Pokuty v Maďarsku: Dejte si na ně pozor a plaťte včas!

0
1083
budapešť maďarsko

Máte před sebou cestu do Maďarska? Dejte si pozor na nejčastější přestupky. Poradíme, jak funguje tamní bodový systém, jak zaplatit pokutu a co dělat v případě, že vám zabaví řidičský průkaz nebo rovnou automobil.

Bodový systém

Maďarsko má, stejně jako Česko, vlastní bodový systém. Za přestupky sbíráte nejen pokuty, ale i trestné body. Když překročíte hranici 18 bodů, úřady vám seberou řidičák. Na území Maďarska od té chvíle nesmíte řídit. Body se sčítají 3 roky, potom se vymažou.

Příklady bodových trestůBody
Ohrožení ostatních účastníků silničního provozu 11 bodů 
Nebezpečné předjíždění 6 bodů 
Jízda bez platného povolení 5 body 
Nedodržení signálů policisty 6 body 
Překročení rychlostního limitu o více než 25 % 4 body

Zákaz řízení platí jen na území dané země, v Česku se vás netýká. Zároveň se nepřenáší trestné body – co si nasbíráte za hranicemi, to tam už zůstane. To ale neplatí o pokutách. Tím se budeme zabývat později. Když vám řidičský průkaz seberou, do rukou vám ho už nevydají. Odešle se diplomatickou poštou do ČR, a to příslušnému úřadu v místě vašeho trvalého bydliště. Zde si ho můžete vyzvednout.

Nejčastější pokuty z Maďarska

U nejčastějších pokut přistoupila vláda k tomu, že se budou vybírat převážně na místě. Pokuty ve výši 15 000 až 300 000 HUF se ukládají na místě za přestupky jako je:

  • překročení povolené rychlosti,
  • jízda na červenou,
  • jízda pod vlivem,
  • nepoužití bezpečnostních pásů.

V této kapitole se podíváme na nejčastější pokuty z Maďarska a jejich sazby. Pokuty uvádíme v maďarských forintech (HUF). Současný kurz je 100 forintů = 6,60 Kč. Nezapomeňte si před cestou vyřídit dálniční známku. Jízda bez ní se rovněž pokutuje, a to do výše 14 875 HUF.

jak zaplatit pokutu z maďarska

Pokuta za rychlost v Maďarsku

Pokud překročíte rychlost v obci, zaplatíte 30 000 až 300 000 HUF v závislosti na tom, o kolik jste limit porušili. Když pojedete příliš rychle v zóně s rychlostí do 90 km/h, pohybujete se v obdobném rozpětí. Jestli vám částku uloží až po soudním jednání, počítejte s vyššími sazbami.

Pokuta za špatné parkování

Jestli zaparkujete v zakázané oblasti nebo budete svým autem bránit v provozu, připravte se na pokutu ve výši 10 000 až 50 000 HUF. V případě zastavení na místě ZTP vás může policista sankcionovat až do výše 100 000 HUF.

Pokuta za jízdu na červenou

Častý prohřešek zahraničních řidičů. V neznámém terénu snadno dojde k omylu. Když vás u toho chytne policista nebo kamera, hrozí pokuta až 100 000 HUF. Závisí vždy na situaci a na tom, zda jste někoho ohrozili.

Další časté pokuty z Maďarska

  • Jízda bez zapnutého bezpečnostního pásu = 10 000 až 20 000 HUF
  • Telefonování za jízdy = 15 000 až 30 000 HUF
  • Jízda bez autosedačky = 30 000 HUF

Alkohol za volantem a další omamné látky

V Maďarsku je nulová tolerance alkoholu v krvi. Když vás nachytají a zjistí vám méně než 0,5 promile, zaplatíte 100 000 HUF. Nad 0,5 promile se pokuta zvyšuje na 150 000 HUF a při více jak 0,8 promile už sahá ke 200 000 HUF. Nad 0,8 promile však dostanete nejen pokutu, ale bude s vámi zahájeno i soudní řízení.

Jak zaplatit pokutu z Maďarska

Pokuty na místě se platí hned v hotovosti ve forintech. Policie by vám měla vystavit stvrzenku. Platba kartou nemusí vždy projít – záleží na situaci a policistovi.

Když u sebe nemáte dostatečnou hotovost, vystaví složenku. Tu potom půjdete zaplatit na poštu v Maďarsku. Musíte tak učinit nejpozději do 30 dnů. Když úřady platbu neobdrží, spustí mechanismy vymáhání, které už nebudou tak příjemné. Rozhodně nedoporučujeme částky neplatit a výzvy ignorovat.

Co se stane, kdybyste neuhradili a stále pobývali v zemi? U vozidel registrovaných v zahraničí se často přistupuje k tomu, že vám za neuhrazené pokuty jednoduše auto zabaví. Vy se potom musíte vydat na příslušný úřad a odevzdat registrační dokumenty. Na oplátku dostanete stvrzenku. Když si auto vyzvednete bez toho, abyste částku uhradili, registrační dokumenty poputují ke správnímu úřadu ve vašem bydlišti.

pokuty z maďarska

A co se stane s pokutou, když zemi opustíte? Maďarsko má vstup do informačního systému EUCARIS. Tento systém se používá napříč celou Evropskou unií a má do něj přístup i Česká republika. Na této platformě země sdílí údaje o řidičích, včetně jejich přestupků, dokladů atd. Pokud tedy v Maďarsku neuhradíte pokutu, snadno si vás vyhledají a informují o tom ČR. Může se stát, že o to požádají a dlužnou částku začne vymáhat Česká republika.

Pokuty se ale samozřejmě neudělují jen na místě. Nejčastěji vás prostě zachytí radar a policie si vás najde právě skrze EUCARIS. Časem obdržíte doporučený dopis (někdy posílají v češtině) s informacemi o přestupku a údaji k platbě.

Jak zaplatit pokutu ve forintech? Buď budete mít na dopise částku převedenou na eura, nebo využijte kurz ČNB a převod si udělejte sami. V internetovém bankovnictví zadejte všechny důležité údaje k platbě do zahraničí a odešlete.

Kdyby vám přišla jen složenka, tak zkopírujte číslo účtu, variabilní symbol a převod proveďte ze svého bankovního účtu. Maďarské složenky na české poště neproplácí. Převod provedete i na pobočce banky, kdybyste si nevěděli rady a aplikace vám stagnovaly.

Zdroje: MVCR.cz

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno