Domů » Sport » VC Monaka je za dveřmi. Na co se můžeme těšit?

VC Monaka je za dveřmi. Na co se můžeme těšit?

0
VC Monaka je za dveřmi. Na co se můžeme těšit?

Legendární VC Monaka již klepe na dveře

Již za několik dní se opět rozezní přeplňované šestiválce v útrobách monopostů Formule 1. Tentokráte budeme sledovat závodníky, soupeřící v úzkých uličkách městského okruhu v Monte Carlu.

 

Monacký závodní okruh je bezesporu tím nejlegendárnějším a nejoblíbenějším okruhem vozů Formule 1 na naší planetě. Ptáte se, čím je tento závodní okruh tak jedinečný?

 

Nejkratší a nejpomalejší okruh kalendáře

Monacký okruh je se svou délkou 3,3 kilometru nejkratší závodní tratí seriálu F1. Rovněž jde s vypsanou vzdáleností 260 km (78 kol) nejkratším závodem sezóny. To se ovšem nijak neprojeví na době, za kterou piloti zmíněnou vzdáleností urazí. Zatímco na jiných okruzích atakuje, a mnohdy překračuje, průměrná rychlost pilotů hranici 200 km/h. V Monte Carlu se ovšem závodníci pohybují v průměru rychlostí „pouhých“ 158 km/h.

 

Letošní závod v Monaku rozhodně patřit mezi nejzajímavější a nejočekávanější závody sezóny. Pomalá, klikatá trať totiž do velké míry stírá rozdíly v jednotlivých pohonných jednotkám a dává vyniknout aerodynamické stránce vozu a zejména umu pilota.

 

Pocta Julesu Bianchimu

O tom jsme se přesvědčili v roce 2014, kdy si pro senzační deváté místo dojel talentovaná francouzský jezdec, Jules Bianchi. Jednalo se největší triumf ve světě Formule 1 pro jeho kariéru, ale i pro tým Marrusia (dnes Manor), pro který se jednalo o první a poslední získané body v jeho historii. Bohužel jak všichni víme, život Julese Banchimo vyhasl po ročním boji, ve kterém podlehl těžkým zraněním, která utrpěl během Velké ceny Japonska 2014.

 

 

Památku Julese Bianchiho během letošní VC Monaka uctí jeho krajan Romain Grosjean, který si na svou přilbu nechal nakreslit Biachiho portrét s popiskem „17 Monaco 2014 P9“.

 

Kdo s koho?

Prakticky každý tým se před vypuknutím kolotoče monackého závodu chlubí upravenými pohonnými jednotkami a upravenou aerodynamikou. Bude Red Bullu a jeho silnému šasi motor Renault, byť ve voze Daniela Ricciarda značně upravený, k vítězství? Nelhalo Ferrari ve svých prohlášení a povedlo se mu vůz skutečně zrychlit ve všech ohledech a ovládne závod? Dokáže Mercedes opět zopakovat svou dominantní formu? Překvapí nás McLaren, který dle svých slov vlastní jedno z nejlepších šasi ve startovním poli? Na tyto a mnohé další otázky si musíme počkat až do konce závodního víkendu.

 

Foto:

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nehoda v zahraničí

Havárie v zahraničí? Na co byste se měli připravit?

0
Léto je sice za námi, to ale neznamená, že spolu s ním skončily naše výpravy do zahraničí. Tam se můžeme vydat kdykoli během roku, teď...