Ukrajina autem – Dálniční poplatky a informace pro řidiče

Na Ukrajině se neplatí mýtné ani jiné dálniční poplatky.

Na Ukrajině moc dálnic nenajdete. Cesty jsou také v dost špatném stavu. Dálnice jsou značené písmenem M. Vzhledem připomínají spíše čtyřproudé silnice, které nejsou označený středovým pásem. Často zde chybí svodidla, odstavné pruhy a další bezpečnostní prvky.

Křižovatky jsou jen málokdy víceúrovňové. Je třeba si dát pozor zejména na to, že se ve městě zcela běžně jezdí i na červenou. Navíc je zde dost hustá doprava. Dopravní značení je na Ukrajině dle našich kritérií zcela nedostačující. Mějte s sebou proto vždy raději navigaci a aktuální mapy.

Menší silnice, zejména v horských oblastech, mají nezpevněný povrch, jsou velmi klikaté, místy hodně úzké, jízda po nich je nepříjemná a v noci se nedoporučuje. Často se po jejich krajnici pohybují neosvětlení chodci, ale i dobytek a drůbež. Dbejte vysoké opatrnosti. Doprava na Ukrajině je opravdu velmi specifická. Nerespektují se rychlostní limity ani bezpečnostní pásy. Ukrajinci běžně řídí s alkoholem v krvi, i když je zde nulová tolerance alkoholu a světla použijí, až když je tma, i když je denní svícení povinné v období od 1. října do 30. dubna.

Povinná a doporučená výbava auta

Povinná výbava vozidla je na Ukrajině podobná jako v ČR. K povinné výbavě vozu je nutné přidat hasicí přístroj a oranžovou reflexní vestu. Doporučuje se mít raději i kanystr na palivo. V nížinách je čerpacích stanic dostatek, v horách už méně.

Mějte sebou rezervu v autě a nutné nářadí na výměnu kola. Při zdejším stavu silnic je to nutnost, stejně jako zajištění zavazadel v kufru proti pohybu. I když se uvádí, že nepotřebujete lékárničku či trojúhelník, určitě si je v kufru nechte.

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Rychlostní limity na Ukrajině

V obciV obydlené částiMimo obecDálnice – AutoDálnice – Motorka a přívěs
20 km/h20 km/h90 km/h110 km/h až 130 km/h dle značení80 km/h

Pokuty na Ukrajině

V případě dopravního přestupku od vás policie nesmí přijmout hotovost na místě, jinak se jedná o úplatek. Pokuty se platí výhradně bankovním převodem, nebo vkladem přímo na státní bankovní účet. Je zde nulová tolerance alkoholu.

 • Nepoužívání bezpečnostního pásu 50 až 85 UAH
 • Špatné parkování 255 až 340 UAH
 • Telefonování za volantem 425 až 510 UAH
 • Překročení rychlosti do 20 km/h 255 až 340 UAH
 • Překročení rychlosti o více než 20 km/h 425 až 510 UAH
 • Jízda pod vlivem alkoholu 2 550 až 3 400 UAH a zákaz řízení na 1 až 2 roky

Užitečné rady a tipy na cestu do Ukrajiny

Kontroly na hranicích jsou velmi přísné a kolony jsou na několik hodin. Doporučujeme vybrat si menší hraniční přechod. Na webu Státní pohraniční služby Ukrajiny se lze podívat na aktuální situaci na konkrétním přechodu online. Vždy trvejte na razítku o vstupu do země.

Při příjezdu na hranice Ukrajiny zaplatíte ekologický poplatek asi 10 euro za každých 1 000 ccm objemu válců.

Značně sledovaný je převoz cigaret a alkoholu přes hranice. Pokud přesáhnete povolené množství, je to zde dle zákonů považováno za pašování. Ze země se navíc nesmí vyvážet mléčné výrobky a maso.

Čerpací stanice často vlastní soukromníci a ceny pohonných hmot se dost liší. Tankuje se často podle předem objednaných a většinou také zaplacených litrů. Mějte u sebe vždy raději hotovost, platební terminály na benzínkách často nefungují, nebo je obsluha vůbec nechce používat. Měnou je ukrajinská hřivna a jiné měny se nepřijímají. Zde zjistíte aktuální ceny nafty a benzinu.

Vždy si zkontrolujte, zda jste svůj vůz zamkli. Nenechávejte v autě cennosti a viditelně položené tašky. Krádeže a vykrádání aut jsou na Ukrajině časté.

Povinné doklady

 • Průkaz totožnosti – je nutné mít Cestovní pas a vyplatí se vzít si i Občanský průkaz, oba doklady musí být platné 3 měsíce od data vstupu do země
 • Mezinárodní řidičský průkaz
 • Osvědčení o technickém průkazu
 • Doklad o zaplaceném povinném ručení – zelená karta
 • Samolepka CZ
 • V případě, že jedete s vypůjčeným nebo služebním vozem, potřebujete mít také písemný souhlas majitele vozu, úředně ověřený

Problém může nastat, i když máte vůz napsaný na manželku, která s vámi nejede. Ukrajinci nepřechylují ženská příjmení.

Důležitá telefonní čísla

 • Tísňové volání 112
 • Policie – milice 102
 • První pomoc 103
 • Hasiči 101
 • Odtahová služba 559 78 65

Nejčastější trasy na Ukrajinu

Trasa A – Přes Polsko do Kyjova

Trasa Praha – Kyjev je dlouhá asi 1 400 km, trvá 15 hodin a vyjde na cca 6 000 Kč za zpáteční cestu (pohonné hmoty a zpoplatněné úseky).
Praha – Brno – Ostrava – Katovice – Krakov – Lvov – Rivno – Zhitomir – Kyjev. Mezi Katovicemi a Krakovem vede nová, zpoplatněná dálnice a zaplatíte zde asi 6 Kč za km. Projděte si dálniční poplatky v Polsku.

Přes Polsko do Ukrajiny

Trasa B – Přes Slovensko do Užhorodu

Trasa Praha – Užhorod – Zakarpatská Ukrajina – délka cca 760 km, trvá asi 9 hodin a vyjde na cca 3 500 Kč za zpáteční cestu (pohonné hmoty a zpoplatněné úseky). Praha – Brno – Uherské Hradiště – Trenčín – Žilina – Košice – Užhorod. Při cestě přes Slovensko je potřeba zakoupit slovenskou dálniční online známku.

přes slovensko do ukrajiny