Jednodenní dálniční známka. Kdy bude k dostání?

0
117
Kde koupit jednodenní dálniční známku?

Chystáte se na výlet a hodila by se vám jednodenní dálniční známka? Máme pro vás dobrou zprávu – vláda už na ní pracuje. Za jak dlouho bude na pultech a kolik asi bude stát?

Dá se v ČR koupit jednodenní dálniční známka?

V současnosti se u nás jednodenní dálniční známka koupit nedá. Dálniční známky jsou k dostání na 1 rok, 30 dní a 10 dní ve dvou cenových pásmech – standard a eko. Tarif eko je pro auta na CNG a biometan. Takže kdo se na dálnici vydává jen příležitostně, může využít známku desetidenní. Výhodnější koupě pro něj není. Tedy alespoň zatím.

Vypadá to, že se blýská na lepší časy. I pro nás, kdo se na vysokorychlostní komunikace vydáváme jen občas. Současný ministr dopravy za ODS, Martin Kupka, sdělil na CNN Prima News, že by jednodenní dálniční známky mohly být brzy k mání i v České republice. Bohužel nás zřejmě nemine ani celkové zdražení dálničních poplatků.

Jednodenní dálniční známka bude – a kdy?

Vznik jednodenní známky určitě uvítá spousta řidičů. Bývalý ministr dopravy za ANO, Karel Havlíček, tvrdí, že návrh podpoří. Očekává, že nový druh kuponu však budou využívat hlavně cizinci. Zavedení jednodenní dálniční známky si nicméně odhlasovaly i samotné členské státy na půdě Evropské unie.

Jedná se tedy nejen o přání ministra dopravy, ale i o evropskou směrnici. Což je pozitivní správa – už si při cestě na dovolenou přes Slovinsko nebo Rakousko nebudete muset kupovat kupony na delší časový úsek jako je týden nebo deset dní.

Kdy si budete moct jednodenní dálniční známku koupit u nás v České republice? Směrnice se má uvést do praxe k 25.3.2024. Nejzazším termín se potom stanovil až na březen roku 2030. Martin Krupka, ministr dopravy, se na Aktuálně.cz nechal slyšet, že na pultech bude nový kupon k dostání během roku 2026. Chtějí zavedení synchronizovat s ostatními zeměmi.

Ministerstvo dopravy ČR v současné době pracuje na zavedení směrnice do právního řádu, takže je vše stále ještě v plenkách. Jak to tak vypadá, jednodenní dálniční známku si ještě zhruba tři roky nekoupíte.

Jednodenní dálniční známka, kolik bude stát?

A co cena?

Toť otázka. Evropské předpisy stanovily, že by její cena neměla být vyšší než 9 % ceny ročního poplatku. Jenže jaká ta za pár let bude se zatím neví. Jak už jsme zmínili na začátku článku, ministerstvo plánuje zdražení dálničních poplatků. Důvod? Už se prý dlouho nezdražovalo. Větší poplatky mají přinést více peněz do budování infrastruktury. 

Dejme tomu, že by ke zdražení během následujících let přesto nedošlo. Pokud by tedy v době zavedení jednodenní dálniční známky roční kupon stál stejně jako dnes, tedy 1500 Kč, jednodenní jízda po dálnici by vás vyšla na maximálně 135 Kč.

To je ale dost nereálně. Ministr Kupka dokonce sdělil, že dojde k několika zdražením, ne jednom jednomu. Pravděpodobně tedy bude cena růst každý rok. Počínaje příštím rokem 2024. Takový je alespoň plán. Při ceně 2000 Kč za roční kupon by tedy denní známka vyšla na nějakých 180 Kč.

Kde koupit jednodenní dálniční známku

Předpokládáme, že jednodenní dálniční známku koupíte úplně stejným způsobem, jako ostatní kupony. Aby také ne – to by bylo dost kontraproduktivní. Tedy počítejte s tím, že ji seženete:

  • online na e-shopu edalnice.cz,
  • v samoobslužných kioscích,
  • na pobočkách České pošty
  • a na čerpacích stanicích EuroOil.

Nejčastější dotazy

Dá se v ČR koupit jednodenní dálniční známka?

V současné době ne. Nicméně se do budoucna plánuje zavést. Zhruba okolo roku 2026 by už měla být k mání.

Kolik stojí jednodenní dálniční známka?

Podle směrnice EU by jednodenní dálniční známka neměla stát víc jak 9 % z ceny ročního kuponu.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno