Domů » Sport » Jak levně začít s automobilovým závoděním? Jaký vůz vybrat?

Jak levně začít s automobilovým závoděním? Jaký vůz vybrat?

0

Jste fanoušky automobilového závodění a sledování závodů v televizi či na počítači už vás nebaví? Pak jste možná přemýšleli o tom, jaký vůz by byl potřeba, abyste si mohli splnit své sny za volantem. Připravili jsme pro vás různé tipy vhodných aut pro různé disciplíny automobilového závodění, kde se můžete inspirovat. Vždy mějte na paměti, že většinou ani speciální vůz na podvalu nepotřebujete a v mnoha případech si můžete užít spoustu zábavy s autem, se kterým na závod přijedete.

Jak levně začít s automobilovým závoděním? Jaký vůz vybrat?
Jak levně začít s automobilovým závoděním

Slalom a závody kolem kuželů

Slalom je skvělý způsob, jak se můžete dostat do závodění velice levně. Můžete si totiž vzít cokoli vlastně chcete a
zažijete spoustu zábavy. Může to tedy být klidně Volkswagen Golf, Škoda Octavia, Honda Accord a další. Pokud chcete skutečnou výzvu v ovládání auta, tak hledejte jakoukoli generaci Toyota MR2. Jsou to dvousedadlové vozy s motorem uprostřed, což je ideální pro celkovou rovnováhu a manipulaci. Ale také to znamená, že zadní konec auta bude velice rád létat do stran, pokud se pokusíte jet kolem kuželů trochu moc rychle. Jízda s takovým vozem zrychlí vaše reflexy během několika minut. Další možností s pohonem zadních kol je téměř jakákoliv generace vozu Mazda MX-5 Miata.

Skvělou možností je u nás méně dostupná Mazda RX-7. Není jisté, jestli u nás nějaký kousek vlastně na prodej najdete, ale můžete se zkusit podívat na bazary v Německu. S rotačním motorem zažijete spoustu zábavy, ale generální oprava motoru vás pravděpodobně nemine. Uvedeme také Porsche 944, jelikož jsou stále levné, ale postupně jdou nahoru. Existuje spousta vozů s pohonem předních kol, které jsou přímo skvělou volbou. Volkswagen Golf Mk1, MK3 a Golf GTI takové závodění zvládnou bez menších problémů. GTI získávají bonusové body diváků, protože mohou zvednout zadní kolo, když projíždíte zatáčky doopravdy ostře. Opomenout samozřejmě nesmíme ani Hondu Civic.

Závodění ve slalomu
Závodění ve slalomu

Amatérské závody na okruhu

Pokud chcete zvýšit faktor nebezpečí a jet trošku rychleji, tak můžete využít jakékoliv auto, které je v sekci slalomy. Téměř každé auto s nezávislým zavěšením pomáhá s ještě lepší trakcí na silnicích, které by mohly mít změny povrchu či výmoly. Výkon je zde o něco méně důležitý, protože auta jsou většinou seskupena s ostatními, kteří mají stejný poměr výkonu a hmotnosti. Nejde tady tedy tolik o výkon, ale spíše o schopnosti řidiče.

V realitě existuje více tříd a závodů pro automobily s nízkým výkonem než pro cokoliv jiného. Tyto vozy jsou totiž nesmírně zábavné a také cenově dostupné. Nejsou rychlé v tradičním smyslu, takže je důležité udržení rychlosti a vyhýbání se nadměrnému brzdění. Jejich hlavní výhodou je lehká váha a nezávislé zavěšení kol, které je udržuje na cestě. 15palcová kola a pneumatiky jsou pro tato auta naprosto ideální. Když se podíváme na finance, tak musíme uvést vozy Honda Civic a Mazda Miata. Ale starší BMW řady 3 jsou také populární, pokud to tedy nejsou verze M3. Dalšími možnosti jsou: Volkswagen Golf, Seat Leon, Audi A3 a samozřejmě mnoho dalších.

Závodění na okruhu
Závodění na okruhu

Závodění v rally a autokrosu

Pokud se chcete dostat na závody rally, tak nejlepší volba je něco s pohonem všech kol. Tím může být Subaru Impreza. I zde ale platí, že závodit můžete téměř s čímkoliv, co splňuje technické požadavky. Při sledování bazarů s nenechte odradit kosmetickými problémy. Pravděpodobně se totiž dalšímu poškození vozu stejně nevyhnete. Rally závodění zní strašidelně, ale také velmi zábavně. I vozy s pohonem předních kol mohou také být na asfaltu a šotolině velice rychlé, tudíž na ně nezapomeňte. Jsou výrazně levnější a také se snadněji opravují. První generace Ford Focus je skvělý příklad „předokolky“, zvláště pokud se vám podaří najít nějaký kousek ve verzi SVT. Pokud bylo tohle auto dobré dost pro Colina McRae, mělo by být dost dobré i pro vás. Škoda Fabia má také bohatou historie v závodění rally. Rally a autokros je možné závodit téměř s čímkoliv a oblíbeným vozem bývají u nás Favority a Felicie, a to hlavně díky jejich nízké ceně.

Rally Vsetín

Drift

Pokud jste fanoušky „létání zatáčkami dveřmi napřed“, tak vás budou zajímat hlavně auta s pohonem zadních kol. Těm jsme se věnovali ve článku 5 levných zadokolek, se kterými zvládnete driftovat.

5 levných zadokolek, se kterými zvládnete driftovat

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články