Slovinskem při cestě do Chorvatska ročně projede spousta českých řidičů. Ale ani turisté mířící za slovinskými přírodními krásami a koupáním nejsou žádnou výjimkou. Jaké jsou pokuty ve Slovinsku a na co si dát pozor? Poradíme, jak prožít dovolenou bez nepříjemných překvapení.
- Rychlostní limity a jízda po dálnici
- Pokuta za rychlost Slovinsko
- Pokuta za špatné parkování Slovinsko
- Pokuta za jízdu na červenou ve Slovinsku
- Pokuty za alkohol Slovinsko
- Pokuty za dálniční známky nebo mýtné ve Slovinsku
- Přehled dalších pokut Slovinsko
- Jak zaplatit pokutu ze Slovinska
- Nejčastější otázky a odpovědi
Slovinsko je velmi krásná země plná přírodních památek a s přístupem k moři. Před cestou neuškodí prověřit místní dopravní pravidla a předpisy. Pokuty se totiž vyrovnají standardu v západní Evropě. Na co všechno si musíte dát pozor? Tohle všechno se dozvíte v našem článku dopravní předpisy a pravidla ve Slovinsku.
Pokuty ve Slovinsku patří mezi tučnější. Ač jde o zemi na Balkáně, který je pro nás obecně levnější, sazby se v mnohém vyrovnají pokutám v Rakousku.
To ale není všechno. Policisté jsou dost nekompromisní. Navíc mají širší pravomoci než ti u nás, fungují totiž i jako správní orgán. Dosáhnout přezkoumání pokuty je poměrně obtížné. Kromě policie rozdává pokuty také kontrola parkování neboli redarji. Také oni mají rozšířenou pravomoc.
Tučnou pokutu naštěstí můžete o něco snížit. A to tehdy, když ji zaplatíte do 16 dnů od spáchání přestupku, částka se poníží o polovinu. Vy jako cizinci máte tu nevýhodu, že vás policisté vnímají jako někoho, kdo by se mohl placení vyhnout tak, že odjede ze země.
Proto většinou vyžadují okamžitou úhradu. Jestli odmítnete, mohou vám zabránit v odjezdu tak, že auto zablokují botičkou nebo vám seberou důležité dokumenty (řidičský průkaz atd.). Rozhodně se nepokoušejte smlouvat. Policisté by to mohli pochopit jako další pokus o porušení zákonů, což často předávají přestupkovému soudci. A vás v mezidobí zadrží až na 48 hodin.
Rychlostní limity a jízda po dálnici
Rychlostní limity jsou následující:
- V obci 50 km/h,
- na víceproudých městských komunikacích (hlavně v Lublani) je někde možné jet až 70 km/h,
- mimo obec 90 km/h,
- na rychlostních komunikacích 110 km/h,
- na dálnicích 130 km/h.
Před vjezdem na dálnici si pořiďte a řádně vylepte dálniční známku. Kupují se na 7 dní, na měsíc a na rok. Za špatnou známku nebo její absenci zaplatíte 300 až 800 EUR. Tzv. viněty můžete koupit i online. Více v našem článku Dálniční známky Slovinsko. Vozy nad 3,5 tuny platí klasické mýtné.
Jestli se chcete dálnicím vyhnout a ušetřit, i to je možnost. Stačí zvolit trochu jiné cesty. Když si to šikovně naplánujete, můžete se dokonce vyhnout kolonám. Víc zjistíte v textu Vyhněte se dálničním poplatkům ve Slovinsku.