Domů » Pro řidiče » Měníme pneumatiky příliš brzy?

Měníme pneumatiky příliš brzy?

0

Pneumatiky musíme v určitém bodě měnit, aby jízda ve vozidle zůstala i nadále bezpečnou. Obecně rozšířeným pravidlem totiž je, že se zmenšujícím se vzorkem se snižují i schopnosti pneumatik. Je tomu ale doopravdy tak?

Měníme pneumatiky příliš brzy?

Nižší vzorek je lepší na suchu

Je jasné, že větší vzorek je lepší na mokré vozovce. Vzorek lépe odvádí vodu a snižuje nebezpečí aquaplaningu. Na suché vozovce má ale vysoký vzorek mnoho negativních dopadů. Pneumatika se opotřebovává a zahřívá. S průběhem doby dochází k opotřebení kanálků, což zvyšuje styčnou plochu pneumatiky a vozovky. A to, jak známe u závodních aut, znamená lepší přilnavost.

Více bezpečí na mokru

Samozřejmě se ale snižují její schopnosti na mokru. V konečném důsledku tedy s pneumatikami s vysokým vzorkem můžeme jet agresivněji na mokru, ale klidněji na suchu. S nízkým vzorkem je tomu naopak. Ideální je tedy najít si kompromis. Samozřejmě v rozmezích zákonů.

Až tedy příště budete preventivně měnit zimní pneumatiky tak myslete na tohle. Zvýšíte své bezpečí za sucha (ono u nás většinou silnice pod vodou nejsou) a snížíte zátěž na životní prostředí. Minimální hloubka dezénu u letních pneumatik je 1,6 milimetru a u zimních 4 milimetry.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články