Domů » Cestování » Jak si půjčit auto v zahraničí: Průvodce pro cestovatele

Jak si půjčit auto v zahraničí: Průvodce pro cestovatele

Plánování zahraniční dovolené může být jak vzrušující, tak i stresující zároveň. A pokud míříte do destinace, kde potřebujete automobil, půjčení vozu se stává nezbytností. Ať už toužíte po prozkoumání USA, Černé Hory, Thajska nebo Řecka, pronájem automobilu vám poskytuje nezávislost, jelikož se nemusíte spoléhat na veřejnou dopravu a dodržování jízdních řádů. V tomto článku najdete klíčové informace týkající se půjčování automobilu v zahraničí, včetně tipů, na co si dát pozor a bez čeho se zkrátka neobejdete.

Jak si půjčit auto v zahraničí: Průvodce pro cestovatele

Před tím, než si půjčíte auto je důležité pečlivě se seznámit s dopravními předpisy dané země a porozumět místním dopravním zvyklostem, abyste se vyhnuli možným problémům na silnicích a zajistili bezpečnou a plynulou jízdu.

1. Podmínky ke splnění pronájmu vozidla 

Podmínky pro pronájem vozidla se mohou lišit v závislosti na konkrétní půjčovně auta a zemi, ve které si vozidlo pronajímáte. Nicméně, zde jsou popsány obecné podmínky, které se vyskytují nejčastěji:

  • Platba kreditní kartou: Většina půjčoven aut vyžaduje k rezervaci a převzetí vozu platbu kreditní kartou. To je z důvodu zajištění platby a také pro blokaci zálohy na kartě jako určitá záruka. Debetní karty nejsou většinou akceptovány nebo jsou akceptovány pouze ve velmi omezené míře. Hotovost není přijímána nikde.
  • Mezinárodní řidičský průkaz: Pokud cestujete do zahraničí a chcete si půjčit auto, může být vyžadován mezinárodní řidičský průkaz. I když mnoho zemí přijímá běžné řidičské průkazy vydávané v České republice, některé půjčovny preferují nebo vyžadují mezinárodní řidičský průkaz. Doporučuje se prověřit požadavky půjčovny v příslušné zemi. Mezinárodní řidičský průkaz (IDP) získáte na kterémkoliv úřadu s rozšířenou působností a jeho vydání stojí 50 Kč.
  • Věk řidiče: Věkový limit pro pronájem auta se může různit, ale obvykle platí, že řidiči ve věku 21 až 25 let nebo řidiči nad 65 let musejí platit speciální příplatek nebo mohou mít omezení ve výběru vozidel. Většina autopůjčoven nepůjčuje vozy řidičům mladších 21 let. 

2. Výběr autopůjčovny aut a rezervace vozidla

Existuje mnoho rezervačních portálů pro půjčení auta, které vám mohou pomoci s výběrem. Použití vyhledávačů je výhodné především z toho důvodu, že máte k dispozici srovnané nabídky všech dostupných půjčoven. Rezervace přes vyhledávače je velmi oblíbená. Mezi nejznámější vyhledávače patří Rentalcars.com, Skyscanner.cz, HolidayCars.com nebo ArgusCarHire

Cenově nejvýhodnější nabídky je vhodné rezervovat právě přes vyhledávače. Při rezervaci se vždy dozvíte půjčovnu a také detailní podmínky půjčovného. Při samotné rezervaci a platbě si pak na stránkách konkrétní autopůjčovny znovu přečtěte a zkontrolujte podmínky půjčovného. Je třeba si být vědom možné nevýhody, která spočívá v tom, že smluvní podmínky pronájmu mohou být odlišné při rezervaci prostřednictvím vyhledávačů.

Při hledání spolehlivé a důvěryhodné autopůjčovny v zahraničí se můžete spolehnout na známé společnosti jako Hertz, Avis, Enterprise nebo Europcar. Tyto společnosti navíc mají širokou síť poboček po celém světě a poskytují různé možnosti služeb. Navíc existuje mnoho místních půjčoven, které mohou nabídnout konkurenčnější ceny, ale je důležité prověřit si jejich pověst a způsob, jakým řeší případné problémy.

Autopůjčovny, které jsou méně známé a nemají pozitivní recenze, nemusí být vždy seriózní. Většinou nabízí velmi výhodnou cenu, ale ta se obvykle zvýší různými speciálními poplatky, které je pak na konci nutné zaplatit. 

Předtím než provedete samotnou rezervaci, je vhodné pečlivě zkontrolovat hodnocení a recenze autopůjčoven od ostatních uživatelů. Tím získáte užitečný pohled na jejich zkušenosti s danou autopůjčovnou, což vám může pomoci při rozhodování mezi různými nabídkami.

Rezervace automobilu online

3. Ceny pronájmu a možnosti nabídek

Některé autopůjčovny poskytují výhodné ceny pro předběžné rezervace nebo speciální nabídky pro dlouhodobý pronájem

Lákavou nabídkou je také „First minute„, což je nabídka, která se vztahuje na rezervace provedené s dostatečným předstihem před plánovaným termínem vyzvednutí vozidla. Čím dříve automobil zarezervujete, tím výhodnější cenu dostanete. Některé půjčovny mají možnost bezplatného zrušení objednávky 48 hodiny před půjčením vozidla. 

Ceny pronájmu vozidel se mohou lišit podle místa vyzvednutí – například na letišti nebo v blízkém městě. Proto je důležité zvážit cenu s ohledem na to, zda bude zapotřebí využít místní dopravu k dopravě pobočky autopůjčovny.

Obecně se ceny pronájmu obyčejného vozidla na jeden den pohybují kolem 30 až 100 EUR, ale samozřejmě mohou být ovlivněny různými faktory, jako je typ vozu, délka pronájmu a další služby či pojištění. Je proto vhodné porovnat nabídky a vybrat tu nejvhodnější pro vaše potřeby.

Cena pronájmu auta se může lišit z několika důvodů:

1. Typ vozidla: Cena se obvykle odvíjí od typu vozidla, které si vyberete. Například luxusní automobily budou mít obvykle vyšší cenu než běžné osobní vozy.

2. Délka pronájmu: Mnoho půjčoven nabízí slevy pro delší pronájmy. Cena za den se může snižovat s rostoucí délkou pronájmu.

3. Sezóna a poptávka: Ceny mohou být ovlivněny sezónou a poptávkou. V období vysoké sezóny, jako jsou prázdniny nebo festivaly, mohou být ceny podstatně vyšší, než pak mimo sezónu.

4. Místo pronájmu: Cena se také může lišit podle místa pronájmu. Pronájem auta na letišti nebo v turisticky oblíbených oblastech může být mnohonásobně dražší než v méně frekventovaných lokalitách.

5. Příplatky a poplatky: K ceně pronájmu mohou být připočteny různé poplatky a příplatky, jako jsou poplatky za pojištění, další řidič nebo překročení stanoveného počtu ujetých kilometrů. Další příplatky mohou být autosedačky pro děti a podobně.

6. Speciální nabídky: Některé půjčovny mohou nabízet speciální slevy nebo akce, které mohou ovlivnit cenu pronájmu. 

4. Důležité aspekty při půjčení auta

Existují další důležité věci, které byste měli zvážit před pronájmem auta. 

Zaměřte se na povolený počet ujetých kilometrů. Některé půjčovny mají stanovený přesný limit ujetých kilometrů, za jejichž překročení si účtuje další dodatečné poplatky. Proto je výhodné hledat půjčovny, které nemají striktně stanovený denní limit kilometrů. 

Některé půjčovny mají pravidla pro tankování. Ideální je vybrat si půjčovnu, která praktikuje pravidlo „plná nádrž na plnou nádrž“ neboli „full to full“, což znamená, že vozidlo vy přeberete s plnou nádrží a také ho vracíte s plnou nádrží. Tímto způsobem se vyhnete případným nejasnostem ohledně tankování a dodatečným poplatkům za doplnění paliva.

Autopůjčovny v zahraničí

5. Pečlivé prostudování smlouvy a smluvních podmínek

Před “podepsáním smlouvy” je nezbytné pečlivě prostudovat všechny odstavce, včetně těch psaných malým písmem. Tím se vyhnete případným nepříjemným překvapením, která by mohla vzniknout z nepozornosti při čtení smluvních podmínek. Zvláštní pozornost je třeba věnovat částem týkajícím se pojištění, případným poplatkům za překročení povoleného nájezdu nebo podmínek týkajících se vrácení vozu.

6. Rezervace automobilu a platební metody

Většina autopůjčoven vyžaduje k rezervaci a převzetí vozu platbu kreditní kartou. Je důležité si ověřit, zda je vaše kreditní karta akceptována danou společností a zda máte dostatečný limit pro zálohu či blokaci finančních prostředků na kartě. Většina půjčoven nepřijímá debetní karty ani hotovost právě kvůli zajištění platby. 

Autopůjčovny vyžadují finanční zálohu, což je platba formou kauce. V praxi to znamená, že autopůjčovna automaticky zablokuje určitý finanční obnos, který je jako záruka. Tato finanční záloha je pro případ, že auto poškodíte. 

7. Přebírání vozidla a pojištění

Až si budete vyzvedávat vůz, musíte mít s sebou pas nebo občanský průkaz, kreditní kartu na jméno řidiče, a také řidičský průkaz. Pokud je třeba tak i ten mezinárodní.

Při přebírání vozu je důležité důkladně prověřit jeho stav a nafotit veškeré stávající škrábance, poškození nebo nedostatky, aby nedošlo k nesrovnalostem při vrácení. Doporučuje se také pečlivě prozkoumat podmínky pronájmu a případné pojištění. Mnoho společností nabízí základní pojištění v ceně půjčovného, ale můžete si také připlatit za rozšířené krytí.

Před každým pronájmem vozidla zaměstnanci pobočky půjčovny vyplní formulář, který popisuje kompletní stav automobilu. Doporučujeme kontrolu automobilu nepodceňovat! Všechna viditelná poškození, sebe menší škrábance nebo špinavý interiér, vždy je vše nejlepší nahlásit předem!

Důrazně doporučujeme, abyste si připojištění sjednali přímo v autopůjčovně a ne u jiných pojišťoven. Půjčovny totiž obvykle jsou neochotné komunikovat s třetími stranami, a pokud by nastala pojistná událost, museli byste ji řešit se svou pojišťovnou sami. Navíc pojišťovny často činí maximum pro minimalizaci plnění pojistných nároků.

Doplňkové připojištění je velmi důležité. Pokud se chcete spoléhat pouze na základní pojištění (CDW – collision damage waiver), které obvykle bývá součástí pronájmu, může vás spoluvlastnictví na škodu přesto stát až stovky eur, někdy i více. S doplňkovým pojištěním se částka, kterou musíte případně zaplatit obvykle sníží o několik desítek eur. Standardní CDW často nezahrnuje pojištění skla, podvozku a pneumatik. Navíc některé pojištění nezahrnuje ani pomoc v případě ztráty klíčů, uzamčení klíčů uvnitř vozu nebo doplnění paliva v nouzi, pokud vám na cestách dojde.

Půjčení auta v zahraničí

8. Vrácení vozidla

Ještě před předáním vozidla nezapomeňte doplnit palivo, v případě, že máte ve smlouvě pravidlo „plná nádrž na plnou nádrž. Tankujte blízko autopůjčovny. Pokud je vozidlo velmi špinavé, například od písku nebo bláta, doporučujeme ho vyčistit. Jinak by se mohli náklady za pronájem zvýšit.

Návrat vozidla by měl probíhat v pracovní době autopůjčovny, kdy je možné vozidlo důkladně zkontrolovat a autopůjčovna vydá vám potvrzení o vrácení. Tím je možné předejít zbytečným komplikacím a případným nedorozuměním ohledně stavu vozu. 

V případě, že nemůžete vrátit vůz v pracovní době, můžete využít tzv. return boxy, které jsou k dispozici i mimo otevírací dobu autopůjčoven. V této situaci je však důležité si vozidlo důkladně zdokumentovat, ideálně fotografiemi nebo dokonce videem. Tím máte důkaz, že jste auto vrátili v pořádku, což může být klíčové při řešení případných sporů nebo požadavků na úhradu škod.

Plánování úžasného roadtripu z jednoho konce země na druhý je skvělý nápad, ale vrátit se zpět na stejné místo, odkud jste auto půjčili, může být někdy poněkud nepraktické. Většina autopůjčoven vám sice umožní vrátit auto na jiném místě, než kde jste ho půjčili, ale za tuto výhodu si často účtují vysoké poplatky. Proto je důležité pečlivě prostudovat podmínky a hledat informace o tzv. „One-way fee“, tedy o poplatku za jednosměrný pronájem.

Tzv. Jednosměrné půjčení auta je služba poskytovaná některými autopůjčovnami, kdy je možné pronajmout si auto v jednom místě a vrátit ho v jiném. To znamená, že není nutné vrátit vozidlo do stejné půjčovny, kde jste ho půjčili. Jednosměrné půjčení auta může být užitečné při plánování dlouhých cest, přesunů mezi městy nebo při jednosměrných cestách na letiště. 

8. Dálniční poplatky, mýtné, poplatky za přejezdy a pokuty 

V ceně pronájmu u většiny autopůjčoven jsou obvykle zahrnuty dálniční poplatky. Nicméně, co se týká mýtného nebo poplatků za přejezd mostů či tunelů, tyto náklady si hradíte sami, stejně jako případné pokuty.

S pokutami může být někdy spojeno několik potíží. Například pokud vás kamera vyfotí za překročení rychlosti, autopůjčovna se o tom často dozví až poté, co máte auto vráceno. Následně může autopůjčovna požadovat zaplacení pokuty od vás, i když pronájem již dávno skončil. Proto je důležité tuto možnost mít zahrnutou ve smlouvě, abyste byli chráněni před nečekanými finančními nároky.

Hladina alkoholu v krvi je v některých zemích tolerována více, ale jinde je toto sledováno mnohem přísněji a za přítomnost alkoholu můžete čelit vysokým pokutám.

Půjčení auta v zahraničí může být skvělým způsobem, jak prozkoumat novou destinaci ve vlastním tempu a nezávislosti. Buďte však opatrní a dbejte na podmínky pronájmu a pojištění, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením. Důkladná kontrola smlouvy, pečlivé prozkoumání vozidla před jeho převzetím a řádné dodržování podmínek autopůjčovny jsou klíčové k bezproblémovému a bezpečnému cestování.

Nejčastější otázky a odpovědi

Jaké podmínky je třeba splnit k půjčení vozidla z autopůjčovny?

Podmínky pro pronájem vozidla se mohou lišit v závislosti na konkrétní půjčovně auta a zemi, ve které si vozidlo pronajímáte. Nicméně, nejdůležitější je mít kreditní kartu, dostatečný věk řidiče a také mezinárodní řidičský průkaz, který v některých půjčovnách je nutný.

Na co si dát pozor při výběru autopůjčovny?

Autopůjčovny, které jsou méně známé a nemají pozitivní recenze, nemusí být vždy seriózní. Většinou nabízí velmi výhodnou cenu, ale ta se obvykle zvýší různými speciálními poplatky, které je pak nakonci nutné zaplatit. 

Jaká je průměrná cena pronájmu obyčejného vozidla na jeden den?

Obecně se ceny pronájmu obyčejného vozidla na jeden den pohybují kolem 30 až 100 EUR, ale samozřejmě mohou být ovlivněny různými faktory, jako je typ vozu, délka pronájmu a další služby či pojištění.

Na co si dávat při pronájmu ještě pozor?

Zvažte informace ohledně povoleném počtu ujetých kilometrů a také si dejte pozor na pravidla tankování.

Jak postupovat při přebírání vozidla?

Při přebírání vozu je důležité důkladně prověřit jeho stav a nafotit a do formuláře vepsat veškeré stávající škrábance, poškození nebo nedostatky, aby nedošlo k nesrovnalostem při vrácení.

Jak postupovat při vrácení vozidla?

Ještě před předáním vozidla nezapomeňte doplnit palivo, v případě, že máte ve smlouvě pravidlo „plná nádrž na plnou nádrž. Pokud je vozidlo velmi špinavé, například od písku nebo bláta, doporučujeme ho vyčistit. Jinak by se mohli náklady za pronájem zvýšit. Návrat vozidla by měl probíhat v pracovní době autopůjčovny, kdy je možné vozidlo důkladně zkontrolovat a autopůjčovna vydá vám potvrzení o vrácení.

Co je to jednosměrnné půjčení?

Jednosměrné půjčení auta je služba poskytovaná některými autopůjčovnami, kdy je možné pronajmout si auto v jednom místě a vrátit ho v jiném. To znamená, že není nutné vrátit vozidlo do stejné půjčovny, kde jste ho půjčili. Jednosměrné půjčení auta může být užitečné při plánování dlouhých cest, přesunů mezi městy nebo při jednosměrných cestách na letiště. 

Je v ceně pronájmu zahrnuté mýtné?

V ceně pronájmu u většiny autopůjčoven jsou obvykle zahrnuty dálniční poplatky. Nicméně, co se týká mýtného nebo poplatků za přejezd mostů či tunelů, tyto náklady si hradíte sami, stejně jako případné pokuty.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články