Domů » Pro řidiče » Parkování » Parkování v Českých Budějovicích pro místní, ale i pro návštěvníky

Parkování v Českých Budějovicích pro místní, ale i pro návštěvníky

Parkování ve velkých městech začíná být velkým problémem. Praha, Brno ale i další velká města začínají zavádět parkovací zóny. Město České Budějovice není pozadu a má zaveden parkovací systém, který má usnadnit parkování a také organizaci dopravy a její plynulost. Jestliže plánujete cestu do Českých Budějovic musíte počítat s tím, že si za parkování budete muset na některých místech zaplatit. V tomto přehledu vám poskytneme kompletní informace o parkování v Českých Budějovicích, ale také tipy, kde se dá zaparkovat zdarma a výhodně.

Parkování v Českých Budějovicích pro místní, ale i pro návštěvníky

Parkování zdarma

Zajímá vás, kde se dá všude v Českých Budějovicích zaparkovat zdarma a bez placení? Musíte počítat s tím, že už to tak jednoduché nebude. Zdarma se dá zaparkovat na několik hodin v některých obchodních nákupních centrech nebo na parkovištích v blízkosti obchodů s potravinami. Další možností jsou místa a lokality, na které se nevztahují parkovací zóny. Některá P+R parkoviště nebo P+G parkoviště mají také parkování na pár hodin zdarma.

Lokality s parkovacími zónami a bez parkovacích zón

Na interaktivní mapě Českých Budějovic si můžete jednoduše najít lokality, na které se vztahují parkovací zóny, a naopak kde zóny ještě nejsou zavedeny. Po přiblížení konkrétní parkovací oblasti najdete ulice s konkrétní parkovací zónou a popřípadě možností k zaparkování.

Jednotlivé lokality v Českých Budějovicích je také možné zkontrolovat pomocí map od Seznamu. Na odkaze Mapy.cz vložíte konkrétní ulici nebo část města a vyhledáte ji. Po přiblížení se vám zobrazí konkrétní místo s parkovací zónou nebo bez ní, včetně dalších bližších informací. 

Parkovací oblasti České Budějovice
Parkovací oblasti České Budějovice

Parkování v obchodních centrech

Pokud hledáte parkování zdarma, můžete využít obchodní a nákupní centra nebo obchody s potravinami, které mají součástí parkoviště. Tyto místa ve většině případů nabízí svým zákazníkům parkování zdarma po celou dobu nebo na pár hodin. Po uplynutí doby je pak nutné další parkovné zaplatit. Částky se obvykle pohybují od 20 až do 60 Kč, nebo dle aktuálního ceníku. 

Obchodní nebo nákupní centrumParkování zdarma ve všední dnyParkování zdarma o víkendu či ve svátekSazba parkovného za další následující hodinu
IGY Centrum2 hodiny zdarma 2 hodiny zdarma další započatá hodina 20 Kč/hodina
Géčkoparkování zdarma parkování zdarma parkování zdarma 
OC Mercury 1. PP placené 0 – 15 minut zdarma0 – 15 minut zdarmadalší započatá hodina 20 Kč/hodina 
2. PP placené3 hodiny zdarma3 hodiny zdarma první hodina 80 Kč/hodina, poté další započatá hodina 20 Kč/hodina
OC Čtyři Dvoryparkování zdarmaparkování zdarmaparkování zdarma 
Most Retail Parkparkování zdarmaparkování zdarmaparkování zdarma 

Osvobození pro mopedy a motocykly

Jednostopá vozidla jako jsou mopedy, skútry, motocykly a motokola mají výjimku v rámci parkovacího systému v Českých Budějovicích. 

Motocyklisté s motocykly o objemu do 150 ccm a také včetně parkují v celé parkovací oblasti zdarma. Motocyklisté s motocykly o objemu nad 150 ccm v celé parkovací oblasti parkují za stejných podmínek jako ostatní motoristé, jen s tím rozdílem, a to se slevou 90 % pro rezidenty a abonenty a pro návštěvníky je sleva ve výši 50 %.

Zvýhodnění pro elektromobily

V Českých Budějovicích jsou v rámci parkovacích zón tzv. čisté elektromobily zvýhodněné slevou 90 % z ceny parkovacího oprávnění. Vozy na plynový pohon nebo různé druhy hybridů jsou zvýhodněny slevou 50 % z ceny parkovacího oprávnění. 

Parkovací zóny

Tak jako v ostatních velkých městech, tak i v Českých Budějovicích jsou zavedeny parkovací zóny. Hlavním cílem je regulace dopravy a regulace nadbytečné návštěvnické dopravy v přirozených centrech městských částí a v blízkosti tras městské hromadné dopravy. 

V Českých Budějovicích jsou parkovací zóny rozděleny na modré parkovací zóny, oranžové a zelené.

Modré parkovací zóny

Modré parkovací zóny jsou určené pro parkování rezidentů, abonentů a vlastníků nemovitostí. Rezidenti (osoby, které mají trvalé bydliště v dané lokalitě), abonenti (fyzické nebo právnické osoby podnikající) a také vlastníci nemovitostí mohou v modré parkovací zóně parkovat bez omezení s platným parkovacím oprávněním, které lze získat na základě žádosti. 

Návštěvník v modrých zónách může parkovat po maximální dobu 2 až 3 hodin za zvýšenou cenu za parkovné. Platba probíhá pouze prostřednictvím parkovacích hodin – mobilní aplikace SEJF. Provozní doba modré parkovací zóny je od pondělí do pátku od 8:00 do 20:00. O víkendech a také mimo základní provozní dobu není parkování v modré zóně regulováno. V historickém centru Českých Budějovic je provozní doba modré zóny stanovena od pondělí do pátku od 8:00 do 20:00 a dále v sobotu od 8:00 do 13:00. V neděli a o svátcích je stání zdarma, jelikož není parkování v této době regulováno. 

Oranžové parkovací zóny neboli parkování pro návštěvníky

Oranžové parkovací zóny jsou určeny pro krátkodobé parkování a pro osoby, které nepotřebují žádné oprávnění. Všichni motoristé mohou na této oranžové zóně parkovat maximálně 24 hodin. Platba musí proběhnout prostřednictvím virtuálních parkovacích hodin – aplikace SEJF nebo v parkovacím automatu. Provozní doba na oranžových parkovacích zónách se liší dle místa a je vždy vyznačená na dodatkových tabulkách u konkrétního parkovacího stání. 

Zelené parkovací zóny neboli smíšené parkování

Zelené parkovací zóny jsou určeny pro smíšené parkování. Bez omezení zde mohou parkovat pouze motoristé s platným řidičským oprávněním

Návštěvníci a také ostatní motoristé mohou na zelené parkovací zóně parkovat maximálně 24 hodin. Platby musí provést buď prostřednictvím virtuálních parkovacích hodin – aplikace SEJF nebo v parkovacím automatu. Provozní doba je od pondělí do pátku od 8:00 do 20:00 hodin. O víkendech a svátcích není parkování regulováno a je tedy zdarma. Výjimka platí v historickém centru, kde je provozní doba jiná, a to od pondělí do pátku od 8:00 do 20:00 hodin. V sobotu je parkovné regulováno od 8:00 do 13:00. V neděli a ve státní svátky je parkovací zdarma, protože není parkovné regulováno.

Typy parkovacích zón Česé Budějovice
Typy parkovacích zón v Českých Budějovicích

Parkovací oprávnění

Parkovací oprávnění je vázáno na registrační značku konkrétního vozidla. O parkovací oprávnění mohou žádat uživatelé a provozovatelé vozidla v dané oblasti. Rezidenti (osoby, které mají trvalé bydliště v dané lokalitě), abonenti (fyzické nebo právnické osoby podnikající) nebo vlastníci nemovitostí mohou žádat o parkovací oprávnění na konkrétním místě a lokalitě, ve které chtějí parkovat

Vyřídit toto oprávnění je možné online nebo osobně v Městském informačním centru.

Ceník: základní parkovací oprávnění rezidenta:

Cenové pásmo 1 (historické centrum) Oblast A2 000 Kč/rok
Cenové pásmo 2Oblast G, D, E a H500 Kč/rok
Cenové pásmo 3Oblast G a I400 Kč/rok

Ceník: základní parkovací oprávnění abonenta:

Cenové pásmo 1 (historické centrum) Oblast A10 000 Kč/rok
Cenové pásmo 2Oblast G, D, E a H5 000 Kč/rok
Cenové pásmo 3Oblast G a I4 000 Kč/rok

Ceník: základní parkovací oprávnění vlastníka nemovitosti:

Cenové pásmo 1 (historické centrum) Oblast A10 000 Kč/rok
Cenové pásmo 2Oblast G, D, E a H5 000 Kč/rok
Cenové pásmo 3Oblast G a I4 000 Kč/rok

Podrobný ceník parkovacích zón najdete zde

Mapa cenových pásem parkování v Českých Budějovicích
Mapa cenových pásem parkování v Českých Budějovicích

Pokuty za parkování

Parkování v parkovacích zónách v Českých Budějovicích je pravidelně kontrolováno prostřednictvím speciálních vozidel s kamerou nebo pomocí policie. Pokud zaparkujete špatně a nezaplatíte parkovné bude vám udělena pokuta ve výši 500 Kč, avšak se může vyšplhat až na 1 500 Kč, ve správním řízení to může být i klidně 2 000 Kč. 

Pokutu můžete dostat, jak za stěrač nebo vám bude automaticky vygenerována a zaslána obálkou na adresu nebo do datové schránky. 

Aplikace na parkování

Aplikace na parkování mají tu výhodu, že nemusíte hledat složitě mince do parkovacího automatu. Použití aplikací je jednoduché, intuitivní a platby jsou prováděny bezpečně platební kartou. 

V Českých Budějovicích je možné zaplatit parkovné v parkovacím automatu nebo pomocí aplikací – virtuální parkovací hodiny České Budějovice, aplikace Sejf nebo ParkSimply

Na webu parkovanicb je možné zaplatit parkovné. Výhodou je to, že nemusíte stahovat žádné aplikace. Pouze stačí vyplnit formulář a jeho části: registrační značka vozidla, email, telefon, parkovací zóna a doba parkování, poté zaplatíte a máte hotovo.  

Další možností je zaplacení parkovného prostřednictvím ParkSimply. Aplikaci je možné nainstalovat do Android telefonů, ale i do iOS. Aplikace funguje pomocí sdílení vaší polohy, zadáte konkrétní adresu parkování, zadáte další informace, zaplatíte a máte hotovo.

Další možností, jak zaplatit parkování je v aplikaci Sejf. Ta je přístupná pro Android telefony a pro iOS. Aplikace je tzv. multifunkčním nástrojem pro dopravu nejen v Českých Budějovicích. Můžete, jak zaplatit parkovné, ale koupit si MHD lístek nebo časově předplatnou jízdenku. 

Parkoviště P+R

P+R Parkoviště jsou tzv. záchytným parkovištěm. Vychází ze zkratky P+R neboli Park and Ride v překladu zaparkuj a jeď. Tyto parkoviště mají ulehčit přeplněnému provozu velkých měst a také urychlit provoz. Hlavní myšlenkou P+R je to, aby lidé zanechali vozidlo na tomto parkovišti a dále pokračovali po městě dál za pomoci veřejné hromadné dopravy. P+R parkoviště najdete v okrajových částech města Českých Budějovic. V současné době jsou k dispozici P+R Jírovcova či P+R Dynamo.

Parkoviště P+G

P+G parkoviště jsou ze zkratky P+G neboli Park & Go neboli zaparkuj a pokračuj pěšky. Parkoviště mají za cíl to, aby řidič zaparkoval auto a poté pokračoval například do centra města pěšky bez přestupu na nějakou veřejnou hromadnou dopravu. V Českých Budějovicích jsou k dispozici P+G parkoviště Na Dlouhé louce nebo Sportovní hala, ul. Volejbalistů

Parkoviště K+R

K+R parkoviště vychází ze zkratky K+R neboli Kiss and Ride v překladu Polib a jeď. Tato parkoviště jsou určena k rychlému nastoupení a vystoupení osob. Tento typ parkoviště je v blízkosti škol, školek nebo také v místech veřejné hromadné dopravy. Parkování je zde krátkodobé v řádech minutách. Například K+R Parkoviště na ulici Dvořákova má maximální možnost stání jen 3 minut. Další K+R parkoviště je na ulici Nádražní a stejnou krátkou dobu parkování. 

Tipy na parkování v oblíbených destinacích

V této sekci vám nabídneme oblíbené a často využívané lokality k parkování. 

  • P+R JÍROVCOVA – cena parkovného od 10 až 30 Kč/hodina.
  • P+G NA DLOUHÉ LOUCE – dočasně do 31.12.2023 je pro osobní auta zdarma
  • P+G SPORTOVNÍ HALA, UL. VOLEJBALISTŮ – parkoviště je uzavřeno z důvodu stavebních prací od 31.12.2022.
  • P+R DYNAMO – cena parkovného je od 10 do 30 Kč/hodina
  • Centrum Mariánské náměstí – cena parkovného od 30 až 40 Kč/hodina. O víkendu zdarma.
  • Centrum Senovážné náměstí – cena parkovné se liší podle denní doby. Obvykle od 30 až 40 Kč/hodina.
  • Parkovací dům Atrium – City Green Park – ceny za parkování podle ceníku provozovatele. 

Zdroj: parkovanicb.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články