Kontrolka airbagu: Co znamená, když svítí?

0
746
svítí kontrolka airbagu

Rozsvítila se vám kontrolka airbagu? Zkuste přijít na kloub tomu, proč. S některými závadami si poradíte sami. S nefunkčním airbagem se na cesty rozhodně nevydávejte! Tento bezpečnostní prvek vám může zachránit život.

Kontrolky v autě, které se chovají jinak než obvykle (například nezhasnou, blikají, svítí červeně atd.) nám dávají najevo, že je s autem něco v nepořádku. Co dělat, když svítí kontrolka airbagu? Dá se závada vyřešit svépomocí?

kontrolka airbagu

Svítí kontrolka airbagu, co s tím?

Jestli se vám rozsvítila červená kontrolka v airbagu, počítač vám dává najevo, že je něco špatně s bezpečnostními prvky vozidla.

  • Nejčastěji se tak signalizuje přerušení obvodu. Na vině bývá poškození kabelů pod sedadly, a to hlavně v zimním období, kdy se v těchto místech hromadí vlhko.

Co s tím? Odborníci radí, abyste zkusili očistit kontakty sprejem. Jestli ani to nepomůže, vydejte se do servisu. Kabely mohou být ve špatném stavu nejen kvůli vlhku, ale jednoduše i z důvodu staří.

  • U starších aut se kontrolka často rozsvítí tehdy, když se pohne se sedačkou. Nachází se pod ní konektor, který může vypadnout. Stačí ho vrátit na původní místo a je to, kontrolka zhasne. Podívejte se, jak používat sedačky.
  • Problém může být i s kontaktem ve dveřích nebo sloupku řízení.
  • Další častou příčinou, proč svítí kontrolka airbagu, je porucha senzoru nárazu. Dochází k ní vlivem koroze nebo mechanickým poškozením. Tuto záležitost si sami neopravíte. Rozhodně ji nezanedbávejte, když jsou nefunkční senzory, airbag vám při nárazu nijak nepomůže.

Jakmile vám technik závadu odstraní, kontrolka by měla zhasnout. Jestli se tak nestane, je potřeba, aby chybovou hlášku smazal z řídící jednotky. Čas od času k tomu dochází. Rozhodně byste ale neměli chybovou hlášku mazat bez toho, abyste nejprve v servisu odstranili příčinu. Airbag je důležitý pasivní bezpečnostní prvek.

Pozor na ojetá auta s rozsvícenou kontrolkou airbagu

Jestli se chystáte na nákup ojetého auta, dávejte si na rozsvícené kontrolky airbagu pozor. Mohlo by totiž znamenat, že je auto bourané. Podívejte se na našeho Průvodce nákupem ojetého vozu pro laika a nenechte se napálit.

Kontrolka airbagu a STK

Co dělat, když svítí kontrolka airbagu a máte před sebou návštěvu STK? Nejprve doporučujeme navštívit servis a dát to do pořádku. Jestli během kontroly objeví svíticí kontrolku, neprojdete.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno