Domů » Pro řidiče » Autem do ciziny – jak je to s pojištěním?

Autem do ciziny – jak je to s pojištěním?

0
Autem do ciziny – jak je to s pojištěním?

Cestování autem do Chorvatska se stalo pro řadu českých turistů neodmyslitelnou součástí jejich letní dovolené. Ať už vyrážíte do této země, nebo plánujete s vaším automobilem zamířit do zcela jiné destinace, určitě vás bude zajímat, jak je to s pojištěním automobilu.

Pokud máte sjednané povinné ručení, jeho platnost se vztahuje i na další země. Tzn. u většiny pojišťoven budete pojištěni při cestách po zemích Evropské unie. Ovšem při definování územního rozsahu se můžou pojistné podmínky různých pojišťoven mírně lišit.

Spolu s analytiky portálu Porovnej24.cz, který se zabývá porovnáním cen povinného ručení, jsme zmapovali, jak se k problematice pojišťování automobilů v cizině staví různé pojišťovny.

PojišťovnaÚzemní rozsahVýluky
AxaEvropa + TureckoBělorusko, Moldavsko, Ruská federace a Ukrajina
DirectEvropa + TureckoBělorusko, Ukrajina, Moldavsko, Rusko
ČPPEvropa + TureckoRusko, Grónsko, Island, Faerské ostrovy, Špicberky, Kanárské ostrovy a Madeira

Nejste si jisti, do jakých zemí jste kryti v rámci vašeho povinného ručení? Výpis zemí, které jsou zahrnuty ve vašem povinném ručení, naleznete na vaší zelené kartě.

Pokud plánujete cestu do některého ze států, spadajícího do výluk, je potřeba si před cestou uzavřít hraniční pojištění. To se uzavírá přímo u České kanceláře pojistitelů. Pokud byste na toto autopojištění před odjezdem zapomněli, můžete jej sjednat přímo na hraničním přechodu.

Nevztahuje se na půjčená vozidla

Povinné ručení vám nepomůže, pokud se v cizině rozhodnete půjčit si automobil z půjčovny. Takový případ se většinou řeší tak, že autopůjčovna má na tento automobil uzavřené povinné ručení a havarijní pojištění.

Některé autopůjčovny však můžou v případě autonehody vyžadovat spoluúčast, tzn. pokud řidič nabourá, můžou po něm požadovat zaplacení částky, která se většinou pohybuje mezi 500 a 1000 eury. Jak na toto riziko vyzrát? Pojišťovny Axa a Direct umožňují pojištění spoluúčasti na škodě.

Užitečná připojištění

Přestože škody, které byste na silničním provozu způsobili třetí osobě, jsou kryty z vašeho povinného ručení, na trhu existuje spousta připojištění, která mohou být pro vaši cestu užitečná. Většinou se jedná o asistenční služby, které řidiči pomůžou nejen při autonehodě, ale i při běžné poruše automobilu.

Připojištění asistenčních služeb v cizině může řidiči pomoct v situaci, když mu „klekne“ vozidlo na cestě. Tento typ pojištění v sobě mívá zahrnuto:

  • Pomoc na telefonu 24 hodin denně
  • Přivolání automechanika, který vůz na místě opraví, případně převoz do nejbližšího autoservisu
  • Zajištění ubytování pro řidiče i jeho spolucestovatele
  • Pomoc na telefonu v cizím jazyce při komunikaci s policií nebo autoservisem

Škody, způsobené mimo silniční provoz

Povinné ručení kryje případy, kdy vaším vozem nabouráte někoho dalšího. Nevztahuje se na situace, kdy způsobíte třetí osobě škodu mimo silniční provoz.

Pojištění odpovědnosti kryje širokou škálu škod, které cestovatel způsobí na majetku či zdraví třetí osoby. Pokrývá například škodu na hotelovém vybavení, majetku třetí osoby a rovněž zdravotní újmu. Ta obvykle vychází nejdráž. Pokud například turista skočí do bazénu, nevšimne si, že je pod hladinou plavec a tímto mu nenávratně poškodí páteř, poškozený se bude dožadovat proplacení nákladů na léčbu, odškodného za zhoršené společenské uplatnění a ušlý zisk. Výše škody se ve výsledku může šplhat do řádu milionů Kč.

Na kolik cestovní pojištění s pojištěním odpovědnosti vyjde? Využili jsme online kalkulačku portálu Porovnej24.cz ke zjištění, v jaké výši se pohybují ceny pojistek a kolik peněz může cestovatel ve výsledku ušetřit.


Nejdražší cestovní pojištěníNejlevnější cestovní pojištěníMožná úspora
4 členná rodina, 9 denní pobyt v Řecku, cestovní pojištění s léčebnými výlohami 7 mil. Kč, pojištění odpovědnosti1400 Kč691 Kč709 Kč

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

kontrolky v autě

Kontrolky v autě – Velký přehled všech kontrolek

0
Automobily stále více technologicky vyspívají a disponují tak vyspělejšími a složitějšími funkcemi a bezpečnostními systémy, proto potřebují i sofistikovanější palubní počítače, jejichž hlavním úkolem...