Domů » Pro řidiče » Pojištění a služby » Autem do ciziny – jak je to s pojištěním?

Autem do ciziny – jak je to s pojištěním?

0

Cestování autem do Chorvatska se stalo pro řadu českých turistů neodmyslitelnou součástí jejich letní dovolené. Ať už vyrážíte do této země, nebo plánujete s vaším automobilem zamířit do zcela jiné destinace, určitě vás bude zajímat, jak je to s pojištěním automobilu.

Autem do ciziny – jak je to s pojištěním?

Povinné ručení 

Povinné ručení, je zákonným pojištěním vozidla, označováno také jako pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla. Je to pojištění, které poskytuje krytí řidičům v případech, kdy svým vozidlem způsobí škodu, a to buď na majetku nebo zdraví někomu jinému. 

Povinné ručení je povinné zákonem pro každé motorové vozidlo. Povinné ručení je vyžadováno jak v České republice, tak i v zahraničí. Důležité jsou také limity pojistného plnění, protože pojištění pokrývá škodu až do určeného sjednaného limitu.

Povinné ručení v zahraničí

Pokud máte sjednané povinné ručení v České republice, jeho platnost se vztahuje i na další země. Tzn. u většiny pojišťoven budete pojištěni při cestách po zemích Evropské unie

Je nutné věnovat před cestami do zahraničí pozornost svému povinnému ručení a také možnému připojištění, které obsahuje rozsah asistenčních služeb.

Na území EHP (Evropského hospodářského prostoru) platí sjednané povinné ručení vždy. Povinné ručení je platné v těchto zemích:

  • Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Irsko, Island, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovenská republika, Slovinsko, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko.

Ministerstvo financí uvádí další státy, ve kterých je povinné ručení také platné:

  • Albánie, Andorra, Bosna a Hercegovina, Bývalá svazová republika Makedonie, Černá Hora, Monako, San Marino, Srbská republika, Turecko, Ukrajina, Vatikán.

Česká kancelář pojistitelů na svém seznamu uvádí dalších 7 států, se kterými uzavřela dohodu:

  • Ázerbájdžán, Bělorusko, Írán, Moldavsko, Maroko, Rusko a Tunisko.

V případě těchto 7 států, se kterými Česká kancelář pojistitelů (ČKP) uzavřela dohodu, není automaticky zaručeno, že každé povinné ručení obsahuje krytí i pro tyto státy. Jednotlivé pojišťovny mají pravomoc rozhodnout se, zda jejich povinné ručení bude platné také v těchto zemích, nebo nikoli. 

Zelená karta

Zelená karta je jakýmsi potvrzením o tom, že máte aktuálně platné a uhrazené povinné ručení pro vaše vozidlo v České republice. Platná zelená karta vám v případě nehody v zahraničí může velmi usnadnit vyřízení žádosti o zaplacení odškodného. 

Nejste si jisti, do jakých zemí jste krytí v rámci vašeho povinného ručení? Výpis zemí, které jsou zahrnuty ve vašem povinném ručení, naleznete na vaší zelené kartě. Naopak pokud některé země jsou přeškrtnuté, pojištění v této zemi platit nebude. 

V tabulce najdete informace, jak se k problematice pojišťování automobilů v cizině staví různé pojišťovny.

PojišťovnaÚzemní rozsahVýluky
UniqaEvropa + TureckoBělorusko, Moldavsko, Ruská federace a Ukrajina
DirectEvropa + TureckoBělorusko, Ukrajina, Moldavsko, Rusko
ČPPEvropa + TureckoRusko, Grónsko, Island, Faerské ostrovy, Špicberky, Kanárské ostrovy a Madeira
Slavia pojišťovnaEvropa + TureckoBělorusko, Čečensko, Moldavsko, Ruská federace a Ukrajina
AllianzEvropa + TureckoBělorusko, Ukrajina, Moldavsko, Ruská federace.

Pokud plánujete cestu do některého ze států, spadajícího do výluk, je potřeba si před cestou uzavřít hraniční pojištění

Hraniční pojištění

Pokud se chystáte cestovat autem do oblastí, kde vaše povinné ručení nemá platnost, je nutné zajistit tzv. hraniční pojištění. To se uzavírá přímo u České kanceláře pojistitelů. Pokud byste na toto autopojištění před odjezdem zapomněli, můžete jej sjednat přímo na hraničním přechodu.

Toto pojištění je platné pouze po určitý počet dní a pokrývá pouze území tohoto konkrétního státu. Pro každou zemi, kde vaše povinné ručení neplatí, můžete tedy uzavřít hraniční pojištění přímo na dané hranici.

Povinné ručení se nemusí vztahovat na půjčená vozidla

Povinné ručení vám nepomůže, pokud se v cizině rozhodnete půjčit si automobil z půjčovny. Takový případ se většinou řeší tak, že autopůjčovna má na tento automobil uzavřené povinné ručení a havarijní pojištění.

Některé autopůjčovny však mohou v případě autonehody vyžadovat spoluúčast, tzn. pokud řidič nabourá, můžou po něm požadovat zaplacení maximální částky, která se většinou pohybuje mezi 500 a 2 000 EUR, avšak konečná výše se liší případ od případu. Jak na toto riziko vyzrát? Pojišťovny Axa a Direct umožňují pojištění spoluúčasti na škodě.

Asistenční služby neboli užitečná připojištění

Přestože škody, které byste na silničním provozu způsobili třetí osobě, jsou kryty z vašeho povinného ručení, na trhu existuje spousta připojištění, která mohou být pro vaši cestu užitečná. Většinou se jedná o asistenční služby, které řidiči pomohou nejen při autonehodě, ale i při běžné poruše automobilu či jiných potížích z vozidlem.

Nicméně rozsah těchto služeb závisí na konkrétních podmínkách vaší pojistné smlouvy a stanovených limitech. V případě, že vaše vozidlo není schopné pokračovat v jízdě a není možné ho na místě opravit, může asistenční služba zajistit odtah auta, přepravu na požadované místo, poskytnout vám náhradní auto, hradit náklady na ubytování v hotelu nebo vám poskytnout finanční podporu. Je třeba poznamenat, že za tyto nadstandardní služby je obvykle nutné platit dodatečně.

Pozor: Nejlevnější pojistky obvykle poskytují pouze základní pojistnou ochranu, a mohou se limity v případě repatriace vozidla ukázat jako nedostatečné. Vše, co přesahuje stanovený limit, musí pojištěný uhradit z vlastních prostředků.

Připojištění asistenčních služeb v cizině může řidiči pomoci v situaci, když mu „klekne“ vozidlo na cestě. Tento typ pojištění v sobě mívá obecně zahrnuto:

  • Pomoc v případě nehody, rozbitého auta nebo krádeže vozidla.
  • Pomoc na telefonu 24 hodin denně.
  • Přivolání automechanika, který vůz na místě opraví, případně převoz do nejbližšího autoservisu.
  • Zajištění ubytování pro řidiče i jeho spolucestovatele.
  • Pomoc na telefonu v cizím jazyce při komunikaci s policií nebo autoservisem.
Povinné ručení v zahraničí

Škody, způsobené mimo silniční provoz

Povinné ručení kryje případy, kdy vaším vozem nabouráte někoho dalšího. Nevztahuje se na situace, kdy způsobíte třetí osobě škodu mimo silniční provoz.

Zákonné pojištění je platné jen při provozu na běžných komunikacích. Škoda způsobená například na polní cestě nebo ve dvoře firmy se nevztahuje na pojištění, a proto je nutné úhradu vymáhat přímo z viníka.

Pojištění odpovědnosti

Pojištění odpovědnosti kryje širokou škálu škod, které cestovatel způsobí na majetku či zdraví třetí osoby. Pokrývá například škodu na hotelovém vybavení, majetku třetí osoby, srážky lyžařů na sjezdovkách a srážky cyklistů na cyklostezkách a rovněž další zdravotní újmu. Ta obvykle vychází nejdráž. Pokud například turista skočí do bazénu, nevšimne si, že je pod hladinou plavec a tímto mu nenávratně poškodí páteř, poškozený se bude dožadovat proplacení nákladů na léčbu, odškodného za zhoršené společenské uplatnění a ušlý zisk. Výše škody se ve výsledku může šplhat do řádu milionů Kč.

Na kolik cestovní pojištění s pojištěním odpovědnosti vyjde? Využili jsme online kalkulačku portálu Porovnej24.cz ke zjištění, v jaké výši se pohybují ceny pojistek a kolik peněz může cestovatel ve výsledku ušetřit.

Nejdražší cestovní pojištěníNejlevnější cestovní pojištěníMožná úspora
4 členná rodina, 7 denní pobyt v Řecku, cestovní pojištění s léčebnými výlohami 7 mil. Kč, pojištění odpovědnosti1 600 Kč800 Kč800 Kč

Krátkodobé pojištění vozidla pro zahraniční cesty

Krátkodobé povinné ručení umožňuje uzavření pojistky na dobu kratší než tradiční roční období. Tato forma pojištění je populární zejména mezi motorkáři, kteří si sjednávají sezónní povinné ručení od jara do podzimu, kdy aktivně využívají svá motocykly. Taktéž je výhodné pro krátké dovolené a cesty do zahraničí během prázdnin.

TIP: Plánujete zažít svůj roadtrip do vaší vysněné země? Podívejte se na náš článek: Jak si užít svůj roadtrip: Kompletní průvodce přípravou pro nezapomenutelný zážitek.

Nejčastější otázky a odpovědi

Vztahuje se platnost sjednaného povinného ručení i v dalších zemích?

Ano, platnost se vztahuje i na další země. Tzn., že u většiny pojišťoven budete pojištěni při cestách po zemích Evropské unie. Ovšem při definování územního rozsahu se můžou pojistné podmínky různých pojišťoven mírně lišit. Ověřte si aktuální informace.

Kde najdu výpis zemí, které jsou zahrnuté v povinném ručení?

Výpis zemí, které jsou zahrnuty ve vašem povinném ručení, naleznete na vaší zelené kartě. Naopak pokud některé země jsou přeškrtnuté, pojištění v této zemi platit nebude. 

Co je to hraniční pojištění?

Pokud se chystáte cestovat autem do oblastí, kde vaše povinné ručení nemá platnost, je nutné zajistit tzv. hraniční pojištění. To se uzavírá přímo u České kanceláře pojistitelů. Pokud byste na toto autopojištění před odjezdem zapomněli, můžete jej sjednat přímo na hraničním přechodu. oto pojištění je platné pouze po určitý počet dní a pokrývá pouze území tohoto konkrétního státu. Pro každou zemi, kde vaše povinné ručení neplatí, můžete tedy uzavřít hraniční pojištění přímo na dané hranici.

Proč si vybrat k povinnému ručení i asistenční služby?

Přestože škody, které byste na silničním provozu způsobili třetí osobě, jsou kryty z vašeho povinného ručení, na trhu existuje spousta připojištění, která mohou být pro vaši cestu užitečná.  případě, že vaše vozidlo není schopné pokračovat v jízdě a není možné ho na místě opravit, může asistenční služba zajistit odtah auta, přepravu na požadované místo, poskytnout vám náhradní auto, hradit náklady na ubytování v hotelu nebo vám poskytnout finanční podporu. Je třeba poznamenat, že za tyto nadstandardní služby je obvykle nutné platit dodatečně.

Zdroj: Porovnej24.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...