Domů » Pro řidiče » Odebrání ŘP za neplacení alimentů. Jak to funguje?

Odebrání ŘP za neplacení alimentů. Jak to funguje?

0

Bývalý partner vám neplatí na děti a oficiálně nemá majetek? Nejste úplně bezmocní. Exekutor mu může vzít řidičský průkaz. Jak v takovém případě postupovat? A co má viník dělat, aby získal řidičské oprávnění zpátky?

Odebrání ŘP za neplacení alimentů. Jak to funguje?

Odebrání řidičského průkazu se týká hlavně hříšníků na silnicích. Ať už jste se vybodovali nebo spáchali trestný čin, za volant se jen tak nepodíváte. Potom už vám nezbývá nic jiného než čekat, až uplyne doba, po které můžete zažádat o vrácení ŘP. Mimochodem, v některých případech to jde už po uplynutí poloviny doby zákazu. Víc se dozvíte v samostatném článku.

Ovšem nejsou to jen „piráti silnici“, komu tento postih hrozí. Od roku 2013 se řidičské oprávnění pozastavuje i neplatičům výživného na děti. Přistupuje se k tomu v rámci exekuce.

Snažíte se najít cestu, jak donutit otce, aby zaplatil alimenty? Nebo jste snad na druhé straně a exekutor vám ŘP pozastavil, jenže vy potřebujete řídit z existenčních účelů? V následujícím textu se podíváme, jak celá věc funguje.

V jakých případech se řidičský průkaz odebírá za neplacení alimentů

Prvně je potřeba říct, že řidičský průkaz pozastaví za neplacení výživného exekutor. Tedy je nutné, aby se z nezaplacených alimentů stala pohledávka, která se postoupí do exekučního řízení.

Není to tak, že vám bývalý partner v termínu nezaplatí, vy zavoláte na policii, ta zabaví řidičský průkaz, a je to. Musíte postupovat standardní cestou – zajistit si potřebné dokumenty (rozsudek o výživném atd.) a zažádat u soudu o zahájení exekučního řízení.

Pozastavení ŘP je celkem extrém. Většinou se nejprve přistupuje ke srážkám z platu a zabavení majetku. Jestli tudy cesta nevede, může to exekutor zkusit právě přes řidičák. A to buď na vaše požádání nebo sám z vlastní vůle.

Odebrání řidičáku za neplacení alimentů

Jak to probíhá?

  1. Exekutor vystaví oznámení o exekučním příkazu dlužníkovi.
  2. Oznámení je doručeno do vlastních rukou. ŘP je pozastavený dnem doručení a dlužník nesmí usednout za volant. Jinak porušuje zákon.
  3. Dlužník má dále povinnost odevzdat ŘP na příslušném úřadě. Pokud tak neučiní a chytí ho policie, odebere mu ho příslušník PČR. V takovém případě se už viník dopouští trestného činu maření úředního rozhodnutí.

Pokud vlastníte oprávnění na více řidičských skupin, exekutor vám může pozastavit jen některou z nich. Toto opatření je zavedeno hlavně pro řidiče z povolání. Exekutor vás nesmí připravit o způsob obživy, proto vám pozastaví například jen řidičák na osobní auto. Ten na autobus nebo kamion vám zůstane dál.

Jestli vám exekutor pozastavil řidičské oprávnění a vy ho nutně potřebujete za účelem obživy, písemně mu dokažte, že tomu tak je. Má povinnost vám ho obnovit.

Bohužel stále nemáte záruku, že hříšník zaplatí

Pozastavení ŘP exekutorem bohužel na 100 % nezaručí, že se neplatič polepší. Je to spíš taková motivace a způsob, jak hříšníkovi znepříjemnit život. Nezbývá tedy nic jiného než doufat.

Nevěšte hlavu – toto opatření rozhodně není bezzubé. Jestli daná osoba neplatí jen kvůli zlomyslnosti, a nikoliv z existenčních důvodů, určitě si celou věc rozmyslí. Máme tím na mysli hlavně neplatiče, kteří různě kličkují a zatajují, pracují na černo atd. Málokdo dobrovolně vymění pohodlí za chození pěšky nebo tlačení v autobuse.

Pamatujte jen na to, že se nejedná se o trest za špatnou kázeň ohledně placení. Oprávnění se pozastavuje jako úplně poslední možnost v případech, kdy už se bavíme o pohledávce, kterou vymáhá exekutor. Dokud to do této extrémní fáze nedojde, k opatření se nepřistupuje.

Odebrali vám ŘP za neplacení alimentů? Takto postupujte

Jak celou situaci vyřešit? Nezbývá nic jiného než zaplatit, co dlužíte. Jelikož už ale byla pohledávka předaná exekutorovi, musíte uhradit nejen dlužné alimenty. Účet se navíc rozrostl o náklady na exekuci.

Postupujte tak, že se s exekutorem spojíte a vyplatíte mu dlužnou částku. Poté, co bude váš účet vyrovnán, exekuce se přeruší a řidičské oprávnění se vám navrátí. Počítejte však s tím, že to nebude hned. Úřady si rády dávají načas.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články