Domů » Zajímavosti » Mytí motoru: ano nebo ne a proč

Mytí motoru: ano nebo ne a proč

Něco se nepovedlo a motorový prostor je celý od oleje. Plánujete prodat auto. Nebo vyrážíte na tuning sraz. To jsou momenty, kdy mytí motoru dává smysl. Jak umýt motor a na co si dát pozor, se dozvíte v tomto článku.

Mytí motoru: ano nebo ne a proč

Čištění motoru je mezi automobilisty poměrně kontroverzní téma. Zatímco někteří majitelé se toho nebojí a motor si myjí sami doma a klidně vapkou, jiní to zkusili jednou a už nenastartovali. V jednom autoservisu nabízí, že vám motor umyjí, v dalším vám to ani nedoporučí. Níže se dočtete, jaké jsou možnosti a jaká jsou potenciální rizika, abyste mohli učinit informované rozhodnutí, zda a jak se do mytí motoru pustit. 

Proč čistit motor

V zásadě jsou tři hlavní důvody, proč se do mytí motoru pouštět:

  1. Vytekl olej a vše je špinavé

Jestliže se vám stalo, že unikl olej nebo jiná kapalina do motorového prostoru, asi vám nic jiného než motor umýt nezbyde. A to ze dvou důvodů. Velká nečistota by vás strašila při každém otevření kapoty. Takže každé dolití vody do ostřikovačů by znamenalo, že budete „jako prase“, což si třeba cestou na schůzku nemůžete dovolit. Za druhé, se špinavý motor hůř zahřívá a hůř chladí, což není úsporné ani dobré pro jeho chod. Zkrátka to patří k údržbě vozidla

  • Auto budete prodávat

Připravte auto na prodej. Čisté a voňavé auto bude v autobazaru určitě působit lépe, než jeho zabahněný a zamaštěný protějšek. Díky tomu se prodá rychleji a za vyšší cenu. Investice do mytí motoru se vám tak určitě vrátí. Na druhou stranu to raději nepřehánějte. Někoho by mohl příliš čistý motor odradit, protože by měl pocit, že se prodávající snaží zamaskovat problém.

  • Jedete na tuning, přehlídku apod. 

Podobný případ jako prodej auta je, když s autem jedete na tuning sraz nebo nějakou podobnou událost, kde budete auto ukazovat a chcete, aby vypadalo co nejlépe. V takovém případě by mělo stačit, když motor bude čistý na povrchu.

Mytí motoru doma

Když si budete mýt motor sami, najděte si vhodné místo. Mytí motoru je totiž problematické i z ekologického hlediska. Není povolené mýt motor u benzínové pumpy a pokud se o to pokusíte, obsluha vás na to pravděpodobně upozorní a budete muset odjet s nepořízenou. Olej a další kapaliny se totiž vsakují do země a znečišťují podzemní vodu. 

K mytí si připravte 

  • Vysavač
  • Kartáč na hrubé nečistoty (chemicky odolný)
  • Hadr, houbu a utěrku z mikrovlákna
  • Přípravek na mytí motoru, případně jarovou vodu

Postup mytí motoru

Otevřete kapotu a nejprve odstraňte velké kusy nečistot jako větvičky a listy. Ty největší vezměte normálně rukou, menší vysavačem a pokud to nejde, zkuste je uvolnit kartáčem. 

Vyndejte autobaterii a ochraňte všechny elektrické kontakty. Někdo na to používá elektrikářskou pásku, někdo igelitové pytlíky. Ani jedna z možností nebude stoprocentně vodotěsná, ale určitě je to lepší varianta než nic. Někteří majitelé aut nepoužívají nic a když budete mít štěstí, projde vám to taky. Spolehnout se na to ale nedá. Když vám voda zateče, kam nemá, zreznou vám kontakty a buď rovnou nenastartujete nebo za pár dní až týdnů za svou chybu zaplatíte v autoservisu. 

Mytí motoru vapkou

Začněte odshora. Nejprve umyjte kapotu z vnitřní strany. Potom namočte motor. Někdo radí ho jen navlhčit houbou, někdo jemným proudem vody a někdo se nerozpakuje použít vapku. Vysokotlaký čistič neboli vapka určitě představuje nebezpečí, že voda pod velkým tlakem pronikne i tam, kam nemá. Na druhou stranu vysoký tlak snadno odstraní nečistoty. 

Použijte přípravek na čištění motoru. Seženete je na e-shopu s autokosmetikou i v obchodech s autodoplňky. 

Některé přípravky jsou méně „chemické“ a používají vůně, takže se vám nebude při jejich použití dělat zle. Jestliže žádný přípravek nemáte k dispozici, použijte obyčejnou jarovou vodu. 

Shoda nepanuje ani ohledně toho, zda mýt motor teplý nebo studený. Z teplého motoru se budou nečistoty lépe odstraňovat a rychleji uschne. Pro příliš horký motor by ale kontakt s vodou mohl představovat příliš velký šok. Takže zvolte kompromis. Ani úplně studený, ani horký. 

Nezapomeňte na sušení

Po umytí motoru ho pořádně usušte. Otřete ho měkkou utěrkou z mikrovlákna a nechte uschnout na vzduchu. Případně si pomozte stlačeným vzduchem z kompresoru. Někdo hned startuje, ale když počkáte, nic nezkazíte.

Profesionální mytí motoru

Když si nechcete mýt auto sami, nemáte na to vybavení, čas ani náladu, určitě to můžete svěřit profesionálům. Službu nabízejí jednak některé myčky aut, jednak autoservisy. Většinou nabízejí balíčky služeb spojených s mytím, které můžete využít třeba před prodejem vozu nebo jako jarní úklid rodinného auta. Samotné mytí motoru vyjde na pár set korun, kompletní úklid před prodejem pak kolem 2 000 Kč. 

Alternativu představuje čištění suchým ledem, které je ekologičtější a hlavně není spojené s rizikem, že voda zateče, kam nemá. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články