Domů » Pro řidiče » Vyhněte se dálničním poplatkům ve Slovinsku

Vyhněte se dálničním poplatkům ve Slovinsku

Vyhněte se dálničním poplatkům ve Slovinsku

Stále se chcete vyhnout slovinské dálnici?

Pokud vás nepřesvědčila ani prodloužená dálnice k chorvatským hranicím, tak si popíšeme také alternativní cestu, kde se vyhnete placení. Po vjetí do Slovinska je ideální již za rakouskými hranicemi v třítisícové obci Gornja Radgona následovat žluté, nikoli zelené dálniční cedule a cílit na největší město mimo dálnice jménem Ptuj, které se nachází necelých 40 km od rakouských hranic. Pro milovníky historie, doporučujeme udělat si v tomto městě zastávku, jelikož se jedná o jedno z nejstarších měst v celém Slovinsku. Nachází se 27 km na jihovýchod od Mariboru a jeho historie začíná už v době kamenné. Nacházejí se zde velice turisty i místními oblíbené termální lázně, ve kterých je bazén s teplotou vody přesahující 40 stupňů C.

Na kruháči nesmíte jet rovně na Záhřeb / Maribor, za mostem začíná hned placený úsek nové dálnice. Musíte odbočit vpravo na Ptuj-zahod. Takto se již dostáváme na dohled hranic s Chorvatskem, kam už bez problémů dojedeme a můžeme si užít naši dovolenou s dobrým pocitem, že jsme zbytečně neutráceli za Slovinci náležitě předražené dálniční známky.

Chorvatsko od 1.1. 2023 vstoupilo do schengeského prostoru

Věříme, že se Vám v případě, že se chystáte letos na Jadran, budou naše tipy a doporučení hodit a podaří se Vám dorazit k moři, aniž by Vás ti „slovinští uličníci“ sedřeli z kůže. Níže pro jistotu naleznete tabulku dálničních známek ve Slovinsku. Chorvatsko vstoupilo 1. 1. 2023 do schengenského prostoru a proto by na hraničních přechodech ze Slovinska do Chorvatska neměly být tak velké kolony, jako v minulých letech.

Ceny dálničních známek ve Slovinsku

 motocyklydo 3,5t a do 1,3m nad první nápravoudo 3,5t a přes 1,3m nad první nápravounad 3,5t
Týdenní7,5 EUR         15 EUR30 EURmýtné
Měsíční30 EUR60 EURmýtné
6 měsíční30 EURmýtné
Roční55 EUR110 EUR220 EURmýtné

4 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den.

  Dá se na tento text ze článku spolehnout i v současné době?…

  Na kruháči nesmíte jet rovně na Záhřeb / Maribor, za mostem začíná hned placený úsek nové dálnice. Musíte odbočit vpravo na Ptuj-zahod. Takto se již dostáváme na dohled hranic s Chorvatskem, kam už bez problémů dojedeme a můžeme si užít naši dovolenou s dobrým pocitem, že jsme zbytečně neutráceli za Slovinci náležitě předražené dálniční známky.

  ..nekončí placený úsek dálnice až přímo na hranicích s Chovatskem?

  Díky za odpověď.

  • Dobrý den,

   ano, dálnice byla skutečně prodloužena až k chorvatským hranicím. Děkuji vám za upozornění a článek byl upraven.

 2. Chci se zeptat na časovou platnost elektronické jednotky ENC. Může se používat stále, nebo je časově omezená (1 rok apod.)

  • Časově neomezená, dokonce si jí můžete půjčovat mezi sebou, není vázaná na konkrétní registrační značku. Omezená je pouze financemi, které na ní máte. Mají teď novou aplikaci (HAC ENC), ze které jednoduše zjistíte zůstatek, situaci na dálnicích i můžete doplatit další finance.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články