3 způsoby, jak zjistit, kolik mám bodů

0

Mezi svátky jste trochu hřešili a rádi byste zjistili, kolik vlastně máte na kontě trestných bodů? Jejich počet se dá ověřit online, na CzechPoint nebo na úřadu. Poradíme, který způsob je pro vás ten nejlepší.

3 způsoby, jak zjistit, kolik mám bodů

Od roku 2024 vstupuje v platnost nový zaktualizovaný bodový systém. Cílem tohoto přepracování bylo zjednodušit a zlepšit přehlednost. Závažné a nebezpečné přestupky budou postihovány přísněji, zatímco za menší prohřešky budou řidiči platit nižší pokuty než, tomu bylo v minulých letech.

Podle bodového systému řidičů můžete dostat až 12 trestných bodů. Potom následuje odebrání řidičského průkazu. Jestli jste za poslední dobu nasbírali více prohřešků, měli byste si ověřit, kolik bodů vám ještě zbývá do plného počtu. Rozhodně totiž neplatí, že za malou pokutu dostanete žádné nebo malé body. Mějte přehled – poradíme, jak na to.

Jak zjistit počet bodů zdarma

Všichni máme rádi, když jsou věci zadarmo. Bohužel, když něco chcete po úřadu, často za to musíte zaplatit. Tak to ale ale neplatí, když si zřídíte Identitu občana nebo datovou schránku a budete ji využívat ke komunikaci s úřady přístup přes Portál občana nebo přes Portál dopravy. Podívejte se na náš článek Portál dopravy: Rozsáhlé funkce a služby dopravní agendy pro občany kde najdete návod, jak zjistit všechny důležité informace.

Ano, je to dost matoucí a člověk se v tom už začíná ztrácet – všechny ty datové schránky, Eidentity, bankovní identity atd. Rozpadá se to do spousty názvů a služeb. V zásadě jde ale o to samé. Tedy o způsob, kterým v online světě prokážete, že jste to skutečně vy. No a na základě toho získáte přístup na portály úřadů a dalších institucí.

Jestli ještě nic z toho nemáte, stačí zajít do banky nebo na CzechPoint a některý z přístupu si zřídit. Je to zdarma a potom už budete mít svatý klid. Nebo si na úřadu udělejte eObčanku.

A jak zjistit počet bodů přes Portál občana? Přihlásíte se a zobrazíte si ve svém přehledu Kartu řidiče. Na ní se vám ukáže počet bodů. Kromě toho vám Portál občana sdělí i další užitečné informace o řidičském průkazu. Například kdy končí jeho platnost atd.

A to je celé – za zobrazení počtu bodů online nezaplatíte ani korunu a nebudete muset mluvit s jediným úředníkem.

kolik mám bodů

Jak zjistit počet bodů na CzechPoint

Pokud nemáte přístup přes Identitu občana či datovou schránku a nechcete si „komplikovat život“, stačí, když si připravíte doklad totožnosti (občanský průkaz nebo cestovní pas), peníze a vydáte se na nejbližší pobočku CzeczPoint. Tam si na přepážce zažádejte o Výpis bodového hodnocení řidiče.

Cena za tento úkon se odvíjí podle toho, kdo pobočku CzechPointu spravuje.

  • Například na České poště zaplatíte za první stranu výpisu 69 Kč, za další strany 40 Kč.
  • Samosprávný úřad je o něco dražší, za první stranu si účtuje 100 Kč a za každou další 50 Kč.
  • Hospodářská komora zase vystaví první stranu za 60 Kč, další strany potom za 50 Kč.

Kdybyste kvůli Výpisu bodového hodnocení řidiče na CzechPoint za sebe posílali někoho jiného, nezapomeňte mu k tomuto úkonu opatřit plnou moc.

Počet bodů obsahuje také Výpis z evidenční karty řidiče

Výpis z evidenční karty řidiče získáte tak, že podáte písemnou žádost na odboru dopravy správních agend příslušného městského úřadu obce s rozšířenou působnosti. K žádost musíte připojit také nějaký doklad totožnosti (třeba i řidičský průkaz). Úřad většinou vydá výpis na počkání, ovšem může na to mít až 30 dnů.

Otázkou je, jestli Výpis z evidenční karty řidiče skutečně potřebujete. Jedná se totiž o poměrně obsáhlý dokument, který kromě počtu bodů obsahuje informace o přestupcích (identifikace, rozhodnutí, datum nahlášení atd.), skupině řidičského oprávnění, které máte a další.

Pokud vám jde jen o počet bodů, doporučujeme raději první dvě možnosti. Jestli ale hodláte za nějakým účelem komunikovat třeba se soudem nebo s úřadem, Výpis z evidenční karty řidiče vám přijde vhod. O tom, zda ho potřebujete, nebo ne, vás bude informovat příslušný orgán/úřad. Za první stranu zaplatíte 15 Kč, za každou další 5 Kč. Většinou jsou to ve výsledku 2 až 3 strany v závislosti na počtu přestupků.    

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články