Domů » Pro řidiče » Pokuty za dopravní nehody. Co vám hrozí?

Pokuty za dopravní nehody. Co vám hrozí?

0

Jaká vám hrozí pokuta, když způsobíte dopravní nehodu? A co se stane v případě, že od ní ujedete? Dopravní nehoda může být jak přestupek, tak trestný čin. Závisí hlavně na tom, zda při ní byl někdo zraněný.

Pokuty za dopravní nehody. Co vám hrozí?

Dostanu trestné body?

Zajímá vás, zda jsou za nehodu trestné body? Záleží na konkrétní situaci a typu přestupku, při kterém k dopravní nehodě došlo. V přehledu bodového systému řidičů se můžete podívat, jakých situací se to týká.

Kdybyste například nabourali kvůli tomu, že jste nedali přednost v jízdě, čeká vás nejen pokuta, ale i trestné body. Dva body vás zase čekají v situaci, kdy nabouráte kvůli tomu, že jste koukali do telefonu a usvědčí vás z toho. Kromě bodů vás čeká i odpovídající pokuta.

To samozřejmě není případ každé nehody. Někdy k udělení trestných bodů ani nedojde, protože jste nespáchali přestupek, který se tímto způsobem sankcionuje. V takovém případě budete „jen“ platit pokutu.

Pokuta podle závažnosti nehody – přestupek

Jak vysoké pokuty za dopravní nehody jsou? Záleží na tom, jak závažnou situaci jste způsobili a jestli byl někdo zraněný. Pojďme se nejprve podívat na to, jak je to v případě nehod přestupků.

Došlo pouze k poškození auta

Jestli jste zavinili srážku, při které došlo k poškození vozidla a nikdo nebyl zraněn (nebo hůř, zabit), dostanete pokutu do 2000 Kč. V případě postoupení do správního řízení zaplatíte od 1500 Kč do 2500 Kč. Částka se může zvýšit podle okolností, proč k nehodě došlo. Například kdybyste nedali přednost v jízdě, pokuta bude na místě 2500 Kč, ve správním řízení až 5000 Kč.

Lehké ublížení na zdraví

O lehkém ublížení na zdraví, které se vnímá jako přestupek, se bavíme v případě, že poškozený může po 7 kalendářních dnech v pracovní neschopnosti opět nastoupit do práce. Kdyby byl na neschopence kvůli zranění delší dobu, už se jedná o trestný čin.

Ublížení na zdraví vnímané jako přestupek vás i tak přijde draho. Pokuta se pohybuje od 25 000 Kč do 50 000 Kč. Na jeden až dva roky navíc nebudete smět řídit.

dopravní nehoda

Dopravní nehoda jako trestný čin

Ublížení na zdraví z nedbalosti

Z dopravní nehody se stává trestný čin v momentě, kdy někoho zraníte natolik, že bude v pracovní neschopnosti déle než 7 kalendářních dnů. Jedná se o trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti. Vzhledem k závažnosti můžete očekávat soud. Jaký bude výsledek?

  • Tučná pokuta podle uvážení orgánů v obou následujících situacích,
  • při zranění jedné osoby vězení až na rok a zákaz řízení až na 10 let,
  • při zranění více osob hrozí až tři roky vězení a zákaz řízení až na deset let.

Těžká újma na zdraví

O trestný čin těžké újmy na zdraví se jedná v případě, kdy poškozený bude víc jak 6 týdnů v pracovní neschopnosti a také v případě, kdy dojde k usmrcení osob. V takovém případě hrozí odnětí svobody na šest měsíců až čtyři roky, zákaz řízení a pokuta.

V případě, že způsobíte těžkou újmu na zdraví nejméně dvou osob kvůli tomu, že hrubě porušíte pravidla silničního provozu, půjdete do vězení na dva roky až osm let, zakáže se vám řízení a také budete muset zaplatit vysokou pokutu. K tomu se navíc přidá 7 trestných bodů.

Obecné ohrožení

Jako obecné ohrožení se označuje rizikové chování typu vybržďování, nebezpečné předjíždění v silném provozu, nedovolená rychlost, nepřizpůsobení jízdy atd. Pokud kvůli něčemu takovému způsobíte dopravní nehodu a ohrozíte více osob, jedná se o trestný čin a sazby jsou stejné jako u těžké újmy na zdraví. Pokud však někdo vaší vinou zemře, půjdete do vězení na 3 až 10 let.

Ohrožení pod vlivem návykové látky

Pokud jste řídili s víc jak 1 promile v krvi, jedná se o trestný čin. Jestli jste navíc způsobili dopravní nehodu, můžete jít až na půl roku do vězení.

Poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení z nedbalosti

V případě, že jste narazili do obecně prospěšného zařízení (zařízení infrastruktury, dráha veřejné dopravy, dopravních značek atd.) a poškodili ho, můžete jít do vězení až na jeden rok nebo vám bude zakázáno řídit.

pokuta za nehodu

Další možné pokuty a sankce za nehodu

Neposkytnutí pomoci

Účastníci dopravní nehody mají ze zákona povinnost zastavit a pomoct osobám, které to potřebují. To by měli nakonec udělat i ostatní, kteří projíždějí nebo jsou v okolí nehody. Zároveň máte povinnost na místě setrvat a být k ruce při identifikaci viníka. Právě z jeho povinného ručení se totiž hradí škoda poškozeným.

Když od dopravní nehody ujedete a neposkytnete pomoc, jedná se, v závislosti na závažnosti situace, o přestupek, nebo trestný čin. V případě, že ponecháte svému osudu osoby, které potřebují ošetření, bude se jednat o některý z těchto trestných činů:

  • Neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku (může jít i o cyklistu) – jedná se situaci, kdy jste jako řidič účastní na dopravní nehodě a neposkytnete zraněným osobám pomoc za předpokladu, že jste tak mohli udělat a nebylo to pro vás například nebezpečné. Nemusíte být ani viníkem, povinnost máte tak jako tak. Naprosté minimum, které musíte udělat, je přivolat záchranku. Za tento čin hrozí odnětí svobody až na pět let.
  • Neposkytnutí pomoci – toto se týká ostatních osob v blízkosti dopravní nehody (svědci, kolemjdoucí), nejde o její účastníky. Jedná se o tu samou situaci, tedy když neposkytnou pomoc těm, kteří to potřebují za předpokladu, že tak mohli udělat a nebylo to pro ně nebezpečné. Hrozí za to vězení až na dva roky. Kdyby pomoc odepřela osoba, která je na základě svého zaměstnání povinná pomoc poskytnout, může jít za mříže až na tři roky.

Ujetí od dopravní nehody

A jaká je pokuta za ujetí od dopravní nehody? Pokud nedošlo ke zranění, jedná se o přestupek, za který můžete dostat pokutu od 2500 Kč do 5000 Kč, v blokovém řízení do 1000 Kč. V případě, že ujedete od nehody, kdy došlo ke zranění, jedná se o situaci popsanou o kapitolu výš.

Srážka se zvěří

Střet se zvěří se nedá předvídat. Policie vás tedy nejspíš jako viníka neoznačí, a proto vám (v naprosté většině případů) nehrozí peněžitý trest. Pokud se však rozhodnete si zvíře ponechat, lze to považovat za přestupek proti majetku nebo rovnou jako krádež. V takovém případě hrozí až 20 000 Kč pokuty a odnětí svobody až na dva roky.

Nenahlášení dopravní nehody

Možná jste se rozhodli s protistranou nějak domluvit a shodli jste se na tom, že nehodu nenahlásíte. Takový postup je možný, ovšem máte povinnost sepsat společný záznam o dopravní nehodě, podepsat ho a předat pojistiteli.

Ujeli jste bez dohody s protistranou a nehodu řádně nenahlásili/nesepsali záznam? Platí opět pokuta do 5000 Kč a zákaz řízení až na jeden rok. Kdyby navíc došlo ke zranění osob, čekejte závažnější následky.

Nevíte, jak během nehody postupovat? Podívejte se na náš článek Co dělat při dopravní nehodě.

Nejčastější dotazy

Jaká je pokuta za dopravní nehodu?

Záleží na tom, jak závažná nehoda je. V případě, že byl jen lehce poškozen majetek, pokuta sahá do výše 2000 Kč. Záleží i na tom, zda jste bourali kvůli dopravnímu přestupku atd.

Co hrozí, když při dopravní nehodě dojde ke zranění?

Jedná se o přestupek nebo trestný čin v závislosti na závažnosti situace.

Jaká je pokuta za ujetí od dopravní nehody?

V případě, že nebyl nikdo zraněn, dostanete pokutu 2500 Kč až 5000 Kč. Pokud došlo ke zranění, jedná se o neposkytnutí pomoci řidičem dopravního přestupku a za to hrozí vězení.

Zdroje: Dopravni-pravo.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...