Domů » Sport » ME v autokrosu v Přerově: řev motorů a souboje kolo na kolo

ME v autokrosu v Přerově: řev motorů a souboje kolo na kolo

0

Jen málo motoristických disciplín je tak divácky zajímavých jako právě autokros. Ptáte se proč? Závodí se ve vysoké rychlosti, o nehody není nouze a diváci mívají trať jako na dlani. Pokud tedy stojíte na dobrém místě, tak žádné drama nepřehlédnete. A trať v Přerově není žádnou výjimkou. Průměrná rychlost se pohybuje až kolem 90 km/h a nechybí ani velký a atraktivní „Mamutí skok“. Dne 25.8. 2019 se zde navíc konalo Mistrovství Evropy v autokrosu. Takto důležitý závod znamenal, že o vyhrocené souboje rozhodně nouze nebude.

ME v autokrosu v Přerově: řev motorů a souboje kolo na kolo

Jak vypadá trať v Přerově?

Tato trať má i na evropské poměry velice zajímavé parametry. Nachází se na ní největší převýšení ze všech evropských tratí, které činí téměř 42 metrů. Nejrychlejší kolo na této trati si ke svému jménu připsal v roce 2001 Willy Albers a jedno kolo dlouhé 1000 metrů dokázal projel za necelých 38 sekund. To znamená průměrnou rychlost 95,6 km/h. Kolem celé tratě se nacházejí bezpečná divácká místa, tudíž máte krásný výhled na trať, ale jste ochráněni před nebezpečnými létajícími kameny a usy aut. Trať v Přerově má také hlubokou historii. V minulosti se zde jel úplně první autokrosový závod v Československu. Od té doby pravidelně láká fanoušky na řev motorů a rychlé agresivní závodění. A o napětí nebylo tento rok ani chvilku nouze.

Areál byl na závod dokonale připraven

Začneme tratí. Ta se popisuje jako povrch hlína/písek a hned na první pohled bylo vidět, že organizátoři přípravu rozhodně nepodcenili. Povrch byl upraven a i během dne se mezi závodními jízdami pracovalo na poškozených místech. Samozřejmostí je také kropení, které pomáhá nejen závodníkům na trati, ale také divákům. Ti jsou v opačném případě spíše v písečné bouři než na závodech autokrosu. A pokud člověka z nějakého důvodu autokros přestal bavit, tak měl o zábavu postaráno. Nechybělo totiž ani vystoupení Olgy Lounové a Železného Zekona. Organizátoři si totiž uvědomují, že nejde jen čistě o závod, ale pro diváky nesmí chybět další zajímavost. Stánky s pivem, steaky a dalším jídlem snad ani zmiňovat nemusíme, jelikož by na takové akci měly být naprostá samozřejmost.

Českým reprezentantům se závod vydařil

V kategorii Buggy 1600 se krásně zadařilo českému reprezentantovi Petru Nikodémovi. Český reprezentant závod svou kategorii zcela ovládl a krásně tak navázal na své loňské prvenství na této trati. Ani mu se ale nevyhnuly problémy s autem. Bojoval hlavně s převodovkou, kterou se ale podle výsledku podařilo úspěšně uvést do funkčního stavu. Nebyl to ale jediný Čech na stupních vítězů. V kategorii Super Buggy dojel na třetím mstě Zdeněk Antony a ve třídě Touring autocross skončil druhý Otakar Výborný a třetí Jan Bartoš.

Autokros v Přerově je pro diváky ideální

Další závod evropské šampionátu FIA se pojede ve francouzském Saint Igny de Vers. Pokud jste fanoušky motosportu, tak se snažte na podobný závod dostat. Atmosféra je vždy skvělá a zvuk motoru není možné přes fotky a videa dokonale prožít. Navíc je nesrovnatelně dostupnější než třeba závody Formule 1.

Foto: Dan Černoch Photo a jeho kompletní galerie zde

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články