Domů » Pro řidiče » Parkování » Parkovací stání: Je moc malé nebo vaše auto moc velké?

Parkovací stání: Je moc malé nebo vaše auto moc velké?

0

Kroužíte po parkovišti, všude plno. A konečně mezera! Jenže auta z obou stran stojí na čáře a vy už tušíte, že ani sebelepší manévr vás na toto místo nedostane tak, abyste otevřeli dveře. Máte chuť těm chytrákům nechat vzkaz a chvíli zvažujete, jestli byste dokázali vystoupit kufrem. Pak to rozdýcháte a jedete dál. Ptáte se, jestli je vaše auto opravdu tak velké nebo jsou parkovací místa nějaká malá. Jak to je, se dozvíte v článku.

Parkovací stání: Je moc malé nebo vaše auto moc velké?

Rozměry parkovacích míst pro svislé stání samozřejmě upravují předpisy, konkrétně norma ČSN 73 6056 „Odstavné a parkovací plochy silničních vozidel“, která stanovuje minimální šířku parkovacího stání pro osobní vozidlo na 2,5 metru. Minimální délka je dvojnásobná, tedy 5 metrů. To zní rozumně, říkáte si. Pokud znáte šířku svého vozidla, možná už v hlavě počítáte. Jenže to není tak jednoduché a stejně se stane, že místo, do kterého se vejdete, nenajdete, a budete muset odjet na záchytné parkoviště.

Rozměry parkovacího stání – norma

Výše zmíněná norma je skutečně závazná a menší parkovací místo nebude zkolaudováno. A to ani na soukromém pozemku, kterými parkoviště u obchodních domů bývají. V čem je tedy problém?

Norma v tomto znění platí až od roku 2011, tedy je závazná pouze pro parkoviště vystavěná v tomto roce a později. Do té doby se výstavba parkovišť řídila starší verzí normy z roku 1988, která platila 23 let. Reflektovala mnohem menší provoz i menší rozměry aut. Tato verze stanovovala minimální šířku parkovacího stání na 2 metry.

Auta se zvětšila

Od 80. let, kdy byla stanovena šířka řady parkovišť používaných do současnosti, auta skutečně povyrostla. Populární vůz 80. let Škoda 120 má na šířku pouhých 1595 mm. Současná řada oblíbeného rodinného vozu Škoda Octavia má přitom na šířku 1829 mm a Škoda Superb dokonce 1864 mm. Včetně zrcátek má šířku 2031 mm, takže se do starého parkovacího místa vlastně ani vejít nemůže. A to není žádné velké SUV a existují i širší vozy, třeba Audi A6 nebo BMW řada 5 M. Naštěstí dříve využívali možnost udělat parkovací místa širší a většina parkovacích míst z doby před rokem 2011 má alespoň 2,25 m.

Speciální parkovací místa

Všichni řidiči vědí o existenci speciálních parkovacích míst pro invalidy, kde se nesmí zastavit ani na chvíli pod hrozbou pokuty až 10 000 Kč. V posledních letech však u obchodních center vznikají další speciální parkovací místa označená symbolem kočárku nebo rodiny, která jsou vyhrazena pro řidiče a cestující s malými dětmi. Tato místa jsou širší, aby poskytovala dostatek místa pro manipulaci s dětskou autosedačkou a kočárkem.

Také jsou blíže vchodu, aby byla cesta přes parkoviště co nejkratší, tedy méně riziková. Speciální zónu pro parkování s dětmi má OC Šestka, které je využíváno i jako parkoviště u letiště Praha.

Neoprávněné stání na místě pro rodiny je také zakázáno a hrozí za něj pokuta až 2 000 Kč. Bohužel se to velmi těžko kontroluje a vymáhá. Jednak policie neřeší parkování na soukromém pozemku, jednak se těžko prokazuje, zda řidič přijel s dítětem nebo ne.

Dopravní značky spojené s parkováním

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články