Po několika letech prožíváme i v našich zeměpisných šířkách skutečně drsnou zimu. Sníh a mráz nás trápí na českých silnicích prakticky denně a jak se zdá, ještě tomu tak chvíli bude. Nechme ale myšlenky na letošní zimu za námi a pohleďme dále do budoucnosti. Nedávno jsme si řekli, že zima je ideálním časem pro nákup kabrioletu pro slunné letní dny. Nejinak tomu je i s nákupem letních pneumatik.
Zimní pneumatiky už nepodceňujeme, ale co ty letní?
Český národ bývá mnohdy cílem posměšků kvůli svým preferencím levnějších a často nekvalitních výrobků. Naštěstí se tu čeští řidiči v posledních několika letech naučili při výběru zimních pneumatik sázet na kvalitu a rady odborníků. Bohužel málokdo si uvědomuje, že ani nákup letních pneumatik se rozhodně nevyplatí podceňovat.
Šetřit na pneumatikách se nikdy nevyplácí
Jak tedy přistupovat k výběru letních pneumatik? V první řadě zde platí důležité pravidlo. Za pneumatiky se nikdy nevyplatí šetřit. Musíte si uvědomit, že ačkoli v očích mnohých jsou pneumatiky pouze obyčejný kus gumy, jsou to právě tyto čtyři styčné plochy, které mohou znamenat rozdíl mezi poklidným průjezdem zatáčky a vážnou dopravní nehodou. Vyplatí se tedy vždy sáhnout po výrobcích od zavedených společností, jako jsou pneumatiky NEXEN a další. Na druhou stranu, pokud již chcete nějakou tu korunu při nákupu letních pneumatik ušetřit, vyplatí se neotálet a k jejich pořízení se odhodlat ještě v průběhu zimy, kdy pořídíte letní pneumatiky výrazně levněji než v průběhu jejich sezóny.
Podle čeho pneumatiky vybírat?
Snad každý řidič ví, že prvním a snad i nejdůležitějším kritériem pro výběr vhodné pneumatiky je její rozměr. Jaký rozměr pneumatiky je určený pro náš vůz, se dozvíme v technickém průkazu vozidla.
V případě že tento údaj budete ignorovat, můžete očekávat problémy během policejní prohlídky a rovněž vám nemusí vůz projít při STK. Rozměry ale nejsou jediným kritériem pro výběr letní pneumatiky. Vhodné je také přihlížet k jízdnímu stylu řidiče, výkonu vozidla a typu komunikací, po kterých se s vozidlem nejčastěji pohybujete. S veškerými těmito kritérii nám pomohou informační štítky, které musí výrobci z nařízení Evropské unie umisťovat na bok pneumatiky. Zde nalezneme informace o typu vozidla, pro který je pneumatika určená, její kompletní rozměry, typ její konstrukce, označení homologace pro provoz na pozemních komunikacích, údaje o doporučeném tlaku v pneumatikách, ukazatel o opotřebení běhounu, datum výroby a tak zvané energetické štítky. Ty se pro motoristu stávají významným pomocníkem při výběru pneumatiky. Tyto štítky informují zákazníka o třídě úspory paliva, přilnavosti na mokru a úrovni hluku pneumatiky.