Domů » Pro řidiče » Předjíždění/objíždění tramvaje. Jak je to správně?

Předjíždění/objíždění tramvaje. Jak je to správně?

0

Účastníky silničního provozu vážou jasně stanovená pravidla, a je jedno, jestli řídíte motorové nebo nemotorové vozidlo. Zvláštní specifika známe i v případě tramvají a tramvajových zastávek. Kdy můžete tramvaj objet nebo předjet a na co si dát pozor?

Předjíždění/objíždění tramvaje. Jak je to správně?

Situace na tramvajovém pásu se souběžně jedoucí tramvají

Tramvaj jezdí po pásu, který je buď součástí vozovky. Nebo mohou koleje být od vozovky oddělené. To vypadá tak, že tramvajový pás je například pod úrovni nebo nad úrovni silnice, případně se mezi těmato dvěma nachází obrubník, který je od sebe odděluje. Více se o tramvajovém pásu dočtete v našem článku >>> Tramvajový pás.

Pokud tedy tramvaj jede po pásu, který je v úrovní vozovky, smíte na pás vjet pouze v případě, že tramvaj objíždíte, předjíždíte, ale také tehdy, když se otáčíte, vjíždíte na pozemní komunikaci nebo odbočujete.

Ještě jedna věc je důležitá. Pokud se na tramvajový pás chystáte vjet, ujistěte se, že tramvaj nijak neohrozíte a ani jí nebudete bránit v jízdě. Narazíte i na případy, kdy je nutné dát tramvaji přednost. Na to upozorňuje příslušné dopravní značení.

Jak předjíždět (objíždět) tramvaj

Podél tramvaje, která jede na tramvajovém pásu v úrovni vozovky, se jezdí vpravo. Výjimku stanovuje značka IP 23b, Objíždění tramvaje – jízda podél tramvaje vlevo.

Další situace je tu tehdy, když tramvaj jede po tramvajovém pásu, který je nad úrovní vozovky, pod její úrovní nebo je od vozovky oddělený. Tento pás smíte přejet příčně v těch místech, které jsou pro to přímo určená a nikde jinde. A i když takové místo vyhrazené máte, zase myslete na to, abyste tramvaj v žádném případě neblokovali a nijak ji neohrožovali.

Vyhněte se pokušení, když je tramvajová pás prázdný a vy si chcete zkrátit čas čekání v koloně tím, že předjedete pár aut. Souvislý proud vozidel předjíždět nesmíte – je nutné, abyste se vždy měli kam zařadit. A už vůbec byste neměli prosvištět zastávkou.

Tramvaj můžete minout zprava v obou variantách umístění tramvajového pásu, když jede jinou rychlostí než vozidlo ve stejném směru. Pokud je tedy vedle této tramvaje dostatek místa vpravo, můžete ji z této strany při vyšší rychlosti minout.

Kdyby se vám vedle tramvaje vpravo projet nechtělo/nemohli byste, samozřejmě nemusíte. V takovém případě ale máte povinnost umožnit ostatním řidičům, aby tak udělali. Jeďte za tramvají v adekvátní vzdálenosti.

Jaká je situace na zastávkách

Konkrétní pravidla zní následovně – pokud je zastávka na zvýšeném nebo sníženém pásu, jezdí se kolem ostrůvku vpravo. Vlevo smíte jet výjimečně v případech, kdy jízdě vpravo brání překážka nebo je to bezpečnější kvůli rozměrům vozidla.

Ne vždy má zastávka nástupní ostrůvek. V takovém případě lidé vstupují přímo do vozovky. Na místě je zvýšená opatrnost. Musíte zastavit a pokud je v zastávce více vozidel hromadné dopravy, musíte zastavit za druhým z nich. Zastavte také za tramvají, která zastavila u okraje vozovky. Neobjíždějte zleva! Zakazuje to sám zákon.

Objíždění tramvaje v zastávce z levé strany je velký hazard. Hned z několika důvodů – jednak se můžete střetnout s protijedoucí tramvají. Ale zároveň ohrožujete cestující, kteří z tramvaje vystupují a přecházejí na levou stranu ulice. Určitě nečekají auto, které se vyřítí z protisměru. Výjimku stanovuje dopravní značka IP 23a, Objíždění tramvaje, která ukáže, kdy a kde lze tramvaj v zastávce objet zleva.

Pokuty

Za nedodržení pravidel a objíždění tramvaje zleva můžete dostat pokutu 1500 až 2500 Kč bez trestných bodů.

Dopravní značky spojené s tramvají

Nejčastější dotazy

Kdy se smí vjet na tramvajový pás?

V některých situacích na něj vjet smíte, vždy ale musíte dbát na to, abyste tramvaji nepřekáželi a neohrožovali ji.

Jak předjíždět tramvaj v zastávce?

Kolem ostrůvku se smí jezdit vpravo. Vlevo pouze ve výjimečných případech. Objíždění tramvaje v zastávce u okraje vozovky z levé stravy je víceméně nezákonné. Pokud není žádný ostrůvek, musíte zastavit za vozidlem hromadné dopravy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články