Domů » Pro řidiče » Portál dopravy: Rozsáhlé funkce a služby dopravní agendy pro občany

Portál dopravy: Rozsáhlé funkce a služby dopravní agendy pro občany

V roce 2022 Ministerstvo dopravy spustilo web s názvem Portál dopravy. Jedná se o pokračování rozsáhlé digitalizace systémů a agend, které jsou v České republice aktuálně velmi rozšířené. Na tomto portálu získáte informace o vašem řidičském průkazu, stavu bodového konta nebo informace o vozidlech, které jste vlastnili nebo aktuálně vlastníte. V našem článku vás tímto webem podrobně provedeme a ukážeme vám všechny služby a funkce, které jsou pro vás jako občana užitečné.

Portál dopravy: Rozsáhlé funkce a služby dopravní agendy pro občany

Co to je Portál dopravy a jak funguje?

Ministerstvo dopravy uvedlo do provozu Portál dopravy. Výhodou je to, že je tento portál napojený na registr řidičů a silničních vozidel. Proto, portál umožňuje občanům elektronickou komunikaci s úřady v oblasti dopravy a dopravní agendy. Na tomto portálu je také možné podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat informace o řidičském průkazu, stáhnout výpis z bodového konta, zobrazovat informace o vozidlech a využívat elektronické služby týkající se také kategorie plavidel a letectví. V poslední části také portál nabízí další užitečné odkazy týkající se například ověření taxislužeb, portál s jízdenkami, portál s elektronickým mýtným v ČR nebo vstup do Portálu občana. 

Portál dopravy - homepage
Portál dopravy – homepage

Jak se do portálu dopravy bezpečně přihlásit?

Abyste mohli v Portálu dopravy získávat a zobrazovat všechny možné informace, musíte se bezpečně přihlásit. Můžete si vybrat z mnoha způsobů přihlášení. Pro přihlášení je nutné mít tzv. Identitu občana, což je zabezpečený účet, který umožňuje vstup do většiny systémů, který spravuje stát. 

Existuje několik možností, jak tuto Identitu občana získat a využívat. A proto se můžete přihlásit několika různými způsoby jako jsou: Mobilní klíč eGovernment, eObčanka, NIA ID, IIG, I.CA, MojeID a bankovní identita. 

Mezi nejčastěji využívané způsoby patří bankovní identita, kterou má většina z nás a přihlášení je snadné pomocí vašeho internetového bankovnictví.

Portál dopravy - způsoby přihlášení
Portál dopravy – způsoby přihlášení

Jaké služby a funkce poskytuje Portál dopravy?

V portálu dopravy můžete snadno zjistit mnoho informací a funkcí a také podání žádostí. V budoucnosti se také očekává rozšíření dalších užitečných funkcí a služeb pro občany v oblasti dopravy.

Aktuálně je Portál dopravy rozdělen do 4 hlavních kategorií: Řidič, Vozidla, Plavba a Letectví

Kategorie: Řidič

Pokud se přesunete do sekce „Řidič“, budete mít možnost využít několik nápomocných funkcí. V první řadě najdete kompletní informace o vašem řidičském průkazu, jako jsou číslo ŘP, platnost a také skupiny vozidel, pro které oprávnění je platné. Další možností je elektronické podání žádosti o vydání řidičského oprávnění. Ať už je to z důvodu výměny ŘP, ztráty řidičského průkazu nebo je v ŘP potřeba změna osobních údajů. Pro podání žádosti o řidičský průkaz je nutné mít propojený Portál dopravy s datovou schránkou.

Portál dopravy také nabízí aktuální stav bodového konta, případné přestupky nebo historie zákazu řízení vozidel. Dále máte možnost stáhnout si výpis z karty řidiče nebo získat bližší informace o profesní způsobilosti. 

Jaké všechny služby můžete vyřídit v sekci Řidič?

 • Možnost e-podání žádosti o řidičský průkaz.
 • Údaje o profesní způsobilosti.
 • Výpis z evidenční karty řidiče.
 • Výpis z bodového konta.
 • Kompletní údaje o přestupcích.
 • Údaje o zákazu řízení vozidel.
 • Přehled podaných žádostí. 
Portál dopravy - kategorie Řidič
Portál dopravy – kategorie Řidič

Kategorie: Vozidla

V sekci s názvem Vozidla najdete údaje o všech vozidlech, které jste vlastnili nebo vlastníte. U konkrétních vozidlech najdete technické údaje a čísla dokladů, které byly k vozidlu vystaveny. Dále můžete využít funkci pro předvyplnění žádosti o provedení změny v registru vozidel. Žádost prozatím musíte vytisknout a osobně donést na příslušný registr silničních vozidel. Na možnosti podávat žádost online si musíte ještě nějakou dobu počkat. Další možností je zobrazení seznamu technických prohlídek od zaregistrování vozidla.

Mimo to v této sekce najdete odkazy na web Datová kostka, odkaz na online nákup dálniční známky nebo službu stav tachometru. 

Jaké všechny služby můžete vyřídit v sekci Vozidla?

 • Registr silničních vozidel (veškeré informace o vozidlech vámi vlastněných nebo provozovaných, možnost předvyplnění žádosti o zápis silničních vozidel do registru).
Portál dopravy - registr vozidel
Portál dopravy – registr vozidel
Portál dopravy - žádost
Portál dopravy – žádost
Portál dopravy - kategorie Vozidla
Portál dopravy – kategorie Vozidla

Kategorie: Plavba

Kategorie Plavba je vhodná pro ty, co chtějí požádat o vydání náhradního dokladu, z důvodu ztráty, odcizení, zničení nebo při změně údajů. Dále se můžete přihlásit na zkoušku nebo zažádat o vydání nového průkazu Vůdce malého a rekreačního plavidla

Jaké všechny služby můžete vyřídit v sekci Plavba?

 • Vydání náhradního dokladu při ztrátě, odcizení, zničení nebo změně údajů.
 • Přihlášení na zkoušku a vydání nového (rozšíření stávajícího) průkazu Vůdce malého a rekreačního plavidla.
 • Údaje o plavidlech a údaje z registru.
 • Prodloužení platnosti lodního osvědčení pro malé a rekreační plavidlo.
 • Zapsání plavidla do rejstříku malých plavidel a vystavení lodního osvědčení malého a rekreačního plavidla.
 • Zapisování změn údajů zaznamenaných v osvědčení plavidla.
Portál dopravy - kategorie Plavba
Portál dopravy – kategorie Plavba

Kategorie: Letectví

V kategorii Letectví najdete vaše průkazy způsobilostí a jiná další osvědčení. Dále si můžete zažádat o ověření spolehlivosti, žádost o kompenzaci z důvodu zpoždění nebo zrušení letu nebo odepření nástupu na palubu. Mimo to je možné nahlížet do leteckého rejstříku, získávat informace ÚCL a pilotní a technické průkazy sportovních létajících zařízení. 

Jaké všechny služby můžete vyřídit v sekci Letectví?

 • Registrace provozovatelé a pilotů bezpilotních systémů a žádost z ověření způsobilosti. 
 • Žádost a rezervace termínu zkoušky.
 • Žádosti o kompenzaci z důvodu zpoždění letu, odepření nástupu na palubu. 
 • Nahlížení do leteckého rejstříku pro piloty.
 • Různé formuláře užitečné v oblasti letectví.
 • Vydání pilotních a technických průkazů.
 • Údaje o držených průkazech.
 • Údaje o letadlech.
Portál dopravy - kategorie Letectví
Portál dopravy – kategorie Letectví

Další užitečné odkazy

Ve spodní části domovské stránky Portálu dopravy naleznete 4 užitečné odkazy.

Portál dopravy - užitečné odkazy
Portál dopravy – užitečné odkazy

Nejčastější otázky a odpovědi

Co to je Portál dopravy a jak funguje?

Tento portál napojený na registr řidičů a silničních vozidel. Proto, portál umožňuje občanům elektronickou komunikaci s úřady v oblasti dopravy a dopravní agendy. Na tomto portálu je také možné podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat informace o řidičském průkazu, stáhnout výpis z bodového konta, zobrazovat informace o vozidlech.

Jak se do portálu dopravy bezpečně přihlásit?

Abyste mohli v Portálu dopravy získávat a zobrazovat všechny možné informace, musíte se bezpečně přihlásit. Pro přihlášení je nutné mít tzv. Identitu občana. Existuje několik způsobů, jak se přihlásit: Mobilní klíč eGovernment, eObčanka, NIA ID, IIG, I.CA, MojeID a bankovní identita.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Dopravní předpisy a pravidla ve Velké Británii

Dopravní předpisy a pravidla ve Velké Británii

0
Řízení ve Velké Británii může být pěkná výzva, a nejen kvůli tomu, že se zde jezdí vlevo. Ve velkých městech na vás čekají nejen...