Domů » Pro řidiče » Jednodenní dálniční známka. Kdy bude k dostání?

Jednodenní dálniční známka. Kdy bude k dostání?

0

Chystáte se na výlet a hodila by se vám jednodenní dálniční známka? Máme pro vás dobrou zprávu – vláda už na ní pracuje. Za jak dlouho bude na pultech a kolik asi bude stát?

Jednodenní dálniční známka. Kdy bude k dostání?

Dá se v ČR koupit jednodenní dálniční známka?

V současnosti se u nás jednodenní dálniční známka koupit nedá. Dálniční známky jsou k dostání na 1 rok, 30 dní a 10 dní ve dvou cenových pásmech – standard a eko. Tarif eko je pro auta na CNG a biometan. Takže kdo se na dálnici vydává jen příležitostně, může využít známku desetidenní. Výhodnější koupě pro něj není. Tedy alespoň zatím.

Vypadá to, že se blýská na lepší časy. I pro nás, kdo se na vysokorychlostní komunikace vydáváme jen občas. Současný ministr dopravy za ODS, Martin Kupka, sdělil na CNN Prima News, že by jednodenní dálniční známky mohly být brzy k mání i v České republice. Bohužel nás zřejmě nemine ani celkové zdražení dálničních poplatků.

Jednodenní dálniční známka bude – a kdy?

Vznik jednodenní známky určitě uvítá spousta řidičů. Bývalý ministr dopravy za ANO, Karel Havlíček, tvrdí, že návrh podpoří. Očekává, že nový druh kuponu však budou využívat hlavně cizinci. Zavedení jednodenní dálniční známky si nicméně odhlasovaly i samotné členské státy na půdě Evropské unie.

Jedná se tedy nejen o přání ministra dopravy, ale i o evropskou směrnici. Což je pozitivní správa – už si při cestě na dovolenou přes Slovinsko nebo Rakousko nebudete muset kupovat kupony na delší časový úsek jako je týden nebo deset dní.

Kdy si budete moct jednodenní dálniční známku koupit u nás v České republice? Celé se to má uvést do praxe k 1. 3. 2024. To znamená, že hnedka od 1. března bude možné jednodenní dálniční známku zakoupit.

Jednodenní dálniční známka, kolik bude stát?

A co cena?

Evropské předpisy stanovily, že by její cena neměla být vyšší než 9 % ceny ročního poplatku. Aktuálně jsou ceny zveřejněny. Jednodenní dálniční známka vyjde pro osobní automobily na 200 Kč, pro vozidla na zemní plyn a biometan bude stát 100 Kč. A nově budou dálniční poplatky platit také pro vozidla hybridní s emisemi CO2 do 50 g/km. Pro tyto vozy bude jednodenní dálniční známka stát 50 Kč.

Kde koupit jednodenní dálniční známku

Předpokládáme, že jednodenní dálniční známku koupíte úplně stejným způsobem, jako ostatní kupony. Aby také ne – to by bylo dost kontraproduktivní. Tedy počítejte s tím, že ji seženete:

  • online na e-shopu edalnice.cz,
  • v samoobslužných kioscích,
  • na pobočkách České pošty
  • a na čerpacích stanicích EuroOil.

Nejčastější dotazy

Dá se v ČR koupit jednodenní dálniční známka?

V současné době ne. Nicméně, od 1. března 2024 bude jednodenní dálniční známka k dispozici.

Kolik stojí jednodenní dálniční známka?

Cena za jednodenní dálniční známku pro osobní vozidla do 3,5 tuny bude k dispozici za 200 Kč.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články