Domů » Vozidlo » Údržba a Servis » Kontrolky v autě – Velký přehled všech kontrolek » Kontrolka airbagu: Co znamená, když svítí?

Kontrolka airbagu: Co znamená, když svítí?

0

Rozsvítila se vám kontrolka airbagu? Zkuste přijít na kloub tomu, proč. S některými závadami si poradíte sami. S nefunkčním airbagem se na cesty rozhodně nevydávejte! Tento bezpečnostní prvek vám může společně s bezpečnostními pásy zachránit život.

Kontrolka airbagu: Co znamená, když svítí?

Kontrolky v autě, které se chovají jinak než obvykle (například nezhasnou, blikají, svítí červeně atd.) nám dávají najevo, že je s autem něco v nepořádku. Co dělat, když svítí kontrolka airbagu? Dá se tato závada vyřešit svépomocí?

Kontrolka Airbagu by měla vždy po nastartování vozidla sama automaticky zhasnout. Její rozsvícení značí závadu, kterou je třeba vyřešit, co nejdříve, především z důvodu vaší bezpečnosti!

Svítí kontrolka airbagu, co s tím?

Jestli se vám rozsvítila červená kontrolka v airbagu, počítač vám dává najevo, že je něco špatně s bezpečnostními prvky vozidla.

  • Nejčastěji se tak signalizuje přerušení obvodu. Na vině bývá poškození kabelů pod sedadly, a to hlavně v zimním období, kdy se v těchto místech hromadí vlhko.

Co s tím? Odborníci radí, abyste zkusili očistit kontakty sprejem. Jestli ani to nepomůže, vydejte se do servisu. Kabely mohou být ve špatném stavu nejen kvůli vlhku, ale jednoduše i z důvodu staří.

  • U starších aut se kontrolka často rozsvítí tehdy, když se pohne se sedačkou. Nachází se pod ní konektor, který může snadno vypadnout. Stačí ho vrátit na původní místo a je to, kontrolka zhasne. Podívejte se, jak používat sedačky.
  • Problém může být i s kontaktem ve dveřích nebo sloupku řízení.
  • Další častou příčinou, proč svítí kontrolka airbagu, je porucha senzoru nárazu. Dochází k ní vlivem koroze nebo mechanickým poškozením. Tuto záležitost si sami neopravíte. Rozhodně ji nezanedbávejte, když jsou nefunkční senzory, airbag vám při nárazu nijak nepomůže.
  • Svítící kontrolka také může značit to, že jeden z airbagů chybí (například po dopravní nehodě, vystřelený airbag nebyl vyměněn za nový).
  • Někdy může dojít také k chybě při nesprávné výměně baterie.

Skutečnou příčinu je možné zjistit pomocí diagnostického zařízení.

Jakmile vám technik závadu odstraní, kontrolka by měla zhasnout. Jestli se tak nestane, je potřeba, aby chybovou hlášku smazal z řídící jednotky. Čas od času k tomu dochází. Rozhodně byste ale neměli chybovou hlášku mazat bez toho, abyste nejprve v servisu odstranili příčinu. Airbag je důležitý pasivní bezpečnostní prvek!

svítí kontrolka airbagu

Kontrolka airbagu nesvítí, proč?

Může také nastat opačný problém, a to, pokud se kontrola airbagu vůbec nerozsvítí. Může to signalizovat, že někdo tuto bezpečností funkci záměrně vypnul.

Kontrolka deaktivovaný airbag indikuje, že airbag na místě spolujezdce je deaktivován. Deaktivovat airbag pomocí spínače je nezbytné v případě, že na místo spolujezdce umisťujeme dětskou sedačku.

Pozor na ojetá auta s rozsvícenou kontrolkou airbagu

Jestli se chystáte na nákup ojetého auta, dávejte si na rozsvícené kontrolky airbagu pozor. Mohlo by totiž znamenat, že je auto bourané a jeden z airbagů chybí (například po dopravní nehodě, vystřelený airbag nebyl vyměněn za nový). Podívejte se na našeho Průvodce nákupem ojetého vozu pro laika a nenechte se napálit.

Kontrolka airbagu a STK

Co dělat, když svítí kontrolka airbagu a máte před sebou návštěvu STK? Nejprve doporučujeme navštívit servis a dát to do pořádku. Jestli během kontroly objeví svíticí kontrolku, neprojdete na STK a budete stejně muset zařídit opravu v servise.

Nejčastější otázky a odpovědi

Proč svítí kontrolka airbagu?

Pokud neustále svítí kontrolka značí to některý z problémů. Nejčastější problém je přerušení obvodu. Na vině bývá poškození kabelů pod sedadly, a to hlavně v zimním období, kdy se v těchto místech hromadí vlhko. Dále může být problém s kontaktem ve dveřích nebo sloupku řízení. U starších aut se kontrolka často rozsvítí tehdy, když se pohne se sedačkou. Konektor vypadne a přestane správně fungovat. Další možností je také to, že chybí jeden z airbagů.

Proč svítí kontrolka airbagu v ojetém voze?

Důvodů je mnoho, které lze jednoduché opravit, najdete je v našem článku. Další možností je také to, že bylo prodávané auto bourané a jeden z airbagů zkrátka chybí a nebyl doposud nahrazen za nový.

Proč kontrolka airbagů nesvítí?

Může to signalizovat, že někdo tuto bezpečností funkci vypnul záměrně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články