Domů » Pro řidiče » Krátkodobé povinné ručení. Jak na něm neprodělat?

Krátkodobé povinné ručení. Jak na něm neprodělat?

0

Na silnice se vydáváte jen občas a celoroční povinné ručení se vám nevyplatí? Tak to jste na správném místě – krátkodobé povinné ručení je to, co hledáte. Poradíme, na jaké společnosti se obrátit a jak na pojištění ušetřit. Seznámíme vás s podmínkami krátkodobého povinného ručení, jeho výhodami a nevýhodami.

Krátkodobé povinné ručení. Jak na něm neprodělat?

Co je krátkodobé povinné ručení

Oproti běžnému povinnému ručení se liší v tom, že se uzavírá na dobu kratší než jeden rok. Dá se sjednat na týden, dva týdny, na 15 dnů, na měsíc, čtvrtletí atp. Záleží na konkrétní pojišťovně a finančním produktu. Jakmile lhůta uplyne, pojištění je automaticky ukončené. Není nutné zasílat výpověď. Když skončí, odevzdáte značky do depozitu. Krátkodobé povinné ručení lze po domluvě prodloužit.

Mimo povinné ručení pojišťovny nabízí také sezónní povinné ručení. To se sjednává na dobu neurčitou (nejčastěji ho řidiči čerpají po dobu 3 až 10 měsíců). Jakmile uplyne stanovená lhůta a vy smlouvu nevypovíte, automaticky se vám prodlouží. Výhodou je, že nemusíte ukládat značky do depozitu. Ne všude ale sezónní pojištění nabízí pro všechna motorová vozidla. Někde bývá k dispozici jenom pro motorky.

Kdy se vyplatí? A proč ho uzavírat?

  • Jste sezónní řidič (např. motorkář, který jezdí jenom v létě)
  • Vůz potřebujete přemístit (např. za účelem prodeje)

Představte si situaci, kdy prodáváte auto a chcete ho pojistit jen na pár týdnů. Pojišťovna by vám sice v případě prodeje vrátila peníze za „nevyužitou dobu“ u běžného, ročního pojištění. Ale je to papírování navíc. A také by to nebylo hned, museli byste čekat.

To samé platí, i když auto kupujete a chcete si běžné pojištění sjednat až později, v klidu. Krátkodobé povinné ručení vám postačí na převoz nového či ojetého auta pěkně k vám domů a vyřízení všech formalit okolo.

Anebo jezdíte s motorkou jen, když je venku přes 25 stupňů a sluníčko. Proč platit i za zimu, kdy váš miláček odpočívá v garáži? Takhle byste vyhodili tisíce korun ročně. A vlastně za nic. Jděte na to chytře a své peníze si můžete nechat. V tomto případě vás bude asi nejvíc zajímat povinné ručení na měsíc.

Možná jste se to rozhodli risknout. Pár jízd bez pojištění. Co se může stát? Ale vyjíždět na silnice bez povinného ručení se rozhodně nevyplácí. Hrozí vám pokuta za nepojištěné vozidlo od ČKP (ta se může vyšplhat až na 40 000 Kč) a další nepříjemnosti.

Krátkodobé povinné ručení je tu přesně pro všechny tyhle situace.

Kde sjednat krátkodobé povinné ručení

Tak jako běžné povinné ručení, i to krátkodobé sjednáte u téměř jakékoliv pojišťovny. Jak jsme zmínili v úvodu, finanční produkty se můžou společnost od společnosti trochu lišit. Stejně tak finální cena. Doporučujeme použít srovnávač povinného ručení. Díky němu uvidíte všechny nabídky pěkně vedle sebe a snadněji se rozhodnete.

Dobám, kdy jste museli osobně na pobočky, už dávno odzvonilo. Krátkodobé povinné určení sjednáte během chvilky pěkně z pohodlí domova. Stačí objednat, zaplatit a je to. Zelená karta vám přijde během chvilky na e-mail. Dnes už i zelenou kartu postačí vlastnit v elektronické podobě.

Kolik stojí krátkodobé povinné ručení?

Pojišťovny musí nějak vydělat. A tak počítejte s tím, že vás v přepočtu na dny obvykle vyjde trochu dráž, než když si na dny rozpočítáte klasické roční povinné ručení. I přesto se stále vyplatí.

Do finální ceny se opět promítají faktory jako druh vozidla a objem motoru, věk majitele, délka bezeškodného průběhu a další. Doporučujeme sjednat online, ideálně pomocí srovnávače. Většina pojišťoven totiž při jednání online nabídne různé bonusy a slevy.

Na co si dát pozor?

  • Cena oproti standardnímu pojištění ­– krátkodobé pojištění na 10 měsíců vám moc peněz neušetří. Nebylo by lepší rovnou uzavřít roční?
  • Spolehněte se na prověřené pojišťovny s dobrým jménem. Čtěte recenze.
  • Ověřte si limit pojistného plnění. Nehodilo by se vám i nějaké připojištění?
  • Zkontrolujte rozsah asistenčních služeb. Jestli se chystáte do zahraničí, postarají se o vás v případě potíží? Další užitečné tipy najdete v článku Autem do ciziny.

Nejčastější dotazy

Co je krátkodobé povinné ručení?

Krátkodobé povinné ručení se liší od běžného povinného ručení v tom, že se uzavírá na dobu kratší než jeden rok. Lze sjednat na týden, dva týdny, na 15 dnů, na měsíc, čtvrtletí atp. Po uplynutí lhůty se pojištění automaticky ukončí.

Jaké jsou výhody krátkodobého povinného ručení?

Výhodou krátkodobého povinného ručení je, že se neplatí pojištění po celý rok a sjednává se pouze na konkrétní období, kdy je vozidlo skutečně využíváno. To může být výhodné pro sezónní řidiče, např. motorkáře, nebo pro ty, kteří chtějí přemístit vozidlo za účelem prodeje.

Kdy se vyplatí sjednat krátkodobé povinné ručení?

Krátkodobé povinné ručení se vyplatí sjednat v případě, že je vozidlo využíváno pouze v určitém období, např. sezónně, nebo pokud je potřeba vozidlo přemístit za účelem prodeje. V tomto případě je zbytečné platit pojištění celý rok.

Co je krátkodobé havarijní pojištění?

Kromě krátkodobého povinného ručení existuje také krátkodobé havarijní pojištění, které je ideální pro případ, že se vyráží na dovolenou. Havarijní pojištění kryje škody na vozidle způsobené nehodou, krádeží, vandalismem apod.

Jaké jsou důsledky jízdy bez povinného ručení?

Jízda bez povinného ručení se trestá. Může vést k vysokým pokutám a dalším nepříjemnostem. Pokuta za nepojištěné vozidlo se může vyšplhat až na 40 000 Kč.  

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...