Vyhněte se dálničním poplatkům ve Slovinsku

0
3262

Vyhněte se dálničním poplatkům ve Slovinsku

Kdokoli vyrazil autem na Jadran a zvolil trasu pře Slovinsko, moc dobře ví, že v této co do počtu obyvatel dvoumilionové zemi se nachází poměrně velké množství zpoplatněných dálničních úseků, jejichž průjezd vyžaduje platnou dálniční známku – vinětu. Pokud jedete nejběžnější trasou do střední, či jižní Dalmácie (Split, Makarská riviéra, Dubrovník), tedy přes Znojmo, Vídeň, Maribor, Záhřeb,  můžete si koupit slovinské dálniční známky vyhnout. Aktuálně se ve Slovinsku dají pořídit dálniční známky týdenní, měsíční, půlroční a roční, což vzhledem ke standardní délce pobytu na dovolených 10-14 dní způsobuje problém spočívající v nutnosti zakoupit známku měsíční. Jak tento problém řešit? Nabízí se jednoduchá možnost – vyhnout se placeným dálničním úsekům. Jak na to?

Všeobecně mezi motoristy nejoblíbenější trasou např. do Chorvatska, které bývá mezi Čechy nejčastější a stále dlouhodobě neoblíbenější dovolenkovou destinací tímto směrem, je cesta přes Vídeň, rakouské dálnice, krátký přejezd Slovinska, a pak po chorvatských dálnicích.

Od hranic po silnici č. 303

Začněme ale popořadě ještě v Česku. Začátek naší modelové cesty jsme vybrali v Praze. Z ní míříme po D1 na jihlavský sjezd a pokračujeme na Znojmo a dále kolem ikonického a zároveň značně bizardního nákupního střediska Excalibur city na hraniční přechod Hatě. Za rakouskou hranicí najíždíme na silnici druhé třídy č.303. V obci Grund nás oranžová šipka s nápisem Umleitung odklání z hlavní silnice na asi pětikilometrovou objížďku přes Mittergrabern, zpět na silnici č.303 se vracíme v Schöngrabernu. Dále sledujeme rakouské značení a držíme se ukazatelů na dálnici A2 směr Graz – na cedulích jsou krom toho i nápisy I a SLO (Itálie, Slovinsko). Míjíme Graz, u nějž sledujeme ukazatele na Klagenfurt a Slowenien.

Slovinsko okreskami a horskými cestami

Na slovinském území jde primárně o to, kudy se dá objet placený ani ne dvacetikilometrový úsek slovinské dálnice vedoucí z hraničního přechodu Šentijl do Mariboru. Výchozí bod námi doporučované levnější varianty jadranské naleznete  na méně známém sjezdu z rakouské A2, ten přichází na exitu 139-I1z. Tudy právě vede optimální cesta, pokud se chcete vyhnout slovinským dálnicím a poplatkům, navíc si milovníci přírody přijdou díky malebné scenérii sopečné krajiny plné rakouských vesniček a hradů na své.

Klíčový okamžik přichází za městem Ptuj

Za několik desítek minut již vjíždíme do Slovinska. Ideální je již za rakouskými hranicemi v třítisícové obci Gornja Radgona následovat žluté, nikoli zelené dálniční cedule a cílit na největší město mimo dálnice jménem Ptuj, které se nachází necelých 40 km od rakouských hranic. Pro milovníky historie, doporučujeme udělat si v tomto městě zastávku, jelikož se jedná o jedno z nejstarších měst v celém Slovinsku. Nachází se 27 km na jihovýchod od Mariboru a jeho historie začíná už v době kamenné. Nacházejí se zde velice turisty i místními oblíbené termální lázně, ve kterých je bazén s teplotou vody přesahující 40 stupňů C. Zde je nezbytně nutné nepřehlédnout odbočku na Záhřeb, kterou najdete po cca. 10km cesty. Klíčové je, najet na silnici číslo 690. Ta vede až na samotný přechod. Na navigaci se však v tomto případě spoléhat nemůžete, neboť na dálnici, která má funkční jen některé úseky a jiné se stále jižanským tempem dokončují, je každá navigace krátká. Hledejte odbočku vpravo buď u Lancova vas, nebo až v Podlehniku. Druhou variantou pak je vydat se od města Ptuj po silnici č. 710 přes Pobrežje. Takto se již dostáváme  na dohled hranic s Chorvatskem, kam už bez problémů dojedeme a můžeme si užít naši dovolenou s dobrým pocitem, že jsme zbytečně neutráceli za Slovinci náležitě předražené dálniční známky.

Pozor na plošné kontroly na hranicích Schengenu

Věříme, že se Vám v případě, že se chystáte letos na Jadran, budou naše tipy a doporučení hodit a podaří se Vám dorazit k moři, aniž by Vás ti „slovinští uličníci“ sedřeli z kůže. Níže pro jistotu naleznete tabulku dálničních známek ve Slovinsku a pro úplnost upozorňujeme, že Evropský parlament nedávno rozhodl o plošných kontrolách na hranicích Schengenského prostoru, k nimž snad nakonec nepřistoupí vzhledem k dopravnímu chaosu a kolapsu, které jejich zátěžový test na Velikonoce způsobil, ale doporučujeme se i na tuto variantu připravit, aktuální situaci sledovat a případně se rozhodnout pro co možná nejvhodnější čas, kdy na hraniční přechod dorazíte.

Ceny dálničních známek ve Slovinsku na rok 2017

motocykly do 3,5t a do 1,3m nad první nápravou do 3,5t a přes 1,3m nad první nápravou nad 3,5t
Týdenní 7,5 EUR          15 EUR 30 EUR mýtné
Měsíční 30 EUR 60 EUR mýtné
6 měsíční 30 EUR mýtné
Roční 55 EUR 110 EUR 220 EUR mýtné


Za kolik do Chorvatska autem?

Dopravní předpisy v Chorvatsku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here