Domů » Pro řidiče » Autoškola » Bezpečná jízda » Střet/nehoda se zvěří. Co dělat?

Střet/nehoda se zvěří. Co dělat?

Střet se zvěří se nedá předvídat. I když existuje několik opatření, která šanci na nehodu se zvěří sníží, stále je to z velké části věc náhody. Víte, jak se zachovat, když dojde na nejhorší? Musíte na místo přivolat policii?

Obsah: Střet/nehoda se zvěří. Co dělat? Zobrazit

    Co dělat, když srazím zvíře?

    Když se srazíte se zvěří a dojde k nehodě, vždy nejprve jako první zkontrolujte zdravotní stav posádky, případně dalších účastníků nehody. V případě potřeby zavolejte záchrannou službu a poskytněte první pomoc.

    Dále máte povinnost přivolat policii. Ta, jakmile dorazí na místo, situaci prohlédne a bude vás instruovat, jak dále pokračovat. Policie sama dá vědět majiteli zvěře (většinou mysliveckému sdružení), které se o zvíře postará, ať už je zraněné nebo mrtvé.

    Ne vždy je nutné policii k dopravní nehodě volat, více se dočtete v článku Kdy volat policii k dopravní nehodě. Ovšem v případě zvířete to udělat musíte vždycky.

    Jako řidič nesmíte zvíře z místa nehody odvézt – jednalo by se o přestupek proti majetku, v některých případech dokonce o krádež. Nepřibližujte se k němu ani kvůli vlastní bezpečnosti. Zraněné zvíře může být ve stresu a chovat se agresivně. Navíc hrozí riziko přenosu nemocí či parazitů.

    Pokud nejde o divoké zvíře, ale například o krávu, koně, psa nebo jiné domácí či hospodářské zvíře, odpovědnost za škodu nese majitel. Průměrná škoda po takové srážce se pohybuje kolem 40 000 Kč.

    Místo označte a vše si nafoťte

    Tak jako při každé nehodě, i při střetu se zvěří musíte místo řádně označit. To proto, aby o vás projíždějící řidiči věděli a nenabourali do vás. Použijte výstražný trojúhelník a při pohybu ve vozovce na sobě mějte reflexní vestu.

    S vozidlem a předměty na místě nepohybujte, pokud to není nezbytně nutné (například kvůli vyproštění zraněného nebo obnovení provozu). Pokud s autem musíte pohnout, označte si původní polohu vozidla a stopy na vozovce – třeba křídou, kamenem, mobilem nebo rychlou skicou. Pomůže to policii později objasnit okolnosti nehody.

    Doporučujeme místo pečlivě nafotit a zdokumentovat, i když se s vozidlem nehýbe. Jakmile se postaráte o posádku a zavoláte policii, kontaktujte také asistenční službu a pojišťovnu, abyste mohli nahlásit pojistnou událost.

    Jak postupovat při dopravní nehodě se detailněji dočtete v samostatném článku.

    nehoda se zvěří

    Pokuta za srážku zvířete

    Ve většině případů, kdy dojde ke střetu s divokou zvěří, policie nezjistí pochybení ze strany řidiče, a tak nehrozí žádná pokuta ani jiné sankce. Jde o událost, kterou často není možné předvídat nebo jí zabránit – zvíře jednoduše vběhne do cesty.

    Jiná situace ale nastává, pokud porušíte dopravní předpisy. Například když jedete v obci nepřiměřenou rychlostí, nestihnete zareagovat a srazíte psa nebo jiné domácí zvíře. Pokud se navíc stane další škoda (např. nabourání do jiného auta), počítejte s pokutou za dopravní nehodu i za přestupek, jako je rychlá jízda nebo nepozornost.

    Kdy je zodpovědný za škodu majitel zvířete? Majitel zvířete nese odpovědnost za škodu v případě, že zvíře uteklo kvůli jeho nedbalosti – např. nehlídaný pes bez vodítka, nezajištěný výběh pro koně. Škodu by měl uhradit on (nebo jeho pojišťovna, pokud má sjednáno pojištění odpovědnosti).

    Čelní náraz je paradoxně nejbezpečnějším řešením

    Kdo někdy zažil srážku se zvěří, ví, jak rychle a nebezpečně se může situace zvrtnout. Stačí vteřina a místo lehkého nárazu může dojít k vyjetí ze silnice, nárazu do stromu nebo převrácení vozidla. Mnoho řidičů udělá v kritickém momentu instinktivní chybu – snaží se zvířeti na poslední chvíli prudce vyhnout. Jenže právě to bývá nejnebezpečnější.

    Co dělat správně? Brzděte naplno, ale neškubejte volantem a snažte se udržet auto v přímém směru. Čelní náraz se může zdát hrozivý, ale moderní auta jsou konstruovaná právě tak, aby čelní srážku zvládla co nejbezpečněji. Deformační zóny pohltí část energie a posádka zůstane lépe chráněná, než kdybyste auto dostali mimo silnici nebo do protisměru.

    Pokud zvířeti úspěšně vyhnete, ale narazíte třeba do stromu, pojišťovna vám z připojištění na střet se zvěří nic nevyplatí – ke srážce totiž technicky nedošlo. Přestože jste zareagovali v dobré víře, nárok na plnění zaniká.

    Dopravní značka Zvěř
    Dopravní značka Zvěř

    Jak se vyhnout střetu se zvěří

    V místech, kde se může pohybovat zvěř, je důležité jezdit opatrně a s rozvahou. Nejde jen o lesní úseky – časté jsou i nehody mezi poli, u luk nebo remízků. Nejvíce srážek se zvěří se dlouhodobě stává ve Středočeském kraji, ale riziko hrozí prakticky kdekoliv všude mimo města.

    Kdy hrozí největší riziko?

    • V noci – oči zvířat často odrážejí světla, a tak můžete zahlédnout jejich „záblesk“. Pokud něco takového uvidíte, zpomalte.
    • Odpoledne, za soumraku a za svítání – v těchto časech je zvěř nejaktivnější.

    Jak správně reagovat?

    • Zpomalte a zvyšte pozornost, pokud uvidíte dopravní značku „zvěř“ nebo se blížíte k rizikovému úseku.
    • Jakmile zahlédnete zvíře, přepněte dálková světla na potkávací, abyste ho neoslnili.
    • Nechte zvíře přejít a počítejte s tím, že nejde samo – srny i divočáci se často pohybují ve skupinách. Klidně počkejte pár vteřin, i když už se zdá být silnice volná.
    • Nikdy netrubte a nesnažte se zvíře vyplašit, mohlo by reagovat nečekaně.

    Zdroj: Policie.cz.

    Picture of Anna Macurová

    Anna Macurová

    Mám ráda dlouhé roadtripy v cizině i v Čechách a dobrodružství, která jinde než za volantem nezažijete. Zajímám se také o nové technologie a inovace v automobilovém průmyslu.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *