Domů » Cestování » Dálniční známky a poplatky » Dálniční poplatky Ukrajina 2024

Dálniční poplatky Ukrajina 2024

0

Dne 24. února 2022 v ranních hodinách započal vojenský konflikt, kdy Rusko napadlo sousední Ukrajinu. Tento střet není prvním válečným konfliktem mezi těmito dvěma zeměmi, nicméně je dosud tím nejrozsáhlejším a nejhorším v celé historii.

Dálniční poplatky Ukrajina 2024

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky vydalo varování, které nedoporučuje cestování na Ukrajinu a naléhá na občany České republiky, aby okamžitě opustili toto území.

Ministerstvo zahraničí důrazně také varuje před cestami do zemí, kde aktuálně probíhá válečný konflikt, nebo je s ním úzce spojena. Kromě Ukrajiny to zahrnuje i Ruskou federaci, Bělorusko a Súdán. Pokud se přesto rozhodnete cestovat do těchto zemí, je třeba si uvědomit, že cestovní pojištění v těchto oblastech nebude pravděpodobně platit. Válečné konflikty, teroristická rizika a občanská válka jsou běžně vyloučeny z krytí pojištění.

Ukrajina vyhlásila válečný stav. Celé území Ukrajiny je ohroženo leteckými a raketovými útoky. Proto je cestování do oblastí poblíž aktivních bojových operací nebo do oblastí, které byly v minulosti postiženy bojovými operacemi, zcela nedoporučeno a nedovoleno.

Situace na Ukrajině je v současné době velmi nebezpečná a nepředvídatelná. Informace o dálničních poplatcích na Ukrajině, berte prosím s rezervou, neboť v důsledku válečného konfliktu bylo mnoho dálnic, silnic, ale také mosty a tunely poškozeny nebo zcela zničeny. 

A proto v mnoha případech není cestování v těchto postižených oblastech vůbec možné. Doporučujeme cestování na Ukrajinu odložit a v žádném případě na toto území necestovat, ani na místa, která jsou aktuálně klidná bez aktivních bojů. 

Cena a platnost ukrajinských dálničních poplatků 2024

Na Ukrajině jsou dálnice zdarma pro osobní vozidla a nákladní automobily

Jedinou výjimku tvoří ekologický poplatek na hranicích. Při vjezdu do země bychom měli zaplatit na hranicích ekologický poplatek přibližně 10 EUR za každých 1000 ccm zdvihového objemu motoru automobilu. Zdali je tento poplatek na hranicích aktuální nebylo možné zjistit.

Počítejte s tím, že při vstupu na Ukrajinu (a také při opuštění země) může docházet k velmi výrazným čekacím dobám na hranicích.

Kvalita ukrajinských silnic nebyla nikdy v příliš v dobrém stavu. Rychlostní silnice zřídka disponují středovým dělícím pruhem s ochrannými zábranami. 

O zpoplatnění dálnic a také poplatcích za vjezd do center velkých měst se již uvažovalo v minulosti, avšak k tomu nikdy nedošlo.

Pokuta za jízdu na ukrajinských dálnicích

Pokutu za přestupek nelze zaplatit na místě přímo policistovi, který účtenku vystavil. Platba se provádí na nejbližší pobočce banky.

Přestupek, který byl zaznamenán kamerovým systémem, je nutné uhradit do 10 pracovních dnů od obdržení oznámení. Pokud se platba stihne do tohoto termínu, je možné uhradit pouze polovinu této pokuty. Naopak pokud přestupek nebude zaplacen do 15 dnů, bude pokuta zdvojnásobena a bude vymáhána prostřednictvím exekuce.

Na Ukrajině je při jízdě nulová tolerance alkoholu v krvi. Za jízdu s alkoholem hrozí pokuta ve výši od 10 000 až 34 000 UAH. V případě opakované jízdy autem pod vlivem alkoholu je možné uložit pokutu až 51 000 UAH. V horším případě může řidič přijít o řidičský průkaz až na 3 roky

Opuštění místa nehody se trestá až 34 000 UAH, jízda na červenou a porušení pravidel předjíždění je pokutováno ve výši 510 UAH.

Rychlostní limity na ukrajinských silnicích a dálnicích 

V tabulce najdete rychlostní limity pro motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny a také rychlosti pro autobusy nebo automobily s přívěsem.

Rychlostní limityObecMimo obecRychlostní silniceDálnice
Motocykly50 km/h80 km/h80 km/h 80 km/h
Osobní vozidla do 3,5 tuny50 km/h90 km/h110 km/h 130 km/h
Automobil + přívěs do 3,5 tuny50 km/h80 km/h80 km/h80 km/h
Nákladní automobily nad 3,5 tuny50 km/h80 km/h80 km/h80 km/h

Osobní automobily do 3,5 tuny mohou jet na dálnici až 130 km/h. Rychlostní limity se snižují v případě, pokud cestujete s karavanem či přívěsem nebo také motocyklem. V tomto případě musíte jet pomaleji, na dálnici pouze 80 km/h.

Při cestování je nutné sledovat dopravní značky, které přikazují maximální rychlost. V některých ulicích Kyjeva a dalších velkých městech byla omezena rychlost v zimním období. Například od 1. dubna až do 1. listopadu je možné jet až 80 km/h, v zimě pak pouze 50 km/h.

Pokuty za překročení rychlosti jsou na Ukrajině následující. Překročení rychlosti v obci, mimo obec a na dálnici hrozí pokuty od 255 až do 3 400 EUR, vždy v závislosti na tom, o kolik byla rychlost překročena. 

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Dálniční síť na Ukrajině – přehled úseků

Na Ukrajině je velmi malá dálniční síť. Dálnice jsou označeny písmenem M. 

Některé cesty jsou ve velmi špatném stavu. Dálnice vzhledem připomínají spíše čtyřproudé silnice, které nejsou označeny středovým pásem. Často zde chybí svodidla, odstavné pruhy a další bezpečnostní prvky.

Křižovatky jsou jen málokdy víceúrovňové. Je třeba si dát pozor zejména na to, že se ve městě zcela běžně jezdí i na červenou. Dopravní značení je na Ukrajině dle našich kritérií zcela nedostačující. Mějte s sebou proto vždy raději navigaci a aktuální mapy.

Menší silnice, zejména v horských oblastech, mají nezpevněný povrch, jsou velmi klikaté, místy hodně úzké, jízda po nich je nepříjemná a v noci se nedoporučuje. Často se po jejich krajnici pohybují neosvětlení chodci, ale i dobytek a drůbež. Dbejte vysoké opatrnosti. 

Doprava na Ukrajině je opravdu velmi specifická. Nerespektují se rychlostní limity ani bezpečnostní pásy. Ukrajinci běžně řídí s alkoholem v krvi, i když je zde nulová tolerance alkoholu a světla použijí, až když je tma, i když je denní svícení povinné v období od 1. října do 30. dubna.

DálniceÚseky v provozuDélka
M 01Kyjev – Brovary – Černihiv – Ripky – Bělorusko Bělorusko (Dálnice M8)206
M 02Kipti (M01) – Borzna – Krolevec – Hluchiv – Rusko o (Dálnice M3)242,5
M 03Kyjev – Boryspil – Jahotyn – Pyrjatyn – Lubny – Chorol – Poltava – Valky – Charkov – Čuhujiv – Izjum – Slovjansk – Bachmut – Debalceve – Antracyt – Rusko (Dálnice M19)844
M 04Snamjanka – Oleksandrija – Pjatychatky – Dnipro – Novomoskovsk – Pavlohrad – Pokrovsk – Selydove – Doněck – Makijivka – Jenakijeve – Vuhlehirsk – Debalceve – Alčevsk – Luhansk – Novosvitlivka – Sorokyne – Rusko (Dálnice M21)567
M 05Kyjev – Vasylkiv – Žaškiv – Umaň – Petrovirivka – Oděsa453
M 06Kyjev – Žytomyr – Rivne – Lvov – Svaljava – Mukačevo – Užhorod – Čop – Maďarsko (Dálnice M34)821,5
M 07Kyjev – Buča – Malyn – Sarny – Kovel – Jahodyn – Polsko486,5
M 08Užhorod – Slovensko (Dálnice D1)14
M 09Lvov – Ternopil – Polsko (Rychlostní silnice S17)174
M 10Lvov – Javoriv – Polsko (Dálnice A4)69
M 11Lvov – Mostyska – Polsko 72
M 12Stryj – Žydačiv – Chodoriv – Berežany – Ternopil – Voločysk – Chmelnyckyj – Vinnycja – Hajsyn – Umaň – Kropyvnyckyj – Znamjanka746,5
M 13Kropyvnyckyj – Novoukrajinka – Pervomajsk – Okny – Moldavsko254,5
M 14Oděsa – Mykolajiv – Cherson – Beryslav – Nova Kachovka – Melitopol – Prymorsk – Berďansk – Mariupol – Novoazovsk – Rusko 624
M 15Oděsa – Izmajil – Moldavsko244,5
M 16 Oděsa – Pervomaisc – Moldavsko 58,5
M 17Cherson – Olešky – de facto Rusko (poloostrov Krym) Armjansk – Krasnoperekovsk – Džankoj – Feodosija – Kertsch423,5
M 18Charkov – Merefa – Krasnohrad – Pereščepyne – Novomoskovsk – Záporoží – Vasylivka – Melitopol – de facto Rusko (poloostrov Krym) – Simferopol – Alušta – Jalta682,5
M 19Bělorusko – Kovel – Rožyšče – Luck – Dubno – Kremenec – Zbaraž – Ternopil – Terebovlja – Kopyčynci – Čortkiv – Kicmaň – Černovice – Rumunsko 504
M 20Charkov – Rusko (Dálnice M2)28,5
M 21Schytomyr – Berdyčiv – Kalynivka – Žmerynka – Mohyliv-Podylskij – Moldavsko 221
M 22Poltava – Oleksandrija186,5
M 23Mukačevo – Berehovo – Vynohradiv – Chust – Buštyno – Teresva – Welykyj Bytschkiw – Rumunsko 49,5
M 24Mukačevo – Łużanka – Maďarsko37,5
M 25Solomonovo – Yanoshi59,5
M 26 Výlok – Rumunsko20,5
M27Oděsa – Čornomorsk14
M 28Kryzhanivka – Sychavka49
M 29Ljubotyn – Hubynykha158
Dálniční síť Ukrajina

By Gnesener1900 [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Úlevy z dálničních poplatků (elektromobily apod.)

Na Ukrajině jsou dálnice pro osobní vozidla a nákladní automobily zdarma, a proto žádné úlevy z dálničních poplatků neexistují. 

Zákaz jízdy kamionů

Na Ukrajině neexistuje žádný zákaz jízdy kamionů. To znamená, že kamiony mohou jezdit kdykoliv.

Další informace o cestování na Ukrajině

Nejčastější otázky a odpovědi

Je bezpečné aktuálně cestovat na Ukrajinu?

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky vydalo varování, které nedoporučuje cestování na Ukrajinu a naléhá na občany České republiky, aby okamžitě opustili toto území. Ukrajina vyhlásila válečný stav. Celé území Ukrajiny je ohroženo leteckými a raketovými útoky. Proto je cestování do oblastí poblíž aktivních bojových operací nebo do oblastí, které byly v minulosti postiženy bojovými operacemi zcela nedoporučeno. Nedoporučuje se ani cestování do aktuálně klidných oblastí Ukrajiny, které nejsou zasaženy boji.

Jsou na Ukrajině zavedené dálniční známky nebo se vybírá mýtné?

Na Ukrajině jsou dálnice pro osobní automobily a nákladní vozy zdarma. 

Existují jiné poplatky, které se platí na hranicích?

Na ukrajinských hranicích se vybírá ekologický poplatek ve výši přibližně 10 EUR za každých 1000 ccm objemu válců motoru.

Previous article Dálniční známka Německo 2024
Next article Dálniční známka Rakousko 2024
Nadšenec do všeho, co jen trochu smrdí benzínem. Zároveň také spoluzakladatel magazínu Autotrip.cz. Nejvíce ho baví auta, "se kterými si člověk může více hrát a cítí odezvu při každém manévru". Nejčastěji pro vás Marek připravuje různé návody, postupy a informační články.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.