Domů » Vozidlo » Auta na CNG: Historie, budoucnost, výhody a nevýhody

Auta na CNG: Historie, budoucnost, výhody a nevýhody

0

Auta na CNG jsou dalším ze způsobů, jak odlehčit životnímu prostředí. Zjistěte, jak vlastně vozy na CNG fungují, jaké jsou jejich silné stránky a v čem naopak pokulhávají za konvenčními automobily. Povíme si i něco o jejich možné budoucnosti.

Auta na CNG: Historie, budoucnost, výhody a nevýhody

Co je to CNG

CNG je zkratka pro stlačený zemní plyn (z anglického compressed natural gas). Jedná se o další alternativu ke klasickým pohonným hmotám, která by měla být ekologičtější a ekonomicky výhodnější. Setkáte se ovšem i s motory, které využívají jak CNG, tak benzín nebo naftu.

Zemní plyn se kromě stlačené formy využívá i ve formě zkapalněné. V druhém případě se poté označuje zkratkou LNG. BioCNG zase odkazuje na stlačený biometan. Ten se mimochodem řadí mezi obnovitelné zdroje energie. Získává se například z čističek odpadních vod nebo při likvidaci odpadu ze zemědělství.

Historie CNG

Plyn se jako palivo v motoru použil již v roce 1872. Záhy se ale dostal do pozadí jiných kapalných pohonných hmot, a to benzínu a nafty. Dokonce i petrolej ho jeden čas předčil. K plynu se výrobci začali vracet až vlivem nedostatku zdrojů během první a druhé světové války.

Stlačený plyn (tehdy svítiplyn) jako takový se začal v automobilovém průmyslu využívat až ve 30. letech 20. století. Do České republiky tato inovace dorazila v roce 1936. Klasický zemní plyn přišel na řadu až téměř o 52 let později, kdy na naše silnice vyjelo první přestavěné auto.

Jak fungují auta na CNG

Jak auto na CNG funguje? Motor se pohání pomocí tepelné energie, která vznikne při vznícení stlačeného zemního plynu. Vedlejším produktem procesu je vodní pára a oxid uhličitý. Ovšem žádné pevné částice. Spalování je tedy čisté. Některé motory kombinují jak CNG, tak benzín nebo naftu. Ovšem pozor. Zcela bez konvenčních paliv to v některých případech nejde. Trocha jich je potřeba na studený start a také na testování kvality plynu po doplnění.

Výhody a nevýhody

Výhody CNG

Je ekologický. Při spalování plynu se netvoří žádné saze, ani pevné částice. Auta na CNG ve srovnání s benzínovými vypouští až o 25 % méně emisí oxidu uhličitého. Oxidů dusíku potom o 80% méně. CNG splňuje současné emisní limity a bude bez problémů splňovat i ty budoucí.

Nižší náklady na údržbu motoru. Motor pracuje lépe díky vysokému oktanovému číslu. Díky tomu se tolik neopotřebuje. A jelikož je zimní plyn čistý, nebude vám zanášet ani zapalovací svíčky.

Nízké provozní náklady. Plyn je zkrátka levnější než benzín nebo nafta. Jeho cena je navíc stabilnější. Průměrně byste za ježdění měli ušetřit až o 30 až 50%. Průměrná spotřeba je přitom nějakých 3 až 10 kg CNG na 100 km.

Tichý chod. Záleží samozřejmě na stáří motoru a tom, jak se o něj budete starat. Stále by měl být ale až o 10 až 15 dB tišší.

Nevýhody CNG

Vysoká pořizovací cena. Nový vůz na zemní plyn stojí o 15 až 20% víc než automobil na naftu nebo benzín.

Nedostupnost čerpacích stanic. V současnosti je jich veřejně přístupných 224. Aktuální informace o počtu plnících stanic najdete zde. Na lepší infrastruktuře se sice pracuje a další neustále vznikají, stále však jde o jasný nedostatek, ač to není tak katastrofální jako například u aut na vodík.

Nesmíte do některých podzemních garáží. Auta s pohonem CNG mají vjezd do spousty podzemních garáží (většinou staršího data) zapovězený, a to kvůli bezpečnosti v případě úniku zemního plynu z nádrže. Nové garáže se už naštěstí staví v souladu s legislativou tak, aby v nich vozy na CNG parkovat směly.

Dražší servis. Každé dva roky se musíte vydat na povinnou kontrolu, kde ověří těsnost systému. Jednou za 10 až 22 let (podle výrobce) je navíc potřeba absolvovat revizní tlakovou zkoušku. Plus samozřejmě běžný servis jako u každého vozidla.  

Pokud se rozhodnete o dodatečnou přestavbu motoru, počítejte s tím, že to nebude levné. U čtyřválcového motoru vás to vyjde okolo 60 000 Kč, což je dvakrát tolik, co přestavba na LPG. Dodatečná přestavba staršího vozu navíc mírně sníží jeho výkon (o 5 až 10 %).

Kdy se vám vyplatí auto na CNG

  • Najezdíte hodně kilometrů a počáteční investice se vám rychle vrátí.
  • Chcete jezdit ekologičtěji.
  • Pokud cena benzínu a nafty dramaticky neklesne.

Jestli je pro vás pořizovací cena velký problém, ale přesto vás tato alternativa láká, zapřemýšlejte nad ojetinou na CNG. Pokud by však šlo o netovární přestavbu, určitě chtějte nějaké dokumenty a bližší informace o tom, kdo motor přestavěl a zda má vůz v pořádku všechny servisní náležitosti a normy.

Jaké je využití a budoucnost CNG?

V Česku se s ním v současné době nejčastěji setkáte u městských autobusů. Dopravci mají výhodu v tom, že si vybudovali vlastní infrastrukturu čerpacích stanic. Ne vždy jsou bohužel přístupné i pro běžné smrtelníky. Osobních automobilů na CNG máme v ČR okolo 25 tisíc. Ministerstvo dopravy s CNG do budoucna počítá ve větší míře nejen u osobních a užitkových, ale i nákladních aut.

Co čeká CNG automobily na světové scéně? To teprve ukáže čas. V souladu se snižováním emisí se samozřejmě s CNG počítá. Nejspíš ale nastane to, že se většina výrobců rozhodne pro jednu konkrétní technologii a od ostatních upustí. Zejména kvůli vysokým nákladům na výzkum a dalším investicím.

Kromě aut na CNG jsou ve hře elektromobily, auta na vodík a další. Otázkou tedy je, která technologie se ukáže jako nejefektivnější, nejvýhodnější a zřejmě i nejzelenější. Trend u největších producentů však ukazuje směrem k elektromobilům a hybridním technologiím

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články