Domů » Pro řidiče » Parkování » Parkovací zóny: Jak se v nich vyznat?

Parkovací zóny: Jak se v nich vyznat?

0

Parkovací zóny se postupně stávají zvykem v každém městě. Pryč jsou ty doby, kdy člověk zaparkoval své auto na jakékoliv odpovídající parkovací místo. Dnes už nemusíte mít oprávnění ani zaparkovat v jiné části města, ve kterém bydlíte. Parkovací zóny velice dobře znají obyvatelé Prahy, jelikož se postupně objevují v celém městě. Určitě jste si také všimli, že se odlišují barvami. Co jednotlivé barvy parkovacích zón značí a existují nějaký výjimky, díky kterým byste v klidu mohli zaparkovat i v parkovací zóně?

Parkovací zóny: Jak se v nich vyznat?
Parkovací zóny

Modré zóny

Při pohybu městem nejčastěji narazíte na modré parkovací zóny. V modré zóně mohou parkovat místní rezidenti, kteří si ročně zaplatí poplatek 1 200 Kč. Je to v podstatě poplatek, díky kterému můžete zaparkovat na ulici. Je důležité myslet na to, že ani s rezidenční kartičkou nebudete moci ve městě parkovat bez problémů. Pokud budete chtít parkovat v jiné městské části, tak budete potřebovat znovu vytáhnout peněženku. Tohle je velký problém současného systému v Praze, kvůli kterému jsou s ním mnozí nespokojení. 

Historicky v modrých zónách nerezidenti vůbec parkovat nemohli, ale to se naštěstí změnilo. Pokud budete skutečně potřebovat, tak si najděte odpovídající místo a zaparkujte si. Za parkování totiž můžete zaplatit a kartičku rezidenta po vás nikdo požadovat nebude. To se hodí, když například pojedete do hotelu v Praze. Hledání parkovacích automatů rovnou vzdejte, jelikož ty většinou ani nenajdete. Za stání na modré zóně můžete zaplatit přes aplikaci nebo přes webové stránky. Pro úspěšné zaplacení budete potřebovat znát svou SPZ a označení dodatkové tabulky na značce. Díky ní můžete jednoduše určit v jaké městské části a zóně se snažíte zaparkovat. Následně vyplníte svůj mail a čas, po který bude auto na onom místě zaparkované. Čas si můžete prodloužit. Za hodinu stání na modré zóně zaplatíte 60 Kč. 

Fialové zóny

Fialové zóny označují takzvané smíšení parkování. Zde musíte dávat velký pozor na znění dodatkových tabulek. Majitelé parkovacích karet tady mohou bez problému zaparkovat, stejně jako v případě modrých zón. Pokud parkovací kartu nemáte, tak si musíte za parkování zaplatit. Ptáte se, kde je teda rozdíl mezi modrou a fialovou zónou? Výhodou fialové zóny je fakt, že na nich můžete stát zdarma o víkendu. Pokud se tedy do Prahy vydáte o víkendu, tak hledejte fialové parkovací zóny. Ve zbytku týdne zaplatíte podle městské části 30 až 40 Kč.

Oranžové zóny

Oranžové parkovací zóny jsou určeny pouze pro krátkodobé parkování. Nesmíte zde nechat auto déle než dvě hodiny. Na oranžové zóny narazíte spíš omylem. Oranžové zóny jsou totiž určeny čistě pro nerezidenty a lidé žijící v Praze na nich nesmí parkovat. Nachází se například na Praze 7. Pokud bude chtít na oranžové zóně parkovat pražský rezident, tak si připlatí a k zaplacení může použít aplikaci nebo parkovací automat. 

Zelená zóna

Tahle zóna je snem nadšenců do ekologických aut. Zelené zóny jsou totiž určeny pro majitele majitele ekologický aut, tudíž si tam mohou zaparkovat svůj elektromobil. Zelené zóny je také možné využít pro auta carsharingu. Zdarma je zde možné parkovat jen 6 hodin a následně je potřeba zaplatit přes aplikaci nebo web. 

Pravidelné kontroly zaparkovaných aut v zónách

Po Praze každý den jezdí hned několik speciálních aut, které kontrolují registrační značky automobilů a porovnávají je s databází. Díky tomu okamžitě zjistí, jestli máte skutečně zaplacené parkovné. Pokud vás takhle odhalí bez zaplacení nebo rezidentní karty, tak můžete očekávat obálku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články