Domů » Pro řidiče » Parkování » Značka K+R: Co znamená a kdo tato parkoviště může využít?

Značka K+R: Co znamená a kdo tato parkoviště může využít?

0

Modrá značka K+R označuje parkoviště pro krátkodobá stání. Využívat je může v podstatě kdokoliv, pokud dodrží určitá pravidla. Zjistěte, jak parkoviště Kiss + Ride fungují a vyvarujte se přestupkům.

Značka K+R: Co znamená a kdo tato parkoviště může využít?

Co znamená modrá značka K+R

Značka K+R vychází ze zkratky anglického Kiss and Ride, tedy v překladu do češtiny Polib a jeď. Jak asi tušíte, není to parkoviště určené k parkování na celý den. Na místě se značkou K+R se smí parkovat jen krátkodobě. Tedy jen tehdy, pokud na něco/někoho vyčkáváte. Nutno zmínit, že se to týká výhradně osobních vozidel. Za stání se zde nic neplatí. Což některé řidiče láká k tomu, aby K+R zneužívali.

Dejte si na to pozor, K+R parkoviště rozhodně neslouží k tomu, abyste na nich auto odstavili, zatímco si zajdete na návštěvu nebo odskočíte něco vyřídit. K tomu je bohužel potřeba zaparkovat v klasické parkovací zóně a zaplatit příslušné poplatky.

Modré značky K+R V České republice fungují od roku 2010, ovšem obdobný princip jsme tu měli i předtím na parkovištích s omezenou dobou stání.

Na co jsou K+R parkoviště určená a jak fungují

K+R parkoviště mají předejít tomu, aby auta zastavovala na vytížených místech a blokovala plynulý provoz. Je to vlastně takové bezpečností opatření. Spolujezdec si díky nim v klidu vystoupí a nehrozí tedy, že někde nekontrolovatelně vběhne do vozovky.

Zároveň jsou dobrou prevencí toho, že účastníky provozu najednou překvapí řidič, který uprostřed jízdy nečekaně zastaví. A čeká, až druhý vystoupí a přejde na zastávku/do školy.

Pokud v autě jezdíte jen vy a potřebujete najít parkoviště, kde vůz necháte, zatímco sami budete pokračovat v jízdě do práce hromadnou dopravou, využijte tzv. odstavná P+R parkoviště.

Na nich můžete stát v podstatě tak dlouho, jak potřebujete. Některá se však zavírají na noc, tedy na dobu, kdy nejezdí metro. Většinou bývají zcela zdarma. Nachází se v blízkosti frekventovaných stanic metra, zejména na okraji Prahy.

Více informací o parkovištích Kiss + Ride najdete například na stránkách Pražské integrované dopravy. Alternativou jsou již zmíněná P+R parkoviště, nebo také Bike + Ride neboli B+R, která slouží k uskladnění kol a následnému přestupu na městskou hromadnou dopravu.

Kde na K+R narazíte

Modrá značka Kiss and Ride (či Kiss + Ride) označuje místa, kde lze zaparkovat například tehdy, když někoho odvážíte na metro, vlak či autobus. Původně byla tato místa myšlená hlavně jako forma kombinované přepravy s návazností automobilové dopravy na tu hromadnou.

Ovšem s K+R se setkáte nejen v blízkosti frekventovaných přestupních uzlů, nádraží, stanic metra a důležitých zastávek veřejné dopravy. Ale také vedle kulturních center, sportovišť a škol. Nejvíce těchto parkovišť je v Praze, ale narazíte na ně i v dalších městech České republiky.

I na K+R se dodržují pravidla

Nezapomeňte, že zde platí běžná pravidla. Proto i když jste ve spěchu zde nemůžete stát, jak vám to vyjde. Respektujte velikost parkovacího stání, aby mohli K+R využít bez problémů všichni, kdo ho potřebují.

Kromě toho je důležité hlídat již zmíněný čas. Strážníci často rozdávají pokuty neukázněným řidičům, kteří princip K+R neznají, v horším případě záměrně ignorují. Věnujte pozornost dodatkové tabulce u značky. To, že se v bodě A smí stát 8 minut, neznamená, že to tak bude v bodě B. Kromě času prověřte i dny v týdnu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...