Domů » Cestování » Dopravní předpisy a pravidla v Maďarsku

Dopravní předpisy a pravidla v Maďarsku

0

Maďarskem někteří z nás projíždí na dovolenou. Jiní ho mají jako cílovou destinaci. Na co všechno se tady, kromě báječného jídla, musíte připravit? Připravili jsme pro vás detailního průvodce dopravními předpisy a pravidly v Maďarsku.

Dopravní předpisy a pravidla v Maďarsku

Dopravní pravidla jsou tu víceméně stejná jako v České republice a na Slovensku, mrkněte se proto i na dopravní předpisy a pravidla v Česku. Týká se to rychlosti, elektronické dálniční známky či nulové tolerance alkoholu. Pozor na zákaz jízdy kamionů o víkendech.

Jaké dokumenty vzít s sebou

Jaké dokumenty si do Maďarska připravit? Řidičský průkaz, zelenou kartu, technický průkaz a doklady totožnosti. Maďarsko je součástí Evropské unie i schengenského prostoru.

Rychlost

VozidloV obci (km/h)Mimo obec (km/h)Rychlostní silnice (km/h)Dálnice (km/h)
Osobní a nákladní vůz do 3,5 t5090110130
Motocykl50 (40 pro motorové tříkolky)90110130
Nákladní vůz nad 3,5 t50708080
Autobusy50708080
Automobil + přívěs do 3,5t50707080
Automobil + přívěs nad 3,5t50707080
Obytný automobil do 3,5t5090110130
Obytný automobil nad 3,5t50707080

K úrovňovému železničnímu přejezdu se přibližujte maximální rychlostí 40 km/h, pokud se nachází mimo obec, a s maximální rychlostí 30 km/h v obci. Při průjezdu přes železniční přejezd jeďte maximální rychlostí 5 km/h a nezastavujte.

Dálniční známka

Dálniční známka je v Maďarsku povinná pro motocykly, osobní vozidla, karavany, nákladní vozidla do 3,5 tuny, autobusy, přívěsy vozidel kategorie D2 a B2. Vozidla nad 3,5 t platí elektronické mýtné přes palubní jednotky Hu-Go na základě ujetých km.

Cena dálniční známky

Dálniční známka pro Maďarsko je elektronická.

Vozidlo10 dní1 měsíc1 rokRegionální (roční)
Motocykl3 200 HUF5 180 HUF57 260 HUF6 660 HUF
Osobní vozy do 3,5 t do 7 míst6 400 HUF10 360 HUF57 260 HUF6 660 HUF
Osobní vozy do 3,5 t s více než 7 místy, karavany a nákladní vozy do 3,5 t9 310 HUF14 670 HUF81 280 HUF13 330 HUF
Autobusy20 640 HUF29 270 HUF
Přívěsy pro kategorie vozidel D2 a B26 400 HUF10 360 HUF57 260 HUF6 660 HUF

Zákaz jízdy kamionů

V Maďarsku nesmí jezdit kamiony v sobotu od 22:00 do neděle 22:00, včetně státních svátků. O prázdninách se přidává další omezení, kamiony nesmí jezdit také v sobotu přes den od 8:00 do 22:00. Kamiony mají také omezený vjezd do hlavního města. Více na stránkách green-zones.eu.

Povinná výbava

Maďarsko je signatářem Vídeňské úmluvy o silničním provozu. To znamená, že při policejní kontrole by vám měla stačit povinná výbava země, ve které je vaše auto registrované.

Když je registrované v ČR, česká povinná výbava bude dostačující. Kdyby bylo ze Slovenska, tak zase slovenská povinná výbava.

Pravdou ale je, že existují i různé místní legislativní úpravy a vyhlášky. Člověk si tedy nemůže být stoprocentně jistý, zda ho policisté na něčem nenachytají. Doporučujeme tedy před jízdou ověřit i to, jaká je povinná výbava v Maďarsku.

Do povinné výbavy vozidel v Maďarsku patří:

  • reflexní vesta pro každého pasažéra (umístěná nikoliv v kufru, ale v kabině),
  • autolékárnička,
  • výstražný trojúhelník.

Osobní vozy nemusí mít hasicí přístroj. Vozidla nad 3,5 tuny musí vozit hasicí přístroj

Ve městě musíte používat bezpečnostní pásy na předních sedadel. Mimo město musí být připoutaná celá posádka. Samozřejmě platí, že řidič motocyklu i spolujezdec musí mít nasazenou ochrannou přilbu.

Doporučená výbava

Do Maďarska doporučíme vše, co se po cestě může hodit: deka, sada nářadí, startovací kabely, motorový olej, voda do ostřikovačů, náhradní kolo, hever.

Pneumatiky a sněžné řetězy

V Maďarsku zimní pneumatiky obecně povinné nejsou. Výjimkou jsou úseky, kde tak nařizuje dopravní značení. Vzorek pneumatik musí být minimálně 1,6 mm, což odpovídá letním pneumatikám (a celoročním). Nicméně byste u sebe měli mít sněhové řetězy pro případ, že by se zhoršilo počasí. Bez nich vás nemusí při kontrole do země pustit.

Povinnost svítit

Povinnost svítit v Maďarsku platí jen při jízdě mimo obec. V zastavěných oblastech nesmíte vůbec používat dálková světla. Za dobré viditelnosti přes den stačí zapnout světla pro denní svícení.

Pokuty

V této zemi mají vlastní bodový systém. Mezi nejčastější pokuty v Maďarsku patří pokuta za rychlost, jízda na červenou, jízda pod vlivem alkoholu a nepoužití bezpečnostních pásů. Za vše se ukládají pokuty na místě ve výši 15 000 až 300 000 HUF. Jízda bez dálniční známky vás vyjde až na 14 875 HUF.

Pokud nezaplatíte pokutu na místě (týká se to přestupků), policie je oprávněná k tomu vám zabránit v další jízdě nebo rovnou zabavit vozidlo. Opatření skončí, jakmile zaplatíte.

Pozor, v obci smíte používat zvukové znamení jenom v případě ohrožení.

Tolerance alkoholu

Tolerance alkoholu za volantem je v zahraničí různá. Jak jsou na tom v Maďarsku? Obdobně jako v Česku zde platí nulová tolerance. Nad 0,5 promile hrozí soudní řízení. Jestli jste zrovna na dovolené a chcete mít jistotu, využijte naši Alkohol kalkulačku.

Použití autokamery a antiradaru

V Maďarsku jsou autokamery povolené. Záznam však smí sloužit jen pro soukromé účely a musí se natáčet v malém rozlišení a nízké frekvenci snímků. Po 5 dnech ho musíte smazat.

Policejní kontrola

Při policejní kontrole nečekejte žádné zvláštnosti. Počínejte si stejně jako v ČR – zůstaňte v klidu a poslouchejte pokyny policisty.

Pokud do země vjíždíte s poškozenou karoserií, např. po nehodě, mějte u sebe protokol o vyšetření nehody, že k poškození nedošlo na území Maďarska. Jinak můžete mít při výjezdu ze země problémy.

Záchranná ulička

Záchranářská ulička se vytváří v kolonách za účelem hladkého průjezdu vozidel IZS (policie, hasiči atd.). Stejně jako v Čechách, i v Maďarsku při tvorbě záchranné uličky využijte pravidlo pravé ruky. Palec = levý pruh, ostatní prsty jsou další pruhy. Místo mezi palcem a zbytkem prstů představuje uličku pro vozy s předností v jízdě.

Záchranářská ulička
Záchranářská ulička

Cestování s dětmi a použití autosedačky

Víte, jak cestovat s dětmi do zahraničí, aby byla cesta bezpečná, bezproblémová a s minimem stresu? Věnujte se důkladné přípravě výbavy do auta, mějte se sebou správnou autosedačku a nezapomeňte na praktické autodoplňky do auta.

Děti do 135 cm musí být připoutané v autosedačce. Děti nad 130 cm mohou být připoutané bezpečnostním pásem, přepravují se na zadních sedačkách. Děti do 12 let a menší 150 cm nesmí sedět na předních sedadlech.

Nezletilí musí mít vlastní cestovní doklady, ať už občanský průkaz nebo cestovní pas. Vyzkoušejte naše tipy a zpříjemněte si cestování s dětmi.

Ceny pohonných hmot

Ceny pohonných hmot jsou v Maďarsku na evropském průměru. Průměrná cena je 1,64 EUR za Natural 95 za a 1,48 EUR za naftu. Doporučujeme ceny ověřit těsně před cestou, ať zbytečně neproděláte.

Dobíjení elektromobilu

Nejvíce dobíjecích stanic nabízí společnost Mobiliti (cca 1500 míst). Nabíječky najdete také na některých čerpacích stanicích značky MOL. Pro nabíjení ze stanic E.ON musíte využít jejich aplikaci drivE.on Hungary (Apple a Android).

Řetězec Penny nabízí nabíjení zcela zdarma. Lidl má rovněž své dobíjecí stanice, dobíjení ale většinou není zdarma. Firma Ionity má v Maďarsku okolo 5 dobíjecích stanic, zejména na dálnicích.

Cestování půjčeným autem a půjčování vozidel

Chystáte se v Maďarsku půjčit auto? Půjčovny aut jsou téměř na každém kroku. Především ve velkých městech a vnitrozemí.

Pokud jedete do zahraničí vozem, který není napsaný na vás (ať už se jedná o auto v osobním vlastnictví, firemní nebo z půjčovny), sežeňte si potvrzení o vypůjčení. Při namátkové kontrole sice není povinné, ale policie by mohla mít podezření, že jste vůz ukradli. A dostanete se do problémů. Více v článku o cestování vypůjčeným vozem do zahraničí.

Auto se dá zapůjčit i v Maďarsku. Cena půjčovného se pohybuje okolo 500 Kč za den, závisí na typu vozu, který si půjčíte a také na jak dlouho. Na krátkodobé výpůjčky v Budapešti můžete zkusit carsharing.

Cestování se zvířaty

Pes, fretka či kočka musí mít vlastní evropský pas zvířete v zájmovém chovu, kde jsou informace o platném očkování proti vzteklině. První očkování musí být provedeno minimálně 21 dní před cestou do zahraničí. A nezapomeňte mu zajistit bezpečnou jízdu. Podívejte se, jak na to >> Cestování se psem v ČR i v zahraničí.

Pití, kouření a a telefon za volantem

Za volantem smíte kouřit, pít i jíst jídlo. Nepoužívejte ale telefon. V zemi na to mimo strážníků dohlíží i inteligentní radary, které kromě rychlosti sledují také telefonování za volantem a používání bezpečnostních pásů. Tipy na lehké svačinky pro celou rodinku najdete v článku Jaké připravit jídlo na cesty.

Řízení naboso a v žabkách

Pokud při policejní kontrole policista vyhodnotí vaši obuv jako nevyhovující, může následovat pokuta. Vaší povinností je být obutí tak, abyste zvládali jízdu. Naboso raději nejezděte. Co se žabek týče, záleží na rozpoložení konkrétního strážníka. Více v článku Řízení naboso nebo v žabkách.

Důležité kontakty  

Telefonní čísla

  • Integrovaný záchranný systém 112
  • Záchranná služba 104
  • Policie 107
  • Hasiči 105
  • Informace pro turisty 00361 438 8080

Velvyslanectví ČR v Budapešti

Dovoz aut z Maďarska

Dovoz aut z Maďarska můžete řešit jak online, tak osobně v maďarských autobazarech. Doporučujeme se poohlédnout po fórech a zjistit, který prodejce je spolehlivý. Procesem přihlášení a přepisu auta z dovozu vás provedeme přímo na blogu.  

Kempování a spaní v autě

Kempování na divoko je v Maďarsku zakázané, stejně jako spaní v autě mimo kempy. Pokud chcete ušetřit, můžete se zkusit domluvit s majitelem pozemku, jestli si u něj můžete postavit stan nebo na noc vyspat v autě.

Nejčastější otázky a odpovědi

Jaké jsou nejvyšší povolené rychlosti v Maďarsku?

Nejvyšší povolená rychlost pro osobní vozidla v obci je 50 km/h. Nejvyšší povolená rychlost mimo obec je 90 km/h, na rychlostních silnicích 110 km/h a na dálnicích 130 km/h.

Kdo musí mít dálniční známku v Maďarsku?

Dálniční známka je povinná pro motocykly, osobní vozidla, karavany, nákladní vozidla do 3,5 tuny, autobusy a přívěsy vozidel kategorie D2 a B2. Vozidla nad 3,5 tuny platí elektronické mýtné přes palubní jednotky Hu-Go na základě ujetých km.

Jaká jsou omezení pro kamiony v Maďarsku?

Kamiony nesmějí jezdit v sobotu od 22:00 do neděle 22:00, včetně státních svátků. V prázdninových obdobích nesmí kamiony jezdit v sobotu přes den od 8:00 do 22:00.

Co musí být součástí povinné výbavy vozidel v Maďarsku?

Do povinné výbavy vozidel patří reflexní vesta pro každého pasažéra, autolékárnička a výstražný trojúhelník. Osobní vozy nemusí mít hasicí přístroj.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články