Domů » Pro řidiče » Jídlo a pití za volantem, to je oč tu běží. A co kouření a pití?

Jídlo a pití za volantem, to je oč tu běží. A co kouření a pití?

0

Při klasické krátké jízdě autem většinou nějakou stravu neřešíme. Člověk si raději počká na cílovou stanici, než aby někde zastavoval. Při dlouhých cestách je ale situace ale úplně jiná. Pokud se vydáte autem do Chorvatska, tak se budete potřebovat cestou najíst i napít. A ať se tomu chce věřit nebo ne, řízek pro řidiče naprosto ideální není a v některých zemích vám za stravování za volantem hrozí pokuty.

Jídlo a pití za volantem, to je oč tu běží. A co kouření a pití?

Správná hydratace je naprostý základ bezpečné jízdy

Začněme tím nejdůležitějším a to je voda. Hlad za volantem po nějakou dobu vydržíte, ale dehydratovaný řidič se chová stejně jako řidič s 0,8 promile. Je tedy stejně nebezpečná jako alkohol za volantem. Dehydratace přitom není v horkých letních dnech nic neobvyklého. Během jízdy se snažte pravidelně pít čistou vodu, nebo ovocnou šťávu. Alkoholickým nápojům se samozřejmě vyhněte.

Raději menší porce a častěji

Co se týká jídla, tak je ideální naplánovat si více malých porcí, které vás udrží sytými. Snažte se tedy vyhnout smaženým, nadýmavým a kořeněným jídlům. Pokud už se na takové jídlo zastavíte, tak si po něm na chvilku sedněte nebo si dejte 15 minutovou procházku. Jídlo si „sedne“ a vy se budete cítit lépe. Navíc si od nekonečné dálnice vyčistíte mysl a čerství můžete znovu usednout za volant.

Jen si vzpomeňte na to, jak se na Vánoce cítíte po hodování těžkého jídla. I ve výrazně menším měřítku to může za volantem způsobit ospalost a nebezpečí mikrospánku se nebezpečně zvětšuje. Ať už to má jakýkoliv důvod, tak se v případě únavy snažte za volantem vystřídat, nebo si na chvilku odpočinout. Za bezpečné dojetí do cílové destinace s rodinou to stojí.

Vyhněte se těžkým jídlům

Těžká jídla mohou mít za následek ospalost a únavu při jízdě. Jsou pro organismus zátěží a proto většinu energie přesune na trávení. To se samozřejmě negativně odrazí i na soustředěnosti řidiče, který může dělat chyby, což zvyšuje riziko nehody. Řízení není zrovna dvakrát namáhavá činnost, tudíž velké kalorické bomby potřeba nejsou.

Jídlo a pití za volantem mohou skončit nehodou

Stejně jako používání telefonu za jízdy, tak i jídlo a pití za volantem je v některých zemích pokutováno. Stravování se totiž rozptyluje a omezuje v pohybu, což může skončit nehodou. Snažte se tedy jíst a pít spíše na odpočívadlech a benzínových pumpách, kde si navíc protáhnete ztuhlé nohy a nadýcháte se „čerstvého vzduchu“. Můžeme si také uvést příklady pokut za jídlo během jízdy. Ve Velké Británii je to až 100 liber a ve Španělsku dokonce až 200 euro.

A co takové kouření za volantem?

Neexistuje zákon, který by ukládal zákaz kouření za volantem. Je tedy na každém, zda-li dokáže současně kouřit cigaretu a bezpečně řídit svůj automobil. Existují zde ale výjimky. Kouřit za jízdy nesmí řidiči taxi a příležitostní osobní silniční dopravy. Kouřit, jíst ani pít za volantem nesmí řidiči hromadné dopravy a řidiči vozidel s právem přednostní jízdy. To byste pravděpodobně čekali a spíš to nepřekvapí. Jenže kouřit za jízdy nesmí ani řidiči mopedu, motorky a jízdního kola. Na motorce dokonce nesmí kouřit ani spolujezdec.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články