Domů » Pro řidiče » Vyhněte se dálničním poplatkům ve Slovinsku

Vyhněte se dálničním poplatkům ve Slovinsku

Vyhněte se dálničním poplatkům ve Slovinsku

Vyhněte se dálničním poplatkům ve Slovinsku

Kdokoli vyrazil autem na Jadran a zvolil trasu přes Slovinsko, moc dobře ví, že v této co do počtu obyvatel dvoumilionové zemi se nachází poměrně velké množství zpoplatněných dálničních úseků, jejichž průjezd vyžaduje platnou dálniční známku – vinětu. Pokud jedete nejběžnější trasou do střední, či jižní Dalmácie (Split, Makarska riviéra, Dubrovník), tedy přes Znojmo, Vídeň, Maribor, Záhřeb, můžete se koupě slovinské dálniční známky vyhnout. Aktuálně se ve Slovinsku dají pořídit dálniční známky týdenní, měsíční, půlroční a roční, což vzhledem ke standardní délce pobytu na dovolených 10-14 dní způsobuje problém spočívající v nutnosti zakoupit známku měsíční. Jak tento problém řešit? Nabízí se jednoduchá možnost – vyhnout se placeným dálničním úsekům. Jak na to?

Všeobecně mezi motoristy nejoblíbenější trasou do Chorvatska, které bývá mezi Čechy nejčastější a stále dlouhodobě neoblíbenější dovolenkovou destinací tímto směrem, je cesta přes Vídeň, rakouské dálnice, krátký přejezd Slovinska, a pak po chorvatských dálnicích.

Od hranic po silnici č. 303

Začněme ale popořadě ještě v Česku. Začátek naší modelové cesty jsme vybrali v Praze. Z ní míříme po D1 na jihlavský sjezd a pokračujeme na Znojmo a dále kolem ikonického a zároveň značně bizardního nákupního střediska Excalibur city na hraniční přechod Hatě. Za rakouskou hranicí najíždíme na silnici druhé třídy č. 303. Dále sledujeme rakouské značení a držíme se ukazatelů na dálnici A2 směr Graz – na cedulích jsou krom toho i nápisy I a SLO (Itálie, Slovinsko). Míjíme Graz, u nějž sledujeme ukazatele na Klagenfurt a Slowenien.

Slovinsko okreskami a horskými cestami? Nyní raději po dálnici

Na slovinském území šlo v minulých letech primárně o to, aby bylo možné objet placený v té době asi dvacetikilometrový úsek slovinské dálnice vedoucí z hraničního přechodu Šentijl do Mariboru. Nyní se již ale využít tuto dálnici vyplatí, neboť tato dálnice byla protažena až k hranici s Chorvatskem. Slovinská dálniční známka tak nabyla úplně jiného významu a cestu na chorvatské území vám dokáže až neuvěřitelně usnadnit.

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Stále se chcete vyhnout slovinské dálnici?

Pokud vás nepřesvědčila ani prodloužená dálnice k chorvatským hranicím, tak si popíšeme také alternativní cestu, kde se vyhnete placení. Po vjetí do Slovinska je ideální již za rakouskými hranicemi v třítisícové obci Gornja Radgona následovat žluté, nikoli zelené dálniční cedule a cílit na největší město mimo dálnice jménem Ptuj, které se nachází necelých 40 km od rakouských hranic. Pro milovníky historie, doporučujeme udělat si v tomto městě zastávku, jelikož se jedná o jedno z nejstarších měst v celém Slovinsku. Nachází se 27 km na jihovýchod od Mariboru a jeho historie začíná už v době kamenné. Nacházejí se zde velice turisty i místními oblíbené termální lázně, ve kterých je bazén s teplotou vody přesahující 40 stupňů C.

Na kruháči nesmíte jet rovně na Záhřeb / Maribor, za mostem začíná hned placený úsek nové dálnice. Musíte odbočit vpravo na Ptuj-zahod. Takto se již dostáváme na dohled hranic s Chorvatskem, kam už bez problémů dojedeme a můžeme si užít naši dovolenou s dobrým pocitem, že jsme zbytečně neutráceli za Slovinci náležitě předražené dálniční známky.

Chorvatsko od 1.1. 2023 vstoupilo do schengeského prostoru

Věříme, že se Vám v případě, že se chystáte letos na Jadran, budou naše tipy a doporučení hodit a podaří se Vám dorazit k moři, aniž by Vás ti „slovinští uličníci“ sedřeli z kůže. Níže pro jistotu naleznete tabulku dálničních známek ve Slovinsku. Chorvatsko vstoupilo 1. 1. 2023 do schengenského prostoru a proto by na hraničních přechodech ze Slovinska do Chorvatska neměly být tak velké kolony, jako v minulých letech.

Ceny dálničních známek ve Slovinsku

 motocyklydo 3,5t a do 1,3m nad první nápravoudo 3,5t a přes 1,3m nad první nápravounad 3,5t
Týdenní7,5 EUR         15 EUR30 EURmýtné
Měsíční30 EUR60 EURmýtné
6 měsíční30 EURmýtné
Roční55 EUR110 EUR220 EURmýtné

4 Komentáře

 1. Dobrý den.

  Dá se na tento text ze článku spolehnout i v současné době?…

  Na kruháči nesmíte jet rovně na Záhřeb / Maribor, za mostem začíná hned placený úsek nové dálnice. Musíte odbočit vpravo na Ptuj-zahod. Takto se již dostáváme na dohled hranic s Chorvatskem, kam už bez problémů dojedeme a můžeme si užít naši dovolenou s dobrým pocitem, že jsme zbytečně neutráceli za Slovinci náležitě předražené dálniční známky.

  ..nekončí placený úsek dálnice až přímo na hranicích s Chovatskem?

  Díky za odpověď.

  • Dobrý den,

   ano, dálnice byla skutečně prodloužena až k chorvatským hranicím. Děkuji vám za upozornění a článek byl upraven.

 2. Chci se zeptat na časovou platnost elektronické jednotky ENC. Může se používat stále, nebo je časově omezená (1 rok apod.)

  • Časově neomezená, dokonce si jí můžete půjčovat mezi sebou, není vázaná na konkrétní registrační značku. Omezená je pouze financemi, které na ní máte. Mají teď novou aplikaci (HAC ENC), ze které jednoduše zjistíte zůstatek, situaci na dálnicích i můžete doplatit další finance.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nehoda v zahraničí

Havárie v zahraničí? Na co byste se měli připravit?

0
Léto je sice za námi, to ale neznamená, že spolu s ním skončily naše výpravy do zahraničí. Tam se můžeme vydat kdykoli během roku, teď...