejte ji během celého roku

Klimatizaci nepouštějte jen v případě potřeby, ale během celého roku. Ideálně by se měla alespoň na chvilku pustit jednou měsíčně, neboť se pravidelně pohnou všechny hýbající části. Znáte to pravidlo, v němž se říká, že letadla se nejvíce opotřebovávají na zemi, tedy když nejsou používána. Pravidelným spuštěním do určité míry předejdete zadření kompresoru a také odhalíte její sníženou účinnost.

Klimatizace nefunguje? Raději s ní do servisu

Pokud se snížená účinnost klimatizace doopravdy projeví, tak okamžitě zajeďte do servisu, kde vám dají klimatizaci do pořádku. Příčin může být mnoho a vy je doma pravděpodobně neodhalíte. Slabý výkon klimatizace může být zapříčiněn závadou na kompresoru nebo také chybějícím chladivem. Sami můžete minimálně podchytit stav kabinového filtru, při jehož velkém zašpinění se kompresor velice namáhá a hrozí poškození. Jednou za rok tento filtr vyčistěte a po dvou letech používání ho vyměňte za nový.

Včas ji vypněte

Důležitá je také čistota výparníku. A té můžete velice snadno pomoci. Minimálně posledních 5 až 10 minut před koncem cesty klimatizaci úplně vypněte a nechejte ji nasát čerstvý vzduch. Ten pomůže výparník a celý systém vysušit.Ve vlhku se totiž velice snadno množí bakterie.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...