Pokuty ve Slovinsku jsou vysoké a policisté nesmlouvají

0
623
pokuty ve slovinsku

Slovinskem při cestě do Chorvatska ročně projede spousta českých řidičů. Ale ani turisté mířící za slovinskými přírodními krásami a koupáním nejsou žádnou výjimkou. Jaké jsou pokuty ve Slovinsku a na co si dát pozor? Poradíme, jak prožít dovolenou bez nepříjemných překvapení.

Pokuty ve Slovinsku patří mezi tučnější. Ač jde o zemi na Balkáně, který je pro nás obecně levnější, sazby se v mnohém vyrovnají pokutám v Rakousku.

To ale není všechno. Policisté jsou dost nekompromisní. Navíc mají širší pravomoci než ti u nás, fungují totiž i jako správní orgán. Dosáhnout přezkoumání pokuty je poměrně obtížné. Kromě policie rozdává pokuty také kontrola parkování neboli redarji. Také oni mají rozšířenou pravomoc.

Tučnou pokutu naštěstí můžete o něco snížit. A to tehdy, když ji zaplatíte do 16 dnů od spáchání přestupku, částka se poníží o polovinu. Vy jako cizinci máte tu nevýhodu, že vás policisté vnímají jako někoho, kdo by se mohl placení vyhnout tak, že odjede ze země.

Proto většinou vyžadují okamžitou úhradu. Jestli odmítnete, mohou vám zabránit v odjezdu tak, že auto zablokují botičkou nebo vám seberou důležité dokumenty (řidičský průkaz atd.). Rozhodně se nepokoušejte smlouvat. Policisté by to mohli pochopit jako další pokus o porušení zákonů, což často předávají přestupkovému soudci. A vás v mezidobí zadrží až na 48 hodin.

Pokuty ve Slovinsku

Rychlostní limity a jízda po dálnici

Rychlostní limity jsou následující:

  • V obci 50 km/h,
  • na víceproudých městských komunikacích (hlavně v Lublani) je někde možné jet až 70 km/h,
  • mimo obec 90 km/h,
  • na rychlostních komunikacích 110 km/h,
  • na dálnicích 130 km/h.

Před vjezdem na dálnici si pořiďte a řádně vylepte dálniční známku. Kupují se na 7 dní, na měsíc a na rok. Za špatnou známku nebo její absenci zaplatíte 300 až 800 EUR. Tzv. viněty můžete koupit i online. Více v našem článku Dálniční známky Slovinsko. Vozy nad 3,5 tuny platí klasické mýtné.

Jestli se chcete dálnicím vyhnout a ušetřit, i to je možnost. Stačí zvolit trochu jiné cesty. Když si to šikovně naplánujete, můžete se dokonce vyhnout kolonám. Víc zjistíte v textu Vyhněte se dálničním poplatkům ve Slovinsku.

lublaň

Pokuta za rychlost ve Slovinsku

Za překročení rychlosti hrozí pokuty 40 až 1500 EUR.

Jak to vypadá v praxi? Ve městě se setkáte s pokutami do 120 EUR za překročení rychlosti mezi 10 a 20 km/h a do 750 EUR za překročení rychlosti o více než 40 km/h. Na dálnici zaplatíte v rozmezí 40 EUR až 1500 EUR. Uvedené částky jsou plnocenné. Jestli zaplatíte hned na místě, dáte policistům vlastně jen polovinu.

Další časté přestupky

  • Jízda bez zapnutých bezpečnostních pásů: 120 EUR,
  • pokuta za parkování: 40 až 200 EUR,
  • používání mobilního telefonu za jízdy: 250 EUR,
  • nedání přednosti v jízdě: 300 EUR.

Na Slovinsku platí denní svícení. Světla tedy musí být zapnutá po celý den. Jinak hrozí pokuta 40 EUR. Nesmí se tu používat antiradary.

Alkohol za volantem

Tolerance alkoholu za volantem je u řidičů osobáků a motorek do 0,5 promile. To ale platí jen v případě, že nezpůsobíte nehodu nebo vás policista nechytí při přestupku. Kdyby na to došlo a nadýcháte do 0,5 promile, dostanete extra pokutu 300 EUR.

Sazba pokut za alkohol za volantem roste úměrně s množstvím alkoholu v krvi. Mezní hranice je 1,1 promile a výš, v takovém případě dostanete pokutu 1200 EUR a mohou vám zabavit řidičák. To platí i tehdy, když se odmítnete podrobit dechové zkoušce.

Jak zaplatit pokutu ze Slovinska

Jak už jsme zmínili, policisté u cizinců v naprosté většině případů vyžadují okamžitou platbu na místě. Má to svou logiku. V případě nedobytnosti při povinnosti úhrady pokuty na místě vám mohou vystavit poštovní složenku za účelem pozdější úhrady.

Pokuty mohou přijít i poštou. Slovinské úřady většinou oznámení posílají v češtině s přiloženým důkazem (například fotka z radaru). Na listině najdete údaje o platbě, stačí je jen vyplnit v internetovém bankovnictví a pokutu zaplatit.

Nedoporučujeme pouty neplatit. Jakmile jednou nezaplatíte, zůstanete v registru neplatičů. Potom stačí důkladnější lustrace a staré prohřešky vyjdou na povrch. Na nezaplacenou pokutu mohou přijít i celníci. Když ji potom neuhradíte, můžete například přijít o vozidlo.

A ještě jedna poznámka – Slovinsko je členem Evropské unie, a tak má právo vymáhat pokuty napříč členskými státy. Předá pohledávku českým soudům, které od vás mohou požadovat danou částku navýšenou o úroky a náklady za soudní řízení. 

Zdroje: MZV.cz, AMZS.si

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno